Prózy - Ján Johanides - Ján Johanides
Prózy - Ján Johanides
5,00 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Prózy - Ján Johanides

Ján Johanides

Je jedným z najznámejších prozaikov generácie nastupujúcej v 60. rokoch. Do slovenskej prózy priniesol podnety literárneho existencializmu a antirománu.

Základnú školu a gymnázium absolvoval v rodisku, 1954-57 študoval históriu, estetiku a dejiny umenia na Filozofickej fakulte UK v Bratislave,...

Akcia
Vydavateľstvo
Kalligram, 2009

Snáď s výnimkou prvých časopiseckých próz a čiastočne aj debutu Súkromie sú všetky prózy Jána Johanidesa zvláštnou alianciou veľkej histórie a komornej dramatickej situácie. Už Johanidesov debut však ukazuje dva okruhy jeho námetových preferencií...

Čítaj viac

5,00 €

Posielame do šiestich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Snáď s výnimkou prvých časopiseckých próz a čiastočne aj debutu Súkromie sú všetky prózy Jána Johanidesa zvláštnou alianciou veľkej histórie a komornej dramatickej situácie. Už Johanidesov debut však ukazuje dva okruhy jeho námetových preferencií. Príklon k veľkej histórii zastupujú novely Nerozhodný, Súkromie, Postoj. Druhým okruhom sú dramatické sondy do krajných podôb ľudskej existencie, problém voľby, sebareflexie a transcendencie. V čistej podobe ich prinášajú novely Potápača priťahujú pramene mora a Kráska a výlet.

Johanidesova próza sa neskôr voči čitateľovi angažuje prvoplánovejšie, často s dôrazom na otvorené, expresívne pomenúvanie mravných a sociálnych nedostatočností jednotlivca a spoločnosti. V prítomnom výbere je príkladom kritikou kontroverzne prijatá próza Nepriznané vrany. Jadro prozaického výberu tvorí epicky najkošatejší román Previesť cez most z prelomu osemdesiatych a deväťdesiatych rokov, komorné, a predsa epicky vrstvené rozprávanie s voľne štylizovaným autobiografickým pozadím, ktoré sa objavuje aj v iných Johanidesových vydarených textoch, predovšetkým v románe Najsmutnejšia oravská balada z druhej polovice osemdesiatych rokov, vnútorne zasvätenom, štylisticky ornamentálnom rozprávaní o Orave ako duchu miesta autorovho rodiska.

Dôležitou súčasťou výberu sú Johanidesove eseje a rozhovory, v ktorých prezentuje nealibistický a prekvapujúco nenihilistický postoj voči sebe, ľuďom a dobe. Príkladom môžu byť eseje Rusko a bolesť od Goľadkina ku Goľadkinom, Identita v kríze a Fanatizmus - večná náplasť na ranu.
Čítaj viac
Kúpte spolu
10,00 €
Ušetríte 6,62 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
776
Väzba
pevná väzba
Rozmer
145×205 mm
Hmotnosť
1018 g
ISBN
9788081012747
Rok vydania
2009
Edícia
Knižnica slovenskej literatúry
Naše katalógové číslo
175645
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Kalligram
Kategorizácia

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

Čítaj viac
Kúpte spolu
10,00 €
Ušetríte 6,62 €

„Čítanie knihy je neustály dialóg, pri ktorom nás kniha oslovuje a naša duša jej odpovedá.“

André Maurois