Ír - Charles Brandt, Motýľ, 2020

2,69 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Ír

Prípad najznámejšieho nájomného vraha mafie Franka „Íra“ Sheerana

„Vraj maľuješ domy.“ Tak zneli prvé slová, ktorými Jimmy Hoffa oslovil Franka Sheerana, známeho aj ako Ír. Medzi zasvätenými táto veta neodkazuje na farbu, ale na krv, ktorou... Čítať viac

Vydavateľstvo
Motýľ, 2020
426 strán
6 hodín čítania

„Vraj maľuješ domy.“ Tak zneli prvé slová, ktorými Jimmy Hoffa oslovil Franka Sheerana, známeho aj ako Ír. Medzi zasvätenými táto veta neodkazuje na farbu, ale na krv, ktorou nájomní vrahovia „vymaľujú“ domy svojich obetí... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v 35 knižniciach. Požičať v knižnici

Z kolekcie: Pozeráme na Netflixe

Naši škriatkovia odporúčajú

Eragon - Christopher Paolini, Fragment, 2024

Viac o knihe

„Vraj maľuješ domy.“
Tak zneli prvé slová, ktorými Jimmy Hoffa oslovil Franka Sheerana. Medzi zasvätenými táto veta neodkazuje na farbu, ale na krv, ktorou nájomní vrahovia „vymaľujú“ domy svojich obetí. Sheeran, známy aj ako Ír, vybavil pre zlovestného gangstera Russella Bufalina a svojho kamaráta Hoffu až dvadsaťpäť objednávok tohto druhu.
Sheeran k svojmu budúcemu remeslu pričuchol v Taliansku, kde strávil vyše štyristo dní na fronte počas druhej svetovej vojny. Po návrate domov sa z amerického vojaka stal podfukár a nájomný vrah. Írova nová kariéra zanedlho narástla do takých rozmerov, že ho vtedy ešte právnik Rudy Giuliani nazval jedným z dvoch najvplyvnejších netalianskych mafiánov. Keď Sheerana napokon Bufalino požiada, aby zavraždil aj Hoffu, Ír vie, že odmietnutie by ho stálo vlastný krk.

Detaily tejto aj ďalších nájomných vrážd vrátane atentátu na Kennedyho rozpovedal Sheeran prokurátorovi Charlesovi Brandtovi. Vznikol tak strhujúci príbeh, ktorý sa stal klasikou kriminálnej literatúry.

„Všetko je pravda.“ – detektív Joseph Coffey, newyorská polícia.

Čítať viac
Počet strán
426
Väzba
pevná väzba
Rozmer
145×210 mm
Hmotnosť
550 g
ISBN
9788081642111
Rok vydania
2020
Naše katalógové číslo
681751
Štýl
politický, špionážny, životopisný, napínavý
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Vydavateľstvo
Motýľ
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5

15 hodnotení

7
5
3
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Mafiánske podsvetie

Strhujúci príbeh z prostredia plného horúcich nábojov (nie len slovných), ktorý hodnoverne spracúva mafiánske podsvetie. Knižná a aj filmová podoba upútala moju pozornosť. Kriminálný “Ír” vymaľováva svoju povesť, zobrazujú sa nám rôzne detaily aj z autorovho života a v neposlednom rade dokumentárne fakty, ktoré sa nesústreďujú len na hlavnú postavu. Vplyv a dopad rozhodnutí, ktoré nemali šťastné konce, cez rôzne zmiznutia, atentáty a podobne. Vnikli sme týmto dielom do útrob sveta špinavých praktík, násilia, kde podstatné slovo majú peniaze a zrada klope na dvere.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

Marián Ďurta
Neoverený nákup
20.5.2020
Dobre kniha .Mám celkom načitanu takýto žáner jediná vec ktorá mi vadila bol ten dlhý doslov čítal sa veľmi náročné teda aspoň mne. Čítať viac
11
Overený zákazník
14.2.2020
Príbeh, z ktorého sa vykľulo viac než bolo zamýšľané....
V prvom rade by som chcela prehlásiť, že som filmové spracovanie The Irishman nevidela, a teda neviem porovnať film s knihou. Všetci, ale v kútiku duše vieme, že knihy sú lepšie ako filmy (čo si budeme...).
Keďže ma odjakživa bavili dokumenty, životopisy a všetko spojené s mafiou, nemohla som si nechať ujsť ani príbeh Franka Sheerana – Íra. A že to bol príbeh...to vám poviem. Sledujeme Frankov život, ktorý nám sprostredkúva zo svojho uhla pohľadu, a ktorý je dopĺňaný faktami autora Charlesa Brandta. Ten nám svojimi vsuvkami zabezpečuje prehľadnosť a objektivitu.
Kniha sa nezaoberá len Frankom samotným, ale aj vraždou (teda lepšie povedané zmiznutím) Jimmyho Hoffu, atentátom na JFK a mnohými ďalšími udalosťami, ktoré dotvárajú dobu, ktorú títo mafiáni žili.
Ako to už však býva, La Cosa Nostra je La Cosa Nostrou dovtedy, kým krstní otcovia nezostarnú a začne ich hrýzť svedomie. A práve vďaka tomu máme možnosť nahliadnuť do ich sveta plného násilia, oddanosti, lásky, zrady a veľa veľa veľa peňazí.
Musím povedať, že kniha sa mi čítala dobre, a to aj vďaka tomu, že už mám o mafii, čo to načítané. Prečítať si ju však môže každý koho táto téma zaujíma, chce si rozšíriť obzory resp. porovnať film s knihou.
Ešte jedno malé negatívum ku knihe – nechápem prečo autor pomaly u každého druhého mafiána riešil ako bol kto vysoký a koľko vážil. Nemyslím, že to knihe dodalo pridanú hodnotu, osobne ma to rušilo (to som tu dala, aby som nebola pri každej knihe slniečková).
Čítať viac
Stanislav
Neoverený nákup
11.2.2020
Top
Konečne sa mi dostala do rúk kniha Ír, na ktorú som sa veľmi tešil. Snažil som sa nepozrieť si úspešný film a spraviť si názor bez toho. Aj keď som stále videl Al Pacina a Roberta de Nira nič mi to nekazilo. Je to výnimočný príbeh, pri ktorom sa mi zdalo, že nejde o skutočný príbeh ale o napínavý trhák. Je neuveriteľné, čo sa v takej mafiánske rodine môže diať. Mal som pocit akoby som bol tam s nimi. Brutálna atmosféra. Už som si pozrel aj film a aj to bolo super. Odporúčam aj tým, ktorí film videli. Skutočne výborná kniha. Čítať viac

Recenzie, kritiky

Sheeranovo priznanie o zavraždení Hoffu a spôsob, akým skutok vykonal, potvrdzujú forenzné dôkazy. Možno ho preto považovať za hodnoverné vyriešenie záhady o Hoffovom zmiznutí.
Dr. Michael Baden, bývalý hlavný lekár mesta New York

Niekedy môžete veriť všetkému, čo čítate.
William „Veľký Billy“ D’Elia, následník Russella Bufalina na poste krstného otca v kriminálnej rodine Bufalinovcov

Teraz som absolútne presvedčený, že vykonávateľom vraždy bol Sheeran. Príjemne ma prekvapila ľahkosť, s akou sa kniha číta, ako aj mimoriadne presný opis súvislostí, ku ktorým mám čo povedať.
profesor Arthur Sloane, autor knihy Hoffa

Lepšiu knihu o mafii som ešte nečítal a verte mi, prečítal som asi všetky. Je neuveriteľne autentická.
Steven Van Zandt, herec, ktorý stvárnil Silvia Danteho v Sopranovcoch, hudobník z kapely E Street Band Bruca Springsteena

Príbeh je vyrozprávaný tak mrazivo a energicky, že Sopranovci odrazu pôsobia nafúknuto a teatrálne.
New York Daily News

Vydavateľstvo Motýľ

Čítať viac

„Zvoliť si pochybnosti ako životnú filozofiu je rovnaké, ako keby sme si zvolili nehybnosť za dopravný prostriedok.“

Plavba s tigrom - Yann Martel, 2003
Plavba s tigrom
Yann Martel