Knihy
E-knihy

Dáma v zlatom

Strhujúci príbeh majstrovského diela Gustava Klimta Portrét Adely Blochovej-Bauerovej

Premedia, 2015
Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
6-7 hodín čítania
Vydavateľstvo
Premedia, 2015

Za koľkými obrazmi sa skrýva toľko vášne a lásky, ale aj toľko tragédií? Fascinujúci príbeh diela Gustava Klimta a jeho modeliek, s ktorými si dejiny zahrali krutú hru. Gustav Klimt patrí k najvýraznejším zjavom svojej doby...

Čítaj viac

7,90 €

Bežná cena Bežne 15,95 €

Ušetríte 50%

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Za koľkými obrazmi sa skrýva toľko vášne a lásky, ale aj toľko tragédií? Fascinujúci príbeh diela Gustava Klimta a jeho modeliek, s ktorými si dejiny zahrali krutú hru.

Gustav Klimt patrí k najvýraznejším zjavom svojej doby a tento príbeh by bol výnimočný aj vtedy, keby končil dátumom jeho smrti. On však pokračuje takým nezvyčajným tempom a smerom, až by si mnohí protagonisti radšej priali, aby sa nikdy nestali jeho súčasťou.

Obraz Adele Blochovej-Bauerovej patrí k najvýznamnejším dielam moderného umenia. Jeho autorom je charizmatický muž s množstvom vzťahov aj nemanželských detí, žena na obraze pochádza z vyšších kruhov a jej židovská krv zohrá v celom príbehu oveľa väčšiu úlohu, než by si ktokoľvek na začiatku minulého storočia dokázal predstaviť.

Autorka knihy zachytáva viac než sto rokov dramatického živote strednej Európy a Viedne, ktorou sa prehnali umelecké avantgardy, ale aj nacisti a povojnové roky sa niesli v znamení budovania mýtu o Rakúsku ako prvej Hitlerovej obeti. Kruté dejiny zmietli časť jej obyvateľov a s nimi aj všetko, čo kedy mali, vrátane vzácnych umeleckých diel, ktorých vznik ako mecenáši moderného umenia podporovali.

Kniha opisuje príbeh Gustava Klimta, jeho osudových žien a potomkov, ale aj boj Adelinej netere Marie Altmannovej o navrátenie ukradnutých obrazov a osudy desiatok významných osobností európskeho kultúrneho života, ktorých životy sa pretli za nečakaných okolností.

Čítaj viac
Kúpte spolu
Dáma v zlatom - Anne-Marie O’Connor
Dievča vo vlaku - Paula Hawkins
15,80 €
Ušetríte 12,10 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
The Lady in Gold
Rok vydania
2015
Počet strán
464
Vydavateľstvo
Premedia
Jazyk
slovenský
Naše katalógové číslo
210198

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

4,4 / 5

47 hodnotení

29
12
4
2
0

Ida
13.2.2018
Dátum úmrtia
V knihe Dáma ve zlatém sa nezhoduje dátum úmrtia Gustava Klimta.
Autorka Anne-Marie O’Connor uvádza dátum 6. března 1918 a Wikipédia a iné internetové zdroje uvádzajú 6. 2. 1918.
Čítaj viac
Terézia Rončáková
31.5.2016
Faktografická, ale dobrá kniha
Vidno, že knihu písala novinárka - je to ako mega investigatívny článok, obsahuje veľmi veľa faktov, obdivujem autorku, že to všetko zhromaždila, je za tým kvantum roboty. Príbeh a s ním spojená emócia teda nie sú dominantné. Ale výsledný dojem je silný. Človek sa dozvie veľa o období v polovici 20. storočia v Rakúsku, milovníci Viedne si to vychutnajú zvlášť. A veľmi veľa kniha vypovedá o správaní sa bežných ľudí zoči-voči týraniu Židov, je to na zamyslenie...
Čítaj viac
Monika Kádeková
18.5.2016
Dáma v zlatom
Na to, aké kvantum informácií a faktov obsahovala táto kniha, sa mi čítala veľmi ľahko. Stále som si googlila niečo o postavách, miestach, Klimtových obrazoch :-) Kapitoly boli krátke, čo je u mňa plus, a aj keď sa každá tematicky dosť líšila, nejak výrazne ma to nevyrušovalo. Myslím, že na konci knihy sa autorka snažila byť nestranná a tak nejak neutrálne hodnotiť históriu. Celkom dobre vyjadrila jej nejednoznačnosť a následne jej konzekvencie. Ráta sa mi, že urobila rozhovory aj vo Viedni, takže sa dozvieme, ako to všetko vnímala druhá strana (rakúska spoločnosť, potomkovia arizátorov, právnik, ktorý v spore zastupoval Rakúsko...atď).
Čítaj viac
Mgr. Jana Hlavatá Jazykové centrum Hlavička
12.5.2016
na históriu netreba zabúdať
Rozhodne treba prečítať, aby sme nezabudli...lebo sa mi zdá, že už zabúdame :-( kniha je napísaná dobrým jazykom, číta sa sama, nehovoriac o pútavom obsahu. osobne nemusím historické fakty, ale táto kniha ma chytila za srdce.
Čítaj viac
Dominika Adámiková
11.5.2016
Celkom dobrá
Túto knihu som kupovala pre sestru, ktorej sa páči presne tento žáner a ona ju ohodnotila nasledovne: Kniha sa jej páčila, zaujal ju príbeh. No mala aj svoje mínusy. Autorka vraj podáva veľké množstvo informácií naraz, čo spôsobuje mierny chaos a v rámci jednej kapitoly veľmi intenzívne strieda témy, čo takisto považuje za narúšanie začatej línie. Celkovo však je rada, že knihu čítala, no priznala, že čítala už aj lepšie napísané knihy.
Čítaj viac
Ivana Čopová
11.5.2016
výborný príbeh
Knihu som prečítala takmer jedným dychom. Skvelý príbeh, historické fakty a doplňujúce informácie zo života bežných ľudí opäť poodhalia pozadie diania pred, počas a po druhej svetovej vojne. Zistila som, že je sa nad čím zamyslieť. Vrelo odporúčam!
Čítaj viac
Monika Csaszná
11.5.2016
Woman in Gold
tato kniha ma velmi zaujala....
Viedeň, Klimt, USA....výborná kombinácia a dej.
Následne som si pozrela aj film a bola som taktiež nadšená.
Kniha aj film by mali byť ohodnotené ako Kniha roku 2015 a Film roku 2015!!!
Naozaj som v tomto roku nič lepšie nečítala a nevidela.
Čítaj viac
Kristián Jakubčo
4.5.2016
Dáma v zlatom
Zajímavý príbeh o vyrovnaní krivdy, so silným záverom. Osviežujúce sú maminkovské glosy. Úžasná kniha, nevedel som sa od nej odlepiť. Určite odporúčam.
Čítaj viac
Zuzana Hofericová
4.5.2016
Kniha v zlatom
Úžasná kniha plná napätia a zvratov. Svojím dejom ma úplne pohltila. Odporúčam ju všetkým, ktorí sa chcú dozvedieť niečo viac o našej histórii. Ponúka strhujúci príbeh. Knihu som doslova zhltla.
Čítaj viac
Natália Nagyová
1.3.2016
Kniha vas prinuti zamysliet sa
Kniha sa mi velmi pacila. Je vidiet, ze je za nou kus autorkinej prace - od nastudovania mnozstva zdrojov, dennikov, historickych listin, dokumetov az po osobne rozhovory a vlastne patranie. Pri knihach, ktoré nie su vyfabulovane, sa obcas stava, ze sa citatel moze stracat v spleti postav, ako som si precitala i v kritikach nizsie. Je pravda, ze niektore kapitoly knizky su putavejsie ako ine, no pribeh dokopy je hodnotnym dielom a i zdanlivo nudnejsie kapitoly ho robia celistvym. Paci sa mi, ako autorka popisala rozpoltenost rakuskej spolocnosti, ako rozobrala pociatky antisemitizmu i priciny nenavisti rakuskej spolocnosti voci Zidom. Za velmi hodnotne povazujem moralne otazky, ktore autorka nastolila v zavere knihy.

Hoci sa kniha nevyznacuje rychlym tepom a mozno pri nej obcas i zaspite, urcite si ju precitajte. Kniha vas prinuti zamysliet sa kto ste a na akej strane stojite.
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Dáma v zlatom - Anne-Marie O’Connor
Dievča vo vlaku - Paula Hawkins
15,80 €
Ušetríte 12,10 €

„Nakoniec som si spisovateľov rozdelil do dvoch kategórií: tých, ktorí vás nechajú prísť načas, a tých, ktorí spôsobujú meškanie.“

Klub nenapraviteľných optimistov - Jean-Michel Guenassia
Klub nenapraviteľných optimistov
Jean-Michel Guenassia