Preskočiť na hlavný obsah
Cleopatra a Frankenstein - Coco Mellors, Literárna bašta, 2024
Rukojemník - Peter Pišťanek, Slovart, 2014

12,95 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Rukojemník

Lokomotívy v daždi

Príbeh osemročného chlapca, ktorého rodičia sa nevrátili z návštevy Viedne späť za železnú oponu, a preto vyrastá u svojich starých rodičov. Žije obklopený svojimi... Čítať viac

4,3 37 hodnotení
Vydavateľstvo
Slovart, 2014
320 strán
4-5 hodín čítania

Príbeh osemročného chlapca, ktorého rodičia sa nevrátili z návštevy Viedne späť za železnú oponu, a preto vyrastá u svojich starých rodičov. Žije obklopený svojimi... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina

12,95 €

Na sklade 2 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 43 knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Tento titul si u nás môžete objednať aj v kolekcii za výhodnú cenu!

Príbeh osemročného chlapca, ktorého rodičia sa nevrátili z návštevy Viedne späť za železnú oponu, a preto vyrastá u svojich starých rodičov. Žije obklopený svojimi detskými a dospelými priateľmi i nepriateľmi v takmer magickom prostredí Starej Vsi, navonok idylickej pohraničnej obce.

Dej sa odohráva v polovici šesťdesiatych rokov minulého storočia a hlavný hrdina prežíva svoje detské dobrodružstvá, stvára bežné chlapčenské pestvá a popritom sa dozvedá aj niečo o živote, o jeho kráse i ťarche. To, že jeho rodičia sú relatívne blízko a pritom beznádejne ďaleko, dodáva chlapcovmu príbehu zaujímavý paradox, ktorý sa vo svojej detskej naivite nakoniec rozhodne vyriešiť tak radikálne, ako len vie.Malá ochutnávka z filmu nakrúteného podľa tejto knihy:

Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť

Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť
Čítať viac
Naše katalógové číslo
159140
Počet strán
320
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
130×210 mm
Hmotnosť
555 g
ISBN
9788055606897
Rok vydania
2014
Štýl
filozofický, duchovný
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Slovart
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Rukojemník - Peter Pišťanek, Slovart, 2014
Rivers of Babylon 1 - Peter Pišťanek, Slovart, 2008
22,87 €

Hodnotenia

4,3 / 5

37 hodnotení

21
4
3
1
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Chytí za srdce

Najskôr som videla film, z ktorého som bola taká nadšená, že som si povedala "Musím si prečítať knihu". Zaujalo ma, že kniha nie je predlohou, ale že vznikala zároveň s filmom.
Späť však k samotnej knihe. Už po prvých riadkoch ma zaujal autorov štýl. Patrí medzi štýly, ktoré vás nútia čítať stále ďalej a ďalej. Medziľudské vzťahy sú v knihe vykreslené hodnoverne a zaujímavo, vďaka čomu si jednoducho musíte obľúbiť Petra a jeho dedka. V niektorých komentároch sa objavuje názor, že by táto kniha mala byť zaradená medzi povinné čítanie. Ja som jednoznačne za, pretože citlivé a hodnoverné vykreslenie situácie, keď máte časť rodiny za ťažko prekročiteľnou bariérou a musíte preto znášať, že sa na vás systém pozerá ako na potencionálne nebezpečenstvo, sa aj príslušníci mladšej generácie, ku ktorej sama patrím, dokážu vžiť do doby 60-tych rokov. Určite to človeka prinajmenšom prinúti zamyslieť sa a začať si vážiť to, čo máme dnes.
Je naozaj veľká škoda, že pán Pišťánek už žiadne ďalšie knihy nenapíše. :(

Čítať viac

Recenzie čitateľov

5.1.2021
Rukojmeník
Priznám sa, najprv som videla film. Film sa mi veľmi páčil. Vtedy ešte malý Richard Labuda, bol v úlohe Petra skvelý. Už vtedy mu to šlo :) Vždy som si myslela že najprv vyšla kniha. Ale nie najprv film a potom kniha.
podľa mňa je kniha úplne geniálna. Čítanie som si užívala úplne dokonale. Smiala som sa, plakala som. Táto kniha je podša mňa jedno úzasné dielko.
Čítať viac
13
Zlá štvrť - Marek Vadas, Daniela Olejníková, 2018
Práve čítam
Zlá štvrť

Aktuálne recenzujem, "oprašujem" a revidujem po veľmi dlhej dobe svoju knižnicu.

Marek Ščamba
Overený zákazník
24.1.2020
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Kniha je z doby rokov 1960 -tych na až do - 68. Pohľad mladého chlapca ktorého rodičia nechajú v Československu, jeho pretĺkanie životom pričom je v tieni veľkého totalitného brata. Miestami napínavá, a určite nenudí. Peter Achberger už trpí kvôli svojmu priezvisku a ako vnuk starých "prešporákov" a bývalých súkromníkov to v tejto socialistickej dobe nemá ľahké. Ani jeho kamarát Ferko Glanz, syn vysokého komunistického pohlavára. Oboch ich však niečo spojí. Z jednej strany pragmatizmus a túžba byť slobodný na druhej strane chorobná túžba byť rešpektovaný s pocitom moci. Dve protichodné povahy však v závere knihy prekvapia čitateľov. Vrelo odporúčam. Čítať viac
Daniel
Neoverený nákup
26.9.2017
Nič nové
Vo svojom poslednom románe Pišťanek už očividne vykrádal sám seba. Tento román nie je ničím iným, než iba zrecyklovanou a rozvinutou kópiou poviedky Sen z druhého vydania zbierky Mladý Dônč. Ale dá sa to čítať... Čítať viac
Mariena
Neoverený nákup
30.12.2017
Je to pravda. Ale poriadne to rozšíril a mne sa to páčilo Čítať viac
Daniel
Neoverený nákup
26.9.2017
Názor čitateľa
Opravujem sám seba, jedná sa o poviedku Čas, nie Sen :-) Čítať viac
Anna Zábojníková
Neoverený nákup
29.5.2016
Výborné čítanie
Veľmi som chcela vidieť film v STV, žiaľ nebol s titulkami, na ktoré som odkázaná, ako sluchovo postihnutá. Kniha ma zaujala od prebalu, ktorý je vyriešený veľmi vtipne, od prvej po poslednú stranu. Aj keď som o niečo mladšia, ako hlavní detskí hrdinovia, predsa som v nej našla reálie doby a atmosféru života tých rokov, všedný a predsa krásny život. Autor, ako zisťujem, nielen mne, oživil veľa vecí, vzťahy, v ktorých, napriek dobe, predsa len nechýbal vtip, či smiech cez slzy. Čítať viac
Raol
Neoverený nákup
3.10.2015
Lokomotívy v daždi
je alternatívny názov románu, ktorý autor sám používal pri zverejňovaní jeho úryvkov na facebooku. So zmenou poetického názvu na Rukojemník nebol podľa jeho vlastných slov na celkom stotožnený, no nakoniec sa podvolil želaniu tvorcov filmu Rukojemník, aby bola zabezpečenná rovnomenná marketingová kampaň. Takto sa pôvodný názov aspoň v preškrtnutej podobe objavuje na jednej z najkrajších obalov kníh slovenskej beletrie, aký kedy vznikol. Nápad v podobe precviknutého železničného lístka z tvrdého hnedého kartónu, aký sa kedysi celoplošne používal je za 1000%.
Nadšený obalom a navnadený úryvkami som sa pustil do čítania. Sklamaný som rozhodne nebol, na to má Peter Pišťanek až príliš dobrý štýl. V porovnaní s predchádzajúcou beletristickou spisbou (najmä v porovnaní s Rivers of babylon I až III a trojnovelou vydanou pod názvom Mladý Dônč) sa autor umiernil, čo sa týka používania vulgarizmov a drsných príbehov bratislavského (čiže balkánskeho) polosveta drobnej aj tej najväčšej kriminality a odrbania koho sa len dá.
Dej sa sústredil na opis prežívania koncom 60. rokov, do ktorého nenápadne prenikala politika. Nesúhlasím s tvrdeniami, že komunisti boli podaní čierno-bielo, pretože sympatickou bola postava šéfa miestnych colníkov, ktorá dedovi až osudovo pomohla. Popísaní šmejdi neboli zďaleka len kovaní boľševici. Deliaca hranica medzi hajzľom a normálnym človekom prebieha kdesi inde, čo Pišťanek krásne ukázal na opisoch spolužiakov Petra Achbergera.
Vďaka vycibrenému štýlu sa kniha veľmi dobre číta. Každý, kto sa odváži ponoriť do jej dobrodružstiev, sa môže okrem skvele podanej drámy jedného chlapca, ktorý si len túži žiť svoj chlapčenský život, no zamiešali mu ho okolnosti doby, sa môže zároveň dozvedieť množstvo dobových kultúrnych podrobností o životnom štýle, knihách a filmoch tej doby. Až plastické priblíženie niečoho, čo som nežil, no veľa som o tom čítal, mi pripadá ako jedna z najväčších devíz knihy.
Žiaľ v pozadí cítiť akoby autorovu únavu a v snahe podať dokonalý produkt sa trošku vytratila hravá sviežosť, miestami utopená v až príliš podrobných popisoch. Možno je to pochopiteľné vzhľadom k poloautobiografickej atmosfére niekdajšej dediny, v ktorej autor vyrastal a ktorého dedo bol, rovanko ako hrdinov dedo, tamojším krčmárom. Je to len pocit, no "vďaka" nemu je celkové hodnotenie tak 85% - čiže 4 hviezdy.
Na záver dve poznámky: 1. Videl som aj film režiséra Juraja Nvôtu. Je vynikajúci, choďte naň. Len nie preboha vo verzii predabovanej do češtiny. To bol najväčší omyl tvorcov (producentov?) filmu.
2. Čo sa týka povinného čítania, ku ktorým sa tu spolukomentátori vyjadrujú - pre mňa je každá beletristická Pišťankova kniha povinným čítaním. Čo čítajú povinne ostatní, to nechávam na ich osobnom interese.
Čítať viac
Anna
Neoverený nákup
4.7.2015
Rukojemník
V prvom rade je mi lúto že spisovateľ zomrel a túto knihu hodnotím ako priemernu miestami som ju nechapala ale berem hlavne to že spisovatel si chcel dať záležať ale akosi mu to nevyšlo Čítať viac
Silvia Vachálková
Overený nákup
18.5.2015
vynikajúce čítanie
Veľmi pekné čítanie, ktoré má vtiahlo do 60-tych rokov. Keďže pochádzam z Devínskej, prežívala som dej autenticky. O knihu prejavila záujem i moja 83 ročná svokra. Knihu som si objednala v čase spisovateľovej smrti, je mi ľúto, že už viac takýchto kníh nenapíše. Česť jeho pamiatke. Čítať viac
Ľubomíra
Neoverený nákup
18.5.2015
Rukojemník
Výborná knižka. Doporučujem. Nedala by som ju ako povinné čítanie, lebo deti by ju nečítali. Už len z princípu, že je to povinné. Avšak po návšteve kina by som odporučila prečítanie knižky. Škoda, že autor už nenapíše viac. Čítať viac
13

Som knihomoľ od svojich 6 rokov a dnes mám už skoro o 60 viacej. Čítam hlavne thrillery, detektívky, špionážne romány, cestopisy, z histórie len dokumenty o živote v 20. storočí - ak ma titul zaujme. A niekedy knihu prečítam s tým vedomím, že vo svojej knižnici ju mať nechcem a rozdám ju do verejnej knižnice.

Anna Kollárová
Overený zákazník
18.5.2015
Názor čitateľa
patrím ku generácii šesťdesiatnikov, ktorí zažili budovanie komunizmu aj šikanovanie zo strany vládnúcich na vlastnej koži a táto kniha je o tom, čo mnohí mladí nemajú prečo pochopiť. Napriek tomu by som túto kmihu zaradila medzi povinné čítanie, lebo je v tom kus našej histórie. Nepoznám iné diela tohoto autora, teda neporovnávam. Je to výborná kniha, zaujala ma, dobre sa číta - určite po nej siahnem ešte viackrát, odporúčam. Čítať viac
Eva
Neoverený nákup
24.3.2015
Veľmi pekné
Výborná kniha, hlavne pre manžela, ktorý je po šesťdesiatke a pozná to prostredie dôvernejšie ako ja. Ja som ju ešte neprečítala, ale určite to dám. Mrzí nás, čo sa stalo. Chceme týmto vysloviť úprimnú sústrasť príbuzným. Česť jeho pamiatke. Čítať viac

Recenzie, kritiky

Rukojemník (Janka Teťáková), citajto.com

Peter Pišťanek

Čítať viac

Vydavateľstvo Slovart

Čítať viac
Kúpte spolu
Rukojemník - Peter Pišťanek, Slovart, 2014
Rivers of Babylon 1 - Peter Pišťanek, Slovart, 2008
22,87 €

„Láska je hmla a vzdych ju odveje. Láska je v oku iskra nádeje, ale aj more sĺz - tak čo chceš ešte? Láska je múdre šialenstvo, je z bied pomáhajúci liek, i prudký jed.“

Romeo a Júlia - William Shakespeare, 2006
Romeo a Júlia
William Shakespeare