Sovietski vojaci na juhu stredného Slovenska 1968 – 1991 - Ján Aláč
Sovietski vojaci na juhu stredného Slovenska 1968 – 1991
13,33 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
13,33 €

Bežná cena Bežne 13,99 €

Ušetríte 5 %

Na sklade, posielame ihneď

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Tento titul nájdete v našej ponuke aj s podpisom autora. alebo v kolekcii so Zborníkom zo Stretnutia priateľov regionálnej histórie 2020.

„Dočasný pobyt“ sovietskych vojsk (1968 – 1991) na území Československa nie je veľmi často spracovávanou témou. Najväčšiu výpovednú hodnotu má, ak ju spojíme s konkrétnym regiónom a s konkrétnymi ľuďmi, lebo presne to majú čitatelia radi: ľudské príbehy, živé dejiny na pozadí veľkého historického kontextu, navyše ukotvené konkrétnymi spomienkami i unikátnymi fotografiami. Kniha Jána Aláča je presne z tohto súdka. Ako objekt záujmu a spomínania si vybral juh stredného Slovenska, teda región, ktorý si s obdobím prítomnosti sovietskych vojsk nevdojak spája posledné obdobie ekonomickej prosperity, pracujúcich podnikov a fungujúceho poľnohospodárstva. A keďže tie bolo vidieť a cítiť viac ako sovietskych vojakov, v pamäti ľudí sa tak s odstupom času prelínajú veľmi protirečivé pocity. To isté sa však týkalo ambivalentného postoja k samotným sovietskym vojakom, k ich vzťahom s obyvateľmi, a to so všetkými kultúrnymi rozdielmi, stereotypmi a predsudkami. Okupanti sa v prípade potreby často menili na záchrancov, priateľov, dôležitú výpomoc a taktiež nositeľov úplne odlišnej kultúry. Dochádzalo k stýkaniu, potýkaniu, konfliktom i spolupráci, ku kultúrnemu transferu i vzájomnému chápaniu jedného druhým, a napokon aj k priateľstvám. Všetky tieto roviny prerozprával autor a prostredníctvom neho početní pamätníci. Pred čitateľom tak definuje minulosť, nedávna, ale súčasne už dávno minulá. Naša.
Prof. PhDr. Roman Holec, DrSc.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
224
Väzba
pevná väzba
Rozmer
170×240 mm
Hmotnosť
624 g
ISBN
9788097339067
Rok vydania
2020
Naše katalógové číslo
824361
Téma
vojny, bojovníci
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Miloš Hric

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

2 hodnotenia

2
0
0
0
0

NA
26.12.2020
Prítomnosť sovietskych vojakov som si koncom 80. tych rokov uvedomoval z rozprávania rodičov a príbuzných, ktorí pracovali v JRD Pokrok, spomínanom v knihe a ktoré sa v tých časoch rozprestieralo obrazne od Sovietskeho zväzu po Maďarsko. Sovietski vojaci boli v tom čase nápomocní pri poľných prácach a počul som na ich prácu dobré slová. Neskôr, po revolúcii, pri ich odchode, sme od nich vykšeftovali veci do domácnosti a ja som dostal ako darček legendárnu hru!
Na pobyt sovietskych vojakov na našom území sa nedá pozerať čiernobielo. Na jednej strane ich prítomnosť zakonzervovala komunistický režim na ďalších 20 rokov. Na druhej strane pomoc vojakov bola mnohokrát veľmi potrebná a boli k dispozícii okamžite. Pohľad na nich sa však môže líšiť podľa miesta ich lokácie, iný názor môžu mať pamätníci z iných častí Slovenska či Česka.
Ján Aláč v knihe citlivo opísal všetky negatíva a pozitíva prítomnosti sovietskych vojakov. Napísal ju sviežim štýlom a využil množstvo dodnes žijúcich pamätníkov. Písaná o pol storočie neskôr by už stratila na autentickosti.
Čítaj viac
miro
11.12.2020
Za mňa výborné. Ľahko sa to čítalo a dozvedel som sa mnoho zaujímavých a doteraz netušených informácií o pobyte sovietskych vojsk u nás. Ide najmä o zozbierané spomienky pamätníkov, ktoré tvoria mimoriadne zaujímavú mozaiku. Čítaj viac

Čítaj viac

„Táňa všetkému rozumela a nebála sa mlčať.“

Džin - Martin M. Šimečka
Džin
Martin M. Šimečka