Knihy
E-knihy

Kognitívne paradigmy

Európa, 2012
Vydavateľstvo
Európa, 2012

Dá sa povedať, že v kognitívnej vede, napriek vzájomnej rivalite a nekompromisnej kritike, v súčasnosti koexistujú tri hlavné paradigmy: symbolová (podľa nej sa myseľ podobá na digitálny počítač, ktorý má k dispozícii symbolové reprezentácie ...

Čítaj viac

9,49 €

Bežná cena Bežne 9,99 €

Ušetríte 5%

Posielame do piatich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Zborník najnovších odborných prác o kognitívnej vede.

Dá sa povedať, že v kognitívnej vede, napriek vzájomnej rivalite a nekompromisnej kritike, v súčasnosti koexistujú tri hlavné paradigmy: symbolová (podľa nej sa myseľ podobá na digitálny počítač, ktorý má k dispozícii symbolové reprezentácie a manipuluje s nimi podľa určitých syntaktických pravidiel), konekcionistická (v rámci ktorej sa kognitívne funkcie modelujú pomocou umelých neurónových sietí, inšpirovaných vlastnosťami mozgu) a stelesnenej kognície (ktorá kladie dôraz na senzomotorickú inteligenciu a ukotvenosť kognície v materiálnom a sociálnom prostredí). Hoci každá z týchto paradigiem vznikla v rôznej dobe, novšia paradigma nikdy celkom nedeštruovala predchádzajúce, skôr naopak: paradigmy sa navzájom doplňujú a stimulujú. Samozrejme, táto situácia má vplyv na riešenie aktuálnych problémov v rôznych oblastiach výskumu, ktorým sa venujú jednotliví autori monografie. Či už ide o oblasť intenzívneho skúmania vývinu kognície, nekonečné pokusy o pochopenie mentálnej kauzality, efektívnosť (resp. neefektívnosť) intuitívneho usudzovania, modulárnu alebo nemodulárnu povahu centrálnych kognitívnych procesov, explanačnú silu teórie zrkadliacich neurónov alebo o ďalšie problémy či oblasti. Autori monografie využívajú celú škálu metód skúmania od teoretických analýz, cez počítačové simulácie, až po experimentálne metódy. Súvisí to s podstatnou vlastnosťou kognitívnovedného skúmania, t. j. s jeho prierezovosťou a s využívaním metód všetkých relevantných disciplín. A práve preto je aj zloženie autorského tímu interdisciplinárne a tvoria ho filozofi, psychológovia i informatici.


Čítaj viac
Kúpte spolu
Kognitívne paradigmy - Ján Rybár a kol.
Záchrana pečene - Anthony William
38,41 €
Ušetríte 5,48 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
256
Hmotnosť
308 g
Rok vydania
2012
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Európa
Rozmer
135×210 mm
ISBN
9788089111794
Naše katalógové číslo
130426

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,0 / 5

1 hodnotenie

0
1
0
0
0

Martin Marko
10.10.2012
Slušný prehľad aktuálnych tém
Zrozumiteľnosť:
Obsažnosť: **
Aktuálnosť:

...a malé plus za niekoľko zaujímavých odkazov (teoretických i konkrétnej literatúry). Kniha síce nejde do hĺbky, problémov, ktorými sa zaoberá (symbolická / konekcionistická / stelesnená paradigma; modularita a kognitívna štrukturácia), no vzhľadom na rozsah a účel knihy to je pochopiteľné. Hoci "zaujímavé" odkazy možno nájsť na internete aj zadarmo, nemôžem povedať, že by som ľutoval kúpu. Odporúčam však skôr ľuďom nezbehlých / menej pokročilých v kognitívnej vede / psychológií.
Čítaj viac

O autoroch

Čítaj viac
Kúpte spolu
Kognitívne paradigmy - Ján Rybár a kol.
Záchrana pečene - Anthony William
38,41 €
Ušetríte 5,48 €

„Milý, píšem vám celkom nahá, lebo chcem byť jednoduchou a úprimnou“

Človek na ulici - Ivan Horváth
Človek na ulici
Ivan Horváth