Posledný Laponec - Olivier Truc
Posledný Laponec
8,90 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Posledný Laponec

Vydavateľstvo
Panteon, 2014
472 strán
7-8 hodín čítania

Zima v Laponsku je studená a tvrdá. Nórske mestečko Kautokeino sa chystá osláviť návrat starého šamanského bubna. Mnoho týchto bubnov bolo v minulosti zničených v boji proti pohanstvu. A prvý bubon, ktorý sa po dlhom čase vrátil na... Čítať viac

Zima v Laponsku je studená a tvrdá. Nórske mestečko Kautokeino sa chystá osláviť návrat starého šamanského bubna. Mnoho týchto bubnov bolo v minulosti zničených v boji proti pohanstvu. A prvý bubon, ktorý sa po dlhom čase vrátil na... Čítať viac

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Najlepšia francúzska detektívka roku 2013 odmenená aj ďalšími 20 literárnymi cenami

Zima v Laponsku je studená a tvrdá. Nórske mestečko Kautokeino sa chystá osláviť návrat starého šamanského bubna. Mnoho týchto bubnov bolo v minulosti zničených v boji proti pohanstvu. A prvý bubon, ktorý sa po dlhom čase vrátil na laponské územie, niekto ukradne. Prekáža návrat bubna miestnej cirkvi? Alebo v tom majú prsty laponskí separatisti, ktorí chcú, aby sa o nich hovorilo? Prípad ešte skomplikuje smrť pastiera sobov. Policajní vyšetrovatelia Klemet Nango a Nina Nansenová odhaľujú vzťahy medzi rázovitými laponskými chovateľmi sobov a nórskymi obyvateľmi, ale aj tajomstvo dávnej expedície. Čo objavil záhadný geológ?

Čítať viac

Všetky formáty tohto titulu

Čítané kusy

Čítaná, ako nová
pevná väzba, slovenčina, Panteon, 2014
Na sklade, objednávajte však rýchlo
6,23 €
-30 %

Knihy

Kniha
brožovaná väzba, čeština, Panteon, 2015
Posielame do troch dní
7,99 €
Kniha
pevná väzba, slovenčina, Panteon, 2014
Vypredané
Kniha
pevná väzba s prebalom, čeština, Panteon, 2014
Vypredané

E-knihy a audioknihy

Audiokniha (CD)
čeština, OneHotBook, 2014
Posielame do štyroch dní
MP3 na CD
11,35 €
-3 %
Audiokniha (na stiahnutie)
čeština, OneHotBook, 2016
Ihneď na stiahnutie
MP3 na stiahnutie
10,95 €
E-kniha
čeština, Panteon, 2014
Ihneď na stiahnutie
PDF
5,30 €
Ďalšie
472 strán
7-8 hodín čítania
Väzba
pevná väzba
Rozmer
140×215 mm
Hmotnosť
603 g
ISBN
9788087697351
Rok vydania
2014
Vekové odporúčanie
14+
Naše katalógové číslo
191807
Štýl
špionážny, dobrodružný, napínavý
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Panteon

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti? Dajte nám o tom vedieť.

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,2 / 5

10 hodnotení

5
2
3
0
0

Ako sa vám páčila kniha?

Recenzie čitateľov

19
Nikdekoľvek - Neil Gaiman
Práve čítam
Nikdekoľvek

Prvú knihu som prečítala už ako maličká, keď som ju kompletne roztrhala na franforce :D Odvtedy sa ma čítanie drží, ale ku knihám sa už chovám s úctou :)

Jana Miklošková
25.6.2022
Overený nákup
Som úprimne rada, že som na túto knihu narazila. Nie som veľmi zbehlá v severskom krimi, takže neviem, či je viac kníh, kde sa tak rozoberá laponská kultúra. Ale v tejto knihe sa o nej dozviete naozaj veľa. Tradície, šamanizmus, bohatá kultúra, no i krivdy a snahy o potlačenie ich autenticity. Do toho krimi zápletka, kde sa nedá inak, len dúfať v najlepšie, a teda zachovanie nepoškvrnenosti laponského územia. Mám len jedinú pripomienku - príbeh mi miestami prišiel trochu rozťahaný, možno tam bola viac drobných konfliktov, ako bolo nutné. Ale inak som z knihy nadšená a môžem ju ozaj len odporučiť :) Čítať viac
6
28.1.2021
Láska na druhý pohľad
Kúpa tejto knihy bola impulzívnou záležitosťou a prvé kapitoly som sa nevedela zžiť s príbehom, ale ako som napredovala v príbehu, stále viac si ma podmanila a ku koncu som ju už nedokázala pustiť z rúk. Komplexný príbeh knihy a smutné pozadie života domorodých obyvateľov zapríčinilo, že ešte stále rozmýšľam nad touto knihou. Čítať viac
Mira
11.5.2020
napínavo-smutné
Kniha na zhltnutie, keby mal deň viac hodín, tak určite na jedno prečítanie bez prestávky. Napínavý kriminálny príbeh na pozadí sámskej nepoznanej, zabudnutej, miznúcej kultúry. Čítať viac
8

Milujem knihy o temných zákutiach ľudskej duše a o ľuďoch vo vypätých hraničných situáciách.

Tomáš Nagy
23.9.2019
Olivier Truc POSLEDNÝ LAPONEC
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
V nórskom mestečku Kautokeino ukradnú šamanský bubon, z ktorého krádeže obvinia pôvodní obyvatelia Sámovia samotných Nórov. Prepuknú nepokoje... Polícia je pod veľkým politickým tlakom, pretože v Osle vrcholia prípravy medzinárodnej konferencie OSN o pôvodných etnikách. V záujme skorého uzavretia prípadu pridelia k policajnému vyšetrovaciemu tímu príslušníkov sobej polície Klemeta Nanga a Ninu Nansenovú. Zopár hodín po krádeži dôjde k vražde a rituálnemu zohaveniu tela skrachovaného sámskeho chovateľa sobov a miestneho pijana, Mattisa Saru. Napätie stúpa, vášne sa rozhárajú na maximum a motív bizarných zločinov zostáva nejasný.

Čo s tým všetkým majú spoločné tragické udalosti z roku 1693 a výskumná expedícia, ktorá sa uskutočnila v roku 1939, niekoľko dní pred vypuknutím II. svetovej vojny? A prečo do mestečka zavítal francúzsky geológ Racagnal a čo vlastne hľadá?

Posledný Laponec je prvou časťou z plánovanej pentalógie francúzskeho novinára a televízneho dokumentaristu Oliviera Truca, ktorému učarovala Škandinávia, najmä však málo známa etnická skupina Sámov ( Laponcov). Táto kočovná komunita obýva sever Švédska, Nórska a Fínska, plus ruský polostrov Kola. Truc, napriek tomu, že už 25 rokov žije a pracuje v Štokholme, zasadil dej detektívneho thrilleru do reálneho nórskeho mestečka Kautokeino s 3.500 obyvateľmi, blízko nórsko-fínskej hranice. Galantne sa vyhol klasickému klišé severských kriminálok, využil svoje praktické znalosti a vedomosti o tomto regióne a zaviedol čitateľa do najsevernejších neprebádaných území Škandinávie. Miesto Osla, Trondheimu či Larviku sa ocitáte v tundre, kde vám pod nohami vŕzga sneh, pokrývajúci dlhodobo zamrznutú pôdu, po končiacej sa štyridsaťdennej polárnej noci. Ako sa pomaly derie slnko na oblohu, tak sa pomaly odhaľuje motív zločinov.

Vyšetrovatelia Klemet Nango a Nina Nansenová sú príkladom spravodlivých policajtov, ktorí sú podceňovaní a zosmiešňovaní ako príslušníci unikátnej poriadkovej zložky sobej polície zo strany ostatných radových policajtov. Podľa recenzií uvedených pod tou mojou to vyznieva ako autorova zámerná personifikácia nedôvery samotných čitateľov v poctivosť policajtov. Každá prečítaná stránka odhaľuje pohnuté životné osudy týchto dvoch ľudí, ktoré vás po čase presvedčia, že aj takýto jedinci existujú.

Kým Nina je idealistická a dravá čerstvá policajtka, pochádzajúca z juhu Nórska, očarená krajinou a neznámou kultúrou, Klemet je rozvážny a opatrný bývalý elitný policajt, ktorý sa nervovo zrútil po fiasku v neúspešnom vyšetrovaní vraždy švédskeho premiéra Olofa Palmeho. Klemet Nango je navyše polovičný Sám so švédskymi koreňmi, odstrčený ako policajtami, tak i Nórmi a Sámami. Hľadá svoje miesto v živote a jedinú oporu má práve v o 30 rokov mladšej Nine. Styčným bodom oboch je ich tvrdá náboženská výchova v detstve, ženúca ich k objasneniu krádeže a vraždy.

Prvá tretina knihy je pre niekoho možno rozvláčna, ale nevyhnutná, lebo autorovým zámerom je čitateľa oboznámiť s kultúrou, folklórom a myslením Sámov, ktorá je dôležitá v napredovaní a samotnom rozuzlením príbehu. Paradoxom tejto knihy je, že po jej vydaní mnohí Škandinávci zistili, že v ich krajinách žije skoro neznáma minorita, ktorú ich predkovia vystrnadili z pôvodných území na nehostinný sever.

Čo nemožno Trucovi odoprieť je kvalitná stavba príbehu, skvelá zápletka a fantastické rozuzlenie. Vytvoril mnoho vedľajších postáv a komplikovaných vzťahov medzi nimi a hlavnými aktérmi, no ani jedna postava nie je nadbytočná a každá posúva dej dopredu. V závere sa odkrývajú všetky prepojenia z minulosti so súčasnosťou a vy nestačíte otvárať oči nad tým, ako vás autor zručne miatol, aby presvedčil o svojich literárnych kvalitách.

Posledný Laponec je určite najepickejšia a najprepracovanejšia severská kriminálna dráma s vôňou francúzskej levandule, opisujúca tragédiu jednej utlačovanej komunity cez osobnú tragédiu jej člena.

Kniha, ktorá vás samovoľne prinúti premýšľať a pýtať sa samých seba: "Prečo je človek človeku vlkom?"
Čítať viac
Juraj
10.6.2019
Krimi z najsevernejšieho severu :)
Ako vraví nadpis, v rámci Škandinávie autori krimi už ďalej na sever zájsť hádam nemôžu. A "Posledný Laponec" sa tejto pocty zhostil náležite: vyzdvihujem skutočne detailný a pre našinca veľmi pútavý a nepoznaný opis prírody i spôsobu života Sámov. Za toto 5 hviezdičiek.
Čo sa príbehu týka, je fajn, ale predsa tomu len čosi chýba: začiatok a rozbeh super, ale k finále už smeruje jedna menej pravdepodobná udalosť / stretnutie za druhou ktoré nakoniec vyústia do nie príliš uveriteľného záveru. 3 hviezdičky. Takže priemer 4* :)
Čítať viac
Petra
29.12.2014
názor čitateľa
Kniha ma veľmi oslovila. ČI už preto, že je o Laponcoch, o ktorých sa predsa len veľa nepíše/nehovorí, alebo preto že sa o spôsobe ich života dozvedám popri príbehu nové, zaujímavé fakty. Čo sa týka deja, má spád, a knižka je prehľadne delená na kapitoly. A stále sa niečo deje...ako v správnej kriminálke. :) číta sa rýchlo, za jeden deň som takmer za polovicou, takže neľutujem, že som si knihu vybrala. Čítať viac
Petr Čapek
28.9.2014
Názor čtenáře
Samotný rozjezd této knihy působí opravdu rozvláčným dojmem. Navíc se autor rozhodl jít tak trochu proti módním trendům a čtenářům nepředkládá hned na začátku žádnou brutální vraždu, ani komisaře zmítajícího se v neustálých depresích, či alkoholu. Krádež bubnu a smrt pastevce tak asi nenadchne fanoušky žánru toužící po brutalitě a frustrovaných policistech. Přesto má hlavní dvojice vyšetřovatelů Klemet Nango a Nina Nansenová rozhodně co nabídnout. I když oproti současným zvyklostem se jedná o klasické klaďase. A to je zároveň asi i největší mínus samotného příběhu. Od samého začátku víte, co od koho můžete čekat. Postavy tak místy působí až moc černobíle, přeci jen v běžném životě nikdo není bez poskvrnky a dokonalý světec, nebo záporák.

Naopak za co je autora potřeba opravdu pochválit, je výběr prostředí, ve kterém se tato kniha odehrává. Po všech těch klasických Nord krimi odehrávajících se více méně ve městech, je Laponsko opravdu vítaným oživením. A i když už se čtenáři mohli s tímto prostředím v některých detektivkách také setkat, rozhodně ne v takovéto míře. Je možná až trochu úsměvné, že nejdál na sever se neodvážil žádný ze švédských, finských ani norských autorů, ale Francouz. Trucovi se podařilo prostředí za polárním kruhem vykreslit do nejmenších detailů, včetně zajímavostí z dějin této mrazivé země a Sámů samotných. Skvělý mix detektivky a přiblížení místní historie a folkloru mohli čtenáři vidět například i u Skály Petera Maye, či Neviditelného strážce Dolores Redondo.

Pokud vás již omrzeli všichni ti vyšetřovatelé z Osla, Skane či Stockholmu, je Poslední Laponec velmi zajímavou a neotřelou alternativou k již zavedeným jménům. Navíc opravdu mrazivé a originální prostředí přiláká nejednoho čtenáře. Laponsko v sobě skrývá opravdu hodně a je škoda, že se mu věnuje tak málo spisovatelů. Trucovi se povedlo skvěle vyvážit detektivní zápletku s historií Sámů a samotným prostředím.
Čítať viac

Čítať viac

„A možno práve vtedy, oslobodení od sebectva zistíme, aký jednoduchý a krásny môže byť život. Úplne jasne uvidíme, čo všetko sme schopní obetovať a vzdáme sa toho s prekvapivou ľahkosťou, a jediný obraz, ktorý sa nám vryje navždy do pamäti, bude tvár človeka, ktorému sme podali ruku, aby vládal kráčať.“

A vráť sa po slabších - Silvia Bystričanová
A vráť sa po slabších
Silvia Bystričanová