Zajtra. A zajtra, a zas ďalšie zajtra - Gabrielle Zevin, Motýľ, 2023
O pôvode druhov - Charles Darwin, Citadella, 2016

18,50 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
O pôvode druhov - Charles Darwin, Citadella, 2016
O pôvode druhov - Charles Darwin, Citadella, 2016

O pôvode druhov

Po revolúcii vo fyzike, ktorá počnúc Kopernikom narušila a vyvrátila starý a nevedecký obraz sveta, stav poznania v ostatných prírodných vedách v polovici 19. storočia jasne... Čítať viac

4,2 41 hodnotení
Vydavateľstvo
Citadella, 2016
Počet strán
452

Po revolúcii vo fyzike, ktorá počnúc Kopernikom narušila a vyvrátila starý a nevedecký obraz sveta, stav poznania v ostatných prírodných vedách v polovici 19. storočia jasne naznačoval, že skôr či neskôr príde ku kolízii s dovtedy... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina

18,50 €

Posielame do 14 dní

Naši škriatkovia odporúčajú

Stopy stredoveku - Tomáš Gális, Denisa Gura Doričová, Daniela Dvořáková, N Press, 2023

Viac o knihe

Dielo, ktoré navždy zmenilo naše chápanie sveta
Po revolúcii vo fyzike, ktorá počnúc Kopernikom narušila a vyvrátila starý a nevedecký obraz sveta, stav poznania v ostatných prírodných vedách v polovici 19. storočia jasne naznačoval, že skôr či neskôr príde ku kolízii s dovtedy prevládajúcou náboženskou predstavou o prírode ako veľkom diele Stvoriteľa, ktorý stvoril nielen Zem, Slnko, Mesiac, ale aj všetky živé organizmy. V roku 1859 Charles Darwin uverejnil svoje prevratné dielo O pôvode druhov, ktoré vyvolalo obrovskú senzáciu, neutíchajúce polemiky, súhlas s jeho názormi, ale aj roztržky, posmešky a nedorozumenia. Moderná biológia si ho však osvojila ako kľúčové vysvetlenie prírodných mechanizmov. Geologické záznamy, nájdené fosílie, znalosti o vyhynutých druhoch organizmov a podobne priviedli tohto vskutku originálneho mysliteľa viktoriánskeho Anglicka k presvedčeniu, že príroda nie je statický a uzavretý systém, ale naopak, dynamický systém, v ktorom dochádza k postupným a trvalým zmenám – teda k evolúcii biologických druhov.

Myšlienkou evolúcie Darwin vyvolal revolúciu v prírodovednom myslení. Kľúčom k pochopeniu evolučných procesov je prírodný výber. Podobne ako iný Angličan, Newton, ktorý sformuloval jednoduchý princíp, ktorým sa riadia všetky nebeské telesá, teda zákon gravitácie, aj Darwin sformuloval pomerne jednoduchý princíp prírodného výberu. Darwin hľadal odpoveď na otázku, prečo dochádza v prírode k zmenám niektorých orgánov, charakteristických znakov organizmov a v konečnom dôsledku aj k zmenám druhov. Za tieto zmeny môže práve prírodný výber, ktorý favorizuje jednu odchýlku na úkor druhej v súlade s prírodnými podmienkami, ktorým sa všetky živé organizmy prispôsobujú, pričom tieto zmeny vždy slúžia v prospech daných organizmov, nikdy nie proti nim.
Čítať viac
Počet strán
452
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
145×212 mm
Hmotnosť
642 g
ISBN
9788081820441
Rok vydania
2016
Naše katalógové číslo
247906
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Citadella
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,2 / 5

41 hodnotení

26
6
4
2
3

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

15

Odmala horlivá čitateľka, ktorá sa snaží aj teraz žiť občas vo svete kníh.

Lucia Orosová
Overený zákazník
10.10.2021
Ako sa dá hodnotiť dielo, ktoré bolo pôvodné napísané tak dávno, ale spôsobilo obrovský šok a revolúciu v myslení... Som fascinovaná, dnes už dokázané veci sa Darwin priam bál napísať a vyjsť s tým na svetlo sveta. Je neuveriteľné, koľko času a energie výskumu venoval, ako sa svoje myšlienky snažil obhájiť na mnohých príkladoch a ako pokorne je dielo napísané, lebo ráta s tým, že s ním väčšina vedcov nebude súhlasiť. Ale aj kvôli tomu všetkému sa mi to čítalo ťažko. Je to písané ťažkopádnejším, starším spôsobom písania, veľa vecí sa opakuje, prípadne sú zbytočne podrobné. Kniha síce obohatí aj laikov, je pochopiteľná, ale stále je to odborný text na spôsob štúdie, práce a nie vedecko-fantastická literatúra, ani beletria.
Keď to zhrniem, dozvedela som sa mnohé veci, kniha ma obohatila, aj keď sa mi čítala pomaly. Myslím, že ju ocení každý, kto sa zaujíma o prírodné vedy. Mám pocit, že som sa dotkla histórie a napriek tomu, že dnes sa táto teória vyučuje bežne v školách, až teraz mám pocit, akoby som ju dokázala naplno pochopiť.
Čítať viac
29.1.2020
Stredoveký mýtus
Knihu o pôvode druhov doporučujem každému veriacemu ateistovi, vyznávajúcemu náboženstvo smrti, ale aj veriacemu v Stvoriteľa na poučenie.
3 nespochybniteľne pravdivé výroky Darwina postavili jeho učenie o evolúcii do pozície stredovekého mýtu. Vďaka vede, a jej overiteľným poznatkom, nie je pre evolúciu miesto v školách alebo v laboratóriách. Sám Darwin dúfal, že nové prístroje v budúcnosti dokážu preukázať jeho nelogickú teóriu. Nestalo sa tak, a to nielen pre 3 nasledovné výroky:
1/ „Ani jedna změna druhu v jiný není zaznamenána … nemůžeme dokázat ani jedinou změnu druhu.“ (Darwin , Francis, Ed., The Life and Letters of Charles Darwin, Vol. 1, p. 210)
2/ Pokud se týká teorie (evoluce), muselo existovat obrovské množství mezičlánků. Proč je nenalézáme? Proč není příroda spíše ve zmatení, než jak to vidíme, v přesně odstupňovaných druzích? Geologický průzkum nevydal nekonečně mnoho jemných stupňů mezi minulými a současnými druhy, jak by to vyžadovala teorie: a toto je nejzřetelnější ze všech námitek proti ní. Vysvětlení musí být v nedostatečném geologickém záznamu.“ (C.R. Darwin, Origin of Species, 6th edition, 1872 (London: John Murray, 1902), p. 413..)
3/ Charles Darwin v knize “O vzniku druhů“ říká: „Jestliže by mohla být demonstrována existence komplexního orgánu, u nějž by nebylo možné, aby vznikl díky četným následným malým modifikacím, moje teorie by se zhroutila.“ (veda potvrdila neredukovateľnú komplexnosť bunky a baktérií, takže výrok Louis Pasteura: "Život je len zo života" nebol nikdy vyvrátený a je platný).
Viac o vlastnom spochybnení teórie evolúcie je možné si prečítať priamo v knihe Ch.Darwina "O pôvode druhov" v VI.kapitole - Ťažkosti teórie a v VII. kapitole - Rozmanité výtky teórii prirodzeného výberu.
Čítajte !!
Čítať viac
Martin
Neoverený nákup
29.3.2021
Počuli ste o takej molekule že DNA a o výskume ktorý sa realizuje posledné desiatky rokov? Buď ste totálne slepý alebo absolútne ignorantský ak nevidíte, že pravdivosť evolúcie je nespochybniteľným faktom a každá moderná biologická vedná disciplína potvrdzuje jej platnosť..predpokladám, že Váš odpor pramení z náboženského presvedčenia a nie z kritického myslenia Čítať viac
Soňa
Neoverený nákup
11.9.2019
velikán vedy
S darwinovou teóriou o pôvode druhov sa stretol na škole hádam každý. Aj 160 rokov od jeho zverejnenia je to úžasné dielo. Darwin pristupoval k téme s pokorou, uvádza množstvo argumentov za, ale aj proti. Odvoláva sa viac ako na stovku vedeckých diel a pozorovaní iných autorov, a dokladá závery svojich vlastných experimentov.
Na škodu je až neuveriteľne veľké množstvo gramatických kníh a preklepov. Dielo takéhoto formátu si to skutočne nezaslúži!
Čítať viac
9.8.2019
Názor čitateľa
Pri všetkej úcte k pánovi Darwinovi, s prihliadnutím na obdobie, kedy bola kniha napísaná viac ako 3 hviezdičky dať nemôžem. Kniha sa číta veľmi ťažko a to nie som uplne laik, pretože v kruhoch prírodných vied sa pohybujem už istý čas, aj keď nie priamo v evolučnej biológii. Viem pochopiť prečo toto dielo svojho času spôsobilo taký rozruch a je to docela zaujímavé čítanie, ale Darwinove myšlienky sú už dávno prekonané a čo mi najviac na knihe vadí, že sa v knihe informácie často opakujú a zbytočne rozvádzajú do takých podrobností, že sa v tom človek stráca. Čítať viac
Nika
Neoverený nákup
6.7.2019
Priveľa chýb
Kniha je skvelá, čo sa týka obsahu. Vrelo odporúčam.
Jazyková stránka je už iná vec. Možno 50 strán v knihe sú úplne bez chýb. Ostatné strany sú plné gramatických chýb, preklepov a taktiež štylistických chýb. Myslím si, že niekto nedostatočne odviedol svoju prácu.
Čítať viac
Milan
Neoverený nákup
23.12.2016
Doporučujem
Úžasne, jednoducho, pochopiteľne napísaná kniha, vhodná aj pre laika.
Po prečítaní si človek reálne predstaví evolúciu, pohlavný a prírodný vyber......super.
Čítať viac
Juraj Kovář
Overený nákup
22.4.2016
Názor čitateľa
Myslím, že táto knižka, aj keď už môžno staršieho pôvodu, je veľmi hodnotná. Človek môže pozorovať nie len skúmaný predmet, teda evolúciu druhov, ktorú Darwin popisuje, ale medzi riadkami sa človek čo to dozvie aj o zmýšľaní človeka, ktorý stál pri zrode novej teórie a zároveň bol súčasťou pre nás už starého sveta. Čítať viac
Adam
Neoverený nákup
4.8.2015
keď sa z hypotézy stáva ideológia
Je zvláštne, že práve pri tejto knihe chýba dodatok od martinusu:
Upozornenie: Obsah tejto knihy je vnímaný ako kontroverzný. Pri čítaní každej knihy odporúčame nezabúdať na kritické myslenie a názory odborníkov v danej oblasti.
Čítať viac
Martin Lančarič
Neoverený nákup
21.1.2014
Názor čitateľa
Určite si ju zadovážim. Darwinova teória evolúcie rozvedená do podrobností v 542 stranách preložená z originálu, to sa nečíta ani na školách. Možno v budúcnosti náboženský skeptici otvoria oči aj pre túto knihu. Náboženský fanatizmus zatieňuje hlavne túto časť vedy,ktorá je podľa mňa najzaujimavejšia. Čítať viac
Fotón
Neoverený nákup
8.9.2013
Odpoveď Zenonovi30:
Ja že ideš písať, že "ešte aj v 21. storočí tu musíme čítať príspevky fanatikov a popieračov vedy, o Darwinovom pôvode druhov". (...a ty toto...) :) -To, čo niekto "povedal" nikoho nezaujíma. Rozhodujúce, sú fakty, a tie stoja v neprospech Darwinových špekulácii (ano dobre čítaš - ŠPEKULÁCII), o pôvode druhov. Kniha "o pôvode druhov" nemá ďaleko od kníh známeho Erich Von Dänikena, ktorý takisto "svoje myšlienky a hypotézy odvodzuje z rozsiahleho terénneho výskumu". ;) Čítať viac

Vydavateľstvo Citadella

Čítať viac

„Nejlepší možný z pokrokových názoru je ten,který má v sobě dostatečnou dávku provokatívnosti, aby jeho stoupenec nohl byt hrdý na svou odlišnost,ale přitahuje i takové množství přivržencu, aby riziko osamocené vyjimečnosti bylo hned zažehnáno hlasitým souhlasem vítězicího množství.“