Knihy
E-knihy

Biocentrizmus

Život a vedomie. Kľúče k pochopeniu pravej podstaty vesmíru

Citadella, 2017
Vydavateľstvo
Citadella, 2017

Väčšina ľudí z vedeckých i nevedeckých kruhov si predstavuje, že vonkajší svet existuje nezávisle od nás a že vyzerá viac-menej tak, ako ho vidíme. Podľa tohto presvedčenia sú oči ľudí alebo zvierat len obyčajnými oknami, ktoré verne prepúšťajú okolitý...

Čítaj viac

12,29 €

Bežná cena Bežne 12,90 €

Ušetríte 5%

Posielame do piatich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Väčšina ľudí z vedeckých i nevedeckých kruhov si predstavuje, že vonkajší svet existuje nezávisle od nás a že vyzerá viac-menej tak, ako ho vidíme. Podľa tohto presvedčenia sú oči ľudí alebo zvierat len obyčajnými oknami, ktoré verne prepúšťajú okolitý svet. Ak aj naše okno zanikne, čiže keď zomrieme, alebo ak je začiernené a nepriehľadné, v prípade, že sme slepí, nijako to neovplyvní nepretržitú existenciu vonkajšej reality ani jej údajnú „skutočnú“ podobu. Strom ostane stáť na mieste a Mesiac bude stále svietiť bez ohľadu na to, či o ňom vieme, alebo nie. Ich existencia je nezávislá. Podľa tejto úvahy máme oči a mozog na to, aby sme mohli vnímať skutočnú vizuálnu podobu vecí a nijako ju nemenili. Pravda, pes možno vidí jesenný javor len v odtieňoch sivej a orol možno zbadá oveľa viac detailov ukrytých medzi listami, no väčšina tvorov v podstate zachytí vizuálne rovnako predmet, ktorý existuje, aj keď naň nehľadia žiadne oči. Biocentrizmus tvrdí, že to nie je celkom tak. Posledné desaťročia sa dosť diskutuje o základnom paradoxe v dobre známej stavbe vesmíru. Prečo sú fyzikálne zákony vyvážené presne tak, aby umožňovali existenciu života? Keby bol napríklad Veľký tresk o milióntinu silnejší, vesmír by sa rozpínal prirýchlo na to, aby sa vytvorili galaxie a vznikol život. Keby sa interakcia častíc v atómoch znížila o dve percentá, atómové jadrá by nedržali pokope a jediným druhom atómu vo vesmíre by bol najjednoduchší vodík. Keby bola gravitačná sila len o vlások slabšia, hviezdy (vrátane Slnka) by sa nezapálili. Toto sú len tri z viac než dvesto fyzikálnych vlastností Slnečnej sústavy a vesmíru, ktoré sú také vyvážené, až je ťažké uveriť názoru, že ide len o náhodu: hoci presne to otvorene tvrdí súčasná štandardná fyzika. Základné konštanty vesmíru – konštanty, ktoré nedokáže predpovedať žiadna teória – pôsobia, akoby boli zvolené veľmi starostlivo a s veľkou presnosťou, aby umožňovali existenciu života a vedomia... Starý model ich nedokáže rozumne vysvetliť, ale biocentrizmus, ako čoskoro zistíme, odpovede ponúka.

Z času na čas sa objaví jednoduchá, no radikálna myšlienka, ktorá otrasie základmi vedeckého poznania. Jednou z nich bolo napríklad zarážajúce zistenie, že Zem nie je plochá. Hoci to ľudia dlho odmietali prijať, napokon to zmenilo spôsob, akým vnímajú samých seba i okolitý svet. Celá západná filozofi a dnes opäť prechádza zásadnými zmenami, na ktoré tlačia najmä experimentálne zistenia kvantovej teórie. Zároveň narastajú pochybnosti týkajúce sa fyzikálneho vysvetlenia pôvodu a štruktúry vesmíru. Fyzika vôbec neobjasňuje, prečo sú všetky fyzikálne zákony a konštanty nastavené tak, aby umožňovali existenciu života, a nedokáže odpovedať ani na otázku, ako vzniká vedomie. Biocentrizmus však odpovede ponúka. Predstavuje nový revolučný pohľad na fungovanie vesmíru, zásadne mení naše uvažovanie o svete a prichádza s myšlienkou, že život vytvára vesmír, a nie naopak. Biocentrizmus mení náš pohľad na čas, priestor a dokonca na smrť a súčasne popiera, že život je len náhodný vedľajší produkt reakcie uhlíka s niekoľkými ďalšími prvkami: naznačuje povzbudivú predstavu, že sme v podstate nesmrteľní.


Robert Lanza patrí k najrešpektovanejším vedcom súčasnosti. Má za sebou stovky publikácií a vynálezov. Spolupracoval s vedeckým tímom, ktorý ako prvý na svete naklonoval ľudské embryo, začal klonovať ohrozené druhy a dokázal, že prenos bunkových jadier môže zvrátiť proces starnutia. Lanzove výskumy sa objavujú takmer vo všetkých médiách sveta: či už na najväčších televíznych staniciach vrátane CNN, v časopisoch Time, Newsweek, People, alebo v novinách New York Times, Wall Street Journal či Washington Post. Robert Lanza sa v súčasnosti venuje regeneratívnej medicíne a výskumu kmeňových buniek. Bob Berman je americký astronóm, spisovateľ a popularizátor vedy. Patrí k najčítanejším astronómom na svete. Publikoval viac ako tisíc článkov v časopisoch Discover či Astronomy, do ktorého mesačne prispieva stĺpčekom. Napísal štyri knihy a pôsobí ako mimoriadny profesor astronómie na Marymount College.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Biocentrizmus - Robert Lanza, Bob Berman
Ako človek zmýšľa - James Allen
18,89 €
Ušetríte 0,61 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
214
Hmotnosť
270 g
Rok vydania
2017
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Citadella
Rozmer
135×210 mm
ISBN
9788081820588
Naše katalógové číslo
270653

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

3,4 / 5

5 hodnotení

2
1
0
1
1

Peter Kralovič
6.2.2019
Pre ľudí, čo sa zaujímajú o biocentrizmus a hlbokú ekológiu neodporúčam!

Ako každý filozofický názor, aj biocentrizmus má viacero definícií a vysvetlení. Táto kniha nie je o biocentrizme, ako ho pozná väčšina ľudí – ako je popisovaný na českej Wikipédii, v hlbinne ekologickej ekosofii Arnea N?ssa, v knihe "Hlboká ekológia" Billa Devalla, alebo ako ho presadzoval David Keith Orton.

Táto kniha popisuje akúsi osvieteneckú teóriu, ktorá podľa mňa ani nie je biocentrizmom, ale skôr nejakou new age odnožou, hoci autori sami new age kritizujú, rovnako ako kritizujú asi všetko, na čom stojí dnešný svet. Popierajú existenciu času, priestoru, objektívnej reality, teóriu Veľkého tresku, evolúciu, kreacionizmus, Hawkingove teórie o vesmíre, náboženstvá, atď.

Vraj všetko, čo považujeme za realitu, je iba proces spätý s naším vedomím, a pokiaľ udalosť nepozorujeme, v skutočnosti sa nedeje: Padajúci strom vydáva zvuk, len ak je niekto nablízku, dúha nevznikne, ak niekto nie je nablízku, plameň ohňa nie je žltý, pokiaľ naň niekto nehľadí. Vnímať môžeme iba samotné vnemy a mimo vedomia neexistuje nič – aj hmat vraj existuje iba vnútri nášho vedomia či mysle, čiže ak držíme nejakú vec, tá sa v skutočnosti nenachádza mimo ľudského bytia, vo vonkajšom svete. Toto podľa mňa nemá s biocentrizmom vôbec nič spoločné, ale nápadne to pripomína teóriu zvanú "object permanence" (pozri na Wiki).

Biocentrizmus má byť opakom antropocentrizmu, ale popisované myšlienky mi prídu desne točiace sa okolo človeka. A s vedou to tiež nemá veľa spoločného. Biocentrizmus by mal byť záležitosťou ekologicky a environmentálne zmýšľajúcich ľudí (ako spomínaní N?ss a Orton), nie vivisektorov (Lanza) a astronómov (Berman)!

Na záver krátky citát z knihy Spoveď ekobojovníka biocentristu Davea Foremana: „Svet existuje nezávisle od nás. Keď spadne v hore strom a na blízku nie je žiaden človek, ktorý by to začul, nič to na veci nemení. Aj prílivové vlny burácajú od brehu k útesu a počujú ich len medvede a vtáky. A život si ide ďalej svojou cestou. Iba arogantný hlupák by si mohol myslieť opak.“
Čítaj viac
Peter Boško
19.10.2018
Nic moc
Kniha mi nepriniesla ziadne prekvapive nove poznatky o biocentrizme. Autor miesto toho venuje zbytocne vela casu svojmu osobnemu zivotu. Cele je to taka vagna zmeska opakovane zakladnej myslienky biocentrizmu bez stipky naznaku nejakeho vedeckeho badania v jednotlivych smeroch ktore by sa mohli viacej rozviest. Mozno som momentalne trochu zhyckany vybornym Hararim - jeho Sapiens a Homo deus boli oproti tomuto exploziou novych pohladov na preberane veci a naviac velmi putavym sposobom. Kto ma aspon zakladne ponatie o com biocentrizmus je a vie cosi o kvantovej fyzike a problemu zavislosti vysledkov experimentov od pozorovatela nic nove sa nedozvie.
Čítaj viac

O autoroch

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Biocentrizmus - Robert Lanza, Bob Berman
Ako človek zmýšľa - James Allen
18,89 €
Ušetríte 0,61 €

„Píšem, aby som zistil o čom rozmýšľam. Okrem toho bary nie sú otvorené tak skoro.“

Daniel J. Boorstin