Sled udalostí - Eškol Nevo, Jarmila Čihánková (ilustrátor), Artforum, 2023

16,90 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Sled udalostí

Najnovší román jedného z najvýznamnejších súčasných izraelských spisovateľov obsahuje tri prepojené príbehy, ktoré skúmajú rôzne polohy a podoby lásky v nesprávnom čase a na... Čítať viac

Vydavateľstvo
Artforum, 2023
240 strán
3-4 hodiny čítania

Najnovší román jedného z najvýznamnejších súčasných izraelských spisovateľov obsahuje tri prepojené príbehy, ktoré skúmajú rôzne polohy a podoby lásky v nesprávnom čase a na nesprávnom mieste... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

16,90 €

Na sklade 3 ks
Posielame ihneď

Naši škriatkovia odporúčajú

Vila v Taliansku - Julie Caplin, Cosmopolis, 2024

Viac o knihe

Najnovší román jedného z najvýznamnejších súčasných izraelských spisovateľov obsahuje tri prepojené príbehy, ktoré skúmajú rôzne polohy a podoby lásky v nesprávnom čase a na nesprávnom mieste.

V prvom sa svadobná cesta izraelského páru v Južnej Amerike mení na nočnú moru. V druhom príbehu starší lekár pociťuje silné a nevysvetliteľné nutkanie chrániť mladú stážistku v nemocnici. A v treťom príbehu sa manželský pár vyberie na pravidelnú sobotňajšiu prechádzku do sadu. Keď však muž vojde medzi stromy, zmizne.

Sled udalostí kritici hneď po vydaní označili ako doteraz najkomplexnejšie a najprekvapujúcejšie dielo Eškola Neva. Autor v každom z troch príbehov odhaľuje prostredníctvom viacerých rozprávačov zvláštne osudy postáv, drží čitateľa v napätí
a postupne odkrýva vrstvy príbehu.
Čítať viac
Počet strán
240
Väzba
pevná väzba
Rozmer
150×195 mm
Hmotnosť
422 g
ISBN
9788081504044
Rok vydania
2023
Edícia
-klad
Naše katalógové číslo
2132073
Ilustrácie
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Izrael
Vydavateľstvo
Artforum
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,9 / 5

13 hodnotení

12
1
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Sled udalostí

Nevova najnovšia kniha je dôkazom jeho hlbokého pochopenia ľudských emócií a zložitého rozprávania. S jemnosťou, ktorá pripútava čitateľov k stránkam, kniha rýchlo prechádza zložitosťou života svojich postáv a vytvára naratívnu tapisériu, ktorá je pútavá a zároveň núti k zamysleniu. Zatiaľ čo tri navzájom prepojené príbehy nie sú geograficky prepojené, neviditeľná, no hmatateľná niť, ktorá ich spája, je precízne utkaná, čo umožňuje román čítať ako ucelené majstrovské dielo a nie ako zbierku nesúvislých príbehov.

Na pozadí implicitného pozadia pandémie a spoločenských obmedzení sa kniha ponára do vnútorných bojov a zložitostí, ktoré vznikajú v rámci každej postavy, a zobrazuje ich obavy, túžby a rozpory s jemným, no hlbokým dotykom. Nevova naratívna technika spojená s jeho sugestívnym skúmaním hudby ako metafory života dodáva už aj tak bohatému rozprávaniu hlbokú vrstvu.

Prostredníctvom ciest hlavných postáv román skúma zložitosť ľudských vzťahov, dôsledky našich činov a hľadanie vykúpenia uprostred osobných nepokojov. Rozprávanie každej postavy je hlboko introspektívne, odhaľuje zložitosť ľudskej psychiky a zdôrazňuje dôležitosť pochopenia dôsledkov našich činov. Kniha je svedectvom Nevovej zdatnosti pri pretváraní prózy na poéziu, čitateľov si podmaní svojou hĺbkou a emocionálnou rezonanciou.

Jedinou chybou tohto majstrovského diela je jeho stručnosť.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

Petra Nwatu
Overený zákazník
10.5.2024
prvé stretnutie
Toto bolo moje prvé stretnutie s autorom a bolo prekvapivé. Kniha sa mi čítala s ľahkosťou, napriek tomu bola plná zaujímavých aj hlbokých myšlienok. Zžitie sa s postavami nastalo v podstate okamžite, hoci pri každej končiacej poviedke som mala pocit, že sa s nimi rozlúčiť nechcem, nová ma úplne pohltila tiež. Páčilo sa mi, že napriek v podstate "nekoncu" to bolo ucelené a aj uzavreté. Za mňa 5* Čítať viac
16
More pokoja - Emily St. John Mandel, 2024
Práve čítam
More pokoja

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený zákazník
29.2.2024
Sled udalostí je pútavý román pozostávajúci z troch naoko samostatných príbehov, ktoré však spolu dokonale ladia. Hlavní protagonisti - učiteľ hudby, doktor, ekonómka sa v určitom bode rozhodli spísať sled udalostí. Svoje rozprávanie začnú písať od určitého okamihu, ktorý bol pre ich životy zlomový. Od okamihu, ktorý im do života priniesol nového človeka, alebo nejakého dôležitého zobral, a všetko sa prevrátilo naruby.

Eškol Nevo vo svojom románe majstrovsky vykreslil človeka. Človeka ako takého, s jeho chybami, strachmi, túžbami, prežívanou láskou a niekedy nevysvetliteľnými pohnútkami. Bolo zaujímavé ponoriť sa do obyčajnej ľudskej mysle a prežívať nekonečne širokú škálu pocitov, ospravedlniť (si) iracionálne chovanie pod vplyvom silných emócii a spoznať v rozprávaniach určité čriepky vlastného života.

Táto skladačka náhodných okolností, kritických rozhodnutí a ich dôsledkov vytvorí celistvé pútavé dielo, ktoré sa len veľmi ťažko púšťa z rúk. Odporúčam Vám ju všetkými desiatimi.

PS: pre mňa táto kniha bola niečo ako Dôvernosti alebo Zviazaní od talianskeho autora Domenica Starnoneho. Určite si od Neva ešte niečo prečítam, aby som zistila či rovnako ako Starnone pribudne na čestné miesto k mojim obľúbeným autorkám a autorom.
Čítať viac
35
Sexkomiks - Philippe Brenot, 2017
Práve čítam
Sexkomiks

Som knihomoľka, ktorá číta súčasne aj 5 kníh. Ako prvú knihu som prečítala Pána prsteňov a odvtedy milujem fantasy a čítam, čítam a čítam. Najviac milujem fantasy a non-fiction, ale čítam všetky žánre. Rôzne prečítam 120-160 kníh. Tak ako to ja hovorím, každá kniha má svojho čitateľa len si ho musí nájsť, preto píšem odporúčania, nie recenzie. Viac z môjho sveta nájdeš na Instagrame @denny_medziriadkami @_dennyto

Denisa Tomíková
Overený zákazník
1.12.2023
Rozhodne odporúčam nenechať "Sled udalostí" v kníhkupectve
Mne osobne chvíľku trvalo, kým som sa s knihou zžila. Myslím, že toto zžitie nastalo v momente, kedy som pochopila, prečo dal autor knihe práve tento názov.

V knihe nájdeš 3 poviedky, v ktorých pochopíš, ako sled niekoľkých udalostí môže človeku úplne zmeniť život. Prvá poviedka je o rozvedenom chlapíkovi, ktorý na dovolenke v Bolívii stretne pár na svadobnej ceste a zapletie sa do udalostí, ktoré mu zmenia život. V druhom príbehu si starší doktor vytvorí citovú väzbu k mladej stážistke a spôsobí mu to problémy. Posledný príbeh sa sústredí na prechádzku dvoch manželov, z ktorej sa jeden z nich už nevrátil.

Autor vytvoril zápletky možno až pritiahnuté za vlasy, ale páči sa mi, ako na nich ukázal ľudské myšlienky, rozhodnutia, vzťahy, lásku, smútok a mnoho iného. Do istej miery sa môže čitateľ ponoriť do vnútra postáv, vytvoriť si k nim pozitívny alebo negatívny vzťah. Na príklade týchto poviedok môžeš zistiť, čo všetko môžu ľudia prežívať vo svojom vnútri.

Ja osobne som si čítanie užila a vypísala som si veľa zaujímavých myšlienok. Rôzne rozhodnutia a udalosti ovplyvňujú zmeny v našich životoch, niekedy sú to zmeny k lepšiemu a inokedy k horšiemu. A ako zmenili rôzne udalosti životy postáv z tejto knihy, si už musíš prečítať sám/sama.
Čítať viac
32
Overený zákazník
16.10.2023
Novinka z edície —klad pozostáva z 3 príbehov, ktoré by síce mohli fungovať ako samostatné poviedky, no predsa ich spája nevyspytateľnosť sledu udalostí.
Vždy niečo s niečím súvisí a akcie citov prinesú skôr či neskôr reakcie následkov. Napokon nikdy nič nie je a nebude ako bolo predtým. Zmena v životoch je nevyhnutná ako keď začiatkom predchádzajú konce a naopak. Samozrejme, záleží nakoľko si takéto interakcie všímame a akú váhu sme im ochotní pripustiť.

Nevo podáva existenciálne melanchólie a vzplanutia aj vyhasnutiu lásky na mnoho podôb. Nepredvídateľnosť emócií vsádza do vnútorného prehodnocovania postáv, čo dotvára intímnu psychológiu. Aj keď citové záležitosti vedia byť poriadne turbulentné a znepokojivé, v autorovom podaní mali na mňa divergencie vzruchov paradoxne upokojujúci efekt. Jeho slová ma obaľovali do zvláštnej tíšivej atmosféry vyrovnávania sa so samým sebou, akéhosi zmierenia sa s rôznymi vzťahovými epizódami, ktorým nie vždy musíme nevyhnutne rozumieť.

Veľmi ma bavia títo súčasní izraelskí autori, či už Gundar-Goshen, Nove aj Keret, ktorých knihy, za čo som naozaj vďačný, prináša vydavateľstvo Artforum.
Čítať viac

Vydavateľstvo Artforum

Čítať viac

„Řekl jsem již, že metafory jsou nebezpečné. Láska začíná metaforou. Jinak řečeno: láska začíná ve chvíli, kdy se žena vepíše svým prvním slovem do naší poetické paměti.“