Harriet Beecher Stowe: Chalúpka strýčka Toma. Ikar, 2023.
Zůstaň se mnou - Ayobami Adebayo, Kniha Zlín, 2019

14,49 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Zůstaň se mnou

Yejide doufá v zázrak: že porodí dítě. Touží po něm její manžel. Touží po něm její tchyně. Yejide už vyzkoušela všechno – namáhavé svaté poutě, tance s proroky, modlitby k... Čítať viac

4,7 58 hodnotení
Vek
15+
Vydavateľstvo
Kniha Zlín, 2019
300 strán
4 hodiny čítania

Yejide doufá v zázrak: že porodí dítě. Touží po něm její manžel. Touží po něm její tchyně. Yejide už vyzkoušela všechno – namáhavé svaté poutě, tance s proroky, modlitby k Pánubohu. Když ale její rodina neústupně trvá na tom, aby si Akin našel druhou... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Čeština
Vypredané
Kniha je dostupná v piatich knižniciach. Pozrieť dostupnosť v knižniciach

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Ďalšie knižné vydania (3)
Zostaň so mnou - Ayobami Adebayo, Inaque, 2019
Pevná väzba
Slovenčina, 2019
Na sklade
-4 %

15,43 €


Stay With Me - Ayobami Adebayo, Canongate Books, 2018
Brožovaná väzba
Angličtina, 2018
Vypredané

Stay with Me - Ayobami Adebayo, Canongate Books, 2017
Pevná väzba
Angličtina, 2017
Vypredané

Ďalšie knižné vydania

Naši škriatkovia odporúčajú

S láskou, Pamela - Pamela Anderson, Cosmopolis, 2023

Viac o knihe

Světově oceňovaný román o touze po dítěti, zradě, naději a síle mateřských pout

Yejide doufá v zázrak: že porodí dítě. Touží po něm její manžel. Touží po něm její tchyně. Yejide už vyzkoušela všechno – namáhavé svaté poutě, tance s proroky, modlitby k Pánubohu. Když ale její rodina neústupně trvá na tom, aby si Akin našel druhou ženu, je už toho na Yejide příliš. A tak se začíná odvíjet příběh odcizení, žárlivosti, zrady a zoufalství. Na pozadí společenských a politických zvratů, kterými v osmdesátých letech 20. století procházela Nigérie, vykresluje Ayobami Adebayová strhující obraz křehkosti manželské lásky, rozpadu rodiny, zničujícího žalu i všepohlcujících mateřských pout.

Román Zůstaň se mnou je příběhem o naší zoufalé snaze ochránit před zármutkem sebe i ty, které milujeme.

Čítať viac
Originálny názov
Stay with Me
Počet strán
300
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
135×200 mm
Hmotnosť
419 g
ISBN
9788074737435
Rok vydania
2019
Edícia
FLEET
Vekové odporúčanie
15+
Naše katalógové číslo
455307
Štýl
filozofický, politický, duchovný, napínavý, psychologický, historický
Jazyk
čeština
Preklad
Pôvod
Nigéria
Vydavateľstvo
Kniha Zlín
Pre koho
pre ženy
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

58 hodnotení

41
14
3
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Román Zostaň so mnou vás prenesie do politicky a spoločensky nestálej Nigérie osemdesiatych rokov a pútavo vás vtiahne do postavenia ženy v manželstve. Akin a Yejide sú ochotní urobiť pre lásku, pre rodinu a pre dieťa mnoho. Tento román je plný lásky, odhodlania, vytrvania, životných rozhodnutí, lží a prekvapivých zvratov... A zázraku.

Čítať viac

Príbeh plný bolesti, smútku, ale aj lásky. Autorka zvolila náročnú tému, kde má hlavné slovo túžba. Túžba po dieťati. Čo všetko je Yejide s manželom ochotná urobiť pre rodinu? Toto nie je jednoduché čítanie, napriek tomu je kniha napísaná tak, že obraciate jednu stranu za druhou. Veľmi silné, určite odporúčam.

Čítať viac

Príbeh modernej ženy v meniacej sa Afrike, v ktorej jedna generácia ešte verí duchom a druhá výdobytkom modernej medicíny. Kniha, ktorá sa číta ľahko a zároveň hovorí o ťažkých témach. Aké následky môže mať tlak spoločnosti na jednu sebavedomú ženu?

Čítať viac
13. januára 2020

Román Zostaň so mnou je vynikajúco napísaná knižka o ťažkých témach, ako sú túžba po dieťati, ktoré neprichádza a jej dopady na život človeka. Ako to ovplyvňuje manželstvo, psychiku, vzťahy v rodine a komunite a tiež schopnosť racionálne uvažovať. Akú silu dokážu mať nevinné poznámky a nevyžiadané rady. Kam až je človek ochotný zájsť, aby dosiahol, čo chce alebo si myslí, že to potrebuje. Zároveň som veľmi ocenila konfrontáciu môjho európskeho nahliadania na svet s reáliami africkej spoločnosti, silnými tradíciami polygamie či rodinnej hierarchie. Je to knižka, ktorá má potenciál otvárať oči, nastavovať zrkadlo a zasa o kúsok posúvať osobné hranice.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

Adra
Neoverený nákup
28.3.2023
Zostaň so mnou je neskutočne silný príbeh Yejide a Akina.
Po dočítaní som potrebovala pár dní, kým som si utriedila o knihe myšlienky.
Na jednu stranu sme dostali príbeh o Nigérii. O politike. O živote v tejto krajine. O nepodporovaní polygamie, ale napriek tomu jej podrobeniu sa. O cudzoložstve.
A na druhú stranu tu máme príbeh o materstve. O túžbe po ňom. O radosti z rodičovstva a o následných starostí o deti. O vplyvu tohto všetkého na manželstvo.

Tento román mal asi všetko, čo by som si k tejto téme predstavovala. Dokonca aj pohľad z dvoch strán. Z tej ženskej ale aj mužskej. Vyvolalo to vo mne veľa zmiešaných emócií. Nikdy som totiž nevedela na koho sa hnevať, pretože všetko má dve strany, ktoré si treba vypočuť. A čo sa na prvý pohľad zdalo byť ružové bolo nakoniec fialové. A tak som sa nakoniec hnevala na oboch, pretože to si väčšinou zaslúžili.

Autorka príbeh vyrozprávala veľmi pútavo. Kniha sa nedala odložiť a doslova som ju zhltla za jeden deň. Zaujala ma hlavne svojimi postavami. S Yejide o niečo viac ako s Akinom. S ňou som totiž na začiatku súcitila a neskôr sa mi poriadne sprotivila, ale o tom je presne príbeh tých dvoch strán. V tomto je len na Vás, ktorá Vám príde “lepšia”.
Čítať viac
22.9.2022
Žena, ktorá nie je matka, nie je žena
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Materstvo, neplodnosť, bolesť zo straty dieťaťa – tak by sa dal v skratke charakterizovať debut nigérijskej spisovateľky Ayobami Adebayo. Román otvára dvere do sveta, v ktorom sa hodnota človeka meria počtom jeho detí.

V úvode sa čitateľ zoznámi s manželským párom Yejide a Akinom. Postupne sa dozvedá, kde sa spoznali a narazí na podstatnú informáciu – obaja si sľúbili monogamiu, čo v miestnej spoločnosti nie je samozrejmé. Ich predstavy ale naruší neplodnosť, ktorá znamená problém. Všetku vinu na pleciach nesie Yejide. Vyskúšala už čokoľvek, ale stále sa jej nedarí otehotnieť.

Do príbehu vstupuje Akinova matka, ktorá pre svojho syna našla druhú manželku Funmi. Yejide je z manželovej zrady otrasená, pokúša sa počať skôr ako jej sokyňa, aby úloha druhej manželky (ktorou je porodiť deti) stratila opodstatnenie. Yejide si najskôr tehotenstvo iba namýšľa, no onedlho sa jej skutočne podarí otehotnieť. Raz, druhý raz, tretí. No jej vzťah s manželom sa rúca, nič už nie je ako predtým, je to dokonca ešte horšie. Yejide neverí, že sa život vráti do starých koľají.

V patriarchálnej spoločnosti žena často plní len úlohu matky a gazdinej, ktorá sa stará o domácnosť. Jej život sa odohráva medzi štyrmi stenami. Ak nedokáže počať deti, nájdu si za ňu schopnejšiu náhradu. Vždy je to ona, ktorá je neplodná, muž to nesmie priznať. Tak je to aj v tomto románe. Na Yejide je neustále vyvíjaný tlak, svokra jej hovorí, že žena, ktorá nie je matka, nie je žena. Nie je nikto.

Zostaň so mnou vyvoláva hnev, ľútosť, ale aj neporozumenie. Hoci som spočiatku s hlavnou hrdinkou súcitila, postupne som jej prestáva rozumieť, až mi bola nesympatická. Je však ťažké predstaviť si samu seba v jej postavení.

Knihu odporúčam čitateľom, ktorí majú radi silné príbehy, náročné témy a takisto tým, ktorí si obľúbili knihy z vydavateľstva Inaque.
Čítať viac
13
Neopúšťaj ma - Kazuo Ishiguro, 2018
Práve čítam
Neopúšťaj ma

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený zákazník
1.6.2022
Vychvaľovaná a vynikajúca
Román Zostaň so mnou je z prostredia politicky neustálenej Nigérie z druhej polovice 80-tych rokov. Hlavná príbehová linka však pojednáva o túžbe mladého páru priviesť na svet dieťa. Yejide a Akin sa o dieťa snažia už dlhšiu dobu a hoci sú moderní a pragmatickí, Yejide skúša všetky konvenčné aj nekonvenčné metódy, aby sa jej plodnosť zlepšila. Podľa lekárov je v poriadku, no napriek tomu, ak manželský pár nemá dieťa, vždy je za to zodpovedná žena. V Nigérii muži skrátka nikdy nemali problém s plodnosťou, aj keď ho skutočne mali.
Akin aj Yejide sa dostávajú pod nátlak zo strany pomerne širokej rodiny (vzhľadom na úplne bežné polygamné manželstvá), celej spoločnosti, ale aj vlastných očakávaní.

Táto kniha je plná bolesti, zamlčanych právd, nedorozumení, ktoré sú však vzhľadom na spoločenské nálady a postavenie žien v krajine logické. Príbeh je podávaný veľmi realisticky. Je plný zvratov a emócii.

Ayobami Adebayo napísala túto knihu ako svoj debut a ja snímam pomyselný klobúk. Kapitoly z pohľadu Yejide kontrastujú s tými, kde je hlavný rozprávač Akin a potvrdzujú starú známu pravdu - že pohľady (aj dvoch veľmi blízkych osôb) na jednu a tú istú vec môžu byť veľmi odlišné.

Tlieskam. Prečítajte si.
Čítať viac
29.5.2022
skvelá
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
K niektorým knihám sa dostávam úplnou náhodou. Do čitateľskej výzvy som potrebovala knihu afrického autora a práve tento inšpiratívny debut nigérijskej autorky mali v knižnici. "Otec sa so mnou o tom, ako miloval moju matku, rozprával len niekoľkokrát a vždy to ukončil slovami: Yejide, láska je skúška." Moderne zmýšľajúca, úprimná Yejide sa na univerzite zoznámi s Akinom. On vie, že ona neverí v rituály a mágiu, neuznáva mnohoženstvo a chce mať aj svoj vlastný príjem. Ona si myslí, že Akina dobre pozná... Jedného dňa sa pred dverami ich domu objavia príbuzní, ktorí nie sú spokojní s bezdetným manželstvom svojho syna a privedú mu druhú ženu. Yejide a Akin vedia, že ak chcú zostať spolu, musia za každú cenu splodiť dieťa. Na pozadí búrlivých politických udalostí / vojenská diktatúra/ sa odohráva zápas medzi tradíciou a moderným vnímaním vzťahu muža a ženy. Ak sa však prekročia určité hranice, utrpeniu sa už nebude dať zabrániť a veci, ktoré sa stanú, musia zostať nevypovedané... Aj napriek rôznym škálam emócií/ vášeň, nenávisť, zlosť, smútok/, ktoré z príbehu sálajú , kniha sa číta ľahko, zaujme od prvej strany a nepôsobí depresívne. Čítať viac
22.5.2022
Kniha je zaujímavou sondou do života v Nigérii, najmä zo ženského pohľadu a približuje nám hlavne ich manželskú kultúru. Príbeh bol veľmi smutný a už som sa popravde nevedela dočkať konca, či aspoň tam bude niečo pozitívne. Tretia časť knihy bola z môjho pohľadu najzaujímavejšie napísaná, boli tam mnohé veci vysvetlené a autorka čitateľovi ponúkla dobré dejové zvraty. Čítať viac
5

Rada čítam akýkoľvek žáner podľa aktuálnej nálady, keď sa mi podarí ukradnúť si trochu času popri iných povinnostiach.

Miroslava Turčinová
Overený zákazník
3.4.2022
Zaujímavý pribeh
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Táto kniha je neuveriteľne pútavá, nevedela som ju pustiť z ruky. Odohráva sa v inom prostredí ako sme zvyknuti, dejové zvraty si prekvapivé. Ako klamstvo o snaha "urobiť čo sa patrí" môžu zničiť vzťahy medzi ľuďmi. Čítať viac
Erzebet
Neoverený nákup
15.2.2022
Pekne smutne
Kniha vyjadrenim, tuzby po dieťati a sklamania z manželstva, v krajine kde sa bezdetnost berie ako hanba najmä zeny a pekne zamotava život hlavnej hrdinke... napriek celkovo smutnému deju ma aspon zaver pozitívne prekvapil Čítať viac
11
Klub Mars - Rachel Kushner, 2020
Práve čítam
Klub Mars

Čítanie je moja terapia, moje hobby, moja vášeň a únik od reality.

Janka Haraksimová
Overený zákazník
7.2.2022
Štýl písania autorky mi veľmi sadol a musím sa priznať bola to moja prvá kniha od africkej spisovateľky. Príbeh je pútavý, miestami napínavý, ale aj smutný. Odkrýva rozličné hodnoty ľudí, niektorí sú pre zachovanie rodu ochotný obetovať všetko. Čítať viac
Eva
Neoverený nákup
23.3.2021
skvelá chuťovka
túto knihu som zhltla za 1 deň, keď som nevedela ako upokojiť moju myseľ. musím povedať, že už hneď zo začiatku ma veľmi bavila. získalo si ma neotrepané pozadie príbehu a dej písaný z 2 pohľadov. veľmi odporúčam. Čítať viac
Karolína Pajerová
Overený zákazník
1.3.2021
Výborná kniha
Na túto knižku som náhodne narazila na stránke martinusu, zaujalo ma, že sa odohráva v NIgérii, keďže to bolo pre mňa niečo úplne nové. Som rada, že som si ju prečítala, pretože je napísaná veľmi pútavo a postupne sa dozvedáte o postavách z rôznych uhlov pohľadu a v iných časových líniách. Čítať viac

„Láska je, keď sa nám niekto zdá jedinečný. Taká láska nemusí byť výhradne erotická, telo v nej nemusí spievať prvý hlas, no zistil som, že aj ona má obmedzenú trvanlivosť - ako dlho nám človek pri každodennom styku vydrží byť jedinečný? Zistil som, že je to podobne ako zaľúbenosť iba fáza, ako každý vonkajší náter, aj jedinečnosť sa časom ošúcha.“

Letmý sneh - Pavel Vilikovský, 2014
Letmý sneh
Pavel Vilikovský