Uhádneš, komu patria Tajomné knižnice?   Súťažiť
Naše priezviská - Milan Majtán, VEDA, 2014

5,50 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Naše priezviská

Na Slovensku doteraz chýba monografické alebo slovníkové spracovanie priezvisk. Tento stav sa usiluje zmierniť popularizačná monografia M. Majtána Naše... Čítať viac

Vydavateľstvo
VEDA, 2014
Počet strán
196

Na Slovensku doteraz chýba monografické alebo slovníkové spracovanie priezvisk. Tento stav sa usiluje zmierniť popularizačná monografia M. Majtána Naše... Čítať viac

  • Brožovaná väzba
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Ďalšie knižné vydania
Naše priezviská - Milan Majtán, VEDA, 2018
Brožovaná väzba
Slovenčina, 2018
Vypredané

Naši škriatkovia odporúčajú

Vražda v Mena House - Erica Ruth Neubauer, Slovenský spisovateľ, 2023

Viac o knihe

Na Slovensku doteraz chýba monografické alebo slovníkové spracovanie priezvisk. Tento stav sa usiluje zmierniť popularizačná monografia Milana Majtána Naše priezviská.

V úvode sa nachádza stručný prehľad vzniku a vývinu priezvisk od prímen a prídomkov až po dnešné dedičné priezviská, jazyková a gramatická charakteristika i prechyľovanie priezvisk. Autor venuje pozornosť aj rozšíreniu a frekvencii niektorých priezvisk na Slovensku.

V druhej časti publikácie sa podrobnejšie uvádzajú najčastejšie priezviská, ktoré sa utvorili z rodných (krstných) mien, z názvov remesiel a zamestnaní, z pomenovaní rodinných a príbuzenských vzťahov, priezviská podľa spoločenského zaradenia, pôvodu a vlastností a charakteristika frekventovaných i menej častých prípon, pomocou ktorých sa slovenské priezviská tvorili. V samostatnej kapitole autor voľnejšie vysvetľuje pôvod niektorých na prvý pohľad možno nepriezračných priezvisk, spôsob výskumu, pomocou ktorého dospel k uvedeným zisteniam, a rôzne zaujímavosti, s ktorými s stretol počas štúdia a skúmania vývinu slovenských priezvisk. Formou slovníka sú spracované priezviská z obce Turzovka.

V závere knihy Milan Majtán na niekoľkých príkladoch ukazuje, ako sa prostredníctvom genealogického výskumu, štúdiom archívnych materiálov a matrík možno dopracovať k pôvodu daného priezviska.
Čítať viac
Počet strán
196
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
148×210 mm
Hmotnosť
249 g
ISBN
9788022413572
Rok vydania
2014
Naše katalógové číslo
176390
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
VEDA
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,5 / 5

4 hodnotenia

1
1
1
1
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Michal
Neoverený nákup
8.3.2021
Priezviská
Vynikajuca odborna sonda do nasich prizvisk... dlho som knihu zhanal. Dobre a podrobne rozpracovaná. Od autora mam aj jeho starsiu knihu o Nazvoch obci v ČSSR. Privítal by som väcsie mnozstvo priezvisk o ktorych osobne viem. Čítať viac
Mariana
Neoverený nákup
28.5.2014
Názor čitateľa
kniha, ktorá u nás chýbala, zrozumiteľne a pútavo napísaná Čítať viac

Vydavateľstvo VEDA

Čítať viac

„Život pozostáva z malých rozhodnutí, ktoré robíme, z jednotlivých momentov, ktoré majú moc všetko zmeniť.“

Kniha stratených mien - Kristin Harmel, 2021
Kniha stratených mien
Kristin Harmel