Knihy
E-knihy

Smrť vo Viedni

Inaque, 2015
5-6 hodín čítania
Vydavateľstvo
Inaque, 2015
1. diel série
Max Liebermann

Viedeň je v roku 1902 hlavným mestom monarchie, ktoré žije umením, filozofiou, hudbou a vedou. Na zlaté mesto secesie však vrhá tieň podozrivá vražda. Polícia si zavolá na pomoc mladého lekára Maxa Liebermanna, ktorý je žiakom Sigmunda Freuda. Ako môže...

Čítaj viac

10,39 €

Bežná cena Bežne 10,90 €

Ušetríte 5%

Posielame do šiestich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Viedeň je v roku 1902 hlavným mestom monarchie, ktoré žije umením, filozofiou, hudbou a vedou. Na zlaté mesto secesie však vrhá tieň podozrivá vražda. Polícia si zavolá na pomoc mladého lekára Maxa Liebermanna, ktorý je žiakom Sigmunda Freuda. Ako môže znalosť psychológie a hypnózy pomôcť pri riešení záhady vraždy krásnej mladej ženy?

Charlotta Löwensteinová je médium, u ktorého sa každý štvrtok stretáva krúžok priaznivcov čiernej mágie na seansu spojenú s vyvolávaním duchov. Jedného dňa však za zamknutými dverami dôjde k vražde. Charlottu niekto zastrelil, ale nikde nie je stopa po guľke.
Podozrivými sú všetci členovia špiritistického krúžku od umelca Otta Brauna a maďarského grófa Záborszkeho cez neurotického bankára Hölderlina a ambiciózneho Bruckmüllera až po krajčírku Natalie Heckovú. Polícia, ktorá je pod tlakom verejnosti, ktorú takýto škandál nesmierne zaujíma, sa obráti na mladého psychológa Maxa Liebermanna.

Román tak nie je len opisom riešenia záhady a pátrania po vrahovi, ale aj výletom do sveta psychoanalýzy, do obdobia a spoločenskej klímy, v ktorej tento odbor vznikal.
Určite je aj zaujímavým pohľadom na ženy, ktoré lekári považovali za takmer nesvojprávne hysterické osoby náchylné na tie najrôznejšie psychiatrické ochorenia.
Samotná Viedeň s jej kaviarenským životom na prelome storočí sa stáva postavou románu a dáva za pravdu tvrdeniu, že v kaviarni sa človek o ľuďoch naučí viac ako v divadle. Za predpokladu, že sa vie pozerať.


Čítaj viac
Kúpte spolu
Smrť vo Viedni - Frank Tallis
Naplnenie lásky - Robert Musil
21,35 €
Ušetríte 1,05 €

Recenzie, kritiky

„Pri riešení tejto záhady sa stretli
Holmes s Freudom.“ - GUARDIAN

„Do detektívky sa vrátila psychológia.“ – OLIVER JAMES

„Originálny a zaujímavý román, ktorého dej sa odohráva v čase, keď poverčivosť starého storočia nahradila veda storočia nového.“ – SUNDAY TIMES

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
332
Hmotnosť
390 g
Rok vydania
2015
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Inaque
Rozmer
134×215 mm
ISBN
9788089737178
Naše katalógové číslo
217685

Čo si myslíme my

zamestnanec
7. novembra 2015

Táto detektívka je trochu iná, ako moderné mrazivé romány. Atmosféra Viedne na prelome 19. a 20.storočia, úsvit novej vednej disciplíny, ktorou je psychoanalýza a logické pochody namiesto akcie robia knihu príjemne odlišnou.
V knižke sledujeme dve dejové línie. Jednou je vražda mladej, krásnej Charlotty, ktorú nájdu zastrelenú v jej spálni za zamknutými dverami a s listom na rozlúčku. Všetky stopy nasvedčujú tomu, že vražda je dielom okultných síl, možno samotného diabla. Dôkazom je pitva, pri ktorej lekár nenájde v tele žiadnu guľku zo zbrane. Iba ranu...
Druhou dejovou líniou je osud mladého lekára Maxa, ktorý lieči hystériu anglickej guvernantky. Štandardom je liečba elektrošokmi, Max sa však rozhodne pre nový typ liečby - hypnózu. Maxa povolajú pomáhať pri vyšetrovaní mysterióznej vraždy a jeho racionálny prístup a logické dedukcie postupne odpútajú políciu od myšlienok na nadprirodzený zločin k hľadaniu skutočného vraha z mäsa a kostí. Otázkou však stále zostáva: Kto je vrah a ako zastrelil obeť bez guľky?
Mne sa kniha páčila z niekoľkých dôvodov. Pripomínala mi trochu Sherloka Holmesa, môjho obľúbeného detektívneho hrdinu a nebola len striktnou detektívkou. Na pozadí podmanivej viedenskej atmosféry hudby, kaviarničiek a secesného umenia sme sledovali životné príbehy hlavných predstaviteľov. Kniha bola napínavá, ale napísaná pozvoľným štýlom, takže ste ju NE-MU-SE-LI hneď dočítať, aby ste sa dozvedeli, kto je vrah. K odhaleniu dôjde, ale to je skôr čerešnička na torte príjemného a zaujímavého výletu do psychológie a osudov ľudí.

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

3,8 / 5

4 hodnotenia

2
1
0
0
1

Jaro
8.4.2016
Skvelá žánrovka
Smrť vo Viedni som čítal druhý raz: prvý raz v angličtine. Je to detektívny román pre všetkých, ktorí majú radi atmosféru Viedne prelomu 19. a 20. storočia alebo/a dobré žánrovky. Páči sa mi tento druh románov, tieto retro stredoeurópske detektívky. Ako bonus si čitateľ môže vychutnať dobre vykreslené postavy... a chválim preklad, iste nebol jednoduchý.
Čítaj viac
Štefan Cipár
7.2.2016
Recenzia
Slabá knižka, ktorá čitateľa naláka na prostredie, do ktorého je dej zasadený. Neviem však, či ešte väčším sklamaním ako samotný príbeh nebol ukrutne slabý preklad plný nejasností a gramatických chýb. Je to škoda, no neodporúčam knihu nikomu.
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Smrť vo Viedni - Frank Tallis
Naplnenie lásky - Robert Musil
21,35 €
Ušetríte 1,05 €

„Aby existovali veľkí básnici, musia existovať veľkí čitatelia.“

Walt Whitman