Získajte 7 € na knihy! Nakúpte ešte dnes.

Prečítate na zariadeniach:

  • Pocketbook
  • Kindle
  • Smartfón či tablet s príslušnou aplikáciou
  • Počítač s príslušnou aplikáciou

Nie je možné meniť veľkosť písma, formát je preto vhodný skôr pre väčšie obrazovky.

Viac informácií v našich návodoch

Prečítate na zariadeniach:

  • Pocketbook
  • Kindle
  • Smartfón či tablet s príslušnou aplikáciou
  • Počítač s príslušnou aplikáciou

Viac informácií v našich návodoch

Prečítate na:

Neprečítate na:

Ako čítať e-knihy zabezpečené cez Adobe DRM?

Posledný pustovník
E-kniha

27 rokov samoty v lese

Napínavý skutočný príbeh amerického pustovníka, ktorý prežil v lese osamote dlhých dvadsaťsedem rokov. Sám nevedel, kam ide. Nič neplánoval. Len vošiel do lesa a zmizol. Čítať viac

4,3 29 hodnotení
Vydavateľstvo
Absynt, 2020
188 strán
3-4 hodiny čítania
Vychádzame z priemerného údaju o rýchlosti čítania 230 slov za minútu, od knihy ku knihe a čitateľa ku čitateľovi sa to však môže líšiť.

Napínavý skutočný príbeh amerického pustovníka, ktorý prežil v lese osamote dlhých dvadsaťsedem rokov. Sám nevedel, kam ide. Nič neplánoval. Len vošiel do lesa a zmizol. Čítať viac

  • PDF

    Prečítate na zariadeniach:

    • Pocketbook
    • Kindle
    • Smartfón či tablet s príslušnou aplikáciou
    • Počítač s príslušnou aplikáciou

    Nie je možné meniť veľkosť písma, formát je preto vhodný skôr pre väčšie obrazovky.

    Viac informácií v našich návodoch

    EPUB

    Prečítate na zariadeniach:

    • Pocketbook
    • Kindle
    • Smartfón či tablet s príslušnou aplikáciou
    • Počítač s príslušnou aplikáciou

    Viac informácií v našich návodoch

    MOBI

    Prečítate na zariadeniach:

    • Pocketbook
    • Kindle
    • Smartfón či tablet s príslušnou aplikáciou
    • Počítač s príslušnou aplikáciou

    Viac informácií v našich návodoch

  • Slovenčina
Cena: 9,80 €
Ihneď na stiahnutie
Máte čítačku, tablet alebo mobil? Stiahnite si do nich e-knihu: budete ju mať hneď a ešte aj ušetríte život stromom. Viac informácii o e-knihách nájdete tu.
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

E-kniha: Posledný pustovník (Michael Finkel). Absynt, 2020
E-kniha
9,80 €
Ihneď na stiahnutie
Máte čítačku, tablet alebo mobil? Stiahnite si do nich e-knihu: budete ju mať hneď a ešte aj ušetríte život stromom. Viac informácii o e-knihách nájdete tu.
Napínavý skutočný príbeh amerického pustovníka, ktorý prežil v lese osamote dlhých dvadsaťsedem rokov.

„Sám nevedel, kam ide. Nič neplánoval. Len vošiel do lesa a zmizol.“ Tak sa začína príbeh Chistophera Knighta, ktorý krátko po svojich dvadsiatych narodeninách zaparkoval svoje auto hlboko v lese a na štvrť storočia sa stratil z civilizácie. Čo ho k tomu viedlo? Prečo sa chcel stať „nikým“? A ako ho dlhé roky prežité v lese zmenili?
Možno by sme sa však nemali pýtať, prečo niekto pred spoločnosťou uteká. Možno by sme si mali klásť otázku, prečo v nej chce niekto vôbec zotrvať. Knightovi v lese spoločnosť ľudí nechýbala. Čítal knihy, počúval rádio a žil z toho, čo sa mu podarilo nakradnúť v neďalekých víkendových chatách. Stala sa z neho legenda. Zlodej-pustovník, ktorý sa špecializuje na trvanlivé potraviny, plynové bomby, baterky, no nepohrdne ani sladkosťami či výstrednými likérmi. Jedni ho chceli dolapiť, iní obdivovali jeho drzosť i životaschopnosť a snažili sa mu pomôcť. Až kým ho jedného dňa skutočne nechytili a neobvinili z viac ako tisícky krádeží.

Americký spisovateľ Michael Finkel vo svojej dokumentárnej knihe Posledný pustovník rekonštruuje fascinujúce roky, ktoré Christopher Knight prežil v lesnej divočine. Vybudoval si tam vlastný svet, v ktorom si vystačil sám so sebou. Jeho pustovnícky príbeh je hlbokou úvahou nielen o samote, ale aj návrate do spoločnosti, do sveta, ktorému za tie dlhé roky takmer celkom prestal rozumieť. Dokáže svet porozumieť jemu?
Naše katalógové číslo
781015
Originálny názov
Stranger in the Woods
Počet strán
188
Rok vydania
2020
ISBN MOBI
978-80-8203-194-5
ISBN EPUB
978-80-8203-193-8
ISBN PDF
978-80-8203-192-1
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Absynt
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu alebo škodlivý obsah

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5
15
8
6
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

Igor Kostovčík
Overený nákup
15.6.2025
Ja som bol fascinovaný. Až som miestami nechápal, že to čo čítam je skutočný príbeh človeka. Vygooglil som si ho, chcel som vedieť ako vyzerá. Aj keď to nie je hrdina v pravom slova zmysle, robí čo musí, aby prežil...a netvrdím, že je to OK, ale i tak mi bol sympatický, i tak si získal môj rešpekt, i tak som mu trochu závidel ...Slobodu, samotu, minimalizmus, skromnosť, jednoducho ten vzdor a pohŕdanie systémom. Vždy je ale niečo za niečo. Nemohol sa pohnúť z miesta. Žil 27 rokov na jednom mieste ako skutočný pustovný mních, ale mníchom nebol.
reagovať
Overený zákazník
23.7.2024
Chris Knight žil 27 rokov v lese, úplne sám, bez akéhokoľvek kontaktu s kýmkoľvek. Odišiel ako 20 ročný, aby sa stratil. Nič nehľadal, nič si nechcel dokázať.
Nevrátil sa z vlastnej vôle a nedá sa nefandiť mu, neobdivovať ho a neľutovať zároveň. V lese zažil absolútnu slobodu, ktorú zrazu vystriedalo väzenie a po ňom postupný návrat do "civilizovaného života". Do lesa, za slobodou sa vrátiť nesmie. Znamenalo by to, že skončí opäť vo väzení. A tak zostáva uväznený v "našom civilizovanom svete".
Finkel si dal tú námahu a pokúsil sa zachytiť celú paletu odtienkov introvertnej duše samotára. Nič jednoduché, no za mňa sa mu to podarilo.
Aj keď hovoriť, či písať o niekom, kto za 27 rokov neprehovoril s nikým a ticho potrebuje takmer fyziologicky mi príde skoro až neúctivé.
Smekám preto tichom a pripojím len slová samotného pustovníka:
"Roky strácali na význame. Čas som meral podľa ročných období a mesiaca. Mesiac bol minútová ručička, ročné obdobia zas hodinová."... Knight pripustil, že nedokáže celkom presne opísať, aké je to žiť tak dlho v úplnej samote. Ticho vraj nemožno vyjadriť slovami a navyše sa bál, že ak sa o podobný výklad pokúsi, budú ho mať za blázna. "Alebo ešte horšie - budem ako tí, čo sypú z rukáva, akože zrnká múdrosti."... Knight tvrdil, že to, čo zažil v lesoch sa vysvetliť jednoducho nedá. Napokon však povedal, že to riskne, nech si ho trebárs aj pomýlia s chrličom životných právd, a skúsi to. "Je to zložitejšie," spustil. "Veci, ktoré sú samy o sebe cenné, sú v samote ešte cennejšie. To nemôžem poprieť. Samota mi zosilnila vnímanie. Ale pozor, je v tom malý háčik - len čo som zosilnené vnímanie zameral na seba, stratil som identitu. V lese nemáš obecenstvo, niet pred kým predstierať. Nemal som potrebu definovať sa. Moje vlastné ja sa stalo bezvýznamným."

A doplním môj obľúbený citát Krishnamurtiho: "V momente, kedy zatúžime stať sa niekým, prestávame byť slobodní."
Overený zákazník
4.10.2023
Posledný pustovník
Táto útla kniha mi dala oveľa viac, ako som čakala.
Teda, nesnažím sa mávať od kníh očakávania, už vôbec nie prehnané, ale obsah, ktorý na mňa vyliala ma doslovne zdvihol zo stoličky.

Tento pán Chris sa v 20tich rokoch rozhodol odísť preč od civilizácie. Mal všetkého po krk tesne po tom, ako vybuchol reaktor v Chernobyle, autom sa zaviezol do lesov, odparkoval, kľúčiky nechal na palubovke a viac sa neotočil.

Z podmienok, ktoré mu poskytla príroda a v neposlednom rade jeho šikovnosť, dokázal v kľude prežiť celých 27 rokov. Bez ľudí, bez auta, bez mobilu, bez práce, bez peňazí.

Jeho konanie jedných poburuje kvoli vlámačkám skrz potraviny, iných udivuje svojou odvahou a vôľou nevdzať sa za nič na svete...

V knihe autor píše jeho život reálnymi konverzáciami, ktoré sa mu s Chrisom podarilo urobiť a verte mi stojí to za to...

Pre mňa 10 z 10
Overený zákazník
28.11.2022
Kniha opisuje skutočný príbeh bežného človeka, ktorý sa jedného dňa vybral do lesa, kde žil v samote 27 rokov. Bol jednoduchý muž, žiaden mystik. Znelo by to ako veľmi idilický príbeh, keby sa neživil krádežami z okolitých chát. Dielo sa zaoberá nielen životným príbehom nášho pustovníka, ale snaží sa ho aj pochopiť z psychického a legálneho hľadiska. Nie je to žiaden dobrodružný príbeh, ale stručný opis skutočných udalostí. Bolo to pre mňa príjemné čítanie.
Overený zákazník
20.5.2022
Octavio Paz, mexický básnik a nositeľ Nobelovej ceny, raz napísal: “Samota je najzásadnejšia skutočnosť ľudskej existencie”.

Christopher Knight mal 20, život pred sebou, no jedného dňa zaparkoval svoje auto v lese a odstrihol sa od civilizácie. Na dvadsaťsedem rokov. Nikomu nič nepovedal, ani najbližšej rodine, postavil si skrýšu medzi stromami, ktorá ho chránila pred počasím a poskytovala mu útočisko. Žil podľa vlastných pravidiel, ničím nelimitovaný, spoločnosť mu robili len vtáčiky, lesné zvieratá a knihy, ktoré za tie roky nakradol… Nič viac nepotreboval. Za tú dobu ani raz nepotreboval lekára. Viete si taký život predstaviť?

“Knight žil v špine, ale v skutočnosti bol čistejší než my. Oveľa čistejší. Borovicové ihličie a blato človeka nepošpiní, iba ak na povrchu. Skutočná nečistota, choroboplodné baktérie či zlý vírus, sa bežne prenáša pri kašľaní, kýchaní, pri podávaní rúk a bozkávaní. Spoločenský život sa občas vedie na úkor zdravia.”

Čo niektorých ľudí vedie k tomu odísť do divočiny a uprednostniť život v úplnej samote? Posledný pustovník od Michaela Finkela je nielen skutočným príbehom o Knightovom živote, o tom, prečo sa niektorí rozhodnú vyhýbať sa spoločnosti až takto extrémne, ale aj úvahou o tom, či svet chápe takýchto pustovníkov.

Krádeže, vďaka ktorým si zabezpečoval potravu, ho na jeho nešťastie vrátili naspäť do civilizácie a spravodlivosť ho dohnala zaplatiť svoj dlh spoločnosti. Dokáže sa adaptovať novým podmienkam?

Mnohí z nás si ani neuvedomujú, akí osamelí vlastne sú, hoci žijú v kruhu rodiny a priateľov. Nikdy presne netušíme, čo sa odohráva v hlavách našich blízkych a na skutočne zásadné otázky nášho bytia sme vždy aj tak sami…
Overený zákazník
26.4.2022
O tejto knihe ste pravdepodobne nikdy nepočuli. Ani ja nie, pokial som ju nedostal. Je o chlapíkovi, ktorý chcel žiť sám v lese a dlho sa mu to aj darilo. Až kým ho nechytili pri krádeži. Každopádne je to zaujímavá kniha.
Michal Rozanek
Overený nákup
28.11.2020
samota je krasna
samota je pre niekoho krasna, pre inych - vacsinu, je ubijajuca. tato kniha je serioznou pracou novinara, ktory teme venoval kus svojho zivota. samotarom aj "nesamotarom" umoznuje pochopit tych druhych, ten uplne iny vnutorny svet. a pochopenie druhych dava priestor pre toleranciu a zabranuje predsudkom. jednoducho pochopenie robi svet krajsi. ak chceme.
reagovať
Mária Uhrová
Neoverený nákup
16.9.2020
Eremita mi neschádza z mysle
Mám na to osobný dôvod - hneď ako som sa v prílohe denníka Sme O knihách dozvedela o tejto knihe som si ju okamžite v Literame zakúpila a zahĺbila sa do čítania. Je to kniha nielen absurdná svojim dejom – osamoteným pobytom v lese ktorý bol skutočnosťou, ale aj dokonalým spracovaním udalostí, ktoré nastali po dvadsiatich siedmych rokoch, keď samotára Chrisa konečne dolapili pri krádeží potravín na prežitie. Následné väzenie, odsúdenie, prepustenie z väzby, úkoly a dohľad úradníkov nad jeho návratom medzi ľudí ako aj konzultácie autora s kapacitami z univerzít spôsobovali, že sa od čítania ťažko odchádzalo a nútilo ma neustále o tejto téme rozmýšľať. Určite je to kniha, ku ktorej sa budem v budúcnosti vracať.
Odporúčam!

Vydavateľstvo Absynt

Obchodný názov
Vydavateľstvo Absynt, s.r.o.
Adresa
Suvorovova 2683/30C
010 01 Žilina
Slovenská republika
E-mail
vydavatelstvo@absynt.sk
Vybudovali si neúplné a asymetrické přátelství, tvořené dlouhými pauzami a spoustou mlčení, jakýsi prázdny čistý prostor, kam se oba mohli vracet a nadechnout se, když je školní zdi sevřely natolik, že už dál nemohli ignorovat pocit, že se dusí.
Kniha: Osamělost prvočísel (Paolo Giordano), 2015
Osamělost prvočísel
  • Paolo Giordano