Denník Rywky Lipszycovej -

10,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Denník Rywky Lipszycovej -
Denník Rywky Lipszycovej -

Denník Rywky Lipszycovej

  Vydavateľstvo
  Fortuna Libri, 2015
  256 strán
  4-5 hodín čítania
  • Pevná väzba
  • Výborný stav
  • Slovenčina
  10,90 €

  9,81 €

  -10 %
  Na sklade, objednávajte však rýchlo

  Naši škriatkovia odporúčajú

  Viac o knihe

  Jedinečné svedectvo štrnásťročného dievčaťa, ktoré svoje dospievanie prežilo v lodžskom gete

  Pri oslobodení koncentračného tábora Osvienčim-Brezinka lekárka sovietskej Červenej armády Zinaida Berezovská našla v troskách jedného z krematórií denník. Mala ho u seba až do svojej smrti v roku 1983. O dvanásť rokov neskôr sa denník dostal do rúk jej vnučke Anastasii Shangin-Berezovskej, ktorá ho vzala do Spojených štátov amerických, kam emigrovala krátko po rozpade Sovietskeho zväzu. Anastasia sa dlhé roky pokúšala nájsť niekoho, kto by nájdený rukopis neznámeho pisateľa náležite spracoval, preložil a sprístupnil širokej verejnosti.
  Denníka sa nakoniec ujali pracovníci Centra pre štúdium holokaustu v Severnej Kalifornii, ktorí ho nielenže dali preložiť do angličtiny, ale s pomocou ďalších odborníkov identifikovali aj jeho autorku, štrnásťročnú Rywku Lipszycovú z Lodže, a jej vzácne svedectvo upravili do knižnej podoby.

  Rywka si písala denník od októbra 1943 do apríla 1944.
  Zaznamenávala si doň svoje myšlienky, pocity, sny, spomienky na mŕtvych rodičov a deportovaných súrodencov, zachytila každodenný život v krutých podmienkach lodžského geta a rozoberala vzťahy s príbuznými, učiteľkami a kamarátkami. Jej zápisy svedčia o obrovskej túžbe dospievajúceho dievčaťa po lepšom živote, o odhodlaní nevzdávať sa za žiadnych okolností, o neochvejnej viere, ktorá jej pomáhala prežiť tie najťažšie chvíle.
  V auguste 1944 Rywku s jej najbližšími deportovali do vyhladzovacieho tábora Osvienčim-Brezinka. Neskôr ju poslali do pracovného tábora Christianstadt, odkiaľ absolvovala pochod smrti do Bergen-Belsenu, kde sa konečne dočkala vytúženej slobody.

  Denník Rywky Lipszycovej v knihe dopĺňajú spomienky jej príbuzných, odborné eseje, ktoré spolu s bohatou fotodokumentáciou približujú atmosféru tých čias, a tiež pátranie po jej ďalšom osude.

  Texty zostavila a úvod napísala Alexandra Zapruderová.
  Z poľštiny do angličtiny preložila Malgorzata Markoffová.
  Čítať viac
  Originálny názov
  The Diary of Rywka Lipszyc
  Počet strán
  256
  Väzba
  pevná väzba
  Rozmer
  140×210 mm
  Hmotnosť
  420 g
  ISBN
  9788081424038
  Rok vydania
  2015
  Edícia
  Fortuna Litera
  Naše katalógové číslo
  204145
  Štýl
  vojnový, historický
  Jazyk
  slovenčina
  Preklad
  Vydavateľstvo
  Fortuna Libri
  Kategorizácia

  Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

  Nahlásiť chybu

  Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

  Hodnotenia

  4,5 / 5

  8 hodnotení

  5
  2
  1
  0
  0

  Ako sa páčila kniha vám?

  Recenzie čitateľov

  19
  Spare - Prince Harry
  Práve čítam
  Spare

  Rodina o mne hovorí, že som blázon, ale na druhej strane, že majú minimum problémov s vymýšľaním darčekov pre moju osobu. Stačí sa opýtať, akú knihu chcem :) Som si istá, že existujú aj väčší knihomoli ako ja, ale ani ja sa nedám zahanbiť :)

  Lenka Sujová
  Overený nákup
  18.5.2016
  Názor čitateľky
  Kniha je skutočne zaujímavá, hlavne ak sa zaujímate o problematiku druhej svetovej vojny a osudy židovského obyvateľstva Európy. Prostredníctvom zápiskov z Rywkinho denníka a ďalších poznámok sa dozviete veľa o živote a osudoch ľudí v Lodžskom gete, ako aj o osude Rywky a jej rodiny. Kniha je faktografická, nie je koncipovaná ako beletria, čo jej ale neuberá na zaujímavosti. Čítať viac

  Čítať viac

  „Život nie je film. Nikdy nevieš, ktorý dátum bude pamätný, ktorý deň nezabudnuteľný. Proste len žiješ. Ráno vstaneš, niečo sa cez deň stane a večer ideš spať. To je pravda. “

  Loviť alebo nebyť - Iva Kučerová
  Loviť alebo nebyť
  Iva Kučerová