Zákon o zabudnutí

Anglicko, píše sa rok 1660. Generál Edward Whalley a jeho zať plukovník William Goffe nastúpia na loď do Nového sveta. Sú na úteku, hľadajú ich za vraždu kráľa Karola I.,... Čítať viac

Vydavateľstvo
Slovart, 2023
464 strán
6-7 hodín čítania

Anglicko, píše sa rok 1660. Generál Edward Whalley a jeho zať plukovník William Goffe nastúpia na loď do Nového sveta. Sú na úteku, hľadajú ich za vraždu kráľa Karola I., ktorého popravou vyvrcholila anglická občianska vojna, keď ... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

12,59 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania
Act of Oblivion - Robert Harris, Cornerstone, 2022
EPUB (Adobe DRM)
Angličtina, 2022
Ihneď na stiahnutie

6,99 €

Naši škriatkovia odporúčajú

K. Ploig: Irgur. K. Ploig. 2023

Viac o e-knihe

Anglicko, píše sa rok 1660. Generál Edward Whalley a jeho zať plukovník William Goffe nastúpia na loď do Nového sveta. Sú na úteku, hľadajú ich za vraždu kráľa Karola I., ktorého popravou vyvrcholila anglická občianska vojna, keď prívrženci parlamentu porazili rojalistov.

No teraz, desať rokov po kráľovej poprave, sa rojalisti opäť vrátili k moci. Podľa Zákona o zabudnutí uznali vinných z vlastizrady päťdesiatdeväť mužov, ktorí podpísali rozsudok smrti nad kráľom a zúčastnili sa na poprave. Niektorí vrátane Olivera Cromwella sú už mŕtvi. Iných zajali, obesili a rozštvrtili. Niekoľkých uväznili na doživotie. Dvom sa však podarilo ujsť do Ameriky. A preto v Londýne Tajná rada poverí svojho sekretára Richarda Naylera, aby tých zradcov priviedol pred súd – živých alebo mŕtvych.
Čítať viac
Originálny názov
Act of Oblivion
Počet strán
464
Rok vydania
2023
Naše katalógové číslo
1938887
Štýl
politický, dobrodružný, historický, napínavý
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené kráľovstvo
Vydavateľstvo
Slovart
Pre koho
pre dospelých, pre mužov
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

4 hodnotenia

4
0
0
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

18
Overený zákazník
4.7.2023
Robert Harris je neuveriteľne všestranný spisovateľ, ktorého knihy sa pravidelne objavujú na najvyšších priečkach rebríčkov bestsellerov. Jeho záber je od starovekého Ríma až po 800 rokov do budúcnosti. Kedysi bol novinárom, ktorý písal o politike...a to sa neraz odráža aj v jeho príbehoch: vie vystihnúť temné stránky spoločnosti i politiky, vplyv korupcie a nespravodlivosti na jednotlivcov.

V knihe Zákon o zabudnutí nás zavedie do druhej polovice 17.storočia, po obnovení monarchie. Dvaja vojaci Olivera Cromwellla utiekli do Ameriky, aby unikli poprave. Začala sa totiž poľovačka, ktorej jediným cieľom je dolapiť týchto kráľovrahov živých alebo mŕtvych...
Najmä pasáže o tom, ako sa vysporiadali s ostatnými kráľovrahmi, ktorých bolo okolo 50 (podpísali rozsudok smrti nad kráľom) sú dosť brutálne.
Ako ich ťahali po zemi, až mali zodratý chrbát...potom ich kat obesil, chvíľu sa hojdali na povraze, kým nestratili vedomie, potom ich kat odrezal, chrstol im do tváre kýbeľ vody, strhol z nich oblečenie, zamával pred davom ostrým nožom a odrezal odsúdeným prirodzenie.
"Striekala krv, odsúdení kričali, luza jasala - potom im rozrezal brucho, rozžeravenými kliešťami vyťahoval vnútornosti, odrezal ich a hodil na uhlie, až všetkých ovial smrad spečeného mäsa. Vytiahol pulzujúce srdce a hodil ho luze, potom odvliekol prázdne neživé telo na klát, odťal hlavu a rozštvrtil trup..."

Epický, mierne dobrodružný príbeh o moci, pomste a náboženstve. Niekde sa píše, že je to triler, ale to určite nie – nemá toľko akcie, zvratov. Skôr je to historický román s prvkami akcie, každopádne veľmi dobre napísaný. Harris je skúsený rozprávač, dáva si záležať nielen na historickom pozadí, ale aj atmosfére, postavách, prepojení.
Všetky udalosti, dátumy a miesta sú údajne skutočné a takisto všetky postavy okrem Richarda Naylera, ktorý poľuje na dvoch kráľovrahov. Celý román sledujete ich útek, prenasledovanie, pátranie po strácajúcich sa stopách...až do veľkého finále, kde dôjde k zúčtovaniu. Trošku som neodhadol, ako sa to skončí, mierne prekvapenie, každopádne som vedel pochopiť obidve strany – aj tých, čo podpísali rozsudok nad kráľom a toho následne zoťali. Aj Nylera, ktorý to bral celé veľmi osobne z istého dôvodu a prečo zasvätil svoj život honbe za kráľovrahmi.
Čítať viac

Vydavateľstvo Slovart

Čítať viac

„Zvoliť si pochybnosti ako životnú filozofiu je rovnaké, ako keby sme si zvolili nehybnosť za dopravný prostriedok.“

Plavba s tigrom - Yann Martel, 2003
Plavba s tigrom
Yann Martel