Nie je - Mariusz Szczygieł, Absynt, 2020

13,17 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Nie je

V tejto knihe je najpodstatnejšie to, čo NIE JE! Najnovšia kniha obľúbeného poľského reportéra Mariusza Szczygieła je zbierkou výnimočných reportáží o prázdnych miestach v... Čítať viac

Séria
Prekliati reportéri - Stredná Európa
Vydavateľstvo
Absynt, 2020
312 strán
4-5 hodín čítania

V tejto knihe je najpodstatnejšie to, čo NIE JE! Najnovšia kniha obľúbeného poľského reportéra Mariusza Szczygieła je zbierkou výnimočných reportáží o prázdnych miestach v ľudských životoch... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina
14,90 €

13,17 €

-12 %
Na sklade 3 ks
  • Osobný odber 14. 6.
  • Na vašej adrese 14. 6.

Osobný odber

Kníhkupectvá
14. 6.
balíkovo
14. 6.
AlzaBox
14. 6.
Packeta
14. 6.
Slovenská pošta
(na poštu)
14. 6.
BalíkoBOX
14. 6.

Doručenie na adresu

Kuriér Packeta HD
14. 6.
Kuriér GLS
14. 6.
Slovenská pošta
(na adresu)
14. 6.

Dostupné v 25 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania
Není - Mariusz Szczygieł, Dokořán, 2019
Pevná väzba
Čeština, 2019
Do 5 dní
-18 %

15,84 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Na Zemi sme na chvíľku nádherní - Ocean Vuong, Lindeni, 2024

Viac o knihe

V tejto knihe je najpodstatnejšie to, čo NIE JE! Najnovšia kniha obľúbeného poľského reportéra Mariusza Szczygieła je zbierkou výnimočných reportáží o prázdnych miestach v ľudských životoch.

Chrbticou najnovšej knihy Mariusza Szczygieła je neprítomnosť a absencia, teda to, čo NIE JE. Tak čo JE vlastne v Nie je?
Prečítate si tu dojímavý príbeh pražskej Vily Müller od svetoznámeho funkcionalistického architekta Adolfa Loosa. Stanete sa svedkami príprav dospelého muža na ohlasovaný koniec sveta. Prežijete pestrý život zapísaný do excelovskej tabuľky. Omráči vás pozoruhodný príbeh českej poetky a emigrantky Violy Fischerovej. Absolvujete posledný veselý výlet starnúceho autorovho otca do Prahy. Ponoríte sa do prachu budapeštianskeho obchodu so starožitnosťami. A napokon možno stratíte vieru v ľudské dobro pri hrôzostrašnom príbehu utýraného šesťročného chlapčeka, ktorý z noci na ráno zmenil celé Poľsko. Aj toto je Szczygiełovo Nie je. A ešte oveľa viac.

Najznámejší čechofil a citlivý pozorovateľ Mariusz Szczygieł má čuch na výnimočné ľudské príbehy, z ktorých zakaždým dokáže urobiť skutočnú literatúru. Krehké príbehy z knižky Nie je ho ukazujú ako autora, ktorý nachádza v nepostrehnuteľných detailoch nielen univerzálne pravdy, ale aj obrovský vesmír ľudských životov v celej jeho komplikovanosti.
Výnimočnú knihu poľského reportéra Mariusza Szcygieła Nie je v roku 2019 ocenila porota najväčšej poľskej literárnej ceny Nike, kde zároveň získala aj cenu čitateľov. Vychádza v preklade Miroslava Zumríka.
Čítať viac
Originálny názov
Nie ma
Počet strán
312
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
115×185 mm
Hmotnosť
291 g
ISBN
9788082031952
Rok vydania
2020
Edícia
Prekliati reportéri
Naše katalógové číslo
707881
Jazyk
slovenčina
Preklad
Séria
Prekliati reportéri - Stredná Európa
Vydavateľstvo
Absynt
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Nie je - Mariusz Szczygieł, Absynt, 2020
Urob si raj - Mariusz Szczygieł, Absynt, 2019
28,16 €
Ušetríte 3,64 €

Hodnotenia

3,6 / 5

11 hodnotení

3
3
3
2
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

31. augusta 2020

Nie je by mohla byť knižka pre tých, ktorí majú pocit, že v našich životoch akoby prevláda len „je“ (nech zdvihne ruku ten, kto sa aspoň občas necíti byť zavalený povinnosťami, starosťami a kauzami) a chce trošku zmeniť optiku pohľadu na svet. „Nie je“ sa zdá byť jediným, čo spája kratšie i dlhšie texty v Szczygielovej najnovšej knihe, ktorá sa oficiálne tvári ako reportáže, kto však autora pozná, sú to skôr také špeciálne pozorovania života. Treba tiež povedať, že sú skôr smutné ako veselé, ale to už s „nie je“ tak akosi súvisí.
Neviem, či sa Mariusz stáva vekom skeptickejším, alebo je to len pocit smutna po prečítaní knihy, no mňa sa Nie je dotklo spomedzi všetkých jeho kníh najmenej. Možno je to aj tým, že najsilnejší príbeh z knihy, Zlatučký a poslušný, som čítala už dávnejšie v nejakých internetových novinách. Avšak aj najslabší Szczygiel je stále aspoň na 4 hviezdy, pretože označiť ako priemer sa jeho texty nikdy nedajú.

Čítať viac

Nie je je rozhodne jedna z najlepších absyntoviek. Je o tom, čo by malo byť a Nie je, ale tiež o tom, čo je a nemalo by existovať. Je to ťaživé čítanie. Pomalé. Človek si pri tom potrebuje vydýchnuť. A zastať. Pri niektorých pravdách plakať neprestajne. A aj napriek tomu si myslím, že reportáže tejto knihy sú veľmi dôležité. Chcela by som, aby sa čítali tam, kde zabúdame na niektoré nespravodlivosti. A za povinnú reportáž si žiadam tú o dieťati - “Zlatučký a poslušný”. Tak veľmi mi je smutno, keď si uvedomujem, že je toto skutočné. Na svete ešte stále existujú rodičia bijúci svoje deti. Mám prianie, aby neboli. Kiežby už žiaden rodič nikdy neudrel svoje dieťa a nemal ten pocit, že je to “výchovné”. Verím, že reťazec násilia ťahajúci sa z generácie na generáciu je zastaviteľný. Násilie plodí len ďalšie násilie. A rešpekt kvitne v rešpekte. Ja si prosím kvety rešpektu.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

Lucka E.
Neoverený nákup
19.3.2021
Knižku hodnotím veľmi kladne. Prečítala som ju na jeden dych a priniesla mi mnoho uvedomení.ODPORÚČAM :) Čítať viac
18.9.2020
NIE JE jednoduché povedať, o čom táto kniha je. Azda o tom, čo nie je jednoduché vypovedať. O tom, že za každým koncom, smrťou sa skrýva príbeh začiatku a žitia. O maličkostiach, ktoré napokon tvoria veľké príbehy, o živote, ktorý sa vojde do excelovského spčtu úspechov a neúspechov, o hľadaní seba na konci sveta a...

NIE JE nie je práve veselým čítaním, to ale od absyntovky, zvlášť tej o stratách a koncoch už tak nejak očakávame.

Pre mňa bolo okrem iného ukážkou (a inšpiráciou) majstrovského story-tellingu a písania autora, ktorý navyše dokázal spojiť navzájom zdanlivo nesúvisiace texty do naozaj kvalitnej knihy fungujúcej ako celok.
Čítať viac

Mariusz Szczygiel

Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac
Kúpte spolu
Nie je - Mariusz Szczygieł, Absynt, 2020
Urob si raj - Mariusz Szczygieł, Absynt, 2019
28,16 €
Ušetríte 3,64 €

„Jediné, čo som dostal od života zadarmo, boli ovčie kiahne. Na všetko ostatné som si poctivo zarobil vlastnými rukami.“

Mafiánska poprava? - Peter Šloser, 2019
Mafiánska poprava?
Peter Šloser