Desať ponaučení pre postpandemický svet
E-kniha

Covid-19 zúžil naše horizonty. Výrazne obmedzil náš každodenný pohyb. Práca z domu, dôsledné dodržiavanie odstupu od druhých a život v izolácii od rodiny a priateľov. Pandémia... Čítať viac

Vydavateľstvo
N Press, 2021
Počet strán
328

Covid-19 zúžil naše horizonty. Výrazne obmedzil náš každodenný pohyb. Práca z domu, dôsledné dodržiavanie odstupu od druhých a život v izolácii od rodiny a priateľov. Pandémia sa raz skončí, ale svet už nikdy nebude ako predtým... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

13,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Ester Anaswah: Milovala som Francúza. Ester Anaswah, 2024

Viac o e-knihe

Ako covid-19 zrýchľuje beh dejín? Aká bude povaha práve sa rodiaceho sveta? Lenin vraj raz povedal: „Sú desaťročia, počas ktorých sa nič nestane, a potom sú týždne, počas ktorých sa stanú desaťročia.“ Žijeme práve v dobe, keď sa beh dejín zrýchľuje. Fareed Zakaria, moderátor CNN a autor viacerých bestsellerov, vo svojej najnovšej knihe pomáha čitateľom a čitateľkám pochopiť povahu postpandemického sveta. Objasňuje sociálne, politické, technologické a ekonomické dôsledky pandémie, ktoré sa možno v plnom rozsahu prejavia až v priebehu nasledujúcich rokov. Zakaria prostredníctvom desiatich „ponaučení“, ktoré sa týkajú takých tém, ako sú prírodné a biologické riziká, nástup „digitálneho života“ či rodiaci sa bipolárny svetový poriadok, vytvára priestor na premýšľanie nad dlhodobými dosahmi covidu-19. Kniha Desať ponaučení pre postpandemický svet rozpráva o minulosti, prítomnosti a budúcnosti, pričom napriek svojej aktuálnosti a naliehavosti ponúka takú reflexiu života na začiatku 21. storočia, ku ktorej sa budú čitatelia a čitateľky ešte dlho vracať.

Covid-19 zúžil naše horizonty. Výrazne obmedzil náš každodenný pohyb. Práca z domu, dôsledné dodržiavanie odstupu od druhých a život v izolácii od rodiny a priateľov. Pandémia sa raz skončí, ale svet už nikdy nebude ako predtým. Zväčší sa úloha štátu alebo, naopak, ľudia úplne prestanú svojim lídrom dôverovať? Ako sa zmenia naše hodnoty? Prehĺbia sa nerovnosti medzi ľuďmi alebo sa staneme citlivejšími k utrpeniu slabších? Budeme vďaka pandémii viac počúvať odborníkov? Zrýchli alebo spomalí sa globalizácia?

Desať ponaučení pre postpandemický svet je základná príručka na porozumenie novej realite. Venuje sa politike, ekonomike, technológiám, ale obsahuje aj osobné reflexie traumy, ktorú sme spoločne prežili.
Čítať viac

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,4 / 5

5 hodnotení

1
2
1
0
1

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

Miroslava
Neoverený nákup
10.5.2021
Množstvo informácií, niekedy trochu tendenčne vybraných. Dominantný je predovšetkým americký kontext, nie vždy s možnosťou vtiahnuť "poučenie" pre naše končiny. Z knihy je cítiť taký ten novinársky štýl, že všetko do všetkého zapadá a neexistujú akoby iné vysvetlenia, čo ma miestami rušilo. Trošku takej vedeckej rezervovanosti by niektorých interpretáciach by knihe dodalo na väčšej serióznosti. Inak ale podnetné čítanie Čítať viac
25.4.2021
Čo so svetom po (tejto) pandémii
Kniha dobre zachytáva nálady, hybné sily a zmeny, ktoré pandémia COVID-19 priniesla alebo ešte len môže priniesť. Netreba čakať konkrétne lekcie pre jednotlivca v podobe “rob toto”. Nejde o motivačnú literatúru ale skôr prierez toho, čo by nás pandémia ako ľudstvo a krajiny mohla naučiť.

Zakaria pracuje s dátami podobne ako autori kníh “Moc faktov” alebo “Ľudskosť.” Je veľmi pekné vidieť reálny vývoj a odvolávanie sa na štatistiky pri formulovaní názorov autora. Kniha je viac optimistická ako pesimistická.

Treba ale pamätať na to, že kniha je písaná prevažne z perspektívy USA. Veľká časť názorov a analýz teda hovorí o mieste USA v post-pandemickom svete, čo by USA malo zmeniť a prirovnáva niektoré zmeny k zmenám, ktoré sa udiali prevažne v americkej histórii. To ale neznamená, že nevenuje pozornosť Číne, EÚ, Indii, Rusku či rozvojovým krajinám.

Anglická verzia sa číta ľahko, jazyk je žurnalistický ale neobsahuje celý synonymický slovník, takže nie je potrebné si prekladať každé slovo.
Čítať viac
12.2.2021
Lekcie ešte len prídu
Desať lekcií pre post-pandemický svet je kniha, ktorá sa snaží zahorúca reflektovať, čo sa zmení v globálnom svete po pandémii. Zakhariove lekcie však mnohých jeho prívržencov sklamú. Možnože je to tým, že kniha vznikla ešte počas roku 2020 a teda na reflexiu nebol ešte priestor, lebo stále sme vo víre zmien, ktoré pandémia neprestala prinášať. A možnože je dôvodom zarputilé trvanie autora na axiómach liberálneho globálneho sveta, kde rast a dominancia trhu je jediným meradlom kvality štátov, individuálne práva zas meradlom kvality spoločností.
Vízia to nie je nijak strhujúca, lebo Zakharia v podstate predpovedá, že všetko pôjde po starom. Svet sa bude naďalej zrýchľovať, digitalizácia sveta bude pokračovať a oberať ľudí o prácu, priepasť medzi bohatými a chudobnými sa bude zväčšovať (tu autor vychádza najmä z amerických reálií), ľudia sa napriek pandémiám budú aj naďalej masovo sťahovať do miest, globalizácia sa bude globalizovať a Čína sa stane novým superhráčom. Nedá sa ubrániť myšlienke, že na „lekcie“ je to trošku málo a že asi potrebujeme dlhší čas na reflexiu všetkého, čo sa deje okolo nás. Aj opomínanie témy klimatickej zmeny je pozoruhodné a dáva nám informáciu, že zrejme nie pre všetkých je tá téma tak aktuálna, ako pre nás, Európanov, nehovoriac o ľuďoch z ohrozenejších častí sveta.
Len útržkovite, v záveroch jednotlivých kapitol, sa autor priznáva, že zmeny asi budú väčšie, než dokážeme v tejto chvíli predvídať, napríklad spochybnenie trhu ako meradla kvality a úspechu, či viery v rozum, ktorým si často len zdôvodňujeme svoje emócie. Ale aj javy ako „nárast politickej moci starostov“, alebo väčšia jednota štátov EÚ po brexite a skúsenosti so zvládaním pandémie, sú len okrajovo naznačené, zatiaľ nerozvinuté. Na úplnom konci však čitateľ nájde to, čo očakáva - jemný závan optimizmu:
„Pomyslite si len na zmeny, ktoré sme prijali v našich životoch ako odpoveď na pandémiu. Súhlasili sme s tým, že sa izolujeme jeden od druhého na dlhý čas. Pracujeme, zúčastňujeme sa stretnutí, a vedieme hlboko súkromné rozhovory rozprávajúc do našich laptopov. Absolvujeme online kurzy a návštevy u lekárov a terapeutov cez teledoktora. V priebehu mesiaca, firmy zmenili politiky, ktorých prehodnotenie by im za normálnych okolností trvalo roky. Zo dňa na deň mestá zmenili triedy na pešie zóny a chodníky na kaviarne. Menia sa postoje k ľuďom, predtým často prehliadaným či ignorovaným, čo dokazuje novo zaužívaný výraz ´pracovníci kritickej infraštruktúry´. A vlády otvorili svoje pokladnice voľakedy nepredstaviteľným spôsobom, čo nás môže viesť k väčšej vôli investovať do budúcnosti.“
Veľa prezrádza aj jedna z posledných viet: „Rozumieme nedostatkom (sveta) aj spôsobom, ako ich riešiť. Problémom nie je prísť k riešeniam – zostáva ním nájsť politickú vôľu na ich implementáciu.“ Tu sa tiež dá s autorom polemizovať. Nie, ešte stále nerozumieme nedostatkom sveta a mnoho riešení, ktoré sa ponúkali, neboli dobré bez ohľadu na politickú vôľu. Práve pandémia nás zrejme dovedie k prehodnoteniu diagnostiky problémov sveta a tiež ponúkaných riešení. Zmeny budú oveľa hlbšie, pán Zahkaria, a preto sa tešíme na vašu ďalšiu knihu.
Čítať viac

Fareed Zakaria

Čítať viac

Vydavateľstvo N Press

Čítať viac

„Nie je podstatné, akí sme odolní voči cudzej sile. Dôležité je, akí sme silní voči vlastnej slabosti.“

Tam Tam Tri - Boris Filan, 1999
Tam Tam Tri
Boris Filan