Vianoce
Knihy sú ten najobľúbenejší vianočný darček - Martinus, 2023
Ako o život - Alice Munro, Zelený kocúr, 2014

13,50 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Ako o život

Zmena v živote prichádza, keď ju človek najmenej čaká. To isté platí o príbehoch Alice Munroovej. Ľudia v nich žijú, akoby o tom ani nevedeli, a zrazu sa im stane niečo... Čítať viac

Vydavateľstvo
Zelený kocúr, 2014
308 strán
4-5 hodín čítania

Zmena v živote prichádza, keď ju človek najmenej čaká. To isté platí o príbehoch Alice Munroovej. Ľudia v nich žijú, akoby o tom ani nevedeli, a zrazu sa im stane niečo dramatické, bláznivé, tragické či smiešne. Rodiny sa spájajú a rozpadajú... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

13,50 €

U dodávateľa > 5 ks
Posielame do 2 – 3 dní
Stíhame do Vianoc

Dostupné v 26 knižniciach. Požičať v knižnici

Ďalšie knižné vydania
Drahý život - Alice Munro, Paseka, 2014
Pevná väzba
Čeština, 2014
Vypredané

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Nenásilná komunikácia - Marshall B. Rosenberg, Aktuell, 2023
Ako o život - Alice Munro, Zelený kocúr, 2014
13,50 €

Viac o knihe

Alice Munroová získala v roku 2013 Nobelovu cenu za literatúru.
Najnovšia zbierka poviedok držiteľky Nobelovej ceny!
Zmena v živote prichádza, keď ju človek najmenej čaká. To isté platí o príbehoch Alice Munroovej. Ľudia v nich žijú, akoby o tom ani nevedeli, a zrazu sa im stane niečo dramatické, bláznivé, tragické či smiešne. Rodiny sa spájajú a rozpadajú, láska vybuchuje ako sopka a presúva celé kontinenty alebo sa vášeň mení na pokojnú rezignáciu. Kanadská spisovateľka opisuje všetky tieto príbehy s rovnakým zaujatím, akoby sa aj v tom najnenápadnejšom osude ukrývalo tajomstvo vesmíru.
Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť
Čítať viac
Originálny názov
Dear Life: Stories
Počet strán
308
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
132×204 mm
Hmotnosť
263 g
ISBN
9788097153434
Rok vydania
2014
Naše katalógové číslo
187175
Štýl
duchovný, filozofický, historický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Zelený kocúr
Pre koho
pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,4 / 5

10 hodnotení

6
2
2
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

knihy_vrnka
Neoverený nákup
29.12.2021
„Plač človeku neuškodí, ak si z neho neurobíte živobytie.“
Existujú tri literárne druhy, mnoho žánrov a nekonečné možnosti pohľadu na svet. Alice Munroová, nositeľka Nobelovej ceny za literatúru, v knihe Ako o život ponúka 14 poviedok, ktoré sú výnimočné svojim človečenstvom. Každá poviedka v sebe nesie zlomový zvrat, ktorý knihe dodáva napätie a núti nás čítať ďalej. Ja som sa rozhodla čítať s odstupom času vždy po jednej poviedke, no pri posledných štyroch som sa už od knihy nedokázala odtrhnúť. Autorka sa často opiera o minulosť a cez spomínajúce postavy pripomína čitateľovi pominuteľnosť času. Poviedky sú nabité emóciami. Strach, plač, nenávisť, žiarlivosť, či nehynúca láska. To všetko môžeme prežívať spolu s postavami, ktoré pred nami otvárajú hĺbku svojich duší. Akoby sme čítali štrnásť rôznych denníkových zápiskov a osobných úvah, v ktorých tušíme nejaké prepojenie, hoci nie sú podávané tou istou postavou. Kniha je plná silných myšlienok, ktoré vyžadujú čítanie s ceruzkou. Pri čítaní je zrejmá ženskosť, ženská sila a myslenie, no nie v extrémnom feministickom duchu, ale v našej neobyčajnej obyčajnosti a všednosti. V tom, že si možno pri čítaní povieš – to poznám. Odporúčam každému, kto má cit aj pre poetickejší typ literatúry. Ja som šťastná, že mám svoju poličku, kde je poézia, komiksy od Sarah Andersen a teraz už aj Ako o život. Všetko sú to knihy, ku ktorým sa rada vraciam.
...
„...múdrosť sa brala ako neprístojný škriatok, z ktorého treba vytĺcť mudrovanie. Inak by hrozilo, že človek vyrastie a stále si bude myslieť, že je najmúdrejší. Prípadne najmúdrejšia.“
Čítať viac
28.2.2021
Skvelý čitateľský zážitok!
Na túto knihu som sa veľmi tešila, pretože som o autorke počula veľa chvály a musím povedať, že zaslúžene. Mojou prvotinou od kanadskej spisovateľky Alice Munroovej je kniha Ako o život. Je to zbierka poviedok o tom, aké rôzne situácie a udalosti sa nám môžu v živote prihodiť. Je to kniha nabitá láskou, porozumením, toleranciou, no niekedy aj zradou a pocitom smútku. Je to kniha o živote. O jeho jednoduchosti a ľahkosti, no aj o trpkosti a sklamaní.

Pri čítaní poviedok musíte byť zvyknutí na to, že nemajú presný začiatok a koniec. Ste vhodení do deja. Niekde uprostred. Čítate a veľa sa zamýšľate. Občas bolo potrebné si na základe autorkinho rozprávania niektoré z vecí domyslieť a čítať medzi riadkami. To však dodávalo deju tajomnú, priam až magickú atmosféru. Autorka písala o jednoduchých veciach, o životoch a ich dramatických zvratoch s ľahkosťou a nadhľadom.

Postavy v knihe, respektíve v jednotlivých poviedkach, mi boli veľmi sympatické. Možno preto, že to neboli nijakí heroickí hrdinovia s čestnými úmyslami, vykreslení ako duševne a mravne ušľachtilé osoby. Boli to obyčajní ľudia so svojimi bežnými starosťami a radosťami, ale aj pohnútkami, ktoré neboli vždy až také čisté. Rovnako nebola núdza ani o širokú škálu postáv, či už z hľadiska veku, alebo sociálnych pomerov.

Autorka v knihe rozoberá témy ako neveru, sklamanie v láske, rodinné traumy či stratu blízkeho. Jednoducho veci, ktoré ľudia bohužiaľ, zažívajú a musia sa s tým vysporiadať. A práve tieto chvíle sa nám vryjú hlboko do pamäti. Zanechajú veľkú ryhu v našom duševnom svete. Poviedky som si dávkovala postupne, bolo to naozaj príjemné a oddychové čítanie občas s jemným nádychom melanchólie. Bola to kniha o nevšednostiach všedného života. Odporúčam.
Čítať viac
Lenka
Overený nákup
25.5.2015
Skor priemer
Niektore pribehy sa mi zdali lepsie, niektore horsie, ale asi len v dvoch pripadoch som si so zimomriavkami povedala, ze toto je skutocny zivot vo svojej krutej krase...a to je skoda... Čítať viac
Katarína
Neoverený nákup
18.3.2015
Ako o život
Zbožňujem túto kanadskú autorku, nie nadarmo dostala Nobelovú cenu. Výborne napísané, krásne čítanie,snažím sa dostať aj k ostatným jej knihám, čitala som Nepriateľ, priateľ, ctiteľ,milenec, manžel, Príliš mnoho štestí, doporučujem. Čítať viac
citatelka
Neoverený nákup
11.2.2015
zážitok
Vynikajúce poviedky. Teším sa, že som si ich prečítala. Odporúčam každému, kto má chuť skúmať aj tie temné zákutia človeka. Dokonca aj fanúšikovia gotickej či hororovej prózy si občas prídu na svoje, ale predovšetkým je to literatúra s veľkým L. Čítať viac
Matej
Neoverený nákup
8.12.2014
zaslúžená Nobelova cena
Oceňujem, že pomerne rýchlo vyšla zbierka jednej z posledných nositeliek Nobelovej ceny za literatúru. Určite treba v tomto trende pokračovať. Zišla by sa aj lepšia reklama, lebo takéto knihy by mali ľudia čítať a nie ten "sivý" brak. Čítať viac

Recenzie, kritiky

Boj o autentickosť sa najvýraznejšie odohráva v oblasti sexu. Spoločnosť u Munroovej – ako väčšina spoločností, kde je v záležitostiach sexuality normou mlčanie a tajnostkárstvo – má silný erotický náboj a tento náboj sa ako neónová žiara vinie okolo každej postavy, osvetľuje krajiny, miestnosti i predmety.
Margaret Atwoodová

Alice Munroová dokáže svoje postavy presúvať v čase tak ako nijaký iný spisovateľ. Neuvedomujete si, že čas plynie, len že už uplynul. V tomto zmysle čitateľ pripomína jej postavy, ktoré tiež zisťujú, že čas uplynul a im sa zmenil život, hoci celkom nechápu ako, kedy a prečo. Táto vzácna schopnosť vysvetľuje, prečo sú jej poviedky také obsažné a pôsobivé ako u iných spisovateľov romány.
Julian Barnes

Píše s takou precíznosťou, až to vyráža dych.
Charles McGrath, New York Times

Je takmer nepredstaviteľné, ako môže spisovateľ nazbierať také množstvo subtílnych pozorovaní o živote ľudí, o tom, ako sa správajú, ako žijú.
Åsa Beckman, Dagens Nyheter

O poviedkach A. Munroovej ktosi povedal, že sa z nich človek naučí niečo, na čo nikdy predtým sám nepomyslel. Je to pravda. Takisto je však pravda, že konečne tu nájdete slová na to, čo ste si sami mysleli a cítili, ale nevedeli ste to vyjadriť. Že toto skryté, napohľad nevypovedateľné a nepatrné, sa dá nielen zdieľať, ale môže byť i veľkou literatúrou.
Marie Lundström, Sveriges Radio

„A ty máš krásne srdce, to je viac ako nejaké šaty. Šaty si kúpiš, no srdce nie.“

Ring smrti - Štefan Košlab, 2019
Ring smrti
Štefan Košlab