Smrť vo Viedni - Frank Tallis
Smrť vo Viedni
10,90 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Smrť vo Viedni

5-6 hodín čítania
Vydavateľstvo
Inaque, 2015
1. diel série
Max Liebermann

Viedeň je v roku 1902 hlavným mestom monarchie, ktoré žije umením, filozofiou, hudbou a vedou. Na zlaté mesto secesie však vrhá tieň podozrivá vražda. Polícia si zavolá na pomoc mladého lekára Maxa Liebermanna, ktorý je žiakom Sigmunda Freuda. Ako môže...

Čítať viac

Viedeň je v roku 1902 hlavným mestom monarchie, ktoré žije umením, filozofiou, hudbou a vedou. Na zlaté mesto secesie však vrhá tieň podozrivá vražda. Polícia si zavolá na pomoc mladého lekára Maxa Liebermanna, ktorý je žiakom Sigmunda Freuda. Ako môže...

Čítať viac
10,90 €
Posielame do piatich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Viedeň je v roku 1902 hlavným mestom monarchie, ktoré žije umením, filozofiou, hudbou a vedou. Na zlaté mesto secesie však vrhá tieň podozrivá vražda. Polícia si zavolá na pomoc mladého lekára Maxa Liebermanna, ktorý je žiakom Sigmunda Freuda. Ako môže znalosť psychológie a hypnózy pomôcť pri riešení záhady vraždy krásnej mladej ženy?

Charlotta Löwensteinová je médium, u ktorého sa každý štvrtok stretáva krúžok priaznivcov čiernej mágie na seansu spojenú s vyvolávaním duchov. Jedného dňa však za zamknutými dverami dôjde k vražde. Charlottu niekto zastrelil, ale nikde nie je stopa po guľke.
Podozrivými sú všetci členovia špiritistického krúžku od umelca Otta Brauna a maďarského grófa Záborszkeho cez neurotického bankára Hölderlina a ambiciózneho Bruckmüllera až po krajčírku Natalie Heckovú. Polícia, ktorá je pod tlakom verejnosti, ktorú takýto škandál nesmierne zaujíma, sa obráti na mladého psychológa Maxa Liebermanna.

Román tak nie je len opisom riešenia záhady a pátrania po vrahovi, ale aj výletom do sveta psychoanalýzy, do obdobia a spoločenskej klímy, v ktorej tento odbor vznikal.
Určite je aj zaujímavým pohľadom na ženy, ktoré lekári považovali za takmer nesvojprávne hysterické osoby náchylné na tie najrôznejšie psychiatrické ochorenia.
Samotná Viedeň s jej kaviarenským životom na prelome storočí sa stáva postavou románu a dáva za pravdu tvrdeniu, že v kaviarni sa človek o ľuďoch naučí viac ako v divadle. Za predpokladu, že sa vie pozerať.


Čítať viac
Kúpte spolu
22,40 €

Recenzie, kritiky

„Pri riešení tejto záhady sa stretli
Holmes s Freudom.“ - GUARDIAN

„Do detektívky sa vrátila psychológia.“ – OLIVER JAMES

„Originálny a zaujímavý román, ktorého dej sa odohráva v čase, keď poverčivosť starého storočia nahradila veda storočia nového.“ – SUNDAY TIMES

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
3325-6 hodín čítania
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
134×215 mm
Hmotnosť
392 g
ISBN
9788089737178
Rok vydania
2015
Naše katalógové číslo
217685
Téma
vraždy, hypnózy, záhady
Štýl
psychologický
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Spojené kráľovstvo
1. diel série
Max Liebermann
Vydavateľstvo
Inaque

viem byť vážna, aj veselá, viem sa nadchnúť aj byť povznesená. veľa toho nenarozprávam, ale o to viac rozmýšľam. zaujíma ma psychológia ženy, jej prežívanie, spoločenské postavenie, jej hlboká duša. mojou najobľúbenejšiu farbou je dúha. :-)

Miroslava Čížková
zamestnanec
7. novembra 2015

Táto detektívka je trochu iná, ako moderné mrazivé romány. Atmosféra Viedne na prelome 19. a 20.storočia, úsvit novej vednej disciplíny, ktorou je psychoanalýza a logické pochody namiesto akcie robia knihu príjemne odlišnou.
V knižke sledujeme dve dejové línie. Jednou je vražda mladej, krásnej Charlotty, ktorú nájdu zastrelenú v jej spálni za zamknutými dverami a s listom na rozlúčku. Všetky stopy nasvedčujú tomu, že vražda je dielom okultných síl, možno samotného diabla. Dôkazom je pitva, pri ktorej lekár nenájde v tele žiadnu guľku zo zbrane. Iba ranu...
Druhou dejovou líniou je osud mladého lekára Maxa, ktorý lieči hystériu anglickej guvernantky. Štandardom je liečba elektrošokmi, Max sa však rozhodne pre nový typ liečby - hypnózu. Maxa povolajú pomáhať pri vyšetrovaní mysterióznej vraždy a jeho racionálny prístup a logické dedukcie postupne odpútajú políciu od myšlienok na nadprirodzený zločin k hľadaniu skutočného vraha z mäsa a kostí. Otázkou však stále zostáva: Kto je vrah a ako zastrelil obeť bez guľky?
Mne sa kniha páčila z niekoľkých dôvodov. Pripomínala mi trochu Sherloka Holmesa, môjho obľúbeného detektívneho hrdinu a nebola len striktnou detektívkou. Na pozadí podmanivej viedenskej atmosféry hudby, kaviarničiek a secesného umenia sme sledovali životné príbehy hlavných predstaviteľov. Kniha bola napínavá, ale napísaná pozvoľným štýlom, takže ste ju NE-MU-SE-LI hneď dočítať, aby ste sa dozvedeli, kto je vrah. K odhaleniu dôjde, ale to je skôr čerešnička na torte príjemného a zaujímavého výletu do psychológie a osudov ľudí.

Čítať viac

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

3,4 / 5

5 hodnotení

2
1
0
1
1

8

Milujem knihy o temných zákutiach ľudskej duše a o ľuďoch vo vypätých hraničných situáciách.

Tomáš Nagy
7.4.2020
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Viedeň 1902.

Slúžka Rosa Sucherová nachádza v zvnútra uzamknutej izbe viedenského bytu mŕtvolu Charlotty Löwensteinovej, známeho média, špecializujúceho sa na seansy, spojené s vyvolávaním duchov. Vyšetrovania sa ujíma inšpektor Oskar Rheinhardt, čeliaci spoločenskému, ale i politickému tlaku zo strany cisárskeho dvora, ktorý mysteriózna vražda vyvolala. Keď sa pri pitve potvrdí strelné poranenie, bez stopy smrtiacej guľky, začnú sa mestom šíriť klebety o diele samotného Diabla.

Inšpektor, sám bojujúci s poverčivosťou a so zdravým rozumom, požiada o pomoc svojho priateľa Maxa Liebermanna, mladého psychológa. Ten v súbehu s mysterióznou vraždou rieši prípad anglickej guvernantky Amelie Lydgateovej, postihnutej diagnostikovanou hystériou. Počas hypnózy zisťuje, že u pacientky sa prejavuje rozdvojenie osobnosti, čo vyvolá veľkú nevôľu v akademickej lekárskej obci.

V neľahkej životnej a profesnej situácii sa oboznamuje s výpoveďami svedkov a podozrivých členov špiritistického spolku. Požiada inšpektora Rheinhardta o opätovnú pitvu Fräulein Löwensteinovej, a tá odhalí ďalšie nepovšimnuté tajomstvo...

...a záhadný vrah udrie znovu!

Britský autor Frank Tallis sa pokúsil vytvoriť detektívny historický román na pozadí rozpadávajúcej sa rakúsko-uhorskej monarchie, márne odolávajúcej priemyselnej revolúcii a celospoločenským zmenám, ale i nástupu inovátorských smerov v lekárskej vede, ako sú psychoanalýza a psychoterapia. Pri písaní využil znalosti, ktoré nadobudol ako doktorand v oblasti psychológie a neurológie a z publikovania mnohých odborných článkov v psychiatrických a psychologických časopisoch a ročenkách. Literárny profesor Mathias, recitujúci diela nemeckých klasikov nad mŕtvymi telami, ako prejav jeho úcty, plus detailné opisy pitiev v okachličkovanej márnici zapáchajúcej formaldehydom, vyvolávajú ešte i teraz vo mne nepríjemnú úzkosť a poetickú morbídnosť. A to sa u mňa nepodarilo ani takému velikánovi lekárskeho thrilleru akým je Robin Cook.

Ďalšou silnou stránkou autora je jeho záujem o históriu, počnúc od umenia, filozofie, vedy, až po hudbu. V skvele podanom obraze secesnej Viedne podáva obraz skutočného života šľachty a chudoby, i nárast antisemitizmu, ktorý odstupom dvoch desaťročí priviedol ľudstvo ku dvom svetovým vojnám. Hriechy monarchie sa tu miesia s vôňou jablkovej štrúdle a kávy, s chuťou praliniek a viedenského rezňa, s tónmi valčíkov a Wagnerových opier, počas ktorých pred očami čitateľa defilujú také rakúske osobnosti ako sú psychológ a psychiater Sigmund Freud, hudobný skladateľ a dirigent Gustav Mahler, či maliar a grafik Gustav Klimt. Príjemným prekvapením je Tallisova perfektná znalosť a orientácia v špiritizme, okultizme a ezoterike, zosobnených v Aleisterovi Crowleym a v zakladateľke Teofizickej spoločnosti Madame Blavatskej. Práve tieto pasáže poukazujú na kontrast medzi poverčivosťou a vedou v počiatkoch 20. storočia.

Tragédiou románu sú však hlavní hrdinovia, Max Liebermann a Oskar Rheinhardt. Autorova snaha skĺbiť psychológiu s holmesovskou inšpiráciou, zároveň kráčajúc v osvedčených koľajách anglickej detektívnej školy, z nich robí najnevýraznejšiu dvojicu, s ktorou som sa doposiaľ v žánri detektívky stretol. Prejavuje sa to hlavne v dialógoch medzi nimi... Po niekoľkých stranách si uvedomíte, že ste myšlienkami niekde inde a ani vám nenapadne vrátiť sa o pár stránok späť. Práve ich vzájomná rozdielnosť, ktorá tvorí základ ich priateľstva a spolupráce, je najväčšou brzdou zaujímavého deja. Literárny otec akoby sa strácal v ich vzťahoch a miestami bol v rozpore s ich ďalším vývojom. Pred konečným rozuzlením prípadu vyznievajú ako totálni idioti, neschopní prekročiť, napriek svojej inteligencii a životným skúsenostiam, svoj vlastný tieň.

Okrem tradičného klišé v podobe rozdvojenej osobnosti guvernantky Lydgateovej (inak niekoľkokrát obohratého v mnohých iných psychologických thrilleroch), je klincom do rakvy konečné vysvetlenie vraždy Fräulein Löwensteinovej, minimálne v spôsobe zabitia.

Ak beriem Smrť vo Viedni ako historickú exkurziu do rakúsko-uhorskej monarchie, dávam jej plný počet hviezdičiek. Ak ju mám brať ako psychologickú detektívku, tak na viac než dve hviezdičky nesiaha.

Čitateľom prahnúcim po kvalitne vystavanom psychologickom thrilleri s prvkami tajomna, radšej odporúčam knihy Psychiatr (1999) a Anděl temnoty (2001) od Tallisovho amerického literárneho kolegu, Caleba Carra. Reputáciu knihy nezachráni ani jej trojdielna seriálová verzia Vienna Blood (2019) od BBC Two.

...a tak som sa na túto knihu tešil.
Čítať viac
Jaro
8.4.2016
Skvelá žánrovka
Smrť vo Viedni som čítal druhý raz: prvý raz v angličtine. Je to detektívny román pre všetkých, ktorí majú radi atmosféru Viedne prelomu 19. a 20. storočia alebo/a dobré žánrovky. Páči sa mi tento druh románov, tieto retro stredoeurópske detektívky. Ako bonus si čitateľ môže vychutnať dobre vykreslené postavy... a chválim preklad, iste nebol jednoduchý. Čítať viac
Štefan Cipár
7.2.2016
Recenzia
Slabá knižka, ktorá čitateľa naláka na prostredie, do ktorého je dej zasadený. Neviem však, či ešte väčším sklamaním ako samotný príbeh nebol ukrutne slabý preklad plný nejasností a gramatických chýb. Je to škoda, no neodporúčam knihu nikomu. Čítať viac

Čítať viac
Čítať viac
Kúpte spolu
22,40 €

„Ja som však chcela úctu. Chcela som si vybudovať vlastnú cestu, vlastný život, na ktorý by som bola hrdá.“

Listy do neba - Lisa Wingate
Listy do neba
Lisa Wingate