Slovník stratených slov

Román o sile slov, ktoré obrátili históriu hore nohami

Novinka
Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
TOP #12
Vydavateľstvo
Motýľ, 2022

Ďalšie formáty

Kniha
11,20 €

Esme sa narodila do sveta slov. Svoje detstvo trávi v Skriptóriu, záhradnom domčeku v Oxforde, kde jej otec a tím zanietených lexikografov zbierajú slová pre prvý Oxfordský slovník anglického jazyka...

Čítať viac

Esme sa narodila do sveta slov. Svoje detstvo trávi v Skriptóriu, záhradnom domčeku v Oxforde, kde jej otec a tím zanietených lexikografov zbierajú slová pre prvý Oxfordský slovník anglického jazyka...

Čítať viac

Ďalšie formáty

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Esme sa narodila do sveta slov. Svoje detstvo trávi v Skriptóriu, záhradnom domčeku v Oxforde, kde jej otec a tím zanietených lexikografov zbierajú slová pre prvý Oxfordský slovník anglického jazyka.

Počas dospievania si Esme uvedomí, že niektoré slová a ich významy, hlavne tie týkajúce sa žien a skúseností obyčajných ľudí, sú podľa lexikografov menej dôležité ako iné, a preto ich do Oxfordského slovníka anglického jazyka nezaznamenajú. Esme sa tak dáva do vyhľadávania slov pre svoj vlastný slovník: Slovník stratených slov. Aby sa jej to podarilo, musí opustiť bezpečný svet univerzity a vydať sa za bežnými ľuďmi, ktorí jej chýbajúce slovíčka doplnia. Príbeh sa začína na konci viktoriánskej éry, pokračuje snahami hnutia sufražetiek o volebné právo žien až k prvej svetovej vojne.

Slovník stratených slov ponúka jedinečný rozprávačský talent a skryté riadky stratené z histórie, ktorú napísali muži. Autorka Pip Williamsová sa inšpirovala skutočnými udalosťami, vyhľadávanými v archívoch Oxfordského anglického slovníka, aby prerozprávala provokujúci a originálny príbeh.

Slovník stratených slov je nádherná, lyrická a hlboko podnetná oslava slov a sily jazyka formovať svet.
Čítať viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Na sklade, posielame ihneď
11,20 €
-25 %

E-knihy a audioknihy

E-kniha
Okamžite na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Novinka
PDF
EPUB
MOBI
8,96 €
-25 %
Ďalšie
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
The Dictionary of Lost Words
Počet strán
432
Rok vydania
2022
Naše katalógové číslo
1554603
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Motýľ
Kategorizácia

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

4,8 / 5

4 hodnotenia

3
1
0
0
0

6
predvčerom
Slová sú nástrojom zmŕtvychvstania
Kľakla som si na zem, aby som zavrela kufor. Prstami som prešla po slovách – kostrbatých, neuhladených, ale trvalých. Slovník stratených slov.

Už na prvých stranách vás pohltí nezvyčajná atmosféra konca 19.storočia, kedy sa ocitáme u malej Esme, v Skriptóriu. Hoci to znie honosne, bola to len chatrč na dvore jedného domu v Oxforde. No žilo to tam slovami, ktoré dobrovoľníci posielali z celého sveta a pár ľudí ich tam triedilo a ukladalo. Tak sa rodil anglický jazyk a Oxfordský slovník.

Magické miesto, kde trávila Esme hodina a hodiny, pretože slová ju fascinovali. Občas nejaké slovo skĺzlo z triediaceho stola a ona ho chcela zachrániť. Aby sa nestratilo. Ale ako jej vravel otec, niektoré slová nedávajú zmysel, nepoužíva ich dosť ľudí a nie sú dostatočne dôležité. Preto ich jednoducho vyhodia...

„Ale ak ich nedáte do slovníka, môže sa na ne zabudnúť.“
Otec naklonil hlavu na bok a hľadel na mňa, akoby som povedala niečo dôležité. „Áno, môžu.“

Slovník stratených slov je originálny príbeh, navyše skvele napísaný, citlivý a mierne provokatívny. Príbeh o dobrodružstve slov, ktoré nás vedia nielen opísať, reprodukovať naše emócie, postoje, ale niekedy nás doslova definujú. Príbeh o dôležitosti žien, ktoré boli neraz vytláčané na okraj spoločnosti, zaznávané a akoby sa zabúdalo na ich prínos v histórii.

Je to príbeh o magickej a úžasnej sile slov, vďaka ktorým môžu ženy zažiariť, pretože si to zaslúžia. Slová by totiž nemali byť iné pre mužom a iné pre ženy. Nemali by sa odlišovať...
To všetko na pozadí pútavých historických kulís s nádherne vykreslenými postavami, ktoré si vás získajú.

Niektoré slová sú dôležitejšie ako iné – to ma naučilo detstvo v Skriptóriu. Trvalo mi však dlho, kým som pochopila prečo.

Je to jedinečný príbeh o dôležitosti slov a ich záchrane. Napríklad v roku 1901 sa zistilo, že v slovníku chýba slovo bondmaid. Otrokyňa, nevoľníčka, v tomto preklade bezprávna – to bolo prvé slovo, ktoré Esme videla „spadnúť“ z triediaceho stola, zdvihla ho a skryla. Inak by sa navždy stratilo...
Prvá verzia Oxfordského slovníka bola naozaj viac „mužskou“ záležitosťou, orientovaná na mužov a mierne zabúdajúca na ženy.

„Na to nikdy nezabudni, Esme. Slová sú nástrojom zmŕtvychvstania.“

Zaujímavý bol aj rok 1928, kedy sa v londýnskej Goldsmith’s Hall zišlo stopäťdesiat mužov, aby oslávili vydanie Oxfordského slovníka anglického jazyka. 71 rokov od začiatku prác na slovníku. Ženy nepozvali, no trom povolili sedieť na balkóne a pozorovať mužov, ako jedia.

Autorka zručne vystavala fiktívny príbeh Esme na historických základoch Oxfordského slovníka anglického jazyka. Pridŕžala sa faktov a udalostí, no celé to okorenila pútavým príbehom.

Niektoré slová boli ako vtáčatká spadnuté zo stromu. Pri iných som mala pocit, že sú ako stopy, vedela som, že sú dôležité, no nebola som si istá prečo...
Čítať viac
4
Billy Summers - Stephen King
Práve čítam
Billy Summers

Obľubujem knihy, ktoré v sebe skrývajú pocit hrôzy a napätia. Zaujímavý dej, a koniec ktorý človeka upúta natoľko, že knihu začne čítať znova.

Silvia Andodyová
pred tromi dňami
jedným slovom : Krása. Tak nádherná kniha, plná lásky, priateľstva, humoru ale aj smútku a straty, ktorá čaká každého. Zamilovala som sa do knihy na prvú náhodne otvorenú stránku v kníhkupectve, keď že to je môj osobný spôsob vyberania si kníh, a plánujem ju určite ešte veľakrát prečítať. Pri čítaní som sa veľmi zasmiala, ale dvakrát toľko som sa naplakala, a prežívala pocity hlavnej postavy, ako by boli moje vlastné....Úžasná kniha. Čítať viac
12
Anna Kareninová 2. - Lev Nikolajevič Tolstoj
Práve čítam
Anna Kareninová 2.

Žijem si perfektný život, aj keď som ešte len na začiatku svojej cesty. Plním si sny a pracujem v knižnom vydavateľstve. Knihy sú a predpokladám, že už aj navždy budú, moja vášeň. Ľúbim ľúbiť, usmievať sa a cestovať. Popri knihách si vždy rada nájdem čas na svoje mačky, objavovanie zákutí Bratislavy alebo mojej rodnej Žiliny a samozrejme na priateľa, ktorý ma nekonečne ľúbi a podporuje vo všetkom čo robím.

Adriána Grečnárová
pred piatimi dňami
Úchvatná, citlivá, krásna a dôležitá kniha podložená skutočnými udalosťami.

Mapuje život Esme - od malého dievčatka skrytého pod stolom v skriptóriu, rodisku prvého Oxforského slovníka, až po vydanie dvanásteho zväzku a jej smrť. Kniha sa pokúša dať odpoveď na otázku či sú mužské slová iné ako ženské. Či ovplyvnilo ženy to, že sa na slovníku podieľali takmer výlučne muži. Odpoveď už musíte nájsť medzi riadkami knihy.

Tá je mimochodom napísaná krásne. Akčné scény by ste tam hľadali len ťažko, no i tak sa od nej nie a nie odtrhnúť. Jemne podaný príbeh plny emócii, ktorý stojí za prečítanie.

P.S.: Lepíky na všetky tie krásne myšlienky, ale aj poburujúce pasáže týkajúce sa ženského práva nebudú na škodu :)

P.S.II: Tá obálka je wow!
Čítať viac

Čítať viac
Čítať viac

„Čítal mi a ja som sa doňho zaľúbila tak, ako keď človek zaspáva. Pomaly, pomaličky a potom zrazu úplne.“