Spiatočka - István Kerékgyártó
Spiatočka
12,00 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
12,00 €

Posielame do piatich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Román nás sprevádza životom Zsolta Vidru od smrti po narodenie. Prechádza s nami zo súčasnosti až do 50. rokov dvadsiateho storočia. Kruto úprimný príbeh hlavného hrdinu sa vinie cez temné podnájmy, panelákové byty, sivé fabriky, zadymené krčmy, nehostinné kasárne, nemocničné izby, väznice až po nocľahárne pre bezdomovcov. Jeho hrdinami sú ľudia na periférii spoločnosti, ktorí bývali čašníkmi, závozníkmi, šoférmi, predavačmi, vrátnikmi, no ktorí po zmene režimu ťahali za kratší koniec. Napriek neradostnému osudu hlavného hrdinu je román napísaný ľahkým perom. Autorovi sa podarilo presne zachytiť tragikomickú absurditu života súčasnosti a nedávnej minulosti.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
Rükverc
Rozmer
150×195 mm
ISBN
9788081502750
Naše katalógové číslo
623125
Počet strán
132
Hmotnosť
289 g
Rok vydania
2019
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Artforum

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

1 hodnotenie

1
0
0
0
0

9

Ťažko sa vyberá päť diel a zopár obľúbených autorov. Milujem literatúru! Deň bez knihy je pre mňa neúplný. Aspoň stránku musím prečítať :-)

Ivana Zacharová
8.3.2020
Vynikajúci román
Kerégyártó je svieži, výstižný a minimalistický rozprávač. V jednom rozhovore sa vyjadril, že veľmi rád číta dialógy Bukowského, Carvera či Hemingwaya. Páči sa mu konverzačná forma ich textov. Aj on takú zvolil a veľká časť románu pozostáva práve z dialógov. Reč postáv prispôsobil prostrediu a spoločnosti, v akej sa pohybujú. Hovoria drsným vulgárnym jazykom, ktorý však nie je použitý prvoplánovo a dokonalo dotvára atmosféru úpadku. Dynamické rozhovory, ostré vyjadrenia, kruto vykreslené situácie a čierny humor umocňujú uveriteľnosť príbehu.
V osemnástich kapitolách tvoriacich fragmenty zo života večne porazeného hlavného hrdinu nás rozprávač retrospektívne prevedie od jeho smrti až po narodenie. Cúvame zo súčasnosti až do 50. rokov 20. storočia, kedy sa, aj napriek úpornej snahe matky zbaviť sa plodu, narodil.
Kruto úprimné príbehy sa tiahnu od útulkov pre bezdomovcov, cez zafajčené krčmy, fabriky, bary, kasárne, nemocničné postele a väznice a zachytávajú celý proces zmien v spoločnosti. Totalitný režim sa skončil s nástupom demokracie, no jeho pád sa dotkol mnohých ľudí inak, ako očakávali. Defilé postáv tvoria predavači, barmani, bezdomovci, šoféri nákladiakov, alkoholici, prostitútky aj kriminálnici.
Román o nedávnej minulosti, ktorá sa netýka len Maďarska, ale všetkých postkomunistických krajín, je veľmi silný a tne do živého. Zmena režimu priniesla mnoho dobrého, no ruka v ruke sa s pozitívami vynorili aj problémy, na aké nebola spoločnosť dovtedy zvyknutá. Bezdomovectvo je jedným z nich. S poslednou stránkou knihy prichádza myšlienka: Čo keby sa to stalo mne
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Byť výnimočný je najlepší spôsob, ako byť iný.“