Cirkadiánní kód

Využijte přirozený rytmus těla pro zdraví, výkon a zhubnutí

Okamžitý download
EPUB
MOBI
TOP #31
Vydavateľstvo
Jan Melvil publishing, 2020

Asi to znáte dobře: hlad vás popadá v těch nejnesprávnějších chvílích, a zvláště večer či v noci se pokušení těžko odolává. Přitom všichni tušíme, že nepravidelná strava našemu zdraví neprospívá. Nejde ale jen o jídlo.

Čítaj viac

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Je to tak snadné: stačí udržovat skrytý rytmus těla, které střídavě zapíná a vypíná své funkce, aby kromě práce zvládlo i regeneraci – a naše zdraví se zase vrátí ke své dokonalosti. Kdyby ale byly tyto poznatky tak samozřejmé, objevy na poli cirkadiánních rytmů by bylo v roce 2017 jen těžko vyznamenány udělaním Novelovy ceny. Civilizační výdobytky nám totiž tyto evolučně nastavené procesy skryly. S Pandovou poutavou knihou držíte v rukou příležitost, jak seřídit hodiny svého těla a trvale dosáhnout fyzické a duševní pohody. Naučíte se ovládat intenzitu světla, načasovat správně své jídlo, vyladit pohybovou aktivitu a oddávat se hlubokému spánku. Během několika týdnů zjistíte, jak skvělé je žít ve zdravém těle plném energie.

V této knize o cirkadiánním životním stylu se mimo jiné dozvíte, že:
- Hodiny v našem mozku se řídí prvním ranním světlem a jasné večerní osvětlení jim škodí, což lze naštěstí řešit i pomocí technologií.
- První sousto dne nastavuje orgánové hodiny, přičemž nezáleží tolik na tom, co jíte, ale jak dlouhý je denní interval věnovaný jídlu.
- Spánek nepředstavuje konec, nýbrž začátek našeho biologického dne, a pro jeho optimální efekt je potřeba vystřídat několik spánkových cyklů.
- Správnému nastavení rytmu pomáhá cvičení ráno a v pozdním odpoledni.
- Chronické nemoci i terapie mají silnou cirkadiánní složku, jejímž vyladěním lze nemocem předcházet a také je léčit.
- Konkrétní změny a tipy pro sladění každodenního života s biologickým rytmem jsou snadné a přirozené.
Čítaj viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha 2020
-11 %
15,90 €

Posielame do 11 dní

E-knihy a audioknihy

E-kniha 2020
EPUB
MOBI
9,99 €

Okamžite na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Novinka
MP3 na stiahnutie
13,87 €

Okamžite na stiahnutie

Ďalšie
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
296
Rok vydania
2020
Edícia
Fit & Food
Naše katalógové číslo
821205
Jazyk
český
Vydavateľstvo
Jan Melvil publishing

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

2,7 / 5

3 hodnotenia

0
1
0
2
0

16
25.2.2021
Večer nepozerajte do monitoru (a keď už, dajte si tam filter), znížte intenzitu osvetlenia, choďte spávať pravidelne ešte pred polnocou v chladnej miestnosti, ráno sa zobuďte so svitaním, vystavte sa prirodzenému svetlu, jedze v časovom okne ~10 hodín hodín a doprajte si veľa pobytu a pohybu vonku. Tak nejak v skratke, čo vám odporúčajú vaše cirkadiánne hodiny a Satchin Panda.
Kniha Cirkadiánní kód patrila u mňa k tým veľmi očakávaným, pretože cirkadiánny rytmus ma zaujíma už dlhšie a veľa z toho už mesiace úspešne praktikujem (odložiť mobil/notebook po 20:00 je za mňa to najlepšie čo môžete večer spraviť). Ako rytmus využiť, aby ste sa cítila lepšie a nebývali unavení? Ono to nie je žiadna raketová veda, len žijeme v 21. storočí s mobilmi, svetelným smogom a pocitom, že musíme všetko stihnúť, sledovať všetky tie odporúčané seriály na Netflixe a scrollovať na Instagrame (pretože FOMO). Satchin Panda píše aj o ďalších témach spojených s cirkadiánnym rytmom, najmä teda o stravovaní. Ten svoj má totiž každá bunka a tak záleží aj na to, kedy jeme či kedy užívame lieky. Vysvetľuje prečo je dobre jesť v časovo obmedzenom okne (prakticky ide o prerušovaný pôst) alebo kedy je vhodnejšie cvičiť s ohľadom na hormonálny cyklus (a tým nemyslí ten ženský). Už mi tam chýbalo len otužovanie a meditácia, ale to je asi vhodné kedykoľvek.
Autor nepláca len tak, roky sa o problematiku zaujíma a skúma ju. Zároveň si uvedomuje v akej dobe žijeme, takže nás neposiela všetkých žiť do jaskyne, ale navrhuje drobné riešenia, ktoré dlhodobo vedia zvýšiť produktivitu, znížiť únavu a v konečnom dôsledku zlepšiť zdravie. Dáva to zmysel, teoreticky je to jednoduché a prirodzené, takže je už na každom, čo si z toho odnesie a aké zmeny je ochotný spraviť alebo minimálne pár týždňov vyskúšať.
Čítaj viac
Peter
6.2.2021
Slabší priemer
Od knihy som očakával rozhodne viac. Na úvodných pár stranách Vás vtiahne ešte do deja, no potom sa informácie točia stále dokola. V niektorých pasážach je dokonca štýl písania na úrovni seminárnej práce (všeobecné frázy), v iných častiach sú prítomné logické rozpory toho, čo autor uvádza (možno vec prekladu). Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Originálny spisovateľ nie je ten, čo nikoho nenapodobňuje, ale ten, ktorého nemôže nikto napodobniť.“

François-rené De Chateaubriand