Akcia
Audiokniha
Klára a Slunce - Kazuo Ishiguro, OneHotBook, 2022
Audiokniha
Akcia
Audiokniha
Klára a Slunce - Kazuo Ishiguro, OneHotBook, 2022
Audiokniha

Klára a Slunce
Akcia
Audiokniha

Audiokniha Klára a Slunce, kterou napsal Kazuo Ishiguro. Chápou umělé bytosti věci, které jejich tvůrcům unikají? Až doteď robotka Klára, umělý přítel generace B2, čekala ve... Čítať viac

4,3 35 hodnotení
Vydavateľstvo
OneHotBook, 2022
Interpret
Dĺžka
9:54

Audiokniha Klára a Slunce, kterou napsal Kazuo Ishiguro. Chápou umělé bytosti věci, které jejich tvůrcům unikají? Až doteď robotka Klára, umělý přítel generace B2, čekala ve výloze obchodu na puberťáka, jemuž by sloužila jako ... Čítať viac

  • MP3 na stiahnutie
  • Čeština
14,60 €

12,45 €

-15 %
platí do 30. 6. 2024
Ihneď na stiahnutie
Ďalšie audioknižné vydania
Klára a Slunce - Kazuo Ishiguro, OneHotBook, 2022
MP3 na CD
Čeština, 2022
Na sklade 1 ks
-5 %

23,54 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Klára a Slunce - Kazuo Ishiguro, OneHotBook, 2022
Audiokniha
12,45 €

Viac o audioknihe

Až doteď robotka Klára, umělý přítel generace B2, čekala ve výloze obchodu na puberťáka, jemuž by sloužila jako submisivní společnice. Přitom vůbec nepatří do výprodeje: snad trochu divně mluví a nerozumí plně souvislostem světa „tam venku“, zato je všímavá a má i solidní kapacitu emocí, byť stále neodpovídají běžné lidské spontaneitě. Pak se jí konečně poštěstí. V rodině dospívající Josie se však střetne s realitou z masa a kostí – dívka trpí nevyléčitelnou chorobou a zbývají jí poslední měsíce…Noblesní britský nobelista Kazuo Ishiguro znovu tiše přitvrdil v kritice elitářství a diskutuje s odkazem Raye Bradburyho a Arthura C. Clarka o tom, kde hledat meze robotiky a kde kaňky na obrazu lidskosti. A mezitím jeho nejnovější svědomitá služebnice Klára bere publiku dech. S utkvělou vírou v solární pohon totiž hodlá požádat Slunce – odnepaměti považované za zjevení boží tváře – aby její svěřenku uzdravilo. Bude to na spásu stačit?„Ishiguro se zas a znovu ptá, co obnáší být člověkem, a tedy cítit vlastní já. A kolik z onoho já smíme a máme věnovat druhým.“– National Public Radio„Jedinečná šance, jak zásadně zrevidovat naše pojetí krásy a připomenout si, že jsme v hloubi duše zoufale křehcí.“– The Observer„Autor čtyřicet let sleduje, co s námi dělá paradox očitého svědka a klamy vlastní paměti. Jeho nové pozorování dává této snaze korunu tak průzračnou, tak lidskou. Nepostradatelnou.“– The New York Times Book Review„Strašidelná pohádka o osamělém, skomírajícím světě, který je až příliš věrohodný.“ – Kirkus Reviews„Mistrovské dílo, které vás donutí přemýšlet o životě, smrtelnosti, spásné milosti lásky: zkrátka o tom všem.“ – Maureen Corrigan, NPR„Ishigurova próza je jemná a tichá. Román je zajímavým pohledem na to, jakou roli může umělá inteligence sehrát v naší budoucnosti... je to dojemná meditace o lásce a osamělosti.“ – Maggie Sprayregen| Autor Kazuo Ishiguro | Čte Klára Suchá | Režie Michal Bureš | Vydává OneHotBook, 2022 |
Čítať viac

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5

35 hodnotení

21
7
5
1
0

Ako sa páčila audiokniha vám?

Recenzie Martinusákov

Klára a slnko je skvelý a jedinečný príbeh. Ničím mi nepripomínal inú knihu, ktorú som predtým čítala. Od začiatku bol veľmi pútavý a ničim na nenudil. Svet, v ktorom postavy žili bol vystavaný veľmi zaujímavo a všetky aspekty ma ohurovali. Jediné sklamanie nastalo na záver knihy. Ukončenie ma sklamalo natoľko, že som musela hodnotenie skresať na 3 z 5 hviezd.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

Dana Pongrácová
Neoverený nákup
3.2.2024
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Klára a slunce , byla pro mě první knihou tohoto autora. Styl jakým je napsaná tato kniha, mě vtáhl do světa fantazie. Přání , aby snad každý měl alespoň na chvíli , někoho tak oddaného jako Klára vedle sebe. Zároveň mi však bylo líto konce knižní Kláry. Kouzelné pohledy vyjádřeny postojem robota k lidem. Doporučuji ji každému, Čítať viac
30
Krajina matiek - Fero Lipták (Ilustrátor), Slavka Liptáková, 2022
Práve čítam
Krajina matiek

Prečítam všetko čo si ku mne nájde cestu. :-) Okrem kníh sa vo voľnom čase sa venujem bylinkám a prírodnej terapii.

Silvia Jágriková
Overený zákazník
7.9.2023
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Klára je vysokointeligentná robotická UP - umelá priateľka, obdarená vynikajúcimi pozorovacími schopnosťami. Vôbec neviem, či to môžem nazvať v prípade umelej inteligencie empatiou, no veľmi jej záleží na svojej spoločníčke, dospievajúcom chorom dievčaťu Josie. V jej spoločnosti sa učí ako byť človekom, chápe emócie a je naozaj mimoriadne ľudská. Vnímať svet z Klárinej perspektívy bol hlboký zážitok, akoby ste ho pozorovali uchvátenými, no aj naivnými očami dieťaťa, čistý nepopísaný papier, ktorý vstrebáva informácie. Chvíľami som zabúdala, že Klára je stroj. Jej mechanické "srdce" bolo jediné, ktoré nestrácalo nádej.
Ishiguro famózne vybudoval vierohodnú atmosféru zakrytú melancholickým závojom dystopickej budúcnosti, ohromujúcej aj znepokojujúcej zároveň. Jeho genialite patrí môj obdiv. Pokojne plynúci dej striedajú nečakané zvraty a kniha tak neustále prekvapuje. Podnecuje k zamysleniu a bude ešte dlho rezonovať v mojej hlave. Čistá krása.
Čítať viac
Natália z nathalysreading
Neoverený nákup
5.7.2023
Toto stálo za môj čas. Aj keď si autor udržiava svoj typický štýl – nič nevysvetľovať – tu mi to vôbec neprekážalo, lebo výborne opísal interakcie medzi postavami a práve vďaka rozhovorom sa dozvedáme všetko podstatné. Bola som spokojná. Nič mi ako čitateľke nechýbalo.
Reakcie Kláry na okolitý svet boli veľmi poučné. Od začiatku ma nútila premýšľať. Pozerala sa naň tak, ako by sme sa naň mali pozerať my. My sme však takýto pohľad dávno stratili. Ten detský. Vízia do budúcnosti bola znepokojivá, ale zároveň som z toho cítila tiež pokoj. Robot mal také postrehy, že som niekedy uvažovala nad ľudstvom – či sme zatratení alebo máme nádej na spásu.

Názov knihy je výstižný. Slnko tu zohralo významnú úlohu. Kazuo opäť otvára diskusiu. Hlási sa o slovo strach, ktorý spôsobuje pokrok. No bolo to nádherne napísané. Citlivo, s veľkou prezieravosťou a úžasnou schopnosťou vybudovať niečo, čo rozcíti, zaseje vo vás obavy a zároveň pohladí na duši. Nedokážem uveriť, že Neopúšťaj ma má na svedomí tá istá osoba. Pre mňa je to nepochopiteľné.

Ako sa vyrovnať s neľahkou situáciou? Ako nechať najbližších ísť, aj keď to bolí? Čo dokáže urobiť zúfalý rodič? Kde je hranica používania umelej inteligencie? Tento príbeh sa mi trafil do vkusu, lebo povedal to, čo malo byť povedané, a ešte omnoho viac. S touto knihou som sa dokázala spriateliť. Asi sa na Kazuove diela budem pozerať individuálne. Toto mu vyšlo. Možno hrá veľkú rolu téma a autorova zainteresovanosť v príbehu. Tu som cítila jeho prítomnosť a mala som pocit, že nás situáciami sprevádzal.
Čítať viac
8

Od roku 2019 pracujem ako novinárka. Otváram témy ľudských vzťahov, feminizmu a ľudskej sexuality bez hanby a odsudzovania. Kriticky a nezaujato píšem aj o biznise s krásou, najmä o kozmetike a starostlivosti o pleť. Vo voľnom čase čítam najmä fantasy a sci-fi knihy. Čítam v troch jazykoch, beriem všetky formáty a považujem ich za rovnocenné. Som presvedčená o tom, že výber kníh by mal byť pestrý, preto si zámerne vyberám autorstvo všetkých pohlaví a pôvodov.

Tímea Krauszová
Overený zákazník
11.3.2023
Pomalá a krásna
Myseľ mi pri čítaní tejto knihy ovládol znepokojivý pocit, ale aj tak som nemohla a ani nechcela prestať. Toto nie je vysoko technické scifi, hoci rozprávačka je robot.

Je to príbeh o živote, láske a krehkých vzťahov, ktorý vyrozpráva nevinná a takmer skutočne detská myseľ.

Autorov štýl je pre mňa nezvyčajný, dej sa rozvíja pomaly, Ishiguro si vychutnáva čriepky sveta, do ktorého vložil svoje postavy. Ale je to vskutku dojímavý príbeh, ktorý podľa mňa nepotrebuje nálepku scifi.

Ak ten žáner nevyhľadávate, túto knihu aj tak skúste. A ak už scifi dobre poznáte, tak viete, že vás vie donútiť venovať sa ťažkým otázkam o ľudskosti. V takom prípade by ste už Kláru mali doma privítať.
Čítať viac
6
Overený zákazník
5.3.2023
Klára a Slunce je první knihou Ishigura, kterou jsem četla a upřímně mne zasáhla svou nekonečnou (někdy až laskavě naivní) nadějí a lidskostí, kterou autor promítl do Kláry. Oceňuji, že autor do knihy přenesl i další aspekty možné budoucnosti (vlastně už současnosti) jako rozdělení společnosti, robotizaci a automatizaci, která vrhá znepokojivé světlo na vývoj nejen pracovního trhu. A potom také všeobecný postoj lidí k umělé inteligenci. V každém případě mi byla Klára velmi blízká (tak jako Sony ve filmu Já, robot) hlavně svým posláním. Knihu považuji za čtenářský zážitek. Užila jsem si ji a ráda se k Ishigurovi vrátím. Čítať viac
16

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený zákazník
26.1.2023
Vynikajúce.
Klára je Umelá Priateľka, istý druh umelej inteligencie, vytvorený za účelom poskytnúť dospievajúcim deťom spoločnosť, kamarátstvo a oporu. Z výkladu jej obchodu sa teší hrejivým a láskavým slnečným lúčom, všíma si okoloidúcich a snaží sa ich analyzovať na emocionálnej úrovni. V tomto má Klára medzi ostatnými UP jednoznačne navrch. Je vnímavejšia a učenlivejšia ako lepšie a novšie modely. Je jednoducho výnimočná a toho si okamžite všimne aj malá Josie, ktorá si Kláru vybrala za svoju UP. Klára sa neskôr dozvie, že Josie je vážne chorá, čo ju uvrhne do veľkého víru fascinujúcich ľudských emócii.

Tento návykový a dojímavý príbeh sa odohráva v nešpecifikovanej blízkej budúcnosti, kde sa okrem Umelých Priateľov môžeme stretnúť aj s geneticky vylepšovanými jedincami a „obyčajní“ ľudia sa dostávajú do akejsi druhej kategórie. Úprimne obdivujem Ishiguriho schopnosť vykresliť atmosféru primárne na dialógoch a na pozorovaniach robotky, ktorá svet videla po svojom - s detskou dobrotou, hardvérovo rozdelený do fragmentov, a pritom vnímaný celistvejšie ako očami človeka.

Kazuo Ishiguro podľa niekoho možno píše rozvláčne, ale pre mňa nie. Ja hltám každé jedno slovo do poslednej bodky a užívam si to. Jeho prácu s jazykom, jeho postavy a atmosféru. Všetko.

Klára a Slnko je jednoznačne výnimočné rozprávanie o priateľstve, láske a neutíchajúcej nádeji. Zohreje isté miesto hlboko vo vnútri, kdesi pri srdci, ako lúče Výnimočného Slnka a vyčarí úsmev na tvári každému, kto sa nechá dobrovoľne unášať prúdom jeho fantastických myšlienok.
Čítať viac
Magda
Neoverený nákup
24.1.2023
Klára a slunce mě nadchla anotací, protože citlivě míchá prvky scifi a současné literatury do podoby jakési naivní úvahy o lidském chování. Hlavním hlasem knihy je android Klára, která sama o sobě nemá žádné emoce nebo sebepojetí v takovém smyslu, jako lidé. Avšak je výjimečná tím, že dokáže odpozorovat i drobné změny v chování a emocích druhých a tímto pozorováním si naplňuje vlastní existenci. Je naivní, lidskému světu nerozumí víc než tříleté dítě, přesto se s ní často zachází jako s uvědomělou bytostí, a i když vlastně nemá daleko od chytrého vysavače, v určitých scénách cítíte, jak velmi by protagonisté chtěli věřit tomu, že to není pravda. Bylo zajímavé dostat se do obvodů (hlavy?) androida v běžných všedních okamžicích. Během celého čtení jsem nevěděla, zda by Klára zvládla Turingův test, ne proto, že by nebyla inteligentní, nýbrž proto, že na ní bylo něco zvláštně mechanického, něco, co nejste schopni popsat, ale jako lidské bytosti to vnímáte, cítíte ten rozdíl. Mohl by takový stroj nahradit jiného člověka? To se snaží v jednom okamžiku ptát čtenáře Ishiguro a já nad tím ještě pořád musím přemýšlet. Čítať viac
5

Rada čítam, snívam a popíjam kávu pri rozhovoroch odhaľujúcich duše. Recenzie píšem aj na instagram pod menom Knihomoľka z lesa

Patrícia R.
Overený zákazník
1.12.2022
Najväčšie pravdy sa ukrývajú v hĺbke, pod jednoduchými vetami. Kto je človek ? Čo je žitie a čo je v živote hodné zapamätania si? A ako náš pohľad a presvedčenia môžu zmeniť svet? Ishiguro píše o ľudskosti, láske a nádeji. O tom, že ak ľúbime, pre milovaného sme schopní urobiť čokoľvek.

Klára je vysokointeligentný robot, slúžiaci ako príjemný spoločník pre dospievajúce dievča. Klára sa v “rodine” cíti dobre, je prijatá. So svojou zverenkyňou všeličo zažíva a spoznáva jej kladné i záporné stránky. Dej sa pomaličky zamotáva, prichádzajú zvraty. Nedorozumenia spôsobujú konflikty a my, čitatelia, veľmi túžime zasiahnúť. Kedže nemôžeme, je to veľmi frustrujúce. Klára necíti, no má mimoriadnu schopnosť pozorovania, a to jej pomáha pri reakciách. Jej obzervácie človeka a spôsob akým pozerá na svet je fascinujúci. Je naivná, no múdra a plná nádeje. Hneď si ma získala. Chcela by som, aby bola skutočným človekom, aby som ju mohla objať a povedať jej, že na nej záleží, že je hodná. Napriek vedecko-fantastickému žánru sú postavy uveriteľné až reálne. Znázorňujú dystopickú spoločnosť nesúcu vlastnosti a hodnoty tej súčasnej.

Kniha má pomalší spád, niekto by mohol tvrdiť, že je nudná, no po prelúskaní prvých pár strán
nás autor dostane tam, kde nás chce mať. Veľkým plusom je jednoduché, podmanivé písanie, ktoré udrží v napätí. Avšak napriek jednoduchosti deja, Ishiguro necháva aj premýšľať, hľadať súvislosti, domýšľať si. Veľmi veľmi ma dojal. Je to tretia kniha, ktorú som od neho prečítala a bola mi akosi najbližšie z nich. Ak sa vám páčil film Umelá inteligencia tak toto vám tiež sadne.

Pre mňa bol tento príbeh iný ako tie, čo som doteraz čítala. Hoci je to sci-fi, nesmierne sa ma dotkol a záver mi zlomil srdce.
Čítať viac
16

Čitateľka od roku 1993, lovkyňa antikvariátnych pokladov a milovníčka ilustrácií bookstagram @mrs.columbo.loves.reading

Irisa Krížiková
Overený nákup
23.11.2022
Kazuo Ishiguro píše štýlom, ktorý je môjmu vkusu veľmi blízky, takže si dokážem jeho knihy užívať, nech píše o čomkoľvek.
Tentoraz prinása príbeh o Kláre, vysokovnímavej robotke, ktorú kúpi jedna matka ako spoločníčku pre svoju dospievajúcu, ťazko chorú dcéru.

Dej sledujeme práve skrz Klárinu optiku, a tak je scéna občas rozdelená na mriežku robotického videnia a jej chápanie toho, čo vidí, prechádza naprogramovanou analýzou. Situácie vyhodnocuje možno nie vždy tak, ako by ich vyhodnotili ľudia, a jej vnímanie je občas detsky naivné, no keby mal každý na svete mieru jej empatie, láskavosť a optimizmus, svet by bol nádhernými miestom.

Dej má pomalý spád, ale hoci nie je akčný, nenudí a atmosférou pripomína autorov román Neopúšťaj ma. Nielen pre podobný dystopický svet budúcnosti, ale aj náladou záverečných scén a celkovým dojmom.

Veľmi mi pripomenul aj Spielbergov film A.I. Artificial Intelligence, pri ktorom je mi vždy smutno. Tak mi bolo aj po dočítaní tejto knižky.

Na záver musím povedať, že hoci autor pracuje s otázkami a témami, ktoré autori scifi spracovávujú už dlho a vyslovene asi nič nové neprináša, mňa jeho kniha primäla zamyslieť sa nad tým, ako sa my ľudia správame k tomu, čo už nechceme alebo nepotrebujeme.
Čítať viac

„A možno práve vtedy, oslobodení od sebectva zistíme, aký jednoduchý a krásny môže byť život. Úplne jasne uvidíme, čo všetko sme schopní obetovať a vzdáme sa toho s prekvapivou ľahkosťou, a jediný obraz, ktorý sa nám vryje navždy do pamäti, bude tvár človeka, ktorému sme podali ruku, aby vládal kráčať.“

A vráť sa po slabších - Silvia Bystričanová, 2016
A vráť sa po slabších
Silvia Bystričanová