Kníhkupectvá zatvorené, ale web je otvorený :)
150.000 titulov v ponuke a bezpečné doručenie. Dávajte na seba pozor. Viac info
Z máľinské túrňi pozerán - Július Lomenčík
Z máľinské túrňi pozerán
10,92 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Knihy
E-knihy
10,92 €

Bežná cena Bežne 11,49 €

Ušetríte 5%

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Viete, prečo predstavuje málinské nárečie exkluzívny typ medzi slovenskými nárečiami?
Prečo sú o Málinčanoch široko-ďaleko známe výroky šťeri voze Máľinčanó a edon motakars a šesťďeseiťi ló, mašinka ňevládze?
Čo boli a ako prebiehali šúpačky??
Ako sa tancovali križľovance??
Akými príbehmi a rozprávkami strašili v Málinci deti?

Odpovede na tieto ale aj mnohé ďalšie otázky nájdete v knihe Júliusa Lomenčíka Z máľinské túrňi pozerán, ktorá je zaujímavým rozprávaním nielen pre Málinčanov, ale pre každého, kto sa zaoberá dejinami regiónov, jazykovedou či folkloristikou. Prostredníctvom mozaiky zo spomienok Málinčanov, archívnych materiálov a odbornej literatúry sa zoznámite s tradičnou ľudovou kultúrou v tejto svojráznej hornonovohradskej obci. Kniha „je bránou do štúdia duše a myslenia Málinčanov“. (L. Lenovský) .

V piatich kapitolách sa čitateľ zoznámi s málinským nárečím, materiálnou i duchovnou kultúrou, rozprávaniami, spomienkami, rozprávkami, povesťami i piesňami z Málinca a napokon i s osobnosťami, ktorých život je spojený s touto malebnou obcou.
Publikácia ponúka súhrn informácií o kultúre v Málinci za posledných 150 rokov, pritom zostáva pútavým a zábavným čítaním, a to najmä vďaka bohatému výberu ukážok ľudovej slovesnosti a príbehov v málinskom nárečí.

Tu son predávau kravu na našon jarmoku. A ľiďei odo mňei kupovaľi. Prišľi aj pán seňior. No a tak son človekovi isťeu, aľe mocňe za tú kravu, že dá ot pä(t) do šes. Pán seňior, dá ot pä(t) do šes. A ón vraví: „Janko mój, za najľepšiho cirkevňíka son ťa rátau, aľe aj te tak cigáňiš ako druhí. Prečó, pán seňior? „Ale ot pä(t) do šes? Aňi vimäno ňemá na to.“ A jei son iba tvrdo čakau, kín ma viplaťei. Poton son mu povédau: Pán seňior, či praudu mán, či ňéman? A ot pä(t) do šes, keľko je to u vás? Ňe veďeu. U mňei ot pä(t) do šes je ľen ľiter. A ón sa tode buchou po hlave. Éj, toto je vraj tá gimnázija. ?
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
344
Hmotnosť
361 g
Rok vydania
2016
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Miloš Hric
Rozmer
115×165 mm
ISBN
9788097229122
Naše katalógové číslo
242727

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

Čítaj viac

„Začiatok je vždy iný a prostriedok je vždy zložitý. No koniec je vždy jednoduchý a rovnaký. Na konci vždy niekto príde, niekto odíde, niekto zomrie a niekto zostane.“

Štyri hostiny - Meir Shalev
Štyri hostiny
Meir Shalev