Anglický pacient - Michael Ondaatje
Anglický pacient
11,95 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Úplne prvá kniha edície MM otvorila dvere viac ako 125 titulom najkvalitnejšej svetovej beletrie, ktoré vydávame už takmer dve desaťročia. Ako lepšie osláviť 25. narodeniny...

Čítať viac
11,95 €
Posielame do piatich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Úplne prvá kniha edície MM otvorila dvere viac ako 125 titulom najkvalitnejšej svetovej beletrie, ktoré vydávame už takmer dve desaťročia. Ako lepšie osláviť 25. narodeniny Vydavateľstva SLOVART ako reedíciou titulu Anglický pacient.

Kto je zranený vojak v opustenej vile v Toskánsku? Svoje meno si nepamätá a hovorí, že je Angličan. Jeho ošetrovateľka Hana je unavená smrťou, a preto až priveľmi lipne na mužovi, ktorého sa usiluje zachrániť. Osud oboch sa nečakane zmení, keď sa v dome zjaví zlodej Caravaggio a indický ženista Kip. Caravaggio a Hana postupne odhaľujú pravú totožnosť anglického pacienta – bezmenného a zmrzačeného muža, ktorého spomienky na lásku, zradu a utrpenie osvetľujú jeho príbeh ako plamienky zhasínajúceho ohňa.

Román Anglický pacient je najznámejšie dielo M. Ondaatjeho, za ktoré dostal prestížnu Bookerovu cenu a na jeho motívy vznikol rovnomenný film, ocenený Oscarom za najlepší film roka 1997.
Čítať viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha
pevná väzba s prebalom, 2016
Posielame do piatich dní
11,95 €
Kniha
pevná väzba s prebalom, 2006
Vypredané
-5 %
Kniha
pevná väzba, 2003
Vypredané
-5 %
Ďalšie
Kúpte spolu
19,94 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
2884 hodiny čítania
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
130×210 mm
Hmotnosť
321 g
ISBN
9788055623627
Rok vydania
2016
Naše katalógové číslo
237932
Štýl
historický, vojnový
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Slovart
Kategorizácia

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,3 / 5

32 hodnotení

14
15
1
2
0

Dávid
14.12.2021
Mýtus o láske
Kniha je forma mýtu o láske aký máme vo svojom nevedomí zakotvený a ktorý nám príde atraktívny. Láska nešťastná, tragická a láska vášnivá, milenecká. Ale treba povedať, že kniha je takýmto mýtom až keď sa spojí s rovnomenným filmom. Film sa líši od knihy, hlavne v tom, že neponúka taký významný rozdiel medzi svetmi reality a fantázie, predstáv pod vplyvom emócií a morfia, to film nedokáže vykresliť ako kniha. Ďalej kniha je bohatšia na príbeh odohrávajúci sa priamo v čase, film na príbeh v spomienkach pacienta. Avšak spoločne vytvárajú mýtus o láske aký je pre postmodernizmus aktuálny. Treba ich preto podľa mňa brať ako spoločný celok. Nie je to láska k blížnemu, ktorá sa obetuje, ktorá sa vydáva, ale láska k predstavám, momentom, túžbam viac ako k objektu lásky. A je to láska medzi dvoma svetmi, ktoré nechcú opustiť seba, ale zároveň chcú žiť v tom druhom. Teda je to láska tragická. Kto by chcel viac skúmať tento fenomén tomu odporúčam zarovno kníh ako Anglický pacient knihu od Denisa de Rougemont Západ a láska.
Na záver, kniha film si v hlavne v záverečných istým spôsobom scénach odporujú. Ale cez to všetko je kniha skvelá, ale ako som spomenul vyššie treba ju čítať ako niečo viac, ako mýtus a nie len ďalší príbeh to by ju dehonestovalo.
Čítať viac
13
Spoveď mešťana - Sándor Márai
Práve čítam
Spoveď mešťana

Som knihomoľ odkedy som sa naučila čítať a bez mučenia priznávam, že trpím aj bibliosmiou. Milujem staré knihy, nové knihy a čítačku u mňa nenájdete. Potrebujem cítiť vôňu knihy :)

Michaela Ella Hajduková
10.4.2019
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Toto bolo ako surrelaistický púštny obraz, v ktorom nie vždy dokážete rozoznať na čo sa práve pozeráte, ale aj tak ste tým obrazom uchvátení. Sny sa prepletajú so spomienkami a všetko je podfarbené smútkom, žiaľom a morfínom.
V rozpadnutej talianskej vile žije ošetrovateľka Hana, ktorá sa pokúša vyrovnať so stratou dieťaťa a svojho otca.
Stará sa o totálne popáleného pacienta, ktorý si časom spomína...
Žije tam aj zlodej Carravagio a ženista Kip, ktorého momentálnym svetom je zneškodňovanie mín.
Príbeh sa odohráva v prítomnosti, ktorá sa ale pre nikoho z ncih neposúva. Akoby zamrzli v čase, v spomienkach a snoch sa vracajú do minulosti, do vojnových časov, k veciam ktoré prežili a s ktorými sa musia zmieriť. Koniec vojny je pre nich len dátumom, všetci sa potácajú v rozpadnutej vile a snažia sa prísť na to, ako ísť ďalej.
V knihe je extrémne prelínanie časov, musíte sledovať, kde sa práve ktorý odsek odohráva.
Kniha bola smutná, ako životná freska ľudí, ktorý sa na chvíľu stretli na konci vojny v rozbitom dome a pokúšajú sa pochopiť svoj predošlý život,a by mohli kráčať ďalej.
Nie je to jednoduché čítanie, občas som sa strácala v deji, niekedy som obdivovala poetickosť jazyka a inokedy mi hlava šla puknúť pri kapitolách, kde bolo plno púštnych názov, či do detailu rozobraté zneškodňovanie míny.
Určite odporúčam.
Čítať viac
Vladimíra Roštárová
20.1.2014
vynikajúca
Jednoznačne jedna z najlepších knih aké som kedy čítala. Velmi ma zaujal spôsob akým je napísaná a ten malý nedostatok deja je tisíckrát nahradený krásou a silou zvolených slov. Čítať viac
tsts
1.7.2010
zmiešane pocity
no ja som skôr videla film, a potom som si prečítala knihu a musím povedať, že na moje veľké prekvapenie bol film o trochu lepší ako kniha, v knihe mi trvalo dlho kým som sa dostala do deja. Film bol pútavejší a zaujal ma od začiatku až po koniec. Kniha mala viacej slabších pasáži, a ten koniec... Čítať viac
Kamilenka
2.3.2008
Poetické a pôsobivé
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Dej tohto románu je situovaný do obdobia konca 2.svetovej vojny do polozbúranej vily v Toskánsku, v ktorej sa zídu 4 postavy - mladá ošetrovateľka Hana, "anglický pacient", ktorého identita je vďaka rozsiahlym popáleninám dlho neznáma, mladý ženista Kip, ktorého jednotka v okolí zneškodňuje nevybuchnuté bomby, a dávny priateľ Haninho otca Caravaggio.
Autor plynule prepája prítomnosť s minulosťou jednotlivých postáv, takže si čitateľ postupne vytvára celkový obraz o situácii. Celý dej plynie tak akosi pokojne, vyrovnane, hoci hovorí aj o vypätých situáciách. Dalo by sa povedať, že je to "vojnový román o láske", no toto zovšeobecnenie vôbec nevystihuje atmosféru príbehu a mohlo by niekoho už vopred odradiť. Je to jedna z tých kníh, ktoré vo vás doznievajú ešte nejaký čas po prečítaní.
Takisto je to jeden z mála prípadov, kedy je filmové aj knižné spracovanie kvalitatívne na rovnakej úrovni, hoci každé z nich osloví niečím iným.
Čítať viac
12.4.2006
Názor čitateľa
"Je to kniha, ktorej povesť predchádza skutočnú hodnotu knihy. Naozaj vnej objavíte strhujúci dej, ktorý sa však mieša s kapitolami kde neviete kudy kam. Ak sa cez toto všetko dostanete, zistíte jej skutočnú hodnotu.
faktom je, že koniec je tak trocha tajuplný. Nedozvieme sa koniec ostatných postáv dokonca ani Hany, ale inak je to krásna kniha s tak trocha iným pohľadom na vojnu, s ľudským pohľadom."
Čítať viac
25.6.2005
vynikajuca kniha
Velmi dojemny pribeh. zatial som to nedocital, ale mozem povedat iba toto:
je to jedna z tych lepsich knih z cervenej kniznice, ale je velmi neatraktivnym sposobom podana a za tu tretiu kapitolu by som autorovi prsty dolamal. docitajte tu tretiu a kniha sa vam odvdaci.
Čítať viac

Čítať viac
Čítať viac
Kúpte spolu
19,94 €

„Strach je ako fénix. Môžeš ho sledovať zhorieť tisíckrát, no aj tak sa vždy vráti. “