Deväťdesiate roky
E-kniha

Bolo to dávno, no akoby sa to stalo včera: spadol Berlínsky múr a zrútili sa Dvojičky. Deväťdesiate roky boli silne medializované a asertívne sebavedomé, ale nie skreslené a... Čítať viac

Vydavateľstvo
N Press, 2023
Počet strán
416

Bolo to dávno, no akoby sa to stalo včera: spadol Berlínsky múr a zrútili sa Dvojičky. Deväťdesiate roky boli silne medializované a asertívne sebavedomé, ale nie skreslené a deformované internetom a sociálnymi sieťami... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

14,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Z kolekcie: Populárno - náučná literatúra a literatúra faktu

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Bolo to dávno, no akoby sa to stalo včera: spadol Berlínsky múr a zrútili sa Dvojičky. Deväťdesiate roky boli silne medializované a asertívne sebavedomé, ale nie skreslené a deformované internetom a sociálnymi sieťami. Ich trajektóriu dokážeme presne odsledovať.

Po väčšinu desaťročia bol Seinfeld najpopulárnejším a najvplyvnejším hraným televíznym seriálom. Zmenil jazyk, posunul cit pre komédiu a takmer každá náhodná epizóda mala viac divákov než finále Hry o tróny v roku 2019. Ak ste však epizódu Seinfelda zmeškali, mali ste prosto smolu. Mnohé polarizujúce témy, ktoré dominujú v súčasných rozpravách, boli už v hre, no vnímali sa skôr ako experimenty v akademických kruhoch. Stále existovali jadrové zbrane, ale nechystala sa žiadna jadrová vojna. Internet prichádzal, aj keď neochotne.

V súčasnosti deväťdesiate roky dvadsiateho storočia pôsobia ako obdobie, keď sa celý svet zbláznil, ale nie až natoľko, aby sa to nedalo zvládnuť alebo napraviť. Chuck Klosterman prináša panoramatický pohľad na koniec dvadsiateho storočia a zároveň koniec čias, keď sme ešte ovládali technológie my a nie ony nás. V knihe Deväťdesiate roky opisuje vzostup internetu, popkultúrne fenomény, akými boli film Titanic či seriál Priatelia, ale aj spoločenské zmeny týkajúce sa rasy, triedy či sexuality. Analyzuje politické škandály, napríklad Clintonovu aféru s Monicou Lewinskou či predvolebnú kampaň Rossa Perota, no neopomína ani masaker na strednej škole v Columbine či proces s O. J. Simpsonom.

Kniha Deväťdesiate roky je nostalgickou prehliadkou dekády, ktorá sa odohrala dávno – hoci nie až tak dávno, ako sa nám môže zdať.
Čítať viac
Originálny názov
The Nineties
Počet strán
416
Rok vydania
2023
Naše katalógové číslo
1954025
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
N Press
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,4 / 5

7 hodnotení

1
1
5
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

Peter Sekelský
Overený zákazník
1.12.2023
Európou to veru neprešlo
Kniha pojednáva výlučne len Americkú scénu, kto náhodou čakal niečo o východnom bloku tak sa bohužiaľ nedočkal. Pri niektorých udalostiach a hlavne menách som sa strácal lebo som ich vôbec nepoznal. Čítať viac
30.10.2023
Iba pre fanúšikov 90.
Chuck Klostermanova kniha Deväťdesiate roky je ambiciózny a širokospektrálny pokus zachytiť podstatu desaťročia, ktoré nám prinieslo grunge, internet, politika, hudba, oblečenie, doprava a vzostup reality TV. Klosterman je inteligentný a vtipný spisovateľ a jeho postrehy sú často prenikavé. Celkovo som však s knihou mierne sklamaný.

Jednou z predností knihy je, že objasňuje mnoho kultúrnych odkazov zo seriálov a filmov. Napríklad Klosterman vysvetľuje význam šialenstva s plyšákmi Beanie Babies a vplyv procesu s O. J. Simpsonom na americkú kultúru. Avšak ani ja, ktorý som fanúšikom popkultúry, som nepoznal mnoho z týchto odkazov. Klostermanovo zameranie na obskúrne kultúrne momenty môže spôsobiť, že kniha bude pôsobiť trochu zastarale a nedostupne.

Ďalším problémom knihy je, že je trochu nesústredená. Klosterman preskakuje z témy na tému, často bez výrazného prechodu. To môže niekedy sťažovať sledovanie knihy. Okrem toho Klosterman občas odbočí na témy, ktoré nie sú úplne relevantné k hlavnej téme knihy.

"Pretože tak to vtedy bolo. Jednoducho sa to tak robilo."

Napriek svojim nedostatkom je The Nineties zaujímavým čítaním. Hlavne, pretože som v 90. rokoch vyrastal a mnohé fenomény som sám zažil a pamätám si ich dodnes. Priateľov, Frasiera, pád Sovietskeho zväzu teroristické útoky, prvé počítače... Aj keď samozrejme, deväťdesiatky na Slovensku a v USA boli diametrálne odlišné a nedajú sa porovnávať. Klosterman je nadaný spisovateľ a jeho postrehy o tomto desaťročí sú často podnetné. Knihu by som však odporučil len skalným fanúšikom popkultúry a 90. rokov.
Čítať viac

Vydavateľstvo N Press

Čítať viac

„A aby sme to zamotali ešte viac; niečo môže vyzerať skutočné, ale v skutočnosti to vôbec neexistuje, zatiaľ čo pravda nezávisí od toho, čo je skutočné alebo vnímané ako skutočné.“

Rázcestia - William Paul Young, 2013
Rázcestia
William Paul Young