Zatemnenie - Michael Ondaatje, Slovart, 2020

14,95 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Zatemnenie

Známy kanadsko-srílanský spisovateľ, ktorý sa preslávil najmä románom Anglický pacient, sa vo svojej novej knihe vracia do čias krátko po druhej svetovej vojne. Rodičia... Čítať viac

Vydavateľstvo
Slovart, 2020
248 strán
3-4 hodiny čítania

Známy kanadsko-srílanský spisovateľ, ktorý sa preslávil najmä románom Anglický pacient, sa vo svojej novej knihe vracia do čias krátko po druhej svetovej vojne. Rodičia štrnásťročného Nathaniela a jeho sestry Ráchel nečakane odídu a nechajú svoje deti s ľ Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina

14,95 €

Posielame do piatich dní

Naši škriatkovia odporúčajú

Náhradník - Prince Harry, Ikar, 2023

Viac o knihe

Známy kanadsko-srílanský spisovateľ, ktorý sa preslávil najmä románom Anglický pacient, sa vo svojej novej knihe vracia do čias krátko po druhej svetovej vojne.

Rodičia štrnásťročného Nathaniela a jeho sestry Ráchel nečakane odídu a nechajú svoje deti s ľuďmi, ktorí sú možno zločinci. V atmosfére povojnového Londýna sa odohráva príbeh bezstarostnej mladosti, prvej lásky a dobrodružstiev, ktoré sa jedného dňa náhle skončia. Až o niekoľko rokov neskôr si Nathaniel skladá čriepky svojej minulosti, odhaľuje pravdu o tom, čo predtým nevedel alebo nechápal, a tá cesta ho zavedie do morálne rozporuplného, tajomného sveta.

Komu sa kniha môže páčiť: Milovníkom nepredvídateľných príbehov, ktorí majú radi zápletky skoro detektívne.
Čítať viac
Počet strán
248
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
130×210 mm
Hmotnosť
380 g
ISBN
9788055638461
Rok vydania
2020
Edícia
MM
Naše katalógové číslo
657805
Štýl
psychologický, historický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Slovart
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,5 / 5

2 hodnotenia

0
1
1
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

8.2.2020
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Tento spoločensko - psychologický román rozpráva o dvoch súrodencoch: Nathanielovi a Ráchel. Rozprávačom je sám Nathaniel. Ich príbeh sa odohráva v povojnovom období v Londýne a neskôr i v iných častiach Anglicka.
V čase, keď Nathaniel a Ráchel boli takmer ešte deti od nich odíde otec a onedlho i matka s odôvodnením, že musí otca sprevádzať a oni musia chodiť i naďalej do školy.
Ako neskôr vysvitne, matka vôbec neodišla za otcom do Singapuru.
O dvoch súrodencov sa stará “Lišaj”, ktorý bol do istej miery nepredvídateľný a obklopoval sa čudnými ľuďmi. Jedným z nich bol aj “Búchač” - Norman Marshall, bývalý boxer, ktorý sa venoval rôznym nezákonným činnostiam a Nathaniel s Ráchel ho často sprevádzali.
“Súčasťou akej rodiny sme boli teraz? Zo spätného pohľadu sme sa s Ráchel vo svojej anonymite veľmi nelíšili od psov so sfalšovanými dokladmi. Podobne ako oni sme sa odtrhli z reťaze, prispôsobili sme sa menšiemu množstvu pravidiel, uvoľnenejšiemu poriadku.”
“Ilegálny svet mi pripadal skôr magický ako nebezpečný. Dokonca som bol nadšený, keď ma Búchač predstavil človeku, ako bol veľký Falšovateľ z Letchworthu.”
Nathaniel popri škole vykonáva rôzne brigády a tu spoznáva Agnes - Olive Lawrenceovú s ktorou trávi čas po nociach v prázdnych domoch určených na predaj.
Potom však jedného dňa príde k útoku na Nathaniela, Ráchel a Lišaja a všetko sa zmení.
“Náhle ma vytrhli zo sveta, kam som patril, v ktorom existovali Búchač a Agnes, dokonca aj záhadný Lišaj. Istým spôsobom som to pociťoval ako väčšiu stratu, než keď odišla matka. Stratil som mladosť, bol som vykorenený.”
“Uvedomil som si, že mi ten pozoruhodný spolok cudzích ľudí, čo nás s Ráchel formovali, chýba viac ako rodičia, ktorí sa vyparili.”
V druhej časti knihy sa dozvedáme bližšie informácie z prekvapivo bohatého života Rose Williamsovej - Nathanielovej matky. Naopak o Ráchel tu nájdeme len veľmi kusé zmienky. Nathaniel tu už nevystupuje ako dieťa, ale ako študent a potom ako dospelý muž.
Celkovo sa mi príbeh páčil, i keď niektoré časti tejto fikcie boli len veľmi tažko uveriteľné, hoci autor v deji použil isté historické fakty a miesta. Taktiež mi chýbala dynamickosť deja, keďže tu bolo len veľmi málo dialógov a preto text sprostredkovaný Nathanielom mi občas pripomínal slohovú prácu.
Čítať viac

Vydavateľstvo Slovart

Čítať viac

„Je len jedna vec prázdnejšia ako život bez lásky - život bez bolesti.“

Spasiteľ - Jo Nesbo, 2012
Spasiteľ
Jo Nesbo