Naši iní
E-kniha

Príbehy ukrajinskej rozmanitosti

Mnohí by chceli, aby sme uverili tvrdeniu, že Ukrajinci sú len malí Rusi. Táto krajina je však etnicky omnoho pestrejšia, ako by sa mohlo zdať. Teraz, keď sa naše oči upierajú... Čítať viac

4,4 22 hodnotení
Vydavateľstvo
Absynt, 2022
216 strán
3 hodiny čítania

Mnohí by chceli, aby sme uverili tvrdeniu, že Ukrajinci sú len malí Rusi. Táto krajina je však etnicky omnoho pestrejšia, ako by sa mohlo zdať. Teraz, keď sa naše oči upierajú na Ukrajinu, chceli a mali by sme ju lepšie spoznať. Táto kniha Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

10,70 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Mnohí by chceli, aby sme uverili tvrdeniu, že Ukrajinci sú len malí Rusi. Táto krajina je však etnicky omnoho pestrejšia, ako by sa mohlo zdať. Teraz, keď sa naše oči upierajú na Ukrajinu, chceli a mali by sme ju lepšie spoznať. Táto kniha je na to výborná príležitosť.
Arméni, Nemci, Mešketskí Turci, Židia, Rumuni, Švédi, ale aj Slováci, ktorí po druhej svetovej vojne uverili sľubom lepšieho života v Sovietskom zväze a odišli žiť do vyľudnených ukrajinských dediniek. Desiatky rôznych národností nazývajú Ukrajinu svojím domovom.
Ukrajinská reportérka Olesia Jaremčuk navštívila mnohé kúty Ukrajiny od Donbasu či Bukoviny až po pokojné dedinky Besarábie a Zakarpatska, aby zdokumentovala, ako žijú rôzne národnostné menšiny a komunity v Ukrajine, čo si pamätajú zo svojej minulosti a ako si predstavujú budúcnosť. Kniha Naši iní je jedinečná zbierka úprimných a intímnych príbehov o ľuďoch, ktorí dodávajú ukrajinskej kultúre farbu a plnosť.
Projekt Naši iní, ktorý pred knižnou publikáciou vychádzal časopisecky, v roku 2018 získal cenu ADAMI Media Prize, ocenenie pre novinárov z krajín Východného partnerstva EÚ. Výnimočná reportážna kniha Olesie Jaremčuk Naši iní už vyšla v anglickom i nemeckom preklade. Pod slovenským prekladom je podpísaná Veronika Goldiňáková.
Čítať viac
Originálny názov
NASHI INSHI / Nashi inshi
Počet strán
216
Rok vydania
2022
Edícia
Prekliati reportéri
Naše katalógové číslo
1762065
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Absynt
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,4 / 5

22 hodnotení

14
5
2
1
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Slovné spojenie „naši iní“ veľmi dobre vystihuje akúkoľvek spoločnosť a jej národnostnú rôznorodosť. Často si myslíme že Ukrajina je len miestom konfliktu Ukrajincov a Rusov, ale nie je to pravda. Nemalú časť obyvateľstva tvoria iné národnostné menšiny - tie „iné“ a predsa sú Ukrajincami považovaní ako tí „naši“. Paleta národov v tomto štáte je veľmi veľká - domy vo Volyni pamätajú ruky Čechov ktoré ich postavili, aby ich neskôr socialistická vysťahovalecká politika nahradila Východoslovákmi. Dedinka pri neslávne známom Bachmute sa stala útočiskom pre Meschetských Turkov utekajúcich pred pogromami v Uzbekistane spôsobených Stalinovou deportačnou politikou. Oficiálne návštevy švédskeho kráľovského páru neviedli iba do Kyjeva, ale aj do Chersonskej oblasti, kde býva už desaťročia komunita Švédov. Je to práve pestrosť národov, ktorá učí láske a empatii medzi ľuďmi, tým dôležitým cnostiam, ktoré ako keby sa v dnešnej dobe postupne vytrácali. Lásky je pritom dosť pre všetkých. Nie vždy však mohli národnostné menšiny pokojne zapustiť korene v Ukrajine, lebo čelili vojnám, etnickým čistkám a autoritárskym režimom. Spoznajte jedinečné etnografické bohatstvo Ukrajiny prostredníctvom reportáží plných osobných svedectiev. V knihe sa skrývajú silné príbehy práve 14 rôznych národnostných a etnických menšín.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

35
Sexkomiks - Philippe Brenot, 2017
Práve čítam
Sexkomiks

Som knihomoľka, ktorá číta súčasne aj 5 kníh. Ako prvú knihu som prečítala Pána prsteňov a odvtedy milujem fantasy a čítam, čítam a čítam. Najviac milujem fantasy a non-fiction, ale čítam všetky žánre. Rôzne prečítam 120-160 kníh. Tak ako to ja hovorím, každá kniha má svojho čitateľa len si ho musí nájsť, preto píšem odporúčania, nie recenzie. Viac z môjho sveta nájdeš na Instagrame @denny_medziriadkami @_dennyto

Denisa Tomíková
Overený zákazník
25.8.2023
Storočia migrácii viedli k rôznorodosti obyvateľov Ukrajiny. A presne o tom je táto kniha - o rôznorodosti. Prečítaš si o Čechoch, Švédoch, Rumunoch, Maďaroch, Rómoch, Židoch, Liptájoch, Nemcoch, Valachoch, Arménoch a iných. Príbehy sú rôznorodé, zaujímavé, mapujú historickú a ľudskú rôznorodosť obyvateľov. Kniha obsahuje aj fotky, z ktorých som si každú podrobne popozerala. Kniha "Naši iní" je napísaná reportážne formou rozhovorou, autorka písala systematicky a zaujímavo. Jednotlivé kapitoly sú krátke a kniha sa aj vďaka tomu dobre číta. Niektorá čas osloví čitateľa viac a iná menej, ale účel je splnený - autorka nám ukázala etnicky rôznorodú krajinu.

Každý z tých príbehov je zaujímavý a jedinečný. Klobúk dole pred autorkou, že sa podujala napísať takúto knihu a naozaj jej to vyšlo. A klobúk dole aj pred vydavateľstvom Absynt , že knihu preložili a vydali.

Ja osobne som čítala príbehy postupne (jeden príbeh za jeden deň), ale pokojne ju môžeš prečítať aj na posedenie. Odporúčam ľuďom, ktorý majú radi reportážny žáner a chcú sa dozvedieť viac o našich východných susedoch, pretože (ak si toto ešte niekto myslí) Ukrajina existuje a nie sú to len malí Rusi ani nič podobné.

Pri čítaní som pri niektorých pasážach zažila šok, spŕšku emócií a niekedy som z príbehov chcela prečítať viac. Škoda, že kniha nemá viac strán a ja pevne dúfam, že autorka ešte napíše ďalšiu knihu s ďalšími príbehmi.
Čítať viac
17.4.2023
Bohatstvo rozmanitosti
Knižka Olesie Jaremčuk Naši iní je sprievodcom po etnickej mape Ukrajiny. Autorka nás vo svojej reportáži privádza do rôznych kútov Ukrajiny. Spolu s ňou navštívime nie len Slovákov žijúcich hneď za našimi východnými hranicami, ale aj potomkov prisťahovalcov z Nemecka alebo Švédska, Valachov, samozrejme Krymských Tatárov, Židov a mnoho ďalších. Ukrajina to nie je len vojna, sankcie a kríza. Jej etnicky a kultúrne pestré obyvateľstvo je obrovským bohatstvom. Čítať viac
40

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
7.2.2023
Inakosť
Ukrajina. V ostatnom období tak často spomínaná. Ale viete, koľko rôznych národností a etník ju nazýva svojím domovom? Ukrajinská reportérka Olesia Jaremčuk navštívila mnohé kúty Ukrajiny a rozprávala sa s rôznymi jej obyvateľmi, ktorých predkovia sa do tejto krajiny presťahovali za lepšou budúcnosťou. Sú spomienky na minulosť, život v prítomnosti a vyhliadky do budúcnosti také, s ktorými sú spokojní, alebo im neostáva nič iné, len prijať svoj vlastný osud? Poniektorí sa už dávnejšie vrátili do svojej vlasti, aj niektorí Slováci, ale veľa ich v Ukrajine ostalo. Majú ich potomkovia budúcnosť, a ak áno, potom akú? V dnešných dňoch sa to konštatuje ťažko.
Veľmi zaujímavá kniha, z ktorej sa dozvedáme o osudoch mnohých národností, ale zároveň aj o osudoch jednotlivcov. Nechýba mapka, fotografie, zaujímavé osoby, ktoré však mohli byť spovedané viac do hĺbky. Keď ma niektorý príbeh zaujal, už sa končil. Kniha mohla mať kľudne viac strán a myslím si, že v tomto prípade sa to aj žiadalo, pretože mi v takejto podobe nedokázala zahrať na city. Ale určite ide o veľmi zaujímavé čítanie, v ktorej nechýba rôznorodosť. Odporúčam vám ju prečítať, rozšírite si obzory.
Čítať viac
3
Overený nákup
25.1.2023
Nasi ini
Táto kniha sa mi veľmi páčila! Veľa som sa dozvedel o živote národnostných menšín na Ukrajine. Bol som šokovaný, keď som sa dozvedel o ich osudoch. Napísal som dakovny mail jej autorke Olesyi Jaremcuk, ktorá mi odpísala. Mal som z toho veľkú radosť. Pre inf. uvádzam aj jej mail: olesya@yaremchuk.eu Veľmi odporucam túto výbornú knihu všetkým záujemcom o Ukrajinu. Je mi veľmi ľúto, že tak málo vieme o zivote našich najbližších susedov! Dúfam, že sa tento nedostatok čoskoro napraví! Čítať viac
Recenzia z Beautiful books (nathalys-reading)
Neoverený nákup
21.12.2022
@nathalysreading Bola som naozaj prekvapená, že Slováci sa spomínali v diele veľmi často. Možno sa im Olesia venovala viac ako iným skupinám. Písala však systematicky, takže to môže byť ten dôvod. Posúvala sa po častiach.

Na začiatku je zobrazená mapa Ukrajiny, rozdelená na oblasti s vysvetlením toho, aká národnosť si tam našla domov. Aj kapitoly sú napísané takýmto štýlom. Každá nová kapitola upriamuje pozornosť na inú oblasť a na menšinu v nej. Výborná práca. Sú ale krátke, takže z toho vyplýva, že aj rozhovory so zaujímavými osobami netrvajú dlho. To je veľká škoda. Akoby autorka išla stále po povrchu a nedokázala sa dostať hlbšie do duše. Možno jej krivdím a na vine je štýl písania. Na mňa to však pôsobilo neosobne a emócie som musela loviť. Najviac ma chytil za srdce predslov Ostapa Slyvynského. Pri ňom som plakala. Toľko citu, koľko vložil do úvodu, som nepostrehla v celom diele a to mi je veľmi ľúto.

Čo bolo ale na knihe geniálne? Tá spolupatričnosť. Nikto sa nepozerá na niečie vierovyznanie, niečiu národnosť... Všetci si pomáhajú. Sú tam nádherné príbehy vzájomnej pomoci a takto by mal presne fungovať svet.

Pri čítaní som cítila zvláštny pokoj. Nedokážem to lepšie opísať. Nadobudla som dojem, že ak začneme premýšľať inak, nemusí sa to skončiť tak bezútešne. Dokonca mám pocit, že raz sa Olesia vráti k tejto knihe a doplní ju. Momentálne nám iba ukázala, akým smerom sa bude jej tvorba uberať. Taká malá ochutnávka. Naši iní ešte nepovedali posledné slovo...
Čítať viac

Vydavateľstvo Absynt

Čítať viac

„A aby sme to zamotali ešte viac; niečo môže vyzerať skutočné, ale v skutočnosti to vôbec neexistuje, zatiaľ čo pravda nezávisí od toho, čo je skutočné alebo vnímané ako skutočné.“

Rázcestia - William Paul Young, 2013
Rázcestia
William Paul Young