Do temnoty - Gitta Serenyová, Academia, 2019

21,15 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Do temnoty - Gitta Serenyová, Academia, 2019
Do temnoty - Gitta Serenyová, Academia, 2019

Do temnoty

Od milosrdné smrti k masovému vraždění

Franz Stangl byl velitelem vyhlazovacích táborů Sobibor a Treblinka. Po válce uprchl do Sýrie a později do Brazílie, kde ho vypátral Simon Wiesenthal. Soud v Německu ho... Čítať viac

Vydavateľstvo
Academia, 2019
472 strán
7-8 hodín čítania

Franz Stangl byl velitelem vyhlazovacích táborů Sobibor a Treblinka. Po válce uprchl do Sýrie a později do Brazílie, kde ho vypátral Simon Wiesenthal. Soud v Německu ho odsoudil, následně zemřel na selhání srdce. Gitta Serenyová s ním... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Čeština

21,15 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Naši škriatkovia odporúčajú

Emily v Paríži - Catherine Kalengula, Lindeni, 2023

Viac o knihe

Franz Stangl byl velitelem vyhlazovacích táborů Sobibor a Treblinka. Po válce uprchl do Sýrie a později do Brazílie, kde ho vypátral Simon Wiesenthal. Soud v Německu ho odsoudil, následně zemřel na selhání srdce. Gitta Serenyová s ním ve vězení uskutečnila sedmdesát hodin rozhovorů, na jejichž základě a na základě dalších svědectví napsala tuto knihu, která se pokouší mapovat širší souvislosti lidského konání a odpovědnost každého člověka za své činy i jejich důsledky.
Čítať viac
Originálny názov
Into that Darkness
Počet strán
472
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
130×200 mm
Hmotnosť
541 g
ISBN
9788020029904
Rok vydania
2019
Naše katalógové číslo
656235
Jazyk
čeština
Preklad
Vydavateľstvo
Academia
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Do temnoty - Gitta Serenyová, Academia, 2019
Utiekol som z Osvienčimu - Rudolf Vrba, Alan Bestie, Citadella, 2015
40,05 €

Hodnotenia

4,0 / 5

1 hodnotenie

0
1
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

8.7.2021
Na základe rozsiahlych rozhovorov nielen s Franzom Stanglom, veliteľom Sobiboru a Treblinky - najsmrteľnejšieho a najnehumánnejšieho zo všetkých nacistických táborov smrti postavených v rámci akcie Reinhard – ale aj s jeho manželkou, dcérami, kolegami a preživšími, sa autorka pokúša o preskúmanie svedomia, morálky a identity, Stangla ako ľudskej bytosti, jeho rozhodnutí a dôvodov nevýslovných činov.
Usiluje sa o porozumenie a konceptualizáciu odľudštenia, mučenia a vraždenia miliónov mužov, žien a detí. Bolo by jednoduchšie chápať páchateľov ako psychopatických sadistov, skutočnosť zachytená v tejto knihe však poskytuje prekvapivý paradox. Stangl je vo všetkých ohľadoch obyčajný muž: priemerne inteligentný, miluje svoju ženu a deti, túži po úspešnej kariére, nepôsobí predpojato alebo násilne, hoci sa podieľal a koordinoval smrť státisícov ľudí v tých najnepredstaviteľnejších podmienkach.

Franz Stangl sa veľmi snažil izolovať svoju úlohu v Sobibore a Treblinke, racionalizoval svoju vlastnú vinu a neustále tvrdil, že s vraždami nemal nič spoločné, jeho úlohou bola len výstavba a správa táborov. Autorka sa trpezlivo zaoberá Stanglovými odpoveďami, poukazuje na zdokumentované činy a zisťuje, prečo konal tak, ako konal. Až nutkavo hľadá pravdu, ukazuje vôľu predstaviť spravodlivé a holistické správy o tých, ktorí sú obvinení z nehumánnosti a vidíme, aké ťažké pre ňu muselo byť, aby nevyniesla rozsudok a nenechávala predsudky zasahovať do rozhovorov. Autorka zároveň odhaľuje spoluvinu katolíckej cirkvi a rôznych krajín, ktoré pomáhali nacistom pri útekoch po roku 1945.

Do temnoty je nesmierne zaujímavá a mrazivá kniha o páchateľoch a obetiach a určite povinné čítanie pre každého, kto sa zaujíma o tému holokaustu a chce sa dozvedieť viac o mysliach tých, ktorí boli schopní páchať neuveriteľné zverstvá v nacistických vyhladzovacích táboroch.
Čítať viac

Vydavateľstvo Academia

Čítať viac
Kúpte spolu
Do temnoty - Gitta Serenyová, Academia, 2019
Utiekol som z Osvienčimu - Rudolf Vrba, Alan Bestie, Citadella, 2015
40,05 €

„Svet je plný magických vecí, ktoré trpezlivo čakajú, kým budeme vnímavejší.“

Iba desať dní - Michaela Brnková, 2022
Iba desať dní
Michaela Brnková