Ír

Prípad najznámejšieho nájomného vraha mafie Franka „Íra“ Sheerana

„Vraj maľuješ domy.“ Tak zneli prvé slová, ktorými Jimmy Hoffa oslovil Franka Sheerana, známeho aj ako Ír. Medzi zasvätenými táto veta neodkazuje na farbu, ale na krv, ktorou... Čítať viac

Vydavateľstvo
Motýľ, 2020
426 strán
6 hodín čítania

„Vraj maľuješ domy.“ Tak zneli prvé slová, ktorými Jimmy Hoffa oslovil Franka Sheerana, známeho aj ako Ír. Medzi zasvätenými táto veta neodkazuje na farbu, ale na krv, ktorou nájomní vrahovia „vymaľujú“ domy svojich obetí... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

10,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

„Vraj maľuješ domy.“
Tak zneli prvé slová, ktorými Jimmy Hoffa oslovil Franka Sheerana. Medzi zasvätenými táto veta neodkazuje na farbu, ale na krv, ktorou nájomní vrahovia „vymaľujú“ domy svojich obetí. Sheeran, známy aj ako Ír, vybavil pre zlovestného gangstera Russella Bufalina a svojho kamaráta Hoffu až dvadsaťpäť objednávok tohto druhu.
Sheeran k svojmu budúcemu remeslu pričuchol v Taliansku, kde strávil vyše štyristo dní na fronte počas druhej svetovej vojny. Po návrate domov sa z amerického vojaka stal podfukár a nájomný vrah. Írova nová kariéra zanedlho narástla do takých rozmerov, že ho vtedy ešte právnik Rudy Giuliani nazval jedným z dvoch najvplyvnejších netalianskych mafiánov. Keď Sheerana napokon Bufalino požiada, aby zavraždil aj Hoffu, Ír vie, že odmietnutie by ho stálo vlastný krk.Detaily tejto aj ďalších nájomných vrážd vrátane atentátu na Kennedyho rozpovedal Sheeran prokurátorovi Charlesovi Brandtovi. Vznikol tak strhujúci príbeh, ktorý sa stal klasikou kriminálnej literatúry.„Všetko je pravda.“ – detektív Joseph Coffey, newyorská polícia.
Čítať viac
Počet strán
426
Rok vydania
2020
Naše katalógové číslo
715347
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Motýľ
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5

15 hodnotení

7
5
3
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Strhujúci príbeh z prostredia plného horúcich nábojov (nie len slovných), ktorý hodnoverne spracúva mafiánske podsvetie. Knižná a aj filmová podoba upútala moju pozornosť. Kriminálný “Ír” vymaľováva svoju povesť, zobrazujú sa nám rôzne detaily aj z autorovho života a v neposlednom rade dokumentárne fakty, ktoré sa nesústreďujú len na hlavnú postavu. Vplyv a dopad rozhodnutí, ktoré nemali šťastné konce, cez rôzne zmiznutia, atentáty a podobne. Vnikli sme týmto dielom do útrob sveta špinavých praktík, násilia, kde podstatné slovo majú peniaze a zrada klope na dvere.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

10
14.2.2020
Príbeh, z ktorého sa vykľulo viac než bolo zamýšľané....
V prvom rade by som chcela prehlásiť, že som filmové spracovanie The Irishman nevidela, a teda neviem porovnať film s knihou. Všetci, ale v kútiku duše vieme, že knihy sú lepšie ako filmy (čo si budeme...).
Keďže ma odjakživa bavili dokumenty, životopisy a všetko spojené s mafiou, nemohla som si nechať ujsť ani príbeh Franka Sheerana – Íra. A že to bol príbeh...to vám poviem. Sledujeme Frankov život, ktorý nám sprostredkúva zo svojho uhla pohľadu, a ktorý je dopĺňaný faktami autora Charlesa Brandta. Ten nám svojimi vsuvkami zabezpečuje prehľadnosť a objektivitu.
Kniha sa nezaoberá len Frankom samotným, ale aj vraždou (teda lepšie povedané zmiznutím) Jimmyho Hoffu, atentátom na JFK a mnohými ďalšími udalosťami, ktoré dotvárajú dobu, ktorú títo mafiáni žili.
Ako to už však býva, La Cosa Nostra je La Cosa Nostrou dovtedy, kým krstní otcovia nezostarnú a začne ich hrýzť svedomie. A práve vďaka tomu máme možnosť nahliadnuť do ich sveta plného násilia, oddanosti, lásky, zrady a veľa veľa veľa peňazí.
Musím povedať, že kniha sa mi čítala dobre, a to aj vďaka tomu, že už mám o mafii, čo to načítané. Prečítať si ju však môže každý koho táto téma zaujíma, chce si rozšíriť obzory resp. porovnať film s knihou.
Ešte jedno malé negatívum ku knihe – nechápem prečo autor pomaly u každého druhého mafiána riešil ako bol kto vysoký a koľko vážil. Nemyslím, že to knihe dodalo pridanú hodnotu, osobne ma to rušilo (to som tu dala, aby som nebola pri každej knihe slniečková).
Čítať viac
Stanislav
11.2.2020
Top
Konečne sa mi dostala do rúk kniha Ír, na ktorú som sa veľmi tešil. Snažil som sa nepozrieť si úspešný film a spraviť si názor bez toho. Aj keď som stále videl Al Pacina a Roberta de Nira nič mi to nekazilo. Je to výnimočný príbeh, pri ktorom sa mi zdalo, že nejde o skutočný príbeh ale o napínavý trhák. Je neuveriteľné, čo sa v takej mafiánske rodine môže diať. Mal som pocit akoby som bol tam s nimi. Brutálna atmosféra. Už som si pozrel aj film a aj to bolo super. Odporúčam aj tým, ktorí film videli. Skutočne výborná kniha. Čítať viac

Čítať viac

„Odovzdaj list tomu, kto naňho čaká a povedz že je odomňa. Povedz, že babička pozdravuje a ospravedlňuje sa“