Zajtra. A zajtra, a zas ďalšie zajtra - Gabrielle Zevin, Motýľ, 2023
Krajčírky z Auschwitzu - Lucy Adlington, Motýľ, 2021

14,38 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Krajčírky z Auschwitzu

Skutočný príbeh žien, ktoré šili, aby prežili

Táto kniha je svedectvom výnimočných žien, ktoré sa nenechali zlomiť ani v najťažších životných chvíľach. Je oslavou ich odvahy a solidarity, ale i vďakou za to, že zvládli... Čítať viac

Vydavateľstvo
Motýľ, 2021
368 strán
5 hodín čítania

Táto kniha je svedectvom výnimočných žien, ktoré sa nenechali zlomiť ani v najťažších životných chvíľach. Je oslavou ich odvahy a solidarity, ale i vďakou za to, že zvládli utrpenie, aké si nedokážeme predstaviť, aby nám porozprávali svoj príbeh. Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
14,90 €

14,38 €

-3 %
Posielame do dvoch dní
Ďalšie knižné vydania (2)
The Dressmakers of Auschwitz - Lucy Adlington, Hodder Paperback, 2022
Brožovaná väzba
Angličtina, 2022
Viac ako 30 dní
-5 %

13,82 €


The Dressmakers of Auschwitz - Lucy Adlington, Hodder and Stoughton, 2021
Brožovaná väzba
Angličtina, 2021
Viac ako 30 dní
-2 %

17,20 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Náhradník - Prince Harry, Ikar, 2023

Viac o knihe

Silný príbeh podľa skutočnej udalosti o ženách, ktorým ihly a nite pomáhali prežiť.

V období najväčšieho vyhladzovania židov v Auschwitzi – Birkenau dvadsaťtri mladých žien uniklo pred plynovými komorami, vďaka navrhovaniu, šitiu a pripravovaniu odevov pre svojich mučiteľov. Krutá manželka veliteľa SS, Hedwig Hossová, založila krajčírsku dielňu, v ktorej tieto ženy pracovali na výrobe odevov pre strážcov SS a iné ženy z vysokých spoločenských kruhov v Berlíne. Množstvo oblečenia, ktoré spracúvali, pochádzalo práve z kufrov, ktoré odobrali väzňom deportovaným do tábora.

Táto kniha je svedectvom výnimočných žien, ktoré sa nenechali zlomiť ani v najťažších životných chvíľach. Je oslavou ich odvahy a solidarity, ale i vďakou za to, že zvládli utrpenie, aké si nedokážeme predstaviť, aby nám porozprávali svoj príbeh.

Spisovateľka a historička Lucy Adlingtonová viedla rozhovory s rodinami krajčírok, zhromažďovala ich výpovede, listy, fotografie a osobne sa stretla so slovenskou rodáčkou 98-ročnou krajčírkou, Brachou Kohútovou (rod. Berkovičovou). Už zostáva iba veľmi málo žijúcich obetí holokaustu, ktoré by nám mohli prerozprávať ich skúsenosti.

Výnimočné životné príbehy ako tieto musíme zachovávať, aby sa podobná tragédia nikdy nezopakovala a vzdať im hold za ich mimoriadnu statočnosť a odhodlanie prežiť.
Čítať viac
Originálny názov
The Dressmakers of Auschwitz
Počet strán
368
Väzba
pevná väzba
Rozmer
150×215 mm
Hmotnosť
487 g
ISBN
9788081642753
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
956237
Štýl
historický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené kráľovstvo
Vydavateľstvo
Motýľ
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

16 hodnotení

14
4
1
1
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Iveta Kandová
Overený nákup
16.1.2023
Zaujímavá kniha...pre mňa *
Kniha má výkladnový štýl...Občas sa číta ťažko (slzám sa nevyhnete). Ale určite odporúčam každému, kto sa zaujíma o tematiku holokaustu / holokaustu na slovensku Čítať viac
Pavol Božík
Overený nákup
31.12.2022
Dejepisný rozbeh
Trochu inak písaná kniha, veľa dejepisných faktov v úvode, čo však v žiadnom prípade nie je na škodu, len ak čitateľ očakáva príbeh, chvíľu musí počkať. Napokon sa ho však dočká a tŕpne spolu s hlavnými hrdinkami. Čítať viac
17.4.2022
Odporúčam
Krajčírky z Auschwitzu.
Skutočný príbeh žien, ktoré šili, aby prežili.
Tvrdý, surový, ohavný a neľudský.
Taký je román z pera Lucy Adlington. Príbeh rozpráva Bracha Kohútova.
Stratili svojich najbližších, prišli o identitu, zbavili ich dôstojnosti a ľudských práv.
Trpeli, hladovalii, žili v špine, boli viac ponižované ako sýte. Spoločnosť im robili vši, choroby, bitky, zima a krutosť.
Ich jedinou záchranou boli šikovné prsty, ihla a niť. Šili pre Hedwig Hössovú a ostatné manželky vysokopostavených dôstojníkov SS, ktorí boli synonymom násilia, týrania a masového vraždenia.
Štúdio krajčírského umenia bolo jediným miestom, kde prekvitala krása, zatiaľ čo zvyšok Auschwitzu sa rútil do mizerie. Zdraví ľudia sa menili na vychudnuté prízraky, živí na dym, popol a úlomky kostí.
Zlomené ženy sa nevzdali a prežili. Zachránila ich vernosť, súdržnosť, priateľstvo, židovské puto, túžba prežiť, ľudská slušnosť a láskavosť, a možno aj kúsok šťastia
Vedeli ste, že Hitler vyhlásil vyhladzovací program po celej východnej Európe za tajnú ríšsku záležitosť? Mala to byť "nikdy nezapísaná stránka slávy v našich dejinách."

Román má odborne napísaný hutný text. Je to skôr faktografické a informatívne spracovanie príbehu s malou dávkou beletrie.
Knihu dopĺňajú fotografie a precízne zozbierané príbehy niekoľkých žien. Román sa číta ťažšie, nie je to vôbec prvoplánový príbeh, ale rozhodne stojí za prečítanie.
Na ich slová, stehy a príbehy sa nesmie zabúdať.
Čítať viac
Darina
Neoverený nákup
25.3.2022
Krajčírky z Auschwitzu
Trochu som bola touto knihou trochu sklamaná, bola to skôr dokumentárna kniha, čakala som viac príbehov a zážitkov
žien , ktoré prežili život v tých hrozných podmienkach cez vojnu.
Čítať viac
3
Sophiina voľba - William Styron, 2016
Práve čítam
Sophiina voľba

Knihy su uplne super :) preco mam prezit jeden život ked uch možem prežit omnoho viac :)

Petra Žatkulakova
Overený nákup
3.3.2022
Krajčirky
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Je to pribeh o nezlombej odvahe a usiliu prežit peklo zvane Osviemčin. Pribeh krajčirok je nesmierne vzacny a ich uloha bola napriek miestu kde šili a pre koho šili napomocna niektorim väznom ktori tam životili na prahu snrti Čítať viac
Lucia
Neoverený nákup
17.2.2022
Krajčírky z Auschwitzu
Krajčírky z Auschwitzu sú ďalším hlbokým svedectvom udalostí, ktoré sa diali v minulosti. Čitateľovi rysuje sieť životných príbehov mnohých ľudí, osudov, radostí i ťažkostí, ktorých osud sa preťal v určitom bode, na mieste, kde by sa dnes nechcel ocitnúť nikto z nás. Ako čitateľ som sa postupne dostávala do deja a spájala si jednotlivé príbehy, avšak, veľmi rušivo na mňa pôsobilo zaradenie poznámok - až v samotnom závere knihy. Ak som si chcela pozrieť priblíženie, vysvetlenie niektorej časti, musela som sa prelistovať až na záver, aby som sa dozvedela danú informáciu. Takéto "prehŕňanie sa" v knihe na mňa pôsobilo rušivo, ale to je len záležitosť vkusu. Čítať viac
12
Zuzanin dech - Jakuba Katalpa, 2020
Práve čítam
Zuzanin dech

Nenazvala by som sa knihomoľom, napriek tomu som u mojich známych a priateľov známa tým, že veľa čítam. K mojej čitateľskej vášni ma viedla aj ma v nej podporovala moja mama. Takmer každú jednu knihu som dostala práve od nej. A keď sa u mňa v detstve prihlásili zdravotné problémy, nemocnica a barle, tak mi moja mamina chodila požičiavať knihy do knižnice. V to leto som ich prečítala okolo 50. Momentálne stíham knihy kupovať rýchlejšie, než čítať, pretože nie vždy je čas, najviac ma zamestnáva práca a cesta do nej a z nej (nie každý môže mať home office).

Eva Prosňáková
Overený nákup
8.2.2022
Krajčírky
Krajčírky z Auschwitzu sú neskutočne dobre prepracované a podložené dielo, autorka si pri ich písaní evidentne dala námahu a každú jednu fotku, fakt, citát, či iné tvrdenie dokladá odkazmi na konci knihy. Knihu odporúčam čítať v papierovej podobe ja som ju čítala ako e-knihu, no dostupná je len vo formáte pdf a veľmi zle sa číta to malé písmo. Keď som sa snažila dať ju d formátu mobi, rozhádzalo mi text. Ten jeden jediný elektronický formát považujem za jeden z negatívov distribúcie knihy, nie však samotného príbehu. Papierová podoba sa oplatí kúpiť aj kvôli početnosti fotografií na stránkach knihy.

Čo sa týka príbehu, je neodškriepiteľné, že takéto príbehy sa čítajú ťažko, že sa skutočne stali a že samy o sebe majú svoju hodnotu. Zvyšok je už v rukách autora, ktorý knihu píše. Osobne by som dala viac prednosť knihe, kde by bol menej zobrazený život krajčírok z medzivojnového obdobia a ponechala by so len príbeh z obdobia začiatku vojny. Kniha mi takýmto štýlom prišla príliš dlhá. Ale chápem, že pre pocit komplexného prerozprávania všetkých životných osudov a ich celistvosť mala autorka potrebu príbeh rozšíriť.

V príbehu je spomenutých veľmi veľa mien, čo spôsobuje u čitateľa chaos, motajú sa mu postavy hlave a nestíha sledovať, kto a kde, najmä keď autorka skáče z jedného roku do ďalšieho a pri inej postave opäť späť a hlbšie do minulosti. Kniha sa potom ťažšie číta. Na druhej strane som rada, že so mala možnosť prečítať si o živote v koncentračnom tábore aj z iného uhla pohľadu, dozvedieť sa tentokrát aj niečo o tyranovi Rudolfovi Hössovi a jeho rodine a o prostredí, v ktorom sa pohybovali. O pravdepodobne okatom ignorovaní zverstiev, ktoré sa diali za ostnatými drôtmi a možných výčitkách Hedwigy Hössovej, keď dovolila zriadiť krajčírsku dielňu za účelom navrhovania a tvorby šiat pre ňu a celú nacistickú "smotánku". Už len mi ostáva povedať, že dúfam, že sa tieto zverstvá už nikdy nezopakujú.
Čítať viac
6
Hlas vo vetre - Francine Rivers, 2016
Práve čítam
Hlas vo vetre

Manželka, učiteľka na prvom stupni, srdcom Španielka, s hlavou v oblakoch a s nohami na zemi snívajúca o veľkom kresle na čítaní a kútiku len pre mňa :) Milujem logické úlohy a detský úsmev pri objavovaní, vo voľných chvíľach hltám romány a detektívky rýchlosťou 1 kniha/deň. Vďaka učiteľskému prídelu dovolenky mám voľných chvíľ neúrekom.

Katarína Belišková
Overený zákazník
5.2.2022
Dokumentárny príbeh o odvážnych ženách
Kniha písaná štýlom dokumentárnych zápiskov s mnohými faktami a detailmi, ktoré sa bežne v románových spracovaniach nezmestia alebo stratia. Kniha má množstvo vysvetliviek a odkazov na iné diela, kde sa dá o holokauste a dielňach v Osvienčime dočítať. Zaráža stret dvoch svetov, ktorý na prvý pohľad vôbec nesúvisí a nechce mať s tým za plotom nič spoločné, no pritom využíva výhody lacnej pracovnej sily pre vlastné uspokojenie. Knihu som čítala dlhšie, príliš veľa faktov na začiatku ma zmiatlo a strácala som sa v nich. Postupne sa dej rozbehol a faktickosť diela sa dala zvládnuť. Čítať viac

Vydavateľstvo Motýľ

Čítať viac

„Všetci sme rovnakí rôznym spôsobom.“

Chyžná - Nita Prose, 2022
Chyžná
Nita Prose