Čo sa stane, keď predátor – dron má autonómiu ako google auto? Alebo ak zbraň, ktorá dokáže sama loviť a napádať vlastné ciele, ovládnu hekeri? Hoci to znie ako sci-fi, technológia na vytvorenie zbraní... Čítať viac

Ďalšie formáty

Kniha 22,90 €

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Čo sa stane, keď predátor – dron má autonómiu ako google auto? Alebo ak zbraň, ktorá dokáže sama loviť a napádať vlastné ciele, ovládnu hekeri? Hoci to znie ako sci-fi, technológia na vytvorenie zbraní, ktoré napadajú ciele bez ľudského pokynu, už existuje. Paul Scharre, vedúci expert v oblasti nových technológií zbraní, čerpá z vlastných bohatých skúseností a výsledkov výskumu s cieľom zistiť, ako zbrane novej generácie menia vojnu.

Jeho rozsiahla analýza skúma vznik autonómnych zbraní, aktivity vyvíjané na ich zákaz aj právne a etické otázky týkajúce sa ich používania. Zameriava sa na umelú inteligenciu vo vojenskej technike, zahŕňajúcu desaťročia inovácií od nemeckých torpéd Wren vyhľadávajúcich zvuky v druhej svetovej vojne, predchodcov dnešných samonavádzacích rakiet, po autonómne kybernetické zbrane, robotické lode loviace ponorky a tankové robotické armády. Prostredníctvom rozhovorov s odborníkmi na obranu, so zástancami etických hodnôt, s psychológmi a aktivistami Scharre zisťuje, akým výzvam môžu čeliť „kentaurskí bojovníci“ na budúcich bojiskách, kde bude nevyhnutné zlúčiť ľudské a strojové rozpoznávanie. V uplynulých desaťročiach sme dosiahli obrovský technický pokrok, no takisto sme zažili tragické nehody, ktoré vyplynuli z komplexných automatizovaných systémov. Napríklad moderné stíhacie lietadlá F-22 zaznamenali kolaps palubného počítača, keď prvýkrát prekročili dátumovú hranicu.

Najmenej tridsať štátov už má obranné autonómne zbrane, ktoré fungujú pod ľudským dohľadom. Armády všade na svete súťažia v konštruovaní robotických zbraní so zvyšujúcou sa autonómiou. Etické otázky tak dostávajú čoraz väčší význam. Do akej miery by sa mala takáto technika rozšíriť? Ak ju zodpovedné demokratické štáty zakážu, zabráni to nebezpečným režimom využívať výhody, ktoré z toho vyplynú?

Armáda strojov sa zameriava na vojenskú históriu, globálnu politiku, špičkovú vedu a tvrdí, že takúto techniku môžeme prijať tam, kde môže urobiť vojnu presnejšou a humánnejšou, ale nesmieme sa vzdať ľudského úsudku. Ak je možnosť vybrať si medzi životom a smrťou, za ľudské srdce neexistuje nijaká náhrada.
Čítať viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Na sklade, objednávajte však rýchlo
22,90 €

E-knihy a audioknihy

E-kniha
Ihneď na stiahnutie
PDF
EPUB
MOBI
16,00 €
Ďalšie
Originálny názov
Army of None
Počet strán
488
Rok vydania
2019
Naše katalógové číslo
626251
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Ikar

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti? Dajte nám o tom vedieť.

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,0 / 5

5 hodnotení

3
0
1
1
0

Ako sa vám páčila e-kniha?

Recenzie čitateľov

2
5.11.2020
Zaujmave informacie v skaredom prevedeni
Knizka sa mi citala tazko, kedze som skor pacifista :-) kupila som si ju vsak skor pre zaujem o nove technologie,umelu inteligenciu. Spravila som si na jej zaklade zhruba obraz o tom, ci budu zbrane s AI a autonomne zbrane pouzite. Splnila moje ocakavanie v tom, ze mi odkryla pohlad armady na tuto temu. Vyhodami knizky su rozhovory s roznymi ludmi, sumar roznych uhlov pohladu (tech.,etika,pravo,moralka,...) na autonomne/automaticke/AI zbrane. Nevyhody pre mna boli hrozny - naozaj hrozny - preklad. Niektore vety boli tazko citatelne, pochopitelne. Dovolim si tvrdit,ze pojmi v ramci IT niesu dobre prelozene. Dalsou vecou, ktora mi vadila su neohrabane hodnotenia autora voci stranam s ktorymi nesuhlasi. Dovolim si tvrdit,ze nevie presne definovat pojem autonomna zbran s umelou inteligenciou. Co vsak nie je mozno priamo vytka jemu, kedze sa v knihe docitame aj o tom,ze definicia nie je jasna ani samotnym statom. Mne sa knizka citala tazko. Tema bola zaujmava, novych informacii bolo kopec, takze cas ktory som venovala jej citaniu nelutujem. Ak by som si mala vybrat opat s knih na tuto temu, vybrala by som si inu. Čítať viac
Michal
10.11.2019
Super
Niečo neskutočne. Kniha ukazuje blízku budúcnosť v oblasti autonómnych zbrani a súvisiace problémy v oblasti ich bezpečnosti a použitia ale zaoberá sa aj autonómiou samotnou. Ukazuje aj na zlyhania z minulosti, kedy sa stali takéto zariadenia alebo softvéry neovládateľnými. Taktiež poukazuje na zraniteľnosti prostriedkov a ich zneužitie. Môže byť autonómne zariadenie bez kontroly človeka ? Odpoved nato a na ďalšie otázky nájdeš práve v tejto knihe. Čítať viac

Čítať viac

„A ja som sa doňho zaľúbila, ako keď človek zaspáva: pomaly, pomaličky až zrazu úplne.“

Na vine sú hviezdy - John Green