Listy Luciliovi I-X - Lucius Annaeus Seneca, Thetis, 2012

18,51 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Listy Luciliovi I-X - Lucius Annaeus Seneca, Thetis, 2012
Listy Luciliovi I-X - Lucius Annaeus Seneca, Thetis, 2012

Listy Luciliovi I-X

V období hegemónie Rímskej ríše, v časoch jej najväčšieho rozmachu došlo k určitej stagnácii vývoja filozofického myslenia... Čítať viac

Vydavateľstvo
Thetis, 2012
Počet strán
288

V období hegemónie Rímskej ríše, v časoch jej najväčšieho rozmachu došlo k určitej stagnácii vývoja filozofického myslenia... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

18,51 €

Na sklade 3 ks
Posielame ihneď

Dostupné v štyroch knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Nestratiť sa sama sebe - Erik Tabery, Zuzana Čaputová, N Press, 2024
Listy Luciliovi I-X - Lucius Annaeus Seneca, Thetis, 2012
18,51 €

Viac o knihe

V období hegemónie Rímskej ríše, v časoch jej najväčšieho rozmachu došlo k určitej stagnácii vývoja filozofického myslenia. Rimania recipovali do svojho myslenia učenie gréckych filozofov, a zachovávali tak po stáročia budované hodnoty z čias najväčšieho rozkvetu Grécka.
Rímske filozofické myslenie teda zaostávalo za gréckym, no napriek tomu sa i u Rimanov objavili mimoriadne osobnosti antickej filozofie. Po najvýznamnejšom rímskom filozofovi Ciceronovi bol takouto osobnosťou dozaista Seneca.
Seneca bol pôvodom síce Hispánec, no od mladosti vyrastal v Ríme. Bol vynikajúcim žiakom a učencom, presadil sa svojimi názormi i v rímskom senáte. Neskôr z podnetu manželky cisára Claudia Messaliny je nútený odísť do vyhnanstva na Korziku, odkiaľ sa vracia až po jej smrti, po ôsmich rokoch. Nová Claudiova manželka Agrippina ho poveruje výchovou ich syna Nerona. Po nádejných začiatkoch snaha vštepiť novému nástupcovi cisára morálne hodnoty a dobrú výchovu sa časom míňa účinku a Nero sa čoraz viac vymaňuje spod Senekovho vplyvu. Seneca sa preto rozhodne utiahnuť do ústrania a venovať iba literárnej tvorbe. Po Pisonovom sprisahaní roku 65 po Kr. bol Seneca Neronom donútený spáchať samovraždu.
Listy Luciliovi sú Senekovým najvýznamnejším dielom, ktoré vytvoril už v zrelom veku, utiahnutý do ústrania od aktívneho politického života. Systematicky v nich preberá rôzne otázky života, bytia, existencie, kultúrne a spoločenské hodnoty, otázky umenia, ako aj bežné každodenné veci. Toto dielo je syntézou Senekových životných skúseností, ktoré nazbieral počas svojho nepokojného a rôznymi udalosťami poznačeného života.
V knihe je uvedená aj prvá časť porovnávacej štúdie Miloslava Okála Filozof Seneca a Pavol apoštol.
Čítať viac
Počet strán
288
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
205×135 mm
Hmotnosť
240 g
ISBN
9788089520107
Rok vydania
2012
Naše katalógové číslo
137003
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Thetis
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Listy Luciliovi I-X - Lucius Annaeus Seneca, Thetis, 2012
Listy Luciliovi XI-XX - Lucius Annaeus Seneca, Thetis, 2012
37,02 €

Hodnotenia

4,6 / 5

11 hodnotení

7
3
1
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

6

Historik (starovek, najmä antický Rím; presahy do všeobecnej histórie - stredovek, 20. storočie, vybrané kapitoly zo slovenských dejín, teória a metodologické prístupy historiografie, filozofia dejín). Milovník klasickej, postmodernej a psychologickej literatúry (vrátane poézie).

Miroslav Igaz
Overený zákazník
2.2.2022
Korešpodenčný seminár etickej filozofie pre rímskych nefilozofov
Seneca vo vrcholovej štylistickej aj argumentačnej rovine vo forme listov svojmu (domnelému?) priateľovi Luciliovi pod rúškom rozoberania každodenných záležitostí ako je napr. strach z cestovania loďou, nakladanie s majetkom, pachtenie sa za peniazmi, život v spolitizovanej spoločnosti cisárskeho dvora a túžba po sláve, vykladá stoické učenie o tom, ako svoj život riadiť a prežívať. Je k tomu viac než povolaný, pretože je doslova kovaný v neskorom stoicizme 1. storočia n. l. v jeho rímskej interpretácii. Užívateľsky príjemný štýl Senekových listov nie je náhodný - Lucilius by podľa nenápadne utrúseného výroku mal byť epikurejec (v jednom z listov nachádzame poznámku Epicurus tuus), teda zdanlivo fanúšik konkurenčnej filozofickej školy - nie je to zrejme úplne pravda (keďže Seneca v inom liste tvrdí, že meum opus es); filozofie znalí navyše vedia, že epikureizmus a stoicizmus majú mnoho spoločných znakov (hlavne systematická snaha o vymazanie strachu zo smrti), líšia sa napríklad postojom k verejnému životu: epikurejci radia naplniť svoj život mimo dosah verejných povinností, zatiaľ čo stoici sa nezriekajú angažovania v politike a tvrdia, že človek by mal vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, ale zachovať si morálnu integritu. Práve toto Rimanom, zvyknutým byť verejne činní, na stoicizme ohromne imponovalo. Seneca si teda dopisuje so svojím priateľom a (ne)nápadne ho mení k obrazu svojmu - pôsobí racionálnym výkladom, exemplifikuje, cituje iných filozofov - paradoxne, vo veľkom najmä Epikura - skrátka: vykladá svoje učenie s cieľom získať svojho priateľa pre tento spôsob myslenia a života. V origináli je Senekova latinčina skutočný zážitok; slovenský preklad je dôstojný, miestami z pohľadu klasického filológa diskutabilný, ako temer každý translatologický počin. Hodnoty, Senekom akcentované, neplatia iba pre dobu principátu - navyše Neronovho, keďže Listy Luciliovi vznikali asi v rokoch 62 až 65 - ale mnoho z nich pretrváva do dnešných čias. Filozoficky menej náročné čítanie než ťažký jazyk moderných velikánov, obsahovo však aj po takej dlhej dobe stále inšpiratívne a poučné čítanie. Čítať viac
Lenka
Neoverený nákup
21.12.2020
Oddychové čítanie
Čitateľ v knihe nájde nadčasové myšlienky. Mnohé z nich sú aktuálne a aplikovateľné aj na súčasnú modernú dobu. Čítať viac
S
Neoverený nákup
8.11.2020
Seneca - kde sa stala chyba
Kde sa stala chyba, ze filozofia sa zmenila na tazkozrozumitelne cvicenie s pojmamy a ich dokazovanim? V Senecovom diele toto nehrozi. Ludsky jazyk a napriek mnohym dobovym referenciam, stale zrozumitelne a nadcasove.
Hlavnymi temami su zivot:jeho zmysel v podobe nasledovania cnosti a smrt: jej prijatie. Este som sa nestretol s filozofom, co venoval tolko priestoru samovrazde ako prave Seneca, co ma prekvapilo;prekvapivejsie vsak bolo, ze kniha nevyznieva existencialne pesimistickym dojmom, ale naopak, posobi velmi racionalne az optimisticky a svojim popieranim odovodnenosti strachu zo smrti dava ak aj nie ucinnu zbran proti nej, tak aspon poukazuje na to, ze ludsky strach z nej sa za tie skoro dve tisicrocia nezmenil.
V preklade na niektorych miestach chybaju slovicka 'sa','si' co nici inak prijemny 'flow' textu a niektore stylisticke opakovania sa slov neviem, ci prisudit autorovi, alebo prekladatelovi, ale nic to nemeni na tom, ze citatatel od knihy dostane mnoho. Citaty vhodne na zapamatanie si a zamyslenia sa na komplexne temy ako bolest, smrt, cnost, ktore sa v listoch opakuju.
Dalsou vecou, ktora je ale vo filozofii bezna je opakovanie sa preberane tematiky v snahe o jej vycerpanie, co sa nestalo, ale opat nevadi, lebo nikde nie je tak pravdou, ze 'opakovanie je matkou mudrosti' ako tu, ked som sa k jednotlivym listom vracal a znova si cital zaujimave vyroky a pri dalsom liste si precitane upevnoval.

Kazdopadne odporucam ako prijemne citanie. Vacsina listov je nadpriemerna, niekolko priemernych a nasiel som len jeden, ktory je v kontexte sucasnej filozofie povazujem za prekonany.
Čítať viac
Branislav
Neoverený nákup
13.1.2013
Názor čitateľa
naozaj dobre čítanie, SENECA s ľahkosťou píše o problémoch našej mysle a duše a sú neuveriteťne aktuálne. Čítať viac

Kúpte spolu
Listy Luciliovi I-X - Lucius Annaeus Seneca, Thetis, 2012
Listy Luciliovi XI-XX - Lucius Annaeus Seneca, Thetis, 2012
37,02 €

„Ak budeš neustále poukazovať na svoje nedostatky, všetky tvoje dokonalosti zostanú nepovšimnuté.“

Všetky tvoje prednosti - Colleen Hoover, 2019
Všetky tvoje prednosti
Colleen Hoover