Vilkovia - Ivan Medeši, Východoslovenské združenie VALAL, 2021

15,00 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Vilkovia - Ivan Medeši, Východoslovenské združenie VALAL, 2021
Vilkovia - Ivan Medeši, Východoslovenské združenie VALAL, 2021

Vilkovia

Dystopická vízia trpkého údelu mužnej lenivosti kvíliacej pod ostrou čižmou emancipácie. Aké šance má tradičná dobrosrdečnosť autentických lajdákov proti železnej usilovnosti... Čítať viac

Vydavateľstvo
Východoslovenské združenie VALAL, 2021
240 strán
3-4 hodiny čítania

Dystopická vízia trpkého údelu mužnej lenivosti kvíliacej pod ostrou čižmou emancipácie. Aké šance má tradičná dobrosrdečnosť autentických lajdákov proti železnej usilovnosti vysnených spasiteliek, bravúrnych gitaristiek a ostrieľaných.... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina

15,00 €

Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v 23 knižniciach. Požičať v knižnici

Z kolekcie: Anasoft litera 2022

Naši škriatkovia odporúčajú

S týmto mužom - Jodi Ellen Malpas, Ikar, 2024
Vilkovia - Ivan Medeši, Východoslovenské združenie VALAL, 2021
15,00 €

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac o knihe

Dystopická vízia trpkého údelu mužnej lenivosti kvíliacej pod ostrou čižmou emancipácie. Aké šance má tradičná dobrosrdečnosť autentických lajdákov proti železnej usilovnosti vysnených spasiteliek, bravúrnych gitaristiek a ostrieľaných špeditérok?

Vydanie knihy z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia
Čítať viac
Počet strán
240
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
133×200 mm
Hmotnosť
279 g
ISBN
9788097337629
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
990459
Štýl
dobrodružný
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Vydavateľstvo
Východoslovenské združenie VALAL
Ostatné
s podporou FPU
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5

9 hodnotení

4
4
1
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

3
Prízraky na Devíne - Juraj Červenák, Michal Ivan (ilustrátor), 2016
Práve čítam
Prízraky na Devíne

Mám rad sci-fi, fantasy, historické knihy ale dam šancu skoro všetkému čo ma vie nejakým spôsobom osloviť.

Matúš Tománek
Overený zákazník
8.12.2022
Tragikomédia
Zaujímavé čítanie, čakal som niečo viac humornejšie ale bol som spokojný. Kniha obsahuje dve poviedky pričom prvá ma zo začiatku bavila, ku koncu však menej a pri druhej poviedke to bolo presne naopak pričom záver druhej poviedky ma presvedčil dať knihe 4 hviezdy inak by som to hodnotil asi na 3,5. V každom prípade kniha určite pobaví každého, kto ma rád trošku drsnejší humor. Čítať viac
30
Overený zákazník
15.10.2022
Po prvotnom omráčení fekálnym slovníkom som si intenzitu slov spôsobujúcich nevoľnosť prestal uvedomovať. Akoby som začal byť na ne imúnny a postupne som sa viac a viac začal sústreďovať na príbehy. Bizarná vtipnosť nechuťáckeho jazyka sa premieňala na trpký úškrn. To čo sa totiž črtá medzi riadkami (a medzi hovnami), sa mi javí ako kritika na hodnotovo smutné a frustrujúce reálie dedinského (a nie len dedinského) života.
Hlavná postava Vilko, v snahe žiť svojský, naivný a neškodný život, hoc povedzme nápadnejším spôsobom marihuanového nadšenca, je za dedinského čudáka.
A takým sa nič neodpúšťa. Vilko je skutočne intelektuálny mystik dedinský, ktorému neostáva nič iné, iba sa (obranným mechanizmom?) vysporiadať s okolnosťami spôsobom: "kto do teba kameňom, ty doňho hovnom".
.
Druhý príbeh knihy mi svojím jazykom prišiel o niečo miernejší. (Teda v porovnaní s prvou časťou kde bilancia slova hovno bola v priemere 6~7x na každú stranu)
Ide o príbeh akéhosi existenciálneho rozpoloženia muža stredného veku so sklonom k latentnej depresii, ktorého v súkromí valcuje pachuť života a v práci emancipačné komando (kolegyne z učiteľského zboru Adolf, Satan či Goebbels). Čiže opäť fatálna realita burana v satiricko-cynickom podtóne s absurdným vyvrcholením.
.
Áno, Medeši si rozhodne neberie servítku pred ústa a s dávkou pravdivosti sa nebojí byť sprostý. Popri (napr.) bukowskohoullebecqovskej podobnosti, má Medeši čímsi jedinečný charakter v súčasnej slovenskej próze (aspoň v tej, ktorú zatiaľ poznám). Aj keď sa môže svojou neokrôchanosťou javiť prvoplánovo, vnímam jeho jazyk ako dobre premyslený, vystavaný a silno autentický koncept.
.
Napriek tomu, že som vekom popustil od čítania kníh s podobným štýlom (vyrastal som na Bukowskom a beat generation), ma Vilkovia pobavili a padli vhod na rozšírenie si čitateľského repertoáru. Ak nemáte citlivé žalúdky a takýto slovník vám nerobí problém, kľudne skúste nazrieť na svet Vilkovými očami. Ale pozor, Medeši je v tomto naozaj too much... too much real.
Čítať viac
Vladimir Brnja
Overený nákup
5.5.2022
Ivan je kráľ
Ako dolnozemský slovák, by som Ivanove knihy zaviedol ako povinnu literatúru pre všetkých obyvateľov našej rovnej Vojvodiny. Čítať viac
Cool girl
Neoverený nákup
11.7.2021
Medesi je génius,to bez debaty ...aj druhou knihou to kruto -prisne potvrdil. Nech žije tento
literarny rock n roll,co sa neboji ist na dreň!
Čítať viac

„Nakoniec, stručnosť je jediná cnosť netalentovaných autorov.“

Ruzká klazika - Daniel Majling, 2017
Ruzká klazika
Daniel Majling