Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024
Sen o šijacom stroji - Bianca Pitzorno, Slovart, 2023

14,45 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Sen o šijacom stroji

Začiatkom minulého storočia si v jednom nemenovanom malom talianskom mestečku jedna mladá žena vďaka svojej šikovnosti vyslúžila miesto krajčírky v bohatej rodine. Tú mladú ženu... Čítať viac

Vydavateľstvo
Slovart, 2023
248 strán
3-4 hodiny čítania

Začiatkom minulého storočia si v jednom nemenovanom malom talianskom mestečku jedna mladá žena vďaka svojej šikovnosti vyslúžila miesto krajčírky v bohatej rodine. Tú mladú ženu do jej remesla zaučila jej babička. Dievča sa rýchlo vypracuje... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina

14,45 €

U dodávateľa > 5 ks
Posielame do 6 – 8 dní

Dostupné v 26 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania
Sen o šicím stroji - Bianca Pitzorno, Cosmopolis, 2023
Pevná väzba
Čeština, 2023
Na sklade 3 ks

16,37 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Ťažké časy v Číne - Pavel Dvořák ml., Rak, 2024

Viac o knihe

Začiatkom minulého storočia si v jednom nemenovanom malom talianskom mestečku jedna mladá žena vďaka svojej šikovnosti vyslúžila miesto krajčírky v bohatej rodine. Tú mladú ženu do jej remesla zaučila jej babička. Dievča sa rýchlo vypracuje, usiluje sa žiť nezávislo, a hoci túži po tom, aby si prečítala všetky módne časopisy, ktoré jej občas prinesú bohaté panie, rýchlo pochopí, že tie najvzrušujúcejšie príbehy sa dozvedá práve pri práci - keď svojim zákazníčkam berie miery a šije šaty.

Práve tam sa totiž pošepky prezrádzajú všetky rodinné tajomstvá, ktoré mali ostať naveky utajené.
Čítať viac
Naše katalógové číslo
1856783
Originálny názov
Il sogno della macchina da cucire
Počet strán
248
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
130×210 mm
Hmotnosť
375 g
ISBN
9788055656236
Rok vydania
2023
Štýl
romantický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Taliansko
Vydavateľstvo
Slovart
Pre koho
pre ženy, pre dospelých
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,1 / 5

7 hodnotení

3
2
2
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

41

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
13.10.2023
Príjemná oddychovka
Hlavná postava príbehu žije po strate svojich rodičov iba so starou mamou, od ktorej sa učí krajčírskemu remeslu. Po jej smrti však ostane sama a musí sa spoľahnúť iba sama na seba. Šije v rôznych domácnostiach a vypočuje si mnoho príbehov, niektorých je dokonca aj svedkom, prípadne ich súčasťou. V rodinách sa ,,perie aj špinavé prádlo", nielen to skutočné, a tŕňom v oku sa stane aj ona. Záujem bohatého mladíka o ňu všetko len skomplikuje a ona bude musieť zachraňovať seba i svoju česť. Dočká sa mladá krajčírka vytúženej lásky?
Príbeh sa odohráva začiatkom minulého storočia v Taliansku, kedy ešte neboli veľké nákupné centrá a prestížou boli krásne šaty ušité šikovnou krajčírkou. Autorka si vybrala tému, ktorá rezonuje aj v dnešných časoch, pretože krajčírky v tretích krajinách šijú v nekalých podmienkach a za almužnu, len aby bol trh presýtený. Dej je miestami pochmúrny, plný klamstiev, intríg, túžby po láske a nechýbajú ani tajomstvá. Avšak ja som čakala viac toho tajomna, spočiatku sa mi zdalo rozprávanie hlavnej postavy príliš monotónne, pretože sa čitateľ najprv oboznamuje s osudmi viacerých rodín, ale druhá polovica príbehu bola lepšia. Tá sa týkala prevažne hlavnej postavy, jej osudu a pocitom, ale aj tak vo mne nevyvolala očakávané emócie. Ide však o príjemnú oddychovku, ktorú prečítate rýchlo.
Čítať viac
25.9.2023
Boli časy, keď na svete neexistovali luxusné butiky či lacné módne reťazce, a každá rodina, ktorá si to mohla dovoliť, si dávala šiť šaty na mieru od krajčírky, ktorá bola často súčasťou domácnosti.

Hlavná hrdinka tohto príbehu je krajčírka pochádzajúca zo skromných pomerov, ktorá pozná svoje miesto v spoločnosti, no napriek tomu sa učí sama čítať, miluje operu a sníva o tom, že raz bude mať svoj vlastný šijací stroj, ktorý by bol schopný zaistiť jej istú finančnú nezávislosť.

Popritom ako chodí šiť do rôznych domácností sa dozvedá zaujímavé, často prekvapivé až šokujúce tajomstvá ich obyvateľov. Niektoré panie si obľúbi, k iným chodí naopak len kvôli zárobku. Je akýmsi tichým pozorovateľom a rozprávačkou zároveň, no príde čas aj na to, kedy sa práve ona stane hlavnou hrdinkou svojho vlastného príbehu.

Prostredníctvom periférie talentovanej a skromnej krajčírky nás autorka zavádza do vtedajšej spoločnosti 19. storočia, rozpráva o jej prednostiach no aj nedostatkoch, ponorí nás do reality, ktorá je síce rokmi vzdialená tej našej, no v istých ohľadoch zostala nezmenená.

Podobne ako mnohé ženy v súčasnosti, aj naša krajčírka túžila po láske a slobode, možnosti voľby a presadenia si svojich práv v spoločnosti, chcela byť jednoducho šťastná aj napriek tomu, že sa denne stretávala s prekážkami a ťažkosťami vo svete, kde dominovali muži a vyššie vrstvy.

Nielen naša krajčírka, ale všetky postavy v knihe prinášajú so sebou niečo jedinečné, ich charaktery sú rozvinuté naplno a prostredníctvom tragických až vtipných nuáns autorka dotvára obraz horkosladkého života ľudí všetkých vrstiev vtedajšej spoločnosti, nielen tej najchudobnejšej.

Prostredie i situácie v príbehu sú veľmi živo opísané jemným a elegantným štýlom. V jednotlivých kapitolách tejto knihy sú zachytené čriepky ľudskej duše, spôsob, akým nás formujú jednotlivé udalosti a menia naše postoje, určujú nepredvídateľnosť života, ktorá je schopná dávať a brať, každý deň, bez akéhokoľvek varovania. Som očarená z tejto knihy.
Čítať viac
Martinus
33

Prečítam všetko čo si ku mne nájde cestu. :-) Okrem kníh sa vo voľnom čase sa venujem bylinkám a prírodnej terapii.

Silvia Jágriková
Overený zákazník
7.9.2023
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Historická fikcia od súčasnej talianskej spisovateľky, podčiarknutá krajkovou stužkou, obšitá jednoduchým stehom, no ihlou dopichanými rukami.
Bianca Pitzorno nám v pár príbehoch jedného celku servíruje prísne rozdelenú spoločnosť podľa tried a ukazuje ako veľmi dokáže byť nemilosrdná.
Boli časy, kedy sa každá zámožnejšia rodina, pri zmene šatníka, obracala na krajčírky. A tie boli samozrejme k dispozícii v akúkoľvek hodinu a za smiešnu plácu, ak sa im vôbec unúvali za vykonanú prácu zaplatiť. Taká iná slúžka, chudobná, častokrát bez vzdelania a šijaci stroj, obdivuhodný vynález, naozaj zostával len snom.
Naša hlavná postava však jeden taký stroj má a popri šití sa dozvedá tajomstvá mnohých rodov, nelichotivé, zarážajúce, s váhou škandálu, ale aj prekvapivé a plné dojatia.
V týchto neľahkých pomeroch sa snaží svojou inteligenciou preraziť, nájsť šťastie vo svete, ktorý nie je naklonený samostatnosti žien a už vôbec nie tým zo skromných pomerov.
Kniha bola písaná plynulým jednoduchým jazykom, autorka má talent vtiahnuť do deja. Každá kapitola hovorí jeden príbeh, ktorého hlavná myšlienka je zaujímavá, pútavá. Avšak, nedokážem si pomôcť, no kniha mi prišla nedokončená. Useknutá v polovici, ako keby sa autorke už nechcelo pokračovať a tak na scénu príde ta-dá, narýchlo zbúchaný, útly a veľmi naivný epilóg, obsahujúci už zbytočné klišé drámy stručne opísané v dvoch-troch vetách. Celkovo to pôsobí dojmom pešej prechádzky ulicami malého talianskeho mestečka, kde máte možnosť vstrebávať plnými dúškami okolie aj s celou jeho atmosférou a zrazu naskočíte na rýchlik, ba priam šinkansen, ktorý vás za jazdy vyhodí na konečnej stanici. Prečo? Inak ma kniha bavila, až do zmieneného epilógu...
Ozaj, ako sa uvádza na obálke výrok The Australian "Pre všetky čitateľky Eleny Ferrante a Isabel Allende", tak to je neprekvapivo pekná hlúposť.
Čítať viac
11
Hodiny chémie - Bonnie Garmus, 2023
Práve čítam
Hodiny chémie

Téma "obľúbení autori alebo knihy" ma, úprimne povedané, naozaj stresuje. :) Ja milujem knihy a čítanie, a asi len 3x sa mi stalo, že má kniha nebavila, respektíve ja som mala od nej iné očakávania. Ja mám asi šťastie na výber, lebo zbožňujem všetky, čo som prečítala. Takže tento výber nižšie je naozaj veľmi, veľmi orientačný :)

Monika Jamborová
Overený zákazník
11.7.2023
Moja prvá skúsenosť s obľúbenou súčasnou talianskou autorkou Biancou Pitzorno dopadla na výbornú. Prekrásne vyrozprávaný príbeh(-y), ktorý ma zaujal hneď po prečítaní anotácie. Potom som však uvidela tú vetu, že pre všetky čitateľky Eleny Ferrante... A vravím si, prečo? Takže môj pohľad je takýto, ak milujete talianske prostredie, prelom 19. a 20. storočia, silné ženy v príbehu, tak toto si prečítajte určite. Tam tá podobnosť ale začína aj končí.

Rozprávačkou je krajčírka, teraz už starenka, ale spomína na svoju mladosť, detstvo, keď jej zahynula rodina a ostala iba so svojou babičkou, ktorá sa živila ako krajčírka a v meste si vybudovala dobré meno vďaka svojej pracovitosti, lojálnosti a šikovnosti. Tomuto remeslu priúčala od útleho veku aj svoju milovanú vnučku. Neskôr sa musela uživiť sama, spoliehať sa len na svoju inteligenciu, šikovnosť, čestnosť a pracovitosť. Jej klientkami boli panie vyššej spoločenskej triedy a v týchto domácnostiach si často kadečo vypočula. Prostredníctvom týchto relatívne samostatných príbehov sa dozvedáme veľa zaujímavostí z každodenného života chudobných aj bohatších ľudí z konca 19. storočia, aj aké bolo postavenie žien, ako spoločnosť vnímala samostatné ženy, dokonca bolo pohoršujúce, keď samé cestovali, či nebodaj jazdili na bicykli, ako boli vnímané rozdiely medzi jednotlivými sociálnymi vrstvami.

Veľmi zaujímavé a pútavé čítanie. Postavy som si obľúbila takmer všetky. Napriek tomu, že ja mám rada dlhšie opisy a viac detailov, a pokojne by som uvítala každý príbeh rozpísať ako samostatnú knihu, autorka dokázala na malom priestore naozaj bohato využiť potenciál námetu aj príbehu a stvorila dokonalé dielo, jednoduché, zaujímavé, ktoré osloví každého súčasného čitateľa.
Čítať viac

Vydavateľstvo Slovart

Čítať viac

„Pokiaľ ide o mňa, síce nechápem svoju mamu a oca a niekedy mi ich je ľúto, ale nemôžem si pomôcť, mám ich veľmi rád.“

Charlieho malé tajomstvá - Stephen Chbosky, 2016
Charlieho malé tajomstvá
Stephen Chbosky