A dosť!

Francúzske deti nevystrájajú pri jedle

Odhaľte tajomstvo výchovy detí z Paríža! Túžite vychovať vyrovnané, sebestačné a spokojné dieťa? Inšpirujte sa francúzskym spôsobom výchovy detí, ktorý vo svojej vtipnej a... Čítať viac

4,6 79 hodnotení
Vydavateľstvo
NOXI, 2012
Počet strán
256

Odhaľte tajomstvo výchovy detí z Paríža! Túžite vychovať vyrovnané, sebestačné a spokojné dieťa? Inšpirujte sa francúzskym spôsobom výchovy detí, ktorý vo svojej vtipnej a výstižnej knihe A dosť! Francúzske deti nevystrájajú... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

9,50 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Odhaľte tajomstvo výchovy detí z Paríža!

Túžite vychovať vyrovnané, sebestačné a spokojné dieťa? Inšpirujte sa francúzskym spôsobom výchovy detí, ktorý vo svojej vtipnej a výstižnej knihe A dosť! Francúzske deti nevystrájajú pri jedle napísala americká žurnalistka Pamela Druckermanová. Pri jej čítaní zistíte, že nie je nie ako nie a že aj rodič dieťaťa má právo na svoj vlastný život.

Keď sa americkej novinárke Pamele Druckerman narodilo dieťa v Paríži, nemala ambície stať sa „francúzskym rodičom“. Francúzske rodičovstvo nie je známou vecou ako napríklad francúzska móda a francúzske syry. Dokonca aj francúzski rodičia sami trvajú na tom, že nerobia nič zvláštneho.

Napriek tomu francúzske deti prespia celú noc vo veku dva alebo tri mesiace, deťom jej priateľov to trvalo rok alebo aj viac. Francúzske deti jedávajú zdravé jedlá, na rozdiel od iných detí, ktoré zjedia len hranolčeky s kečupom a vyprážaný syr. A zatiaľ čo jej americkí priatelia trávia návštevy riešením hádok medzi svojimi deťmi, jej francúzski priatelia popíjajú kávu, kým sa deti pokojne hrajú.

Vo Francúzsku je materstvo samé o sebe úplne iným zážitkom. Vo Francúzsku neplatí, že matky malých detí nemajú vlastný život. Francúzske matky nie sú otrokyňami svojich detí, majú aj priestor pre seba a napriek tomu sú vynikajúcimi rodičmi. Majú jednoduchý, pokojný vzťah so svojimi deťmi, ktoré im Druckermanová môže len závidieť.

Francúzske deti sú rovnako búrlivé, zvedavé a kreatívne ako Američania. Ale sú oveľa lepšie vychované a správajú sa slušne. Rodičia ich do ničoho nasilu nenútia a dovolia im objavovať svet svojím vlastným tempom.
Čítať viac
Počet strán
256
Rok vydania
2012
Naše katalógové číslo
179369
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
NOXI
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

79 hodnotení

57
15
5
1
1

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

Laura
Neoverený nákup
27.11.2021
Väčšinou čítam iba romantické príbehy a YA knihy. Občas mi však do oka padne aj nejaká "odborná" literatúra, ktorej nedokážem odolať. Zatiaľ sa v tomto štýle u mňa favoritkami stali Francúzske spisovateľky. Respektíve sú to Američanky, ktoré sa presťahovali do Paríža.

Prvou knihou bola Moje ulice v Paríži, v ktorej autorka opisovala život vo Francúzsku, medziľudské vzťahy, históriu ulice, na ktorej býva, chute a tradície Francúzov.

Tentokrát som sa začítala do príručky, ako vychovať dobré dieťa. Autorka knihy sa taktiež z Ameriky presťahovala do Paríža kde ju po narodení prvého dieťaťa prekvapilo, že iba to ich je také neposlušné. Francúzske deti totiž poslušne sedia pri stole, jedia to čo rodičia len v menšej porcii (vrátane zeleniny a rýb), neskáču rodičom do rozhovoru, vedia počkať, spia celú noc, slušne zdravia, vedia sa samé zahrať a okrem go?ter (popoludňajšieho zákusku) nemaškrtia.

Ale, ako je to možné? Každý z nás predsa vie, že deti nedokážu dlho obsedieť, vyžadujú si pozornosť, zvyčajne sa do jedného roka v noci často budia a neznášajú zeleninu. Nuž, Francúzi sa riadia jednoduchým CADRE, čo je v podstate rámec, súhrn pravidiel. Ten rodičia deťom nastolia už krátko po narodení a ony ho rešpektujú. S výnimkou B?TISE (malej nezbednosti), ktorú im rodičia odpustia.

To a mnoho ďalšieho nájdete v tejto skvelej knihe, ktorú autorka napísala po vlastnej skúsenosti so svojimi tromi deťmi a najmä po mnohých rozhovoroch a pátraniach medzi Francúzskymi rodičmi, priateľmi ale aj psychológmi a lekármi.

Ja svoje deti ešte nemám, no už teraz viem čo robiť aby bolo moje dieťa iné a poslušnejšie, ako deti, ktoré vídam okolo seba. Vždy som milovala všetko spojené s Francúzskom a ich výchovne metódy stoja aspoň za vypočutie. Možno sa nebudú páčiť každému, možno vám prídu tvrdé a kruté, no podľa mňa sú cestou k tomu aby som na ne nemusela každú chvíľu vrieskať a upozorňovať ich aby sa nehádzali v zúrivosti o zem (ako je to napríklad aj pri mojej malej sestre).
Čítať viac
4
11.11.2021
Autorka je Američanka žijúca v Paríži. Vychováva 3 deti a porovnáva americkú a francúzsku výchovu. Často je nám - čitateľom zo Slovenska a Česka tá francúzska (európska) výchova bližšia a niektoré veci z knihy sú nám prirodzené. Napríklad autorka sa pozastavuje nad tým, že deti vo Francúzsku musia zdraviť a nezdravenie je považované za neslušné. Alebo, že malé deti vo Francúzsku nejedia denne chipsy a nepijú colu. To je rovnaké aj u nás. Niektoré myšlienky sú však zaujímavé a začíname ich skúšať doma. Nájdu sa aj časti v knihe s ktorými nesúhlasím vôbec - jasle napríklad. Z tohto dôvodu mám z knihy zmiešané, ale ak si z nej vyberie človek len to, čo potrebuje, prečo nie? 7/10 Čítať viac
Adela Vencelová
Neoverený nákup
3.8.2021
Výborná kniha!
Zatiaľ matkou nie som a nemôžem to vyskúšať, čo ma celkom štve, keď mi toto obdobie raz do života príde, určite sa k nej vrátim!
Páčilo sa mi aj ako je napísaná a zhltla som ju za večer :)
Čítať viac
12
1.7.2021
poučná
Knihu som čítala na dva krát.
Druhý raz som už mala dve deti a dávala mi úplne iný význam, zrazu bola zaujímavá.
Určite odporúčam všetkým zúfalým mamičkám, ktoré o sebe pochybujú, lebo nič sa neje také horúce ako sa navarí a pochybnosti pramenia iba zo zlého uhlu pohľadu :-)
Naučme sa od Francúzov ako si užívať rodičovstvo, lebo je krásne!
Čítať viac
Kristína Krchová
Overený nákup
12.5.2021
:))
Kniha sa mi veľmi páčila. Autorka píše vtipne (nehanbí sa spraviť si srandu aj zo svojich zážitkov) a zároveň pekne “vypichla” princípy výchovy.
Na knihe sa mi páči, že opisuje ako nájsť rovnováhu. Videla som “studených” rodičov a poslušné, no ustráchané deti (poslušnosť len zo strachu z násilia od rodiča). Videla som “liberálnych” rodičov a pri nich rozmaznané deti. Oba extrémy sú škodlivé. Táto knižka pekne opisuje hľadanie zlatého stredu. Dieťa nemá byt pre rodiča bohom a nemá byt handrou, ale človekom s rovnakou uznanou dôstojnosťou.

Odporúčam ľuďom s otvorenou mysľou, ktorým princíp “nejak na to pridem, veď to zvládli aj naši” pri výchove nestačí.
Čítať viac
7
4.1.2021
Úsmevný príbeh mamičky, ktorý ponúka množstvo inšpirácií a rád k výchove detí. Kniha ma veľmi pobavila ale zároveň sa mi veľmi páčil koncept francúzskej výchovy, ktorého hlavnou myšlienkou je, že život sa narodením dieťaťa nekončí. My Slovenky totiž máme tendenciu sa naplno venovať materstvu, často na úkor samej seba. Čítať viac
11

Zbožňujem knihy. Nie len ich čítať, ale mať ich doma. Každý deň okolo nich prechádzať a na chvíľu sa stratiť v ukrytých príbehoch a životoch. A potom mať tie myšlienky a situácie v hlave a hocikedy ich vytiahnuť. Pred pár rokmi som prečítala 5-10 kníh mesačne, ale momentálne sa venujem môjmu malému čitateľovi a fantázii ukrytej v detských knihách ❤️. Aktuálne ma lákajú osudy z edície Pandora vydavateľstva Inaque.

Andrea Gy
Overený zákazník
9.3.2020
Veľmi humorne podaný pohľad na výchovu. Knihu som odporučila všetkým tehotným kamarátkam. Skvelé, jednoduché tipy a triky, ktoré nie sú náročné na realizáciu pri výchove a pri živote s malým dieťaťom. Kniha je písaná veľmi pútavým štýlom, človek má pocit akoby čítal román. Odporúčam všetkými desiatimi Čítať viac
11

Zbožňujem knihy. Nie len ich čítať, ale mať ich doma. Každý deň okolo nich prechádzať a na chvíľu sa stratiť v ukrytých príbehoch a životoch. A potom mať tie myšlienky a situácie v hlave a hocikedy ich vytiahnuť. Pred pár rokmi som prečítala 5-10 kníh mesačne, ale momentálne sa venujem môjmu malému čitateľovi a fantázii ukrytej v detských knihách ❤️. Aktuálne ma lákajú osudy z edície Pandora vydavateľstva Inaque.

Andrea Gy
Neoverený nákup
9.3.2020
Nevravím, že som všetkým sa viem stotožniť, ale čítanie je to príjemné. Čítať viac
10
27.2.2019
No..
Keď čítam recenzie až rozmýšľam ci sme čítali tu istú knihu. Príde mi ako slabši ženský román. Jedinú hviezdu dávam sa exkurziu do francúzskej kultúry. Veľmi som bola zvedavá najmä na ten dokonaly spánok a nasla som metódu vyplakania dieťaťa. Toto teda máme nasledovať? Na to autorka,, skúmala,, Francúzov a potrebovala sa s nami o tom podeliť? Som sklamaná.. Čítať viac
Majkak
Neoverený nákup
13.7.2018
Geniálna kniha
O výchove som už toho prečítala veľa, ale musím povedať, že máločo ma tak "chytilo" ako táto kniha. Porovnávanie medzi francúzskou a americkou kultúrou, či spôsobom výchovy bolo doslova "oči otvárajúce". Samozrejme, nie všetko sa mi páčilo, ale dôležité je, že som si našla to svoje. Škoda len, že sa mi nedostala do rúk skôr, keď sme bojovali so spánkom. Čítať viac
Jiri Novak
Neoverený nákup
5.1.2017
Velmi čtivé napsaná kniha. Přečetl jsem před jejím zakoupením i druhou knihu této autorky DITE A CO TED? Tuto knihu jsem po přečtení zakoupil i pro snachu a dceru, které obě mají batolata. Potom jsem začal pátrat po této první knize A DOST. V češtině byla vyprodaná ale sehnal jsem ji ve slovenštině a jsem rád že ji mám. Výborná kniha. Čítať viac

Čítať viac

„„Anna, tuším táraš hlúposti.” „Pravdaže, chlapček môj. Nevieš, že iba veľmi bláznivý ľudia hovoria vždy rozumne?”“

Anna v Avonlea - Lucy Maud Montgomery
Anna v Avonlea
Lucy Maud Montgomery