Postsedliaci TOP #14
E-kniha

Slovenský ľudový protest

Juraj Buzalka je sociálny antropológ, pôsobí na Univerzite Komenského v Bratislave a venuje sa témam spoločenských a kultúrnych zmien a politických hnutí. V knihe Postsedliaci:... Čítať viac

3,4 55 hodnotení
Vydavateľstvo
mamaš, 2023
272 strán
4-5 hodín čítania

Juraj Buzalka je sociálny antropológ, pôsobí na Univerzite Komenského v Bratislave a venuje sa témam spoločenských a kultúrnych zmien a politických hnutí. V knihe Postsedliaci: Slovenský ľudový protest sa nemilosrdne pozerá na Slovákov... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

10,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Z kolekcie: Populárno - náučná literatúra a literatúra faktu

Naši škriatkovia odporúčajú

Postsedliaci - Juraj Buzalka, mamaš, 2023
E-kniha
10,90 €

Viac o e-knihe

Juraj Buzalka je sociálny antropológ, pôsobí na Univerzite Komenského v Bratislave a venuje sa témam spoločenských a kultúrnych zmien a politických hnutí. V knihe Postsedliaci: Slovenský ľudový protest sa nemilosrdne pozerá na Slovákov, vecne a kriticky komentuje naše ilúzie o sebe i naše utkvelé predstavy o fungovaní sveta. Kľúčové udalosti slovenských dejín aj súčasného života glosuje s nadhľadom a oslobodzujúcim ostrovtipom. A kto sú postsedliaci?

Postsedliaci sú moderní Slováci, ktorí veria v ideál domoviny z agrárnych čias a podľa toho sa aj správajú. Vyznávajú svoje vidiecke hodnoty, ktoré považujú za „tradičné“, volia populistických vodcov a sú často geopoliticky popletení. Cestujú po svete, ovládajú moderné technológie a žijú najkvalitnejší život, aký kedy žili príslušníci ich rodokmeňa. A aj tak majú pocit, že svet je k nim neláskavý, neberie ich vážne, a oni sa mu nemienia doprosovať. Melancholicky smútia za svetom, ktorý nikdy nebol. Ich stratégiou prežitia je nemať názor, teda pochopiteľná hra na istotu s cieľom udržať status quo – „len aby horšie nebolo“. V tejto knihe hľadáme spôsob, ako s nimi budovať spoločnú pokrokársku záhradu.
Čítať viac

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,4 / 5

55 hodnotení

27
5
3
5
14

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

5
4.2.2024
Buzalkovú knihu určite nemôžeme viniť z jednoduchosti. Autor je koniec-koncov sociálny antropológ a tak sa jeho jazyk bežnému čitateľovi často vzďaľuje. Zanevrieť však kvôli tomu na Postsedliakov by bola chyba.
Výnimočný je spôsob, ktorým kniha pristupuje k spoločenským problémom. Buzalka neuletel mimo svojej expertízy a preto nám ponúka to najlepšie z remesla. Analýzou sociálnych archetypov a ideálov Slovákov, ktoré sú pre nich samých prítomné len kdesi v podvedomí, čitateľovi lepšie umožňuje porozumieť svojmu okoliu a krajine. Pozornosť, ktorú si kniha vyžaduje, sa určite vyplatí.
Čítať viac
Radovan Pado
Neoverený nákup
2
8.2.2024
Knihu som kupoval s tým, že mi trochu objasní dianie a príčiny diania vecí na Slovensku. Je pravda, že som si pred kúpou neprečítal úryvok, len popis. Autor je antropológ preto som čakal trochu odbornejšie vysvetlenie javov. Ale až tak som to nečakal. Strašné množstvo latinských slov, ktoré nie sú v knihe vysvetlené a medzi to zamiešané aj anglikanizmy a neviem čo všetko. Celkovo ma kniha sklamala. Nie žeby bola absolútny odpad, alebo číra propaganda. Ale na základe čoho sa stala knihou roka? Čakal som viac. Od knihy roka som čakal minimálne pútavé čítanie.
Čítať viac
pred tromi dňami
...
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Geniálne zhrnutie slovenskej mentality, popis dôvodov stagnácie národa... Autor dobre vie, o čom, a prečo píše. Veľmi podnetné čítanie! Čítať viac
Niko
Neoverený nákup
10.4.2024
250 strán názorov. Na tom by nebolo nič zlé, keby argumentácia nekrívala na obe nohy a logické lapsusy sa nedali nájsť takmer pri každom pokuse o ňu. Ako by povedal klasik - "dneska tú populárno-náučnú literatúru robí už hocikto". Čítať viac
Mária Siváková
Neoverený nákup
19.2.2024
Postsedliaci
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Je príjemné čítať text s ktorým sa absolútne stotožníte, sú to vlastne "vaše"myšlienky, len niekto iný to dokonale sformuloval. Čítať viac
Radovan Pado
Overený zákazník
8.2.2024
Kniha roka?
Knihu som kupoval s tým, že mi trochu objasní dianie a príčiny diania vecí na Slovensku. Je pravda, že som si pred kúpou neprečítal úryvok, len popis. Autor je antropológ preto som čakal trochu odbornejšie vysvetlenie javov. Ale až tak som to nečakal. Strašné množstvo latinských slov, ktoré nie sú v knihe vysvetlené a medzi to zamiešané aj anglikanizmy a neviem čo všetko. Celkovo ma kniha sklamala. Nie žeby bola absolútny odpad, alebo číra propaganda. Ale na základe čoho sa stala knihou roka? Čakal som viac. Od knihy roka som čakal minimálne pútavé čítanie. Čítať viac
4.2.2024
Zložité, no podstatné
Buzalkovú knihu určite nemôžeme viniť z jednoduchosti. Autor je koniec-koncov sociálny antropológ a tak sa jeho jazyk bežnému čitateľovi často vzďaľuje. Zanevrieť však kvôli tomu na Postsedliakov by bola chyba.
Výnimočný je spôsob, ktorým kniha pristupuje k spoločenským problémom. Buzalka neuletel mimo svojej expertízy a preto nám ponúka to najlepšie z remesla. Analýzou sociálnych archetypov a ideálov Slovákov, ktoré sú pre nich samých prítomné len kdesi v podvedomí, čitateľovi lepšie umožňuje porozumieť svojmu okoliu a krajine. Pozornosť, ktorú si kniha vyžaduje, sa určite vyplatí.
Čítať viac
11.1.2024
Použitých zbytočne veľa cudzích slov. Dalo sa to určite aj jednoduchšie napísať. Knihu som kupoval na základe recenzií v médiách. Nezvyknem čítať ukážky z kníh pred samotnou kúpou, ale po tejto knihe asi pár strán vždy prelistujem. Už po prvých stranách som zistil, že to bude náročné dočítať. Už roky sa mi nestalo, že by som knihu nedočítal, no túto som asi po 50 stranách odložil. Čítať viac
Lena gundová
Neoverený nákup
30.12.2023
Škoda, sajnos
Začala som čítať úprimne zvedavá a chtivá dopátrať sa k niečomu, čo si po prečítaní novín vo svojej hlave nespojím. Dočítala som rozčarovaná.
Snáď je autor fundovaný, neviem, nie som sociológ. Ale nie som ani lekár, ani psychiater a napriek tomu knihy takej kapacity akou je Gábor Maté ku mne prehovárajú. V origináli. Z každej strany dýcha na čitateľa chuť byť zrozumiteľný a snaha byť pochopený. O knihe p. Buzalku nemôžem tvrdiť to isté.
Napriek tomu, že sa opiera o rozum a vedu, presakuje na povrch príliš veľa srdu,
o ktorom sa domnievam, že tam nemá čo robiť. Mala to byť racionálna štúdia? Irónia? Text prístupný širokej verejnosti alebo výkladná skriňa svojej exkluzivity? Odkaz ku mne neprišiel. Škoda, nádejala som sa, že tu máme niekoho, kto dokáže bez zbytočných
emócií a bez zbytočnej nadradenosti uchopiť danú tému a že ja sa budem môcť zrkadliť. Neudialo sa.
Niektoré myšlienky zarezonovali, avšak prevalcoval ich iracionálny náboj a pre mňa
neochota byť zrozumiteľný.
Vadila mi aj syntax s agramatickými súvetiami, napríklad:
"Ani v Československu však pre väčšinu roľníkov, ktorí v Karpatoch zostávali tvoriť väčšinu obyvateľstva, ku kvalitatívnej zmene dochádzalo len postupne" (str. 165)
"...uvažuje, či sa niekto ako Rachel Dolezal môže vydávať a byť identifikovaná ako predstaviteľka afroamerickej komunity, aj napriek pôvodu a výchove ako beloška." (str. 182) Chcela sa vydávať alebo vydávať za člena afroamerickej komunity? Ide o anakolút (vybočenie z väzby) alebo o neúplnú informáciu?
"Internet nie je len tak zrazu zrodený postfaktuálny diabol. Buduje na ľudských parametroch." (str. 204) Buduje čo?
"Planéta trpí, no na akom morálnom základe chceme brániť v univerzálnej potrebe, ktorú si donedávna užívala len časť sveta a najmä vyššie vrstvy?" (str. 220)
Nejaká časť sveta si užívala univerzálnu potrebu? Čo to je? O to viac ma to štve, že si ju asi môžem užiť aj ja, len som taká sprostá, že neviem, o čo ide.
Kniha ako počin sociálneho antropológa ma sklamala. Alebo je to o tej jazykovej redakcii? V každom prípade, nekupujte, vďačne vám tú svoju podám.
Čítať viac
Maria Censka
Neoverený nákup
9.4.2024
Dakujem za vasu recenziu, je zaujmava a uzitocna. Nechcete ju predat tu Vasu knizku, ak ju este mate? Kupila by som ju. A este ospravedlnenie: omylom som klikla na ikonku "vlajky" a nahlasila som Vas tak spravcovi. Nebol to umysel, prepacte! Čítať viac
Tomas80
Neoverený nákup
23.12.2023
Presné a nemilosrdné analýzy rôznych štádií vývoja a súčasného stavu samostatnej slovenskej spoločnosti písané vo forme článkov a analýz. Fundované a zasadené do kontextu (nielen) strednej Európy.

Avšak je dobré si ju prečítať, nakoľko odkrýva súvislosti, ktoré sú často opomenuté, či zabudnuté.

Kniha priťahuje kritiku extrémistov, zarytých konzervatívcov, klérofašistov i populistov a ich vstúpencov, nakoľko je to pohľad na Slovenskú spoločnosť bez prikrášlenia.
Čítať viac

„To, čím sme boli na začiatku, je iba nejasná farebná škvrna, na ktorú sa dívame z brehu toho, čím sme sa stali.“

Náhodné úvahy - Elena Ferrante, Andrea Ucini (ilustrátor), 2019
Náhodné úvahy
Elena Ferrante, Andrea Ucini (ilustrátor)