Vy asi žartujete!

Laureát Nobelovej ceny za fyziku Richard P. Feynman v kultovej autobiografii Vy asi žartujete! búra mýty o nudných vedcoch. Slávneho popularizátora vedy v bádaní odjakživa... Čítať viac

4,6 54 hodnotení
Vydavateľstvo
Ikar, 2021
392 strán
5-6 hodín čítania

Laureát Nobelovej ceny za fyziku Richard P. Feynman v kultovej autobiografii Vy asi žartujete! búra mýty o nudných vedcoch. Slávneho popularizátora vedy v bádaní odjakživa poháňala číra zvedavosť a radosť z objavovania... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

11,80 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Róbert Barcík: Zrkadlo umelej inteligencie. LearningDoe, 2023

Viac o e-knihe

Jedna z najslávnejších vedeckých kníh našich čias, fenomenálny bestseller, v ktorom „iskrí energia, zábavné príbehy a život. Skoro zatúžite stať sa fyzikom.“ (Science Digest)

Laureát Nobelovej ceny za fyziku Richard P. Feynman v kultovej autobiografii Vy asi žartujete! búra mýty o nudných vedcoch. Slávneho popularizátora vedy v bádaní odjakživa poháňala číra zvedavosť a radosť z objavovania. Nedal si ujsť jedinú príležitosť nahovoriť kolegov na bláznivé pokusy a pobaviť ich. Feynmanove vtipné príhody a anekdoty roky zbieral jeho kolega, priateľ a príležitostný spoluhráč na bubny Ralph Leighton. Spomína sa v nich, ako sa o atómovej fyzike radil s Einsteinom, ako sa dobýjal do nedobytných sejfov s prísne stráženými tajomstvami, ako dal americkej vláde za dolár patent na atómovú bombu a ešte na mnoho iného, z čoho sa čitateľovi dvíha obočie. Vo všetkých historkách sa snúbi Feynmanova brilantná myseľ, zvedavosť a nehorázna drzosť. Práve preto sa mnohé z nich stali legendárnymi ešte skôr, ako vyšli knižne.
Čítať viac
Originálny názov
Surely you're joking Mr Feynman!
Počet strán
392
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
854681
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Ikar
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

54 hodnotení

43
6
2
3
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

Martina Ondrejkovicova
Overený zákazník
5.3.2023
Fyzika zabavnou a lahkou formou
Hoci nemam ziadne vzdelanie v tejto oblasti, knihu som si naozaj uzila. Je pisana zabavnou a lahkou formou. Čítať viac
Adela Motyková
Neoverený nákup
4.1.2022
Génius a klaun
Knihu som kúpila svojmu mužovi. Bol nou tak nadšený, že čítal nahlas niektoré štáte, aby sa so svojimi pocitmi podelil so mnou. Takže viem ze tento génius o ktorom bola kniha bol zároveň "klaun" a nie kockata hlava Čítať viac
26
Čtyři roční doby - Stephen King, 2014
Práve čítam
Čtyři roční doby

Prvú knihu som prečítala už ako maličká, keď som ju kompletne roztrhala na franforce :D Odvtedy sa ma čítanie drží, ale ku knihám sa už chovám s úctou :)

Jana Miklošková
Overený nákup
5.10.2021
Na túto knihu som sa veľmi tešila a právom. Nebudem riešiť odbornú stránku knihy, k prekladu týchto častí viete nájsť veľa v iných recenziách. Pravdou ale ostáva, že Feynman bol mimoriadne pozoruhodný, zvedavý a kreatívny človek a ako mnohí iní čitatelia, aj ja som sa miestami čudovala, ako to všetko za jeden život stihol :D Je to skvelé čítanie, zaujímavé, oddychové a zábavné. Čítať viac
30.9.2021
"Ani Feynman nie je až taký šibnutý!"
Pri kúpe tejto knihy som mala veľké očakávania a musím povedať, že tie zostali spočiatku nenaplnené. Príbehy R. Feynmana síce mali už od jeho detských spomienok niečo do seba, pripadali mi však napísané trochu zvláštnym štýlom, veľmi vzdialeným autobiografii v akomkoľvek slova zmysle s čudne „nasekanými“ ideami, ktoré občas akoby zostávali nedokončené.

Tento dojem však nepotrval dlho. Po chvíli čítania som si na formu zvykla a začala som sa výborne baviť. Od spomienok z Los Alamos som knihu už priam „žrala“. Je pravda, že z niektorých – ako sa nazdávam – príliš technických pasáží som nebola priveľmi nadšená (Feynman napríklad pomerne detailne opisuje, ako odomykal zámky na sekretároch; nielenže si myslím, že vzhľadom na vek knihy sú tieto informácie už prežité, ale pripadali mi pre utvorenie si celkového obrazu aj dosť nepodstatné – nejde, koniec koncov, o učebnicu), našťastie ich nebolo veľa.

Preklad diela je dosť nepodarený (a nikto by ma nepresvedčil, že na ňom spolupracoval niekto, kto sa do prírodných vied aspoň trochu rozumie) a nazdávam sa, že v ňom mnohé dobré zaniklo, i tak však stále rozhodne stojí za prečítanie. Feynman bol výnimočný človek s úžasným, takmer detsky zvedavým náhľadom na svet. Jeho príbehy sú drzé, vtipné, úprimné, podchytené „neskazeným“ sedliackym rozumom a túžbou žiť naplno. Nebojí sa pochváliť ani priznať si porážku, neskláňa sa pred autoritami, neuznáva umelú nadradenosť a najsympatickejšie je, ako ignoruje názory na to, čo je „morálne“ a „správne“. Dokonalá ukážka toho, že v každom géniovi sa skrýva – a to myslím v tom najláskavejšom slova zmysle – kus hlupáčika. Dnešná mládež by povedala, že Feynman si „išiel svoje“, ale aj to by bol prislabý výraz na to, čo všetko vystrájal bez ohľadu na to, ako bláznivo to vyznieva, nehovoriac o tom, ako to muselo svojho času vyzerať!

Myslím, že celé dielo perfektne charakterizuje výrok istého muža, ktorý takto neveriacky zareagoval na príhodu, ako Feynman v pralese tancoval okolo stromu, bubnoval a hral sa na Indiána: „To je smiešne! Ani Feynman nie je až taký šibnutý!“
Čítať viac
19.8.2021
Jedna z kníh, ktoré vám môžu zmeniť život. Autor potvrdzuje, že superiórna logika koreluje i s intrapersonálnou inteligenciou či interpersonálnou alebo umeleckým nadaním či etickou inteligenciou. Akurát tá vysoká náklonnosť k ženskému pohlaviu ma prekvapila. Taktiež ma prekvapil rozsah aký kniha ponúka, teda napríklad úvahy nad kvalitou vzdelávania a pod.
Každopádne jedna z najvtipnejších kníh aké som kedy čítal.
Čítať viac
3.8.2021
Príšerný preklad
Vlastním predchádzajúce vydanie knihy z r. 1990 (Obzor, preložili Dušan Slobodník a Ľudovít Kuniak, doslov Ján Pišút). Keďže tentoraz vyšiel aj e-book, tak som sa mal v pláne nechať zlákať - papier nie je nesmrteľný - a keby som si nepozrel papierový exemplár, spravil by som obrovskú chybu.
Prekladateľ patrí do kategórie (relatívne) mladý, zúrivo prokapi neolib karpatského typu (ďalej NKT) a z toho dôvodu je mentálne naprogramovaný do polohy majstra sveta všetkých disciplín, tie, o ktorých nemá ani duncta (napr. fyzika) nevynímajúc. Keďže ako správny NKT nemá sebakritiku, jeho ani jeho rovnako mentálne nastavených nadriadených ani netrklo zapojiť do procesu prekladu niekoho, kto fyzike aj rozumie (v predch. prípade to bol Ľudo Kuniak, ktorý prekladal aj Feynmanove prednášky z fyziky a je celkom možné, že aj autor doslovu prof. Pišút bol do celej veci zainvolvovaný). Aj to tak dopadlo. Prakticky všetky pasáže, ktoré sa dotýkajú vedy, sú poznačené základnými terminologickými chybami a "hlubokým nepochopením". Long story short, na Feynmanových výtržnostiach sa pobavíte aj naďalej, na svoje si prídu aj antisemiti, ktorým niektoré Feynmanove "amorálne" výtržnosti a zdravé drzosti poskytnú argáče v ich prospech - a kto rozumie vede, ten sa z prekladu zgrcia.
Sú tam 4 hviezdy, ale je to vážený priemer. Za Feynmana 5, za preklad by patril rekreačný pobyt na dereši prekladaný kýbľami ľadovej vody na prebratie po každej strate pozornosti rekreanta voči dianiu v jeho rekreovaných partiách. Samozrejme, Feynmanov (a Leightonov) text má podstatne väčšiu váhu ako prekladošov zločin proti civilizácii.
Spomínaný fenomén neschopného prekladateľa neobťažujúceho sa vyhľadať pomoc skutočného odborníka je pre slovenský preklad v dobe NKT, žiaľ, absolútne typický.
Čítať viac
Vladimír
Neoverený nákup
15.2.2023
Ďakujem erik za recenziu, určite si kúpim český preklad :) Čítať viac

Vydavateľstvo Ikar

Čítať viac

„Všetko reaguje so všetkým. Tak ako každý jeden hlt, ktorý zjeme, mení naše telo, tak aj každá informácia mení náš mozog.“