Cesta do neslobody

Rusko, Európa, Amerika

Popredný americký historik prichádza s kronikou nástupu autoritárstva od Ruska cez Európu po Ameriku. Po skončení studenej vojny sa zdalo, že víťazstvo liberálnej demokracie je... Čítať viac

4,5 61 hodnotení
Vydavateľstvo
Premedia, 2018
Počet strán
344

Popredný americký historik prichádza s kronikou nástupu autoritárstva od Ruska cez Európu po Ameriku. Po skončení studenej vojny sa zdalo, že víťazstvo liberálnej demokracie je definitívne. Pozorovatelia ohlásili koniec dejín, uverili... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

9,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Aj e-knihy môžete darovať
Ďalšie e-knižné vydania (2)
Cesta k nesvobodě - Timothy Snyder
PDF EPUB MOBI
Čeština, 2019
Ihneď na stiahnutie

8,92 €


The Road to Unfreedom - Timothy Snyder
EPUB (Adobe DRM)
Angličtina, 2018
Ihneď na stiahnutie

9,49 €

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Popredný americký historik prichádza s kronikou nástupu autoritárstva od Ruska cez Európu po Ameriku. Po skončení studenej vojny sa zdalo, že víťazstvo liberálnej demokracie je definitívne. Pozorovatelia ohlásili koniec dejín, uverili v mierovú, globalizovanú budúcnosť. Ich viera bola hlbokým omylom. Autoritárstvo sa najprv vrátilo do Ruska – Putin zistil, že fašistické myšlienky možno využiť na ospravedlnenie vlády oligarchov. V druhom desaťročí 21. storočia sa rozšírilo z východu na západ, pričom mu v tom pomáhala reálna vojna rozpútaná Ruskom proti Ukrajine a kybernetická vojna rozpútaná Ruskom proti Európe a Spojeným štátom.
Rusko si všade, kde potrebovalo, medzi nacionalistami, oligarchami a radikálmi našlo spojencov a jeho tlak na zničenie západných inštitúcií, štátov a hodnôt sa stretol s podporou aj na samotnom Západe. Nárast populizmu, britské hlasovanie proti Európskej únii, zvolenie Donalda Trumpa – to všetko predstavovalo ruské ciele; ich dosiahnutie však odhalilo aj zraniteľnosť západných spoločností. Snyder v tomto impozantnom a nikoho nešetriacom diele odhaľuje skutočnú povahu hrozieb pre demokraciu a vládu zákona.
Čítať viac

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

61 hodnotení

44
12
1
1
3

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

2
24.9.2022
Vyborna analyza
Moje predsavzatie z konca minuleho roka, kedy som si na tento rok naplanoval citanie Snyderovych historickych knih, bohuzial padlo, preto som rad, ze sa mi podarilo precitat aspon najnovsiu Snyderovu politologicku knihu Cesta k neslobode.
Autor touto knihou de facto nadvazuje na svoju predchadzajucu knihu Tyrania, ktora bola kratka, uderna a zrozumitelna pre sirsie citatelske publikum. Cesta k neslobode je naproti tomu obsiahlejsia a viac teoreticka.
Snyder vo svojej najnovsej knihe zaujimavo analyzuje ideologicky zaklad sucasneho Ruska (priznavam, ze meno Ivana Iljina som doteraz nepoznal). Pokracuje presnym a starostlivo odzrojovanym popisom anexie ukrajinskeho Krymu a vojny na Ukrajine vratane zostrelenia letu MH17. Europe ako takej sa podla mojho nazoru venuje okrajovo, cakal by som podrobnejsiu analyzu situacie napr. v Nemecku, Polsku, Madarsku, Francuzsku a Velkej Britanii (v tomto smere odporucam knihu Jamieho Kirchicka Koniec Europy). Posledna tretina knihy je potom venovana Spojenym statom americkym a konkretne Donaldovi Trumpovi, jeho ceste do Bieleho domu a ruskemu podielu na jeho zvoleni.

Rovnako ako v prípade Tyranie je aj tu autorovi vytýkaný nedostatok nestrannosti a antitrumpovský postoj. Ja som pri čítaní tieto pocity nemal. Autorove argumenty mali základ v uvedených zdrojoch, vyznievali logicky a skvele do seba zapadali. Navyše človek nemusí byť historik ani politológ, aby poznal, že je Donald Trump katastrofou nielen pre samotné USA, ale so svojou politikou „America first“ aj pre Európu alebo napr. Blízky východ. A že je Rusko schopné dezinformačnými kampaňami ovplyvňovať verejnú mienku a zasahovať do volieb v iných štátoch je tiež všeobecne známa vec. Kniha tak podporuje tézy, ktoré som o súčasnom Rusku čítal v iných knihách.

Timothy Snyder svojou knihou predkladá obraz súčasného sveta av jej závere apeluje predovšetkým na poučenie z dejín. Myslím, že práve to je to hlavné posolstvo, ktoré by si mal čitateľ z tejto knihy odniesť.
Čítať viac
4
12.8.2022
Veľmi aktuálne čítanie
Odporúčam túto knihu každému, koho zaujímajú moderné dejiny a kto chce vedieť viac o vzťahoch medzi Ruskom a Ukrajinou, západnou Európou a Amerikou, ako aj vzájomné súvislosti, ktoré nás priviedli takpovediac až do súčasnosti. Timothy Snyder v tejto knihe rozoberá stále aktuálne témy a vďaka nej sa dá lepšie pochopiť čo sa deje medzi Ukrajinou a Ruskom. Je to kombinácia filozofie, politológie a histórie. Kniha je však veľmi bohatá na fakty, preto sa miestami ťažšie číta a je potrebná vysoká miera sústredenia. Čítať viac
Veronika
20.7.2022
Veľmi aktuálna tema
Timothy S opísal pred rokmi to, čo sa deje teraz na Ukrajine. Šokujúce čítanie. Určite odporucam, všetkým ktorý sa zaujímajú o politické dianie. Ale vlastne by to malo byt povinne čítanie pre vsetkych. Čítať viac
1
23.9.2021
The third book I read this year was "The Road to Unfreedom: Russia, Europe, America" by Timothy David Snyder who is an American author and historian specializing in the history of Central and Eastern Europe and the Holocaust. In this book, he turns to Vladimir Putin and his war on democracy – sometimes conducted on the ground, but just as often on social media, in the code controlling power grids and voting machines, and within the human mind. Snyder’s premise is simple: If truth is, in fact, what sets us free, untruth must lead to tyranny. It is that exact consequence that has occurred in Russia under President Vladimir Putin, Snyder argues.

Snyder chronicles the resurrection of totalitarian thought in early 21st-century Russia and examines how these views have shaped Russian domestic and foreign policy as Putin has grown increasingly dictatorial. Indeed, in the hands of Putin and his “political technologists,” disinformation has become a mode of warfare against European and American democracy. Snyder’s book offers a compelling analysis of recent political events, and an urgent call to develop a politics of responsibility that reaffirms democratic virtues and values.
Čítať viac

Čítať viac
Čítať viac

„Nemožno mi Ťa neľúbiť!“

Marína - Andrej Sládkovič, Katarína Vavrová (ilustrácie)
Marína
Andrej Sládkovič, Katarína Vavrová (ilustrácie)