Dnes v noci jsem ji viděl

Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
Vydavateľstvo
Plus, 2018
216 strán
3 hodiny čítania

Válečná Lublaň i slovinské podhůří, smetánka, nacisté i partyzáni… a mladá okouzlující žena z vysoké společnosti Veronika Zarniková, která jednoho dne záhadně zmizí. Veroničin příběh odkrývá pět vypravěčů, každý... Čítať viac

Ďalšie formáty

Kniha 10,79 €

Válečná Lublaň i slovinské podhůří, smetánka, nacisté i partyzáni… a mladá okouzlující žena z vysoké společnosti Veronika Zarniková, která jednoho dne záhadně zmizí. Veroničin příběh odkrývá pět vypravěčů, každý... Čítať viac

Ďalšie formáty

Kniha 10,79 €

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Válečná Lublaň i slovinské podhůří, smetánka, nacisté i partyzáni… a mladá okouzlující žena z vysoké společnosti Veronika Zarniková, která jednoho dne záhadně zmizí.
Veroničin příběh odkrývá pět vypravěčů, každý z nich doplní dílek tajemné skládačky jejího zmizení. Důstojník Stevan ji líčí jako extravagantní milenku, německý vojenský lékař jako vznešenou dámu, její nemohoucí matka jako milující dceru, komorná Jožica jako ohleduplnou nadřízenou a dělník a někdejší partyzán Jeranek jako milovnici přírody. Právě Jeranek, jehož Veronika díky přímluvě zachránila z německého vězení, je strůjcem tragického osudu manželů Zarnikových… Podmanivě napsaný příběh z období druhé světové války je volně inspirován skutečnými událostmi.
Po svém vydání román otevřel dosud odkládanou debatu o občanské válce, která v Jugoslávii probíhala na konci druhé světové války. V té se střetli původní spolubojovníci proti Němcům Titovi komunističtí partyzáni s tzv. domobranci a vojáky královského vojska. Vítězi se stali partyzáni, kteří jako protežovaná skupina měli až dosud patent na výklad historie.
Ze slovinského originálu přeložil Kamil Valšík.
Čítať viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Na sklade, objednávajte však rýchlo
10,79 €

E-knihy a audioknihy

E-kniha
Ihneď na stiahnutie
PDF
EPUB
MOBI
7,10 €
Ďalšie
Originálny názov
To noč sem jo videl
Počet strán
216
Rok vydania
2018
Edícia
Pestrá řada
Naše katalógové číslo
458157
Štýl
vojnový
Jazyk
čeština
Vydavateľstvo
Plus
Kategorizácia

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti? Dajte nám o tom vedieť.

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

3 hodnotenia

2
1
0
0
0

Ako sa vám páčila e-kniha?

Recenzie čitateľov

13
Spoveď mešťana - Sándor Márai
Práve čítam
Spoveď mešťana

Som knihomoľ odkedy som sa naučila čítať a bez mučenia priznávam, že trpím aj bibliosmiou. Milujem staré knihy, nové knihy a čítačku u mňa nenájdete. Potrebujem cítiť vôňu knihy :)

Michaela Ella Hajduková
10.12.2021
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Po tejto knihe som siahla zo zvedavosti. Autora poznám podľa mena, ale zatiaľ som od neho nič nečítala. Pritiahlo ma to, že kniha sa odohráva počas druhej svetovej vojny, v Ľubľane a že je o trochu excentrickej dáme z vyššej spoločnosti, ktorá chodila na prechádzky s krokodílom :) Namotalo ma to. Nečakala som však, že dostanem to, čo som dostala a myslím, že mi Veronika, jej muž Leo, slúžka Joži, či sedliak Ivan z mysle tak skoro nevymiznú.
Kniha nie je hrubá, no príbeh je ... veľký. Vidíte nádhernú slovinskú krajinu, bavíte sa na klavírnom koncerte na zámku, trpíte zimou s partizánmi v studených horách... Príbeh začína rozprávať Stevo. Mladý dôstojník, ktorý mal rád kone a vďaka tomu sa zoznámil s Veronikou. Je to ako mozaika a začína ju skladať práve Stevo. Spoznávame Veroniku i pochabý cit, pre ktorý ušla od manžela a potom sa k nemu vrátila. Dozvedáme sa tiež, že jednej noci spolu so svojim manželom Leom zmizla a zľahla sa po nej zem. Potom skladačku berie do rúk Veronikina mama Josipina. Znova o kúsok viac poznávame Veroniku... Dokopy päť ľudí, ktorých ovplyvnilo to, že poznali Veroniku pridáva svoj príbeh súvisiaci s mladou ženou.
Príbeh je miestami tragický, piati aktéri spomínajú na vojnu, či na povojnové časy, kladú si mnoho otázok, z ktorých na mnohé nemajú odpovede, alebo sa boja ich zisťovať. Vracajú sa k starým udalostiam a uvažujú, čo spravili, čo nespravili a mali; aj to, aké následky mali ich činy. Od začiatku to bolo to ako motýlie mávnutie krídlami, o ktorom si človek myslí, že nie je dôležité, ale zrazu čoraz viac naberá na sile a zmení sa na hurikán. Udalosti v príbehoch sa prepletajú a dávajú čoraz väčší zmysel...

„A já sleduju svůj obličej v zrcadle a vím, že nic už není, není Veronika, není král, není Jugoslávie, svet sa rozpadl na kusy, jako to popraskané zrcadlo...“
„Zkrvavený obličej mého přítele, jemuž ze rtů bublala pěna a on, ještě než umřel, řekl – zasraná válka!“
„Budovy rostou z rozvalin, život se probouzí a jde dál, co se stalo, stalo se, co pohřbily bomby a rakety je pohřbené.“
„Mladí už o našem boji nic nevědí...“
„Za tohle jsme bojovali?!“

Dnes v noci jsem ji viděl je silný príbeh, žije vám v hlave, lebo Drago je neskutočný rozprávač. Ste tam, s nimi, v studených horách, v loveckej búde a spolu so strážcami si zapchávate uši, lebo to, čo sa deje, nedokážete stráviť.
Do knižky som šla s tým, že viem, že je podľa skutočných udalostí. Ale až po dočítaní som zistila, že žena na obálke je skutočná „Veronika“, hoci mladá žena zo skutočného príbehu mala iné meno. Tento detail robí príbeh ešte silnejším, lebo sa dívate na tvár ženy a v hlave vám beží celý dej od začiatku až po koniec... A vy už viete...
Čítať viac

Čítať viac

„Nakoniec, stručnosť je jediná cnosť netalentovaných autorov.“

Ruzká klazika - Daniel Majling
Ruzká klazika
Daniel Majling