Do temnoty - Gitta Serenyová, Academia, 2019

20,37 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Do temnoty - Gitta Serenyová, Academia, 2019
Do temnoty - Gitta Serenyová, Academia, 2019

Do temnoty

Od milosrdné smrti k masovému vraždění

Franz Stangl byl velitelem vyhlazovacích táborů Sobibor a Treblinka. Po válce uprchl do Sýrie a později do Brazílie, kde ho vypátral Simon Wiesenthal. Soud v Německu ho... Čítať viac

Vydavateľstvo
Academia, 2019
472 strán
7-8 hodín čítania

Franz Stangl byl velitelem vyhlazovacích táborů Sobibor a Treblinka. Po válce uprchl do Sýrie a později do Brazílie, kde ho vypátral Simon Wiesenthal. Soud v Německu ho odsoudil, následně zemřel na selhání srdce. Gitta Serenyová s ním... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Čeština
24,75 €

20,37 €

-18 %
Na sklade 1 ks
  • Osobný odber 18. 6.
  • Na vašej adrese 18. 6.

Osobný odber

Kníhkupectvá
18. 6.
balíkovo
18. 6.
AlzaBox
18. 6.
Packeta
18. 6.
Slovenská pošta
(na poštu)
18. 6.
BalíkoBOX
18. 6.

Doručenie na adresu

Kuriér Packeta HD
18. 6.
Kuriér GLS
18. 6.
Slovenská pošta
(na adresu)
18. 6.

Dostupné v jednej knižnici. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac z kolekcie

Holokaust

Na Zemi sme na chvíľku nádherní - Ocean Vuong, Lindeni, 2024

Viac o knihe

Franz Stangl byl velitelem vyhlazovacích táborů Sobibor a Treblinka. Po válce uprchl do Sýrie a později do Brazílie, kde ho vypátral Simon Wiesenthal. Soud v Německu ho odsoudil, následně zemřel na selhání srdce. Gitta Serenyová s ním ve vězení uskutečnila sedmdesát hodin rozhovorů, na jejichž základě a na základě dalších svědectví napsala tuto knihu, která se pokouší mapovat širší souvislosti lidského konání a odpovědnost každého člověka za své činy i jejich důsledky.
Čítať viac
Originálny názov
Into that Darkness
Počet strán
472
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
130×200 mm
Hmotnosť
541 g
ISBN
9788020029904
Rok vydania
2019
Naše katalógové číslo
656235
Jazyk
čeština
Preklad
Vydavateľstvo
Academia
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Do temnoty - Gitta Serenyová, Academia, 2019
Utiekol som z Osvienčimu - Rudolf Vrba, Alan Bestie, Citadella, 2015
39,27 €
Ušetríte 4,38 €

Hodnotenia

4,0 / 5

1 hodnotenie

0
1
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

8.7.2021
Na základe rozsiahlych rozhovorov nielen s Franzom Stanglom, veliteľom Sobiboru a Treblinky - najsmrteľnejšieho a najnehumánnejšieho zo všetkých nacistických táborov smrti postavených v rámci akcie Reinhard – ale aj s jeho manželkou, dcérami, kolegami a preživšími, sa autorka pokúša o preskúmanie svedomia, morálky a identity, Stangla ako ľudskej bytosti, jeho rozhodnutí a dôvodov nevýslovných činov.
Usiluje sa o porozumenie a konceptualizáciu odľudštenia, mučenia a vraždenia miliónov mužov, žien a detí. Bolo by jednoduchšie chápať páchateľov ako psychopatických sadistov, skutočnosť zachytená v tejto knihe však poskytuje prekvapivý paradox. Stangl je vo všetkých ohľadoch obyčajný muž: priemerne inteligentný, miluje svoju ženu a deti, túži po úspešnej kariére, nepôsobí predpojato alebo násilne, hoci sa podieľal a koordinoval smrť státisícov ľudí v tých najnepredstaviteľnejších podmienkach.

Franz Stangl sa veľmi snažil izolovať svoju úlohu v Sobibore a Treblinke, racionalizoval svoju vlastnú vinu a neustále tvrdil, že s vraždami nemal nič spoločné, jeho úlohou bola len výstavba a správa táborov. Autorka sa trpezlivo zaoberá Stanglovými odpoveďami, poukazuje na zdokumentované činy a zisťuje, prečo konal tak, ako konal. Až nutkavo hľadá pravdu, ukazuje vôľu predstaviť spravodlivé a holistické správy o tých, ktorí sú obvinení z nehumánnosti a vidíme, aké ťažké pre ňu muselo byť, aby nevyniesla rozsudok a nenechávala predsudky zasahovať do rozhovorov. Autorka zároveň odhaľuje spoluvinu katolíckej cirkvi a rôznych krajín, ktoré pomáhali nacistom pri útekoch po roku 1945.

Do temnoty je nesmierne zaujímavá a mrazivá kniha o páchateľoch a obetiach a určite povinné čítanie pre každého, kto sa zaujíma o tému holokaustu a chce sa dozvedieť viac o mysliach tých, ktorí boli schopní páchať neuveriteľné zverstvá v nacistických vyhladzovacích táboroch.
Čítať viac

Vydavateľstvo Academia

Čítať viac
Kúpte spolu
Do temnoty - Gitta Serenyová, Academia, 2019
Utiekol som z Osvienčimu - Rudolf Vrba, Alan Bestie, Citadella, 2015
39,27 €
Ušetríte 4,38 €

„Krása je, keď nemáš potrebu nič meniť. Nič netúžiš pridať, nič vziať a len sa fascinovane dí­vaš, počúvaš. To platí­ v hudbe, vo výtvarnom umení­, v rozhovore, vo všetkom. Všetko závisí­ od potrieb človeka. Hladnému je krásny chrumkavý chlieb.“

Každý deň má niekto narodeniny - Silvia Bystričanová, 2013
Každý deň má niekto narodeniny
Silvia Bystričanová