Knihy
E-knihy

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Jeden z najpopulárnejších autorov detektívok je späť!

Titul je dostupný aj ako komplet celej série za skvelú cenu!

Sympatický detektív Fin Macleod po rodinnej tragédii prehodnotí svoj život a rozhodne sa usadiť na drsnom ostrove Lewis, kde sa narodil. Práve vtedy tam pri kopaní rašeliny objavia dokonale zachované telo mladého muža. Predpokladajú, že sa stal obeťou rituálnej vraždy pred stovkami rokov, testy DNA však preukážu, že je v príbuzenskom vzťahu s otcom Finovej prvej lásky Marsaili. Tormod však vždy popieral, že by mal blízkych príbuzných, a teraz jeho myseľ zastiera ťažká demencia. Muž bez mena a muž bez pamäti – aké temné tajomstvo ich spája? Sugestívny príbeh z nedávnej škótskej minulosti otvára kontroverzné vzťahy, neľudské praktiky a mimoriadne dramaticky odhaľuje duše biednych – od osirelých detí až po zdrvujúcu starobu...Čítaj viac
Kúpte spolu
Muž z ostrova Lewis - Peter May
Hadie listiny - Jessica Cornwell
28,28 €
Ušetríte 1,20 €

Recenzie, kritiky

Muž z ostrova Lewis (Janka Teťáková), citajto

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
The Lewis Man
Rozmer
130×200 mm
ISBN
9788025905067
Vekové odporúčanie
15+
Počet strán
400
Hmotnosť
471 g
Rok vydania
2016
Naše katalógové číslo
227003
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Plus

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,6 / 5

22 hodnotení

17
2
3
0
0

Ivana
10.1.2018
Muž z ostrova Lewis
Kniha dobrá, veľmi zaujímavá. Opisy škótskych ostrovov, prírody sú naozaj skvelé. Takisto dej neutrpel tým, že mu chýbajú prvky detektívky. Opisy prírody a opisy postáv, ich zmýšľanie, do ktorého ste chtiac-nechtiac vtiahnutý to bohato vynahrádzajú.
Čítaj viac
12
24.1.2017
Príjemné čítanie.
Na knihu mám veľmi rozporuplný názor. Osobne by som knihu neoznačil ako detektívku, ale skôr ako román s prvkami detektívky, pretože, vo svojej podstate nebolo vedené žiadne vyšetrovanie. Po stopách starej vraždy sa vydáva bývalý policajt a v podstate absentujú prvky detektívky, pátrania, vyšetrovania a podobne. Ide o dobre čitateľný román z veľmi zaujímavého prostredia, ktorý nadchne milovníkov škótskch ostrovov. Oproti knihe Čierny dom je to však mierne slabšie dielo, ktorému chýba štipka akcie, alebo niečoho extra zaujímavého, ako bola napríklad tradícia lovu súl v predchádzajúcej knihe. Muž z ostrova Lewis odporúčam ako oddychové čítanie tým, ktorí majú radi severské krajiny, ostrovy, škótsko a knihy, ktorých cieľom je skôr priblížiť spôsob života ňa škótskych ostrovoch a ktoré nie sú čistokrvnou detektívkou, hoci ústredným motívom je stará vražda a pátranie po minulosti obyvateľov ostrova Lewis...
Čítaj viac
Daniel Krásný
5.1.2017
Kriminálka mimochodem. Ústřední motiv vraždy je zde přebit křehkostí života, sílou vzpomínek, větrným ostrovem a dojetím. May je zkrátka unikát. Kombinuje linie, dává postavám nové rozměry a už podruhé přivádí čtenáře do místa tak atmosférického, až to nemá v současné literatuře obdoby. Skála byla první, Muž z ostrova Lewis je za to kratší a kompaktnější. Kvalitami se však mohou oba díly ostrovní trilogie chytit za ruce. Díky Bohu.
Čítaj viac
Radovan Uhler
9.11.2016
tak dvojka je na dvojku
jednotka na jednotku a dvojka na dvojku. Nehodnotim to ako zlu knihu, ba naopak, prijemne novembrove citanie. Viac tu uz netreba pisat, viaceri uviedli viac ako dost.
Čítaj viac
37
17.8.2016
Názor čitateľa
Išla som na istotu a dovolím si tvrdiť, že autor v tejto knihe dokonca prevýšil moje očakávania. Séria Fin je jednoducho perfektná a určite patrí k tomu najlepšiemu, čo severské krimi ponúka. Autor vytvoril dokonalú zápletku, perfektné postavy, ktoré si zamilujete a viete si ich živo predstaviť, všetko popretkávané naozaj vydarenými opismi prírody a drsného ale zároveň krásneho života na ostrove. Dokonalé !
Jedine vydavateľstvu musím vytknúť dosť veľké množstvo preklepov :-(
Čítaj viac
Lucka
2.8.2016
Odporúčam
Výborne napísaná detektívka plná nečakaných zvratov, záhad a skvelej severskej prírody z ktorej vám budú behať po chrbte zimomriavky. Knihu a vlastne celú sériu rozhodne odporúčam.
Čítaj viac
Ján Šimon
2.5.2016
Muž z ostrova Lewis
Výborný autor, pútavý dej zasadený do netypického prostredia a sympatické hlavné postavy, sú zárukou dobre stráveného času, ktorý by každý čitateľ spokojne natiahol a predĺžil. Napriek pomerne veľkému množstvu súčasnej kvalitnej krimi literatúry sa jedná o jej špičku.
Čítaj viac
Marek Zákopčan
29.3.2016
Desaťročia stará vražda odhaľuje tajomstvá
Priznám sa, že po prečítaní prvých dielov sérií Enzo a Fin ma prvá menovaná zaujala viac. Dej sa mi zdal dynamickejší, obsahoval menej opisov a flashbackov. Muž z ostrova Lewis je druhou časťou "Fina" a pri ňom som si trochu poopravil mienku. Peter May sa už nemusí tak dôkladne venovať predstavovaniu postáv a môže sa viac sústrediť na rozvíjanie príbehu. Stále sa síce dočkáme priam poetického vykresľovania severoškótskej krajiny, ale tieto pasáže len dotvárajú typickú atmosféru. Po tom, ako sa Fin v Čiernom dome vyrovnal s vlastnou ťaživou minulosťou, rieši nezodpovedané otázky ešte staršieho dáta. Spolu s ním sa vrátia aj ďalšie známe postavy, ale ak ste náhodou prvý diel série nečítali, nemusíte sa báť nepochopenia súvislostí. Kriminálny motív sleduje osobitný prípad ako klasická procedurálka.

Keď muži pri práci v rašelinisku objavia mŕtvolu mladého muža, miestny detektív Gunn dúfa, že to bude skôr práca pre archeológov. Rašelina, kyseliny a nedostatok kyslíka majú totiž schopnosť zachovať telo v pomerne zachovalom stave aj tisícky rokov. Gunn má v živej pamäti nedávne útoky sériového vraha, preto nečudo, že by uvítal trochu pokoja. To mu však nie je dopriate, keďže odborníci určia smrť muža do päťdesiatych rokov. V tom čase sa vracia na ostrov Lewis čerstvo rozvedený Fin Macleod, ktorý sa vrhne do nového prípadu, hoci mal najprv v úmysle usadiť sa a zrekonštruovať rodičovský dom. Testy DNA preukážu spojitosť so senilným farmárom Tormodom. Zarážajúce na tomto fakte je, že ide o otca Marsaili, Finovej detskej lásky. Marsaili žiada od Fina, aby jej rodine pomohol zistiť pravdu, no totožnosť mŕtveho stále ostáva záhadou. A niekto si očividne neželá, aby tajomstvá minulosti vyplávali na povrch spolu s pochovaným telom...

Ako som už spomenul, Muž z ostrova Lewis ma bavil viac ako Čierny dom. Pripadal mi o niečo osobnejší, keďže prípad sa týkal Finovej milovanej. Iste, aj prvý prípad obsahoval silnú osobnú stránku, ale v ňom Fin figuroval ako riadny detektív, kým tu vystupuje skôr ako poradca. Peter May má celý dej ako obvykle premyslený, a to od kompozície cez zvraty až po rozprávača. Je zaujímavé sledovať vnútorný svet Tormoda a jeho vysporadúvanie sa s vlastným obmedzením mysle. Tiež je fajn, že čitateľ objavuje stopy spolu s hlavnými postavami a nevie vopred, o čo ide. Tajomno spočíva aj v hutnej atmosfére Hebridov, ktoré sú netypicky krásne práve svojou nehostinnosťou a nespútanosťou. Autor je zjavne hrdý na svoju domovinu, čo sa v jeho románoch výrazne prejavuje. Azda aj preto si získavajú čoraz väčšiu (a zaslúženú) obľubu.

Čítaj viac
olga
8.3.2016
Super zážitok
Kniha je z takého prostredia, ktoré si našinec len ťažko predstaví, preto rozprávača treba sledovať pozorne. Zápletka je skvelá a je to skvelo napísané! vrelo odporúčam
Čítaj viac
26.10.2014
Názor čtenáře
Muž z ostrova Lewis je velmi poetický a mrazivý. Zápletka je hodně zajímavá - při každoročním kopání rašeliny na ostrově Lewis se našlo zachované tělo mladého muže. Nejprve to vypadá, že se mladík stal obětí nějaké rituální vraždy, ale jeho tetování říká něco jiného. Do toho všeho se navíc ukáže, že má tělo oběti stejnou DNA jako otec Marsaili Macdonaldové, což byla dávná láska Fina Macleoda, bývalého policejního detektiva. Ten se vrací na ostrov, aby si dal život do pořádku, ale očividně ho tu žádný klid nečeká. Děj jako takový se mi vcelku zamlouval, je to napínavé, temné a pochmurné, i když leckde se podle mě Peter May zbytečně dlouho zastavuje nad lyrickými popisy místní krajiny. Poslouchala jsem audioknihu a kdybych ji normálně četla, nevím nevím, jestli bych občas někde nešvindlovala a nepřeskočila o odstavec dál. :) Ale když to vezmu kolem a kolem, tak je to rozhodně příběh, co stojí za přečtení.
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Muž z ostrova Lewis - Peter May
Hadie listiny - Jessica Cornwell
28,28 €
Ušetríte 1,20 €

„Začiatok je vždy iný a prostriedok je vždy zložitý. No koniec je vždy jednoduchý a rovnaký. Na konci vždy niekto príde, niekto odíde, niekto zomrie a niekto zostane.“

Štyri hostiny - Meir Shalev
Štyri hostiny
Meir Shalev