Pekelná knižnica

O diktátoroch, ich knihách a iných literárnych katastrofách

Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
Vydavateľstvo
Premedia, 2019
400 strán
6-7 hodín čítania

Fascinujúca a súčasne vtipná kniha o nepotlačiteľnej potrebe veľkých i malých diktátorov obšťastňovať svet písaným slovom. Už od čias Rímskej ríše mali diktátori nutkanie písať knihy. Ale až v dvadsiatom storočí došlo... Čítať viac

Ďalšie formáty

Kniha 16,95 €

Fascinujúca a súčasne vtipná kniha o nepotlačiteľnej potrebe veľkých i malých diktátorov obšťastňovať svet písaným slovom. Už od čias Rímskej ríše mali diktátori nutkanie písať knihy. Ale až v dvadsiatom storočí došlo... Čítať viac

Ďalšie formáty

Kniha 16,95 €

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Fascinujúca a súčasne vtipná kniha o nepotlačiteľnej potrebe veľkých i malých diktátorov obšťastňovať svet písaným slovom.
Už od čias Rímskej ríše mali diktátori nutkanie písať knihy. Ale až v dvadsiatom storočí došlo priam k erupcii tejto diktátorskej obsesie. Titani tohto žánru ako napríklad Stalin, Hitler, Mussolini, Mao či Chomejní produkovali teoretické diela, duchovné manifesty, básnické zbierky, memoáre, ba občas aj poklesnuté romance ako na bežiacom páse. A nekonečná záplava diktátorskej makulatúry dodnes celkom neopadla.

Daniel Kalder v tejto brilantne a so sarkastickým nadhľadom napísanej knihe hľadá – a nachádza – odpovede na základné otázky tohto literárneho žánru: prečo a ako sa produkovanie písaného slova tohto typu, nazývaného z neznámych dôvodov literatúrou, stalo jedným z kľúčových pilierov diktátorských režimov? Čo odhaľujú tieto diela o diktátorovej duši? Ako môžu knihy a gramotnosť všeobecne, o ktorých pozitívnom vplyve nikto seriózny nepochybuje, spôsobovať toľko zla? Ako je možné, že sú knihy na škodu sveta?

Pekelná knižnica je knihou o knihách tých najkrvavejších diktátorov ľudskej histórie, presvedčených nielen o svojom historickom poslaní, ale aj o svojom talente a spisovateľskej genialite. Tieto knihy vychádzali v miliónových nákladoch, čítali ich povinne i dobrovoľne, povrchne i extaticky milióny ľudí. Drvivá väčšina z nich už nie je ničím iným, než dobovou kuriozitou a nemá ani hodnotu literárneho braku. O to pútavejšie je poprechádzať sa pod erudovaným autorovým vedením týmto literárnym panoptikom.
Čítať viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Posielame do piatich dní
16,95 €

E-knihy a audioknihy

E-kniha
Ihneď na stiahnutie
PDF
EPUB
MOBI
9,90 €
Ďalšie
Originálny názov
The Infernal Library
400 strán
6-7 hodín čítania
Rok vydania
2019
Edícia
Civilizácia
Naše katalógové číslo
699013
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Premedia

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti? Dajte nám o tom vedieť.

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,4 / 5

9 hodnotení

2
4
1
0
2

Ako sa vám páčila e-kniha?

Recenzie čitateľov

5
Bitúnok č. 5 - Kurt Vonnegut
Práve čítam
Bitúnok č. 5

Volám sa Valéria Scholtzová a na Fb a Insta ma môžete nájsť pod pseudonymom Knižný predátor. Čítam všetko možné, hlavne knihy, na ktoré som predtým nemala čas. YA ma veľmi nebaví, ale občas sa pozriem, čo je nové. Romantiku nečítam, resp. len veľmi zriedka.

Valéria Scholtzová
7.5.2020
ľutujem autora, že to všetko prečítal
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Zaujímavá kniha, ktorá ponúka vyčerpávajúci prehľad literárnych diel diktátorov počnúc Leninom. Okrem tých známych, ako sú Hitler, Stalin, Lenin, Mao, sa tu nachádzajú aj menej známi diktátori.
Prvá polovica knihy sa mi čítala ľahšie ako druhá, keďže sa v nej v dlhších kapitolách venuje známejším menám. V druhej časti som si musela robiť medzi jednotlivými osobami prestávky, aby sa mi nezliali dokopy.
Je zaujímavé, ako sa osud a život mnohých diktátorov na seba podobal. Cez detstvo, vzdelanie, až po samotné prebratie moci. A to nezávisle od krajiny, či náboženstva.
Asi najvýraznejšou myšlienkou, ktorú si z Pekelnej knižnice odnesiem je tá, že väčšina kníh bola nudná a zle napísaná. A to sa netýka len politických traktátov, ale aj beletrie, drámy a poézie. Často som sa už nudila aj ja a ľutovala autora, že to všetko prečítal.

Ďalší výrazný poznatkom pre mňa bolo, že každý diktátor používa strach a obviňovanie iných, aby presadil svoj režim. Najčastejšie sa vyskytovali nepriatelia ako Židia, či menšiny. No a samozrejme úpadok náboženstva, kultúry a rodiny. Teda okrem komunistov, tým asi náboženský úpadok a zmena kultúry vyhovovali.

Zaujímavý bol aj pohľad na rôzne kultúry, aj keď keby sme v rôznych výrokoch zakryli slová ako islam, či kresťanský, tak by vyzerali úplne rovnako.

Na knihe mi vadil nadradený humor autora. Je ľahké sa baviť na niečom, čo bolo, keď už je potom.
Takisto ma zarazila jeho neochvejná viera v to, že v Amerike by sa nemohol dostať k moci diktátor.
Čítať viac
Simona Strapáčová
12.1.2020
Pekelne stratený čas
Čítanie tejto knihy je ako jazda na húsenkovej dráhe - s tým, že väčšinu trasy sa nachádzate dole (podpriemerom) a občas vás nová informácia vystrelí do zaujímavých priestorov. Veľmi rýchlo vás však dole stiahne autor a jeho silená snaha byť vtipný. Bohužiaľ autor neanalyzuje knihy diktátorov iba ich popisuje (niekedy len názvy a komentár prečo ich nečítať). Kniha vznikla pri písaní blogu a kvalitatívne ním aj zostala. Čítať viac

Čítať viac

„Výška redukuje všetky veci na ich pomerné proporcie a na Pravdu. “

Roviny života - Julian Barnes
Roviny života
Julian Barnes