Sklenený zvon
E-kniha

Román Sklenený zvon americkej poetky Sylvie Plathovej si právom zaslúži označenie kniha storočia. Je to autorkin jediný román, ktorý, hoci vyšiel v roku 1963, je aj dnes... Čítať viac

4,6 107 hodnotení
Vydavateľstvo
Slovart, 2015
250 strán
3-4 hodiny čítania

Román Sklenený zvon americkej poetky Sylvie Plathovej si právom zaslúži označenie kniha storočia. Je to autorkin jediný román, ktorý, hoci vyšiel v roku 1963, je aj dnes jedinečným literárnym zážitkom. Esther Greenwoodová, výborná... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

10,49 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Stella Davies:Kronika rodiny Leroy.Stella Davies, 2024

Viac o e-knihe

Román Sklenený zvon americkej poetky Sylvie Plathovej si právom zaslúži označenie kniha storočia. Je to autorkin jediný román, ktorý, hoci vyšiel v roku 1963, je aj dnes jedinečným literárnym zážitkom.

Esther Greenwoodová, výborná a talentovaná študentka literatúry, odchádza do New Yorku na stáž. Pobyt vo veľkomeste výrazne zapôsobí na jej krehkú psychiku: pocit nečakanej slobody v nej zápasí s výchovou vštepeným pocitom zodpovednosti. Ester túži byť sama sebou a zároveň nechce sklamať očakávania blízkych. Návrat domov jej psychický stav zhorší, navyše ju neprijmú do kurzu tvorivého písania, po čom veľmi túžila. Matka ju donúti vyhľadať psychiatrickú pomoc. Napriek terapii Esther upadá a má pocit, akoby „uviazla pod skleneným zvonom a lapala po vzduchu“.

Kritika považuje román za kľúčové dielo autorkinej tvorby, v súčasnosti ho možno zaradiť už medzi klasické diela americkej literatúry 20. storočia.
Čítať viac
Originálny názov
The Bell Jar
Počet strán
250
Rok vydania
2015
Edícia
MM
Naše katalógové číslo
208733
Štýl
filozofický, psychologický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Vydavateľstvo
Slovart
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

107 hodnotení

79
15
10
3
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Sklenený zvon je živý a ohromujúci príbeh z pohľadu človeka s bipolárnou poruchou, ktorý sa brodí novootvorenými cestami slobody a zodpovednosti. Hoci sa kniha radí medzi najsmutnejšie diela, vďaka svojmu krásnemu štýlu písania dosiahla zaslúžený úspech, a to označenie „kniha storočia“. Síce by som ju neodporúčala čitateľom v ťažších chvíľach, napriek tomu sa dej skončí dobre - na rozdiel od osudu Sylvie Plath.

Čítať viac
Martinus
Klaudia Feketeová
zamestnanec
21. januára 2017
Názor čitateľa

Sklenený zvon je zaradený v niekoľkých zoznamoch najdepresívnejších kníh kedy napísaných a to ma zaujalo natoľko, že som po nej nakoniec siahla aj ja.
Hlavná hrdinka pôsobí na začiatku príbehu celkom šťastne, čo Vás trošku núti spochybniť jej miesto v rebríčkoch "depresívnych", no zrazu sa všetko zvrtne a Vy sa začínate dusiť pod skleneným zvonom spolu s Esther.
Šokujúco úprimný a deprimujúco smutný príbeh o živote s depresiou, odzrkadľujúci americkú spoločnosť v 20.storočí, napísaný nezvyčajne krásne a poeticky vzhľadom k téme.
Nie je to kniha, po ktorej siahnete keď sa chcete rozveseliť, no rozhodne stojí za prečítanie.

Čítať viac
Martinus
Klaudia Feketeová
zamestnanec
14. januára 2017
Názor čitateľa

Sklenený zvon je zaradený v niekoľkých zoznamoch najdepresívnejších kníh kedy napísaných a to ma zaujalo natoľko, že som po nej nakoniec siahla aj ja.
Hlavná hrdinka pôsobí na začiatku príbehu celkom šťastne, čo Vás trošku núti spochybniť jej miesto v rebríčkoch "depresívnych", no zrazu sa všetko zvrtne a Vy sa začínate dusiť pod skleneným zvonom spolu s Esther.
Šokujúco úprimný a deprimujúco smutný príbeh o živote s depresiou, odzrkadľujúci americkú spoločnosť v 20.storočí, napísaný nezvyčajne krásne a poeticky vzhľadom k téme.
Nie je to kniha, po ktorej siahnete keď sa chcete rozveseliť, no rozhodne stojí za prečítanie.

Čítať viac
Martinus
10
Normal People - Sally Rooney, 2019
Práve čítam
Normal People

Volám sa Patrik, mám 26 rokov, milujem literatúru, kávu, koláče a divadlo. A občas niečo napíšem.

Patrik Kondáš
zamestnanec
5. augusta 2015
Skvelá kniha

K Sylvii Plathovej som sa dostal úplnou náhodou, keď som si pred niekoľkými rokmi hľadal niečo o Virginii Woolfovej. Spočiatku ma na Sylvii zaujal jej životný príbeh - spôsob, akým žila, čo chcela v živote dosiahnuť, koho ľúbila a bohužiaľ i ako umrela. Sylviine básne boli po jej smrti ocenené Pulitzerovou cenou a autorka okrem románu Sklenený zvon napísala ešte tri detské príbehy (ktoré sú tiež výborné). Čo sa týka poézie, radí sa k takzvaným "confessional poetry", pretože jej básne sú "spovedné" a častokrát inšpirované aj jej skutočným životom. To je nepochybne aj Sklenený zvon.

Poviem vám, kniha sa nečíta ľahko - sála z nej smútok a depresia a preto som si ju musel kúskovať. Je známe, že Sylvia Plathová trpela bipolárnou poruchou a duševné choroby sú pre človeka vždy bremenom. Aj keď Sklenený zvon v čase prvého vydania nezožal príliš veľké úspechy, dnes to už neplatí. Kniha si našla svojich čitateľov a zaradila sa k moderným klasikám. Oceňujem krásny slovenský preklad. Pre tých, ktorí si chcú vyskúšať knihu prelúskať aj v angličtine (tak ako ja), skúste to spolu s audioknihou. Hlas herečky Maggie Gyllenhalovej je podmanivý a správne dávkuje smútok, ktorý z tejto knihy občas naozaj sála a pretavuje sa do nás. Knihu si v budúcnosti určite ešte prečítam. Toľko poetických myšlienok, aké dokázala Sylvia v tomto románe napísať, len tak nenájdete.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

5.2.2024
Temná kniha vyvolávajúca pocit ťažoby predovšetkým v prípade, že vám je známy osud samotnej autorky. Hlavná hrdinka rozpráva svoj intímny príbeh odosobnene ale autenticky. Kniha v čitateľovi zanechá /očakávanú/ nepríjemnú emóciu a napriek tomu, že ju nezaraďujem medzi "top 5" najobľúbenejších kníh, má v mojej knižnici čestné miesto. Čítať viac
23.9.2023
Sklenený zvon v duši...
Geniálne poňatie osobnosti, životnej sily a sústavného myslenia na vlastné pocity, takmer autobiografické dielo. Autorské myslenie Sylvie Plath v tomto ikonickom diele prináša pohľad na vnútorné rozmery prežívania a psychiku. Dielo je nesmierne nadčasové, dojímavé a citlivé v pohľade na ženu. Odporúčame ho k poznavaniu autorskej sondy do duše a životnej schémy ženskej krásy bolesti a beznádeje a pochopenia vzťahov. Krásne a nadčasové, inak ani nemožno hodnotiť toto dielo... Čítať viac
23
Zátišie - Sarah Winman, 2023
Práve čítam
Zátišie

Som knihomoľka už od dôb, čo viem čítať. :) Počas detstva som prečítala najmä mnoho klasiky, ktorá ostala v mojom srdci až doteraz. V tínedžerskom veku som začala čítať aj modernú literatúru mnohých žánrov. :)

Mária Sadecká
Overený nákup
25.6.2023
Autobiografické dielo o mladej žene
Hodnotiť niečí život na hviezdičky je asi nemožné. A autorka do príbehu Esther votkala ten svoj životný príbeh, ktorý nepatrí medzi najveselšie. A aj keď by sa niekto mohol nahnevať, že napriek tomu som Sklenenému zvonu udelila tri hviezdičky, je to preto, že knihu prosto hodnotím ako celok. Odhliadnime od toho, že kniha popisuje reálne skutočnosti, ale hodnoťme ju ako iné diela s podobnou témou.

Samozrejme sa kniha dotýka bolestivých a ťažkých tém, ale spracovanie nie je tak dobré. Povedala by som, že druhá polovica kompenzuje nedostatky prvej, ktorá je naopak nudná a autorka skáče z udalosti na udalosť a dej sa najprv tiahne.
Okolo 60% však kniha naozaj naberie druhý dych a nielenže som dokázala s Esther viac súcitiť, ale mala som naozaj pocit, že popis udalostí je jasnejší.
Pobyt na psychiatrii autorka vyskreslila dobre, s mnohými pocitmi som sa dokonca dokázala stotožniť. To však i tak nestačilo.

Do knihy som šla s tým, že som o nej nemala nič naštudované, a popravde som rada, pretože historické skutočnosti okolo boli pre mňa aspoň zaujímavým prekvapením a knihu som čítala a hodnotila s jasným pohľadom (teda bez ovplyvnenia, prehnaného súcitu a pod.).
Čítať viac
8.6.2023
Recenzia na Sklenený Zvon
Sklenený Zvon je jediným románom z dielne Sylvie Plathovej. Poukazuje na odlišnosti spoločnosti v Amerike v päťdesiatych rokoch minulého storočia a v súčasnosti. Príbeh sa rozvíja s istým odľachčením až takým vtipným pohľadom na svet no neskôr sa čitatelovi otvoria oči do predtým nepoznaného sveta psychických ochorení. Román je semi-autobiografický takže pri viacerých scénach sa dokážeme preniesť až do hlavy samotnej autorky. Táto kniha vo mne vyvolala potrebu k zamysleniu sa nad dianim vo svete no aj nad sebou samým, priviedla na miesto v mojej mysli, kde som ešte nikdy nebol. Čítať viac
15

Ako najlepšie začať svoj deň ? V posteli s dobrou knihou a čajom :) Nie vždy sa to dá, preto čítam, kde môžem :) •na instagrame píšem tiež o knihách, ak by ste sa chceli pozrieť @sue_knihomilka

Zuzana Hermanová
Overený zákazník
2.10.2022
Sklenený zvon je autobiografickým románom Sylvie Plathovej a je to cítiť. Dej je veľmi dobrý, ale tie myšlienky, emócie, ktoré vyvolá v čitateľovi a slová, vďaka ktorým sa vás dotkne sú bránou k lepšiemu porozumeniu ľudí s duševným poruchami. Konkrétne v tejto knihe išlo o bipolárnu poruchu. Na jednej strane silné nabudenie, tvorivosť, pocit, že dokážeme všetko, na druhej strane depresia, strata záujmu, samovražedné sklony.

•Sklenený zvon - v tomto symbolickom názve môžeme nájsť základný pocit Sylvie Plathovej: akoby nie celkom patrila do tohto sveta, akoby sa na všetko dívala cez sklenenú stenu pozorne a presne, s dušou čistou ako kocka ľadu, ale zároveň akoby sa pod tým skleneným zvonom dusila, nemohla dýchať, nemohla písať ani čítať.

Skutočne, neobyčajne obyčajný príbeh, ktorý vo vás zanechá množstvo pocitov a vy sa k nej budete vracať znova a znova.
Čítať viac
16

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený zákazník
12.8.2022
Kľúčový román americkej poetky Sylvie Plath vyniká vo viacerých rebríčkoch - najrepresívnejšie napísané knihy; knihy, ktoré si musíte prečítať a dokonca sa označuje aj za knihu storočia.

Autorka v knihe zrkadlí vlastné pocity a zážitky plynúce z jej bipolárnej poruchy a pobytu v psychiatrickej liečebni do hlavnej hrdinky a rozprávačky príbehu Esther Greenwoodovej.

Na začiatku románu sa Esther ocitne v New Yorku ako jedna zo stážistiek v poprednom módnom časopise. Túto príležitosť dostala vďaka výhre v poviedkovej súťaži. Je úspešná, charizmatická, drží si odstup a nič nenasvedčuje tomu, že sa onedlho spustí obdobie depresie a sebaspochybňovania. Nespavosť a neschopnosť žiť svoj život vyústia až do pokusu o samovraždu.

Sklenený zvon Sylviu, Esther, takmer zadusil pod jeho priehľadným príklopom. Okrem toho ju aj oddeľoval od vonkajšieho pokrúteného sveta, plného perfekcionizmu a prevrátených hodnôt.

Hoci je príbeh ťaživý, čítal sa veľmi dobre a pohltil ma do poslednej stránky. Slovenský preklad mi paradoxne vyhovoval o kúsok menej ako český. Každopádne kniha stojí za prečítanie a plne sa stotožňujem so všetkými superlatívmi, ktoré sa o nej píšu.
Čítať viac
24.6.2021
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Knihu som čítala výlučne zo zvedavosti. Očakávalo som podstatne ťažšie čítanie. Kniha plynula ani neviem ako, takto autentickú knihu som davno nevítala. Autorke som uverila každé jedno slovo. Skvele popísala svoje vnímanie sveta a reality, rozumela som jej každé slovo a precítila každý pocit. Tragédiu svojho života krasne zhrnula hneď na začiatku knihy v par vetách: “Bolo mi ľúto, že nemam takú matku, ako Jay Cee. V takom prípade by som vedela, čo mám urobiť. Moja matka mi v tom veľmi nepomohla.” - zrieknutie sa zodpovednosti za vlastný život. Tie podvedomé očakávania, že keď mi niekto iný povie, nalinkuje, čo mám robiť, tak budem mať dokonalý život a konečne budem šťastná. A samozrejme s tým súvisiaca neochota prijať akýkoľvek neúspech. Čítať viac
1.3.2021
Klasika ktorá stojí za prečítanie
Na začiatku som nevedela, čo od knihy očakávať, keďže som dlho netušila, že Sylvia Plath písala aj prózu (hoci len jednu knihu). Sklenený zvon však nesklamal. Bol to drsný príbeh, určite nie pohodové čítanie, avšak kniha sa čítala "sama" (hlavne ku koncu som bola veľmi vtiahnutá do deja). Vďaka tomu, že Sylvia sama pociťovala pocity ako hlavná hrdinka a iba ich zrkadlila na Esther, bolo čítanie až mrazivé. Určite by som však knihu odporúčila ďalej. Nachádza sa v nej veľa krásnych metafor a priestorov na zamyslenie. Čítať viac
13

Viac o mojich dojmoch z kníh tu: FB: Hankine knihy IG: Hana.Zet :-) Navždy budem vďačná Astrid Lindgrenovej a mojej mame, ktoré ma spolu s Pipi priviedli k láske ku knihám. Zaťažená som najmä na staré vydania kníh. Keď budem veľká, chcem mať antikvariát :-).

Hana Zet
Overený zákazník
22.10.2020
Azda iba človek, ktorý sám prešiel či prechádza peklom depresie, si presne predstaví sklenený zvon, pod ktorým žila dlhé roky Sylvia Plath. Z prózy, v ktorej sa tejto téme venuje, nezískate ten správny obraz. Sylvia Plath ju totiž dokázala napísať s obdivuhodným sarkazmom.
Nepotrebuje vás desiť, nepotrebuje vašu ľútosť. Možno aj preto jej matka po Sylviinej smrti trpko konštatovala, že kniha Pod skleneným zvonom/Sklenený zvon je "výrazom hlbokej nevďačnosti". O ľuďoch, ktorí jej v čase, keď spadla na dno pomáhali sa vraj nevyjadrila s úctou, skôr ich karikovala.

Sylvia Plath svoje prežívanie svetu priblížila cez Esther, ktorú všetci považujú za sľubnú mladú ženu majúcu to, za čo by mnohé iné vraždili a všetci očakávajú, že si to bude patrične užívať. Čo však nik netuší je, že Esther začína zožierať niečo, čo v tom čase nevedeli ani len poriadne definovať, nieto ešte liečiť.

"Připadala jsem si strašlivě nehybná a prázdná, asi jako oko uragánu, když se tupě pohybuje vpřed, zatímco kolem něj se všechno vaří."

Napriek tomu, že sa veľmi nemoce vo svojich pocitoch, že sa o istých veciach či situáciách vyjadruje možno stručnejšie ako by zvedavý čitateľ čakal, vo svojej próze podala Plath dojímavé, pôsobivé, silné a smutné svedectvo o tom, aké je to dusiť sa vo vlastnej hlave. Jej písanie je miestami neuveriteľne krásne, obrazy, ktoré používa na opísanie svojho prežívania sú fantastické. A hoci občas prekvapí príjemne ironickým humorom, nie je to veselá knižka o depresii. Nie je však ani taká ťaživá ako by ste možno očakávali.
Čítať viac

Vydavateľstvo Slovart

Čítať viac

„Svet je plný magických vecí, ktoré trpezlivo čakajú, kým budeme vnímavejší.“

Iba desať dní - Michaela Brnková, 2022
Iba desať dní
Michaela Brnková