Kauzu vyhral Boh - Karen Armstrong
Kauzu vyhral Boh
17,90 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Kauzu vyhral Boh

Čo v skutočnosti znamená náboženstvo

Tatran, 2014
Vydavateľstvo
Tatran, 2014
Preklad

Prvý raz v dejinách ľudstva sa milióny mužov a žien odvrátili od Boha. Nechcú s ním mať nič spoločné. Ale v minulosti naši predkovia podnikali dlhé a strastiplné púte, aby okúsili posvätnú realitu...

Čítaj viac

17,90 €

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe


Známa religionistka napísala viac ako len náboženskú históriu; pôsobivo hovorí o tom, ako Západ zápasí s existenciou Boha a ako ho stvárnil v slovách, umení a myšlienkach… Brilantné rozprávanie… Prístupná a fascinujúca štúdia o tom, ako vidíme Boha.
Kirkus ReviewsPrvý raz v dejinách ľudstva sa milióny mužov a žien odvrátili od Boha. Nechcú s ním mať nič spoločné. Ale v minulosti naši predkovia podnikali dlhé a strastiplné púte, aby okúsili posvätnú realitu. Svoje nevšedné zážitky opisovali ako Boha, Brahmana, Nirvánu alebo Tao: náboženstvo definovalo človeka. V súčasnosti sa rady ateistov na celom svete rozrástli a zanovito odriekajú svojskú modlitbu – Boh neexistuje. Vyznačujú sa rovnakým oduševnením ako kresťanskí misionári v časoch horlivého šírenia viery.

Kto alebo aký je Boh? Túto otázku skúma Karen Armstrongová nielen v diele História Boha, ktoré jej prinieslo celosvetový úspech, ale v hľadaní pokračuje aj v publikácii Kauzu vyhral Boh. Pritom dochádza k poznaniu, že ľudstvo si v každom čase formulovalo obraz Boha podľa vlastných potrieb. Pre tri monoteistické náboženstvá – židovstvo, kresťanstvo a islam, ale aj pre iné náboženské predstavy platí, že nový obraz Boha sa presadil len vtedy, keď to ľuďom pomohlo v ich každodenných starostiach.

Armstrongová sleduje históriu viery od paleolitu až po súčasnosť a ukazuje, že veda a náboženstvo ešte prednedávnom neviedli medzi sebou ľúty boj. Veda však zmenila tón ich dialógu. Zmysel slov ako viera a tajomstvo sa od základu zmenil, takže ateisti aj teisti v súčasnosti hovoria aj premýšľajú o Bohu spôsobom, aký by naši predkovia pokladali za nanajvýš šokujúci.

Prečo v súčasnosti nemožno uveriť v Boha? Má Boh budúcnosť aj v ére agresívneho vedeckého racionalizmu? Karen Armstrongová je presvedčená, že ak sa tvorivým pohľadom pozrieme hlboko do minulosti, budeme schopní dospieť k viere, ktorá sa bude vedieť nanajvýš priamo vysloviť k potrebám nášho utrápeného a nebezpečne polarizovaného sveta.
Čítaj viac

Recenzie, kritiky

Mimoriadne pôsobivá kniha Karen Armstrongovej Kauzu vyhral Boh provokuje k zamysleniu a vzbudzuje rešpekt. Pokúša sa odpovedať na nezodpovedané a možno aj nezodpovedateľné otázky ako:
Prečo sme pred 13,7 miliardami rokov, počas veľkého tresku, začali existovať? Prečo sú zákony elektromagnetizmu alebo gravitácie také, aké sú? A prečo vôbec zákony? Čo tu robíme? A predovšetkým, ako môžeme porozumieť svetu? Prečo sme vybavení intelektom, ktorý môže rozmetať na kúsky celý tento nádherný kozmický poriadok a dať mu iný zmysel? Je to naozaj šokujúce.
Súčasnosť dozrela na knihu Kauzu vyhral Boh. Inteligentné rozprávanie zaujíma vyčítavý postoj voči čoraz bojovnejšiemu ateizmu, ktorý sa elegantne zmocňuje západného náboženského myslenia.
The New York Times Book Review

Karen Armstrongová napísala viac ako tucet kníh, v ktorých sa zasadzuje za niečo, čo ľuďom až tak veľmi nevonia – naznačuje cestu, ako bez agresívnej arogancie môžeme bojovať za svoje presvedčenie. Je to aj odpoveď na hlbokú ľudskú túžbu vyznávať svoju vieru neformálne a slobodne.
The Economist

Nezávislá britská vedkyňa a bývalá mníška sa vďaka svojim nespočetným dielam stala známou a obdivovanou autorkou, pokiaľ ide o svetové dejiny náboženstiev… Zaslúžila sa o to jej obdivuhodná znalosť religióznej témy, ku ktorej pristupuje nanajvýš citlivo… Armstrongovej dielo je zrozumiteľné,
humanistické a neobyčajne dobre sa číta… Jasne a prístupne zaznamenáva transcendentálnu históriu náboženstva. Aj tajomná mystika má v jej diele svoje miesto. Zrozumiteľnosť a ľahkosť textu urobili z publikácie Kauzu vyhral Boh jednu z najsilnejších a najpresvedčivejších náboženských kníh.
Publishers Weekly

Kauzu vyhral Boh (Dominika Jelínková), citaj.to

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
The Case for God
Rozmer
158×241 mm
ISBN
9788022206310
Naše katalógové číslo
167157
Počet strán
388
Hmotnosť
642 g
Rok vydania
2014
Väzba
pevná väzba s prebalom
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Tatran

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

3,5 / 5

6 hodnotení

2
1
1
2
0

9
27.5.2015
narocna, ale vyborna kniha
Overený nákup
kniha je skor vedecke pojednanie nez popularizacny titul. snazi sa o objektivnost, co je fajn, avsak pre laika (nielen v teologii, ale ne-vedca) to moze byt narocne a miestami nezazivne susto. autorka si dala vela prace a jej vysledky su skvele, kniha je putava a citava, ale nie je to citanie na dovolenku ani na vecer pred spanim. skor vedecka publikacia vydana v beznom vydavatelstve.
ako taka je vsak naozaj skvela. najma sa netvari, ze nasla odpovede na vsetky otazky - v dolezitych pripadoch radsej ponecha tazku otazku, ako by mala dat lacnu odpoved, co si velmi vazim.
Čítaj viac
Radovan DEMOČKO
6.5.2014
Nie ľahké hľadanie objektívnosti
Zatiaľ som napriek veku nedorástol na túto knihu. Napriek tomu ma trafila presne. Je to pre môj vrtulník nadhľadu a poznávania skutočného "Boha" riadna nádrž paliva. No nemyslím si, že je to kniha, ktorú môžte vziať do ruky ako prvú v prípade, že Vás oslovil názov. Mohla by vo Vás zlomiť túžbu ďalšieho hľadania otrasením sebavedomia. Ten pocit poznám. Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Obsah niečej knižnice je súčasť jeho histórie, rovnako ako obraz po predkoch.“

Anatole Broyard