Stručné dejiny opitosti - Mark Forsyth, mamaš, 2022

14,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Stručné dejiny opitosti - Mark Forsyth, mamaš, 2022
Stručné dejiny opitosti - Mark Forsyth, mamaš, 2022

Stručné dejiny opitosti

Ako sa ľudstvo veselilo od doby kamennej po súčasnosť

Čo ľudia pili? Koľko pili? A prečo? Mark Forsyth putuje v čase a rozpráva príbeh o tom, že alkohol bol súčasťou každej civilizácie... a s ním aj opitosť. V niektorých kultúrach... Čítať viac

Vydavateľstvo
mamaš, 2022
Počet strán
232

Čo ľudia pili? Koľko pili? A prečo? Mark Forsyth putuje v čase a rozpráva príbeh o tom, že alkohol bol súčasťou každej civilizácie... a s ním aj opitosť. V niektorých kultúrach bolo pitie spojené s náboženstvom, inde so sexualitou, bolo povinnosťou... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

14,90 €

Na sklade 1 ks
  • Osobný odber zajtra
  • Na vašej adrese zajtra

Osobný odber

Kníhkupectvá
Zajtra (objednajte do 13:00)
balíkovo
Zajtra (objednajte do 13:00)
AlzaBox
Zajtra (objednajte do 13:00)
Packeta
Zajtra (objednajte do 13:00)
Slovenská pošta
(na poštu)
Zajtra (objednajte do 13:00)
BalíkoBOX
Zajtra (objednajte do 13:00)

Doručenie na adresu

Kuriér Packeta HD
Zajtra (objednajte do 13:00)
Kuriér GLS
Zajtra (objednajte do 13:00)
Slovenská pošta
(na adresu)
Zajtra (objednajte do 13:00)

Dostupné v 19 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania (2)
A Short History of Drunkenness - Mark Forsyth, Penguin Books, 2018
Brožovaná väzba
Angličtina, 2018
Viac ako 30 dní
-5 %

13,29 €


A Short History of Drunkenness - Mark Forsyth, Penguin Books, 2017
Pevná väzba
Angličtina, 2017
Vypredané

Naši škriatkovia odporúčajú

Cestujúci - Ulrich Alexander Boschwitz, Absynt, 2024
Stručné dejiny opitosti - Mark Forsyth, mamaš, 2022
14,90 €

Viac o knihe

Čo ľudia pili? Koľko pili? A prečo? Mark Forsyth putuje v čase a rozpráva príbeh o tom, že alkohol bol súčasťou každej civilizácie... a s ním aj opitosť. V niektorých kultúrach bolo pitie spojené s náboženstvom, inde so sexualitou, bolo povinnosťou kráľov, sedliakom poskytovalo úľavu. Alkohol mohol poslúžiť ako obeta predkom, ako šláftrunk na dobrú noc alebo dodať odvahu do boja.
Stručné dejiny opitosti sa začínajú v praveku a privedú nás až do 20. storočia. Kniha odpovedá na všetky otázky o pijatike, ktoré by vám, triezvym či opitým, napadli. Dozviete sa o neolitických šamanoch, ktorí pili, aby mohli komunikovať s duchmi, prezradí vám, ako sa opíjali starí Gréci či Sumeri, aj to, že bary na Divokom západe vôbec nevyzerali tak ako vo filmoch.
Čítať viac
Počet strán
232
Väzba
pevná väzba
Rozmer
130×210 mm
Hmotnosť
377 g
ISBN
9788082680006
Rok vydania
2022
Edícia
Spoločnosť a dejiny
Naše katalógové číslo
1501725
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené kráľovstvo
Vydavateľstvo
mamaš
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

12 hodnotení

8
4
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Michaela Pecníková
Overený nákup
13.1.2023
Zaujímavá kniha, ktorá stojí za to
Knižku som kupovala ako darček, ale stihla som ju pred tým prečítať. Zaujímavé historické pohľady na pôvod jednotlivých druhov alkoholu a zábavné zaujímavosti vás pohltia a vy budete môcť svojich známych ohurovať alko faktami. Čítať viac
40

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
30.5.2022
Skvelé a vtipné
Táto kniha predčila moje očakávania. Je skvelou oddychovkou, či už s pohárom v ruke, alebo bez. Autorov šťavnatý, pútavý a zrozumiteľný štýl s jeho vtipnými komentmi vás vtiahnu do deja a miestami sa budete za brucho chytať. Od smiechu... Dávnejšie by to mohlo byť aj z iného dôvodu. Veď kým pivo neobsahovalo chmeľ, často to dopadlo všelijako :)
Alkohol je medzi nami už od praveku a ľudia sa opíjali z rôznych dôvodov. V niektorých kultúrach bolo pitie spojené so sexualitou, napríklad v Starovekom Egypte sa ,,putovalo močiarmi", čo bolo slovné spojenie pre sex a usporadúvali Festival opitosti. Inde bol alkohol pravou rukou panovníkov, pitie sa spájalo i s náboženstvom, alebo bolo súčasťou politiky. Mnoho vládarov využívalo moc alkoholu na rozviazanie jazykov podriadených, súperov i nepriateľov.
Počas čítania budete mať pocit, že si z vás autor strieľa, tak humorne ladená je táto kniha. Avšak je z veľkej časti podložená faktami, ktoré autor okoreňuje svojimi teóriami. Vedeli ste, že Sokrates pil obrovské množstvá alkoholu a nikdy sa neopil? A že prohibícia nebola plánovaná ako zákaz alkoholu, ale niečoho iného? A ešte kto stál za tým, to budete pozerať...
Ja som sa už dávno pri čítaní tak dobre nenasmiala. Túto knihu odporúčam prečítať aj abstinentom, pretože sa dozvedia veľa zaujímavostí z dejín alkoholu až po 20. storočie. Skvelý preklad Ivany Krekáňovej ešte umocňuje kvalitu knihy. Podľa mňa môže byť táto knižná séria šťavnatým spestrením každej knižnice. Za mňa jednoznačne ÁNO.
Čítať viac
Knizny_blond
Neoverený nákup
10.5.2022
Výborná a vtipná!
Minulý rok v tomto vydavateľstve vyšla kniha Čo sme robili v posteli, ktorá pre mňa bola jednou z najlepších prečítaných kníh. Tento rok vydavateľstvo prišlo so Stručnými dejinami opitosti.

Myslela som si, že táto kniha svojím obsahom neprekoná tú prechádzajúcu. Ale viete čo? Ak ste už čítali nejaké nadšené recenzie o nej, môžem len potvrdiť!

Autor stručne (čo je samozrejme možné vyvodiť už z názvu) a svojím spôsobom podáva dejiny pitia alkoholu, opitosti a to až od dávnych čias minulých. Kým som si túto knihu neprečítala nevedela som akú významnú úlohu zohrával alkohol v dejinách ľudstva, či v samotnom vládnutí vtedajších krajín.

Knihe na dokonalosti pridal úžasný štýl písania autora. Na nič sa nehrá, ak s určitosťou nevie čo niečo znamená v poznámke sa s tým prizná (vtedy som sa vážne riadne pobavila), a hlavne jeho humor nemá chybu! Jednoducho, vtipný štýl autora zaručí, že sa kniha bude páčiť aj niekomu, kto po takýchto knihách nesiaha.

Vďaka krátkym kapitolám a výbornému grafickému spracovaniu som mala pocit, že knihu som prečítala nanajvýš za hodinu. Ale myslím, že ak by sa autor viac rozpísal či šiel do hĺbky, knihe by to nepridalo.

Zároveň som zistila, že ak by som si mohla vybrať, chcela by som žiť v starovekom Egypte. Prečo? To sa dozviete v knihe. :D Kniha sa však dotyka aj iných území ako napr. starovekého Ríma, Grécka či Ruska…

Odporúčam všetkým! Knihomoľkam, ženám, ktoré majú radi alkohol a aj tým, ktorý nie, mužom, manželom, babke, dedkovi… Čítanie si určite užijete, tak ako ja.
Čítať viac
21
Chvála pomalosti - Carl Honoré, 2024
Práve čítam
Chvála pomalosti

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
Overený zákazník
4.4.2022
Stručné dejiny opitosti do každej domácnosti!
Čítali ste dejiny napísané takým zábavným spôsobom, že ste si ich fakt užili a zapamätali ste si pomaly každé slovo? Mark Forsyth v knihe Stručné dejiny opitosti berie vašu bránicu útokom a nedovolí vám ani na chvíľku nudiť sa. Ja som ju do seba kopla okamžite, ale viem si predstaviť, že niekto si z nej distingvovane uchlipkáva po kapitolách, aby si udržiaval hladinku skvelého čitateľského zážitku čo najdlhšie.

Mám veľmi rada knihy, ktoré rozoberajú seriózne veci vyváženou kombináciou inteligentného humoru a informácií. (Presne tak, seriózne, veď alkohol sa významne podieľa na formovaní spoločnosti, to nemôže nik poprieť a po prečítaní tejto knihy aj taký zarytý abstinent ako ja musí uznať, že na tom alkohole predsa len niečo bude. Toto nie je nabádanie na alkoholizmus, to by sa vám páčilo! A ešte v pondelok! :D)

“V roku 1914 cár Mikuláš II. zakázal predaj vodky v celom Rusku. V roku 1918 bol cár Mikuláš II. s celou rodinou popravený v pivnici v Jekaterinburgu. Tieto dve skutočnosti spolu súvisia. (...) Existuje aj teória, že roky 1914-1917 sú jediné tri roky v ruských dejinách, keď bolo obyvateľstvo dosť triezve na to, aby si všimlo, čo presne ich vláda s nimi robí.”

Viac vám ani nejdem prezrádzať, rovno vám vravím, toto potrebujete. V dnešnej dobe obzvlášť. Čítajte aj poznámky pod čiarou, ak tak z nejakého nepochopiteľného dôvodu nezvyknete robiť.

P.S.: Obálka super, preklad tiež super :)
Čítať viac
3.4.2022
Pecka - vtipné a náučné zároveň
Jedno veľmi staré porekadlo hovorí: " Nepoznať pivo nie je normálne." Viete, komu sa pripisuje pôvod tejto múdrosti? Nie, nebola to Zdena. Niekto o kúsoček mladší. Áno, boli to Sumeri. Takže už starobylé kultúry poznali chuť a "čaro" účinkov pôsobenia alkoholu.
.
Ako vidíte, ľudia sa teda spíjavajú od nepamäti. Už vtedy často chľastali s jediným cieľom - jednoducho sa opiť do nemoty. Pili kdekade. V prvých baroch, krčmách, hostincoch, salónoch, doma, na návštevách, dokonca to kedysi dávno vedeli poriadne roztočiť aj v chrámoch. A kňazi boli tými poslednými, ktorí by sa snažili rozbehnutú "ožran párty" často spojenú s divokými orgiami zastaviť. Práve naopak, ešte účastníkov a účastníčky nabádali, ja si predstavujem, že volali niečo také, ako: "Hej, vy tam za tým kamenným stĺpom, neskrývajte sa a radšej priložte ehmmm ... ruky k dielu."
.
Alkohol ale neprinášal len radosť, šancu si vrznúť, neplánované tehotenstvá, bolesti hlavy a možnosť vidieť svoje obedové menu hneď dvakrát ...
Alkohol sa stal nástrojom moci a formou akejsi (nielen) politickej kontroly. Za jeho pomoci sa dalo manipulovať, platiť, dokonca jedna krajina vďačí alkoholu za položenie základov zdravotnej starostlivosti. Konzumácia sa raz zakazovala, a potom znova povoľovala. Bolo ťažké sa rozhodnúť, či je lepšie mať svoj ľud úplne triezvy, alebo ich nechať strieskavať sa pod obraz Boží.
.
Mark Forsyth spracoval túto tému BRAVÚRNE. Veľmi šarmantne, pútavo a najmä s obrovskou dávkou humoru vypichol a prerozprával rôzne zaujímavosti z dejín spojené s metlou ľudstva a jej účinkami naň tak, ako ešte nikto iný pred ním. Jeho humor je veľmi chytľavý, často až sarkastický a v tejto knihe je ho naozaj požehnane.
Vyvracia rôzne mýty, ktoré sa napríklad aj vďaka filmom ukorenili v našich mysliach. Divoký západ a jeho salóny vyzerali v skutočnosti úplne inak, ako si zvyčajne predstavujeme. No pre mňa bolo asi najväčším prekvapením to, že hnutie za prohibíciu v Amerike nebolo proti alkoholu. Chceli zakázať niečo iné. A to, kto s tým začal, ma prekvapilo ešte viac.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Táto zábavná štúdia opitosti je pikantným výberom z dejín ľudstva... Prinúti vás zamyslieť sa.“ Sunday Times

„Forsyth veľmi vtipne a inteligentne triafa do čierneho, z jeho textu srší energia.“ Mail on Sunday

„Výborná kombinácia zábavy a informácií.“ The Spectator

„Mark Forsyth odviedol skvelú prácu... Táto kniha je úžasná – zrejme si ju najviac vychutnáte s posilňujúcim pohárikom v ruke.“ Daily Mail

„Na koláčikoch niečo je. Vyjadrujú lásku. Sú to také malinké instantné objatia.“

Pekáreň v Brooklyne - Julie Caplin, 2021
Pekáreň v Brooklyne
Julie Caplin