Knihy
E-knihy

Dcéra šťasteny

Slovart, 2001
5-6 hodín čítania
Vydavateľstvo
Slovart, 2001
Edícia
Astra

Verný obraz amerického juhu, precízne vykreslené postavy a postavičky, dômyselná kompozícia a predstavivosť Allendeovej - všetko v jednej knihe.

Čítaj viac

8,27 €

Vypredané, je však dostupné iné vydanie.

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

   Hlavnou hrdinkou románu Dcéra šťasteny je Eliza Sommersová. Slušné a krehké dievča, prichádzajúce do Kalifornie v časoch vrcholiacej zlatej horúčky. Krutosť, ktorá v týchto časoch a v tomto prostredí vládla, ju prinúti zmeniť svoje správanie a rozmýšľať nad životnými hodnotami. Verný obraz amerického juhu, precízne vykreslené postavy a postavičky, dômyselná kompozícia a predstavivosť Allendeovej, predurčujú tento román, aby sa zaradil medzi obľúbené diela slovenských čitateľov.
Recenzie:
Katarzia z prebudenia

Dcérou šťasteny rovnomenného románu a v pravom slova zmysle dcérou námorného kapitána Johna Sommersa a neznámej krásky je Eliza Sommersová, predstavujúca základný článok pikareskného románu, v ktorom sa Isabele Allendeovej podarilo zlúčiť ľúbostný román s dobrodružným románom z prostredia divokého Západu typu Karla Maya, románom o zlatej horúčke typu Jacka Londona a zároveň doň vkomponovať aj čo-to z legiend o slávnych vodcoch zbojníkov. Pikaresknosťou svojich príbehov a španielskym pôvodom si autorka vyslúžila označenie ženský Cervantes súčasnosti.

Pôvod hrdinky jej posledného románu Elizy je od samého počiatku opradený tajomstvom a množstvom navzájom si protirečiacich verzií. A vnútorným protirečením možno charakterizovať i postavy pohybujúce sa v jej okolí, označované za piliere Elizinho života. Navonok vystupujú v maske čistoty, vznešenosti a pokory, za ktorou ukrývajú poklesky z minulosti, ako je to v prípade Miss Rose a kapitána Sommersa.

Skutočné napätie sa začína až odchodom Elizy z bezstarostného života a jej vrhnutím sa do neistoty putovania za milým Joaquínom Andietom, ktorý odišiel hľadať šťastie do "zlatej krajiny" - Kalifornie. Oporou a verným sprievodcom na jej ceste sa stáva čínsky čung ji Tao Č'-en, ktorého konanie, podobne ako v prípade iných aktérov, je determinované čímsi neskutočným, metafyzickým. Determinantom Taa sa stáva vízia a vidina ducha jeho mŕtvej ženy Lin, u Elizy sa ním javí spomienka a často až idealizácia prvého opojenia z lásky, a opojenie z prvej lásky je osudným i v prípade Miss Rose.

Putovanie v románe nereprezentuje len fyzickú námahu a postupnú premenu hlavnej protagonistky, či spôsob oboznamovania sa s mnohými mestami, danou dobou (1843-1853), spôsobom života, filozofiou obyčajných ľudí a ich morálkou, ale najmä spôsob odhaľovania jednotlivých kamienkov mozaiky zvanej dobre utajovaná rodinná minulosť (tajomstvá rodiny Sommersovcov). A zároveň poskytuje autorke priestor na odsúdenie puritánstva na strane jednej a chamtivosti, nenásytnosti, mamonárstva, krutosti, rasovej nenávisti a kupliarstva na strane druhej, pričom sa nevyhýba ani javom "medzi nebom a zemou" (indiánske šamanstvo, čínska medicína).

Eliza Sommersová na svojej ceste prechádza životnou premenou a takúto premenu, či skôr posun, môžeme badať aj v zornom uhle narácie. Na začiatku autorka monitoruje udalosti prostredníctvom naivného dievčatka, no neskôr, pod tlakom okolností, je nútená siahnuť po zornom uhle skúsenej a púťou ťažko skúšanej ženy.

Neobvyklým a pre ženu-autorku zarážajúcim je až naturalisticky drsný štýl, ktorý sa na vyváženie prelína so štýlom ružových knižníc, ba až eroticky ladenej literatúry.
Mixážou žánrov a štýlov Allendeová predkladá svojim čitateľom knihu, v ktorej si každý nájde to svoje. Krehký príbeh lásky, detailný opis erotických skúseností protagonistiek, morbídne príbehy, v pozadí ktorých stojí ľudská chamtivosť a alkohol, obchod s bielym mäsom, násilie, vraždenie..., ale aj nevyčerpateľnú silu priateľstva
a v závere katarziu hrdinky vďaka ukončeniu svojho putovania za preludom minulosti.
Barbora Baranová, Knižná revue 12 /2002
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
375
Hmotnosť
432 g
Rok vydania
2001
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Slovart
Rozmer
130×210 mm
ISBN
8071456136
Naše katalógové číslo
9066

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,7 / 5

19 hodnotení

14
4
1
0
0

8

Cez stránky kníh najradšej unikám do láskavého sveta magického realizmu.

Lucia Bryndzová
16.11.2018
V knihe sa snúbi pre spisovateľku typické magično s prvkami histórie, prepletajú sa osudy hrdinov i kultúr. Plynulý tok udalostí s prekvapivými zápletkami, prerozprávaný hlavne nepriamo (s menším množstvom dialógov), obrátený na vnútorný svet postáv. Nadšenci Alende isto ocenia obohatenie o čínske (východné) prvky a dej presunutý do prostredia Kalifornie, teda širší záber než tradične latinská Amerika. Veľmi osviežujúce dielo :)
Čítaj viac
Zuzulique
29.6.2010
Názor čitateľa
veľa opisných pasáží, ale vskutku nádherný príbeh s nepredvídateľným záverom...práve takéto mám rada!!! :-)
Čítaj viac
lupelu
16.2.2010
zaujimave prostredie deja
je to zvlastna kniha v tom, ze je tam dost malo dialogov. skor opisy. niektore pasaze boli dost zdlhave a mozno menej zaujimave kedze islo o dlhe opisy, ale celkovo sa mi dej aj prostredie kde sa to odohravalo velmi pacilo.
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Čítal mi a ja som sa doňho zaľúbila tak, ako keď človek zaspáva. Pomaly, pomaličky a potom zrazu úplne.“

Na vine sú hviezdy - John Green