Z máľinské túrňi pozerán - Július Lomenčík
Z máľinské túrňi pozerán
10,92 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
10,92 €

Bežná cena Bežne 11,49 €

Ušetríte 5 %

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Viete, prečo predstavuje málinské nárečie exkluzívny typ medzi slovenskými nárečiami?
Prečo sú o Málinčanoch široko-ďaleko známe výroky šťeri voze Máľinčanó a edon motakars a šesťďeseiťi ló, mašinka ňevládze?
Čo boli a ako prebiehali šúpačky??
Ako sa tancovali križľovance??
Akými príbehmi a rozprávkami strašili v Málinci deti?

Odpovede na tieto ale aj mnohé ďalšie otázky nájdete v knihe Júliusa Lomenčíka Z máľinské túrňi pozerán, ktorá je zaujímavým rozprávaním nielen pre Málinčanov, ale pre každého, kto sa zaoberá dejinami regiónov, jazykovedou či folkloristikou. Prostredníctvom mozaiky zo spomienok Málinčanov, archívnych materiálov a odbornej literatúry sa zoznámite s tradičnou ľudovou kultúrou v tejto svojráznej hornonovohradskej obci. Kniha „je bránou do štúdia duše a myslenia Málinčanov“. (L. Lenovský) .

V piatich kapitolách sa čitateľ zoznámi s málinským nárečím, materiálnou i duchovnou kultúrou, rozprávaniami, spomienkami, rozprávkami, povesťami i piesňami z Málinca a napokon i s osobnosťami, ktorých život je spojený s touto malebnou obcou.
Publikácia ponúka súhrn informácií o kultúre v Málinci za posledných 150 rokov, pritom zostáva pútavým a zábavným čítaním, a to najmä vďaka bohatému výberu ukážok ľudovej slovesnosti a príbehov v málinskom nárečí.

Tu son predávau kravu na našon jarmoku. A ľiďei odo mňei kupovaľi. Prišľi aj pán seňior. No a tak son človekovi isťeu, aľe mocňe za tú kravu, že dá ot pä(t) do šes. Pán seňior, dá ot pä(t) do šes. A ón vraví: „Janko mój, za najľepšiho cirkevňíka son ťa rátau, aľe aj te tak cigáňiš ako druhí. Prečó, pán seňior? „Ale ot pä(t) do šes? Aňi vimäno ňemá na to.“ A jei son iba tvrdo čakau, kín ma viplaťei. Poton son mu povédau: Pán seňior, či praudu mán, či ňéman? A ot pä(t) do šes, keľko je to u vás? Ňe veďeu. U mňei ot pä(t) do šes je ľen ľiter. A ón sa tode buchou po hlave. Éj, toto je vraj tá gimnázija. ?
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
344
Hmotnosť
361 g
Rok vydania
2016
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Miloš Hric
Rozmer
115×165 mm
ISBN
9788097229122
Naše katalógové číslo
242727

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

Čítaj viac

„Na kúrenie je najlepšie staré drevo, na pitie staré víno, na dôverné rozhovory starí priatelia a na čítanie starí autori.“

Francis Bacon