Harriet Beecher Stowe: Chalúpka strýčka Toma. Ikar, 2023.
Via Gemito - Domenico Starnone, Inaque, 2022

18,99 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Via Gemito

Po smrti svojho otca Federìho sa rozprávač vydáva po stopách života tohto rozmarného a impulzívneho muža, cez deň železničného robotníka a v noci maliara... Čítať viac

Vydavateľstvo
Inaque, 2022
400 strán
6-7 hodín čítania

Po smrti svojho otca Federìho sa rozprávač vydáva po stopách života tohto rozmarného a impulzívneho muža, cez deň železničného robotníka a v noci maliara... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

18,99 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo
Kniha je dostupná v 14 knižniciach. Pozrieť dostupnosť v knižniciach

Naši škriatkovia odporúčajú

Kukučie vajce - Camilla Läckberg, Slovart, 2023

Viac o knihe

Po smrti svojho otca Federìho sa rozprávač vydáva po stopách života tohto rozmarného a impulzívneho muža, cez deň železničného robotníka a v noci maliara.

Najstarší syn vo svojich spomienkach na otca a detstvo strávené v tieni jeho nálad a rozmarov odkrýva rôzne otázky ľudskej existencie. Určujú náš život vonkajšie okolnosti? Alebo sa na ne iba vyhovárame? Federì sa celý život tváril ako obeť svojho nízkeho pôvodu, pre ktorý sa nikam nedostal, bol človek, ktorý vláči manželku a deti ako bremeno, brániace preraziť mu vo svete umenia. Svojimi výbuchmi a urážlivosťou určuje život celej rodiny. A čo rodičia, dokážu deťom odovzdať svoje hodnoty alebo sa deti musia voči nim vymedziť a tak nájsť vlastnú cestu? Syn neznáša otcove poznámky o ženách, o sexe, jeho svetácke, arogantné správanie, a preto sa rozhodne, že nikdy nebude taký, že bude robiť presný opak. A tak mu otec určuje život, aj keď s ním už nie je.

Retušovaním vrstiev spomienok syn postupne otvára okná do svojej minulosti v byte na Via Gemito, kde žil obklopený veľkou rodinou, a prežíva tak svoje detstvo poznačené úzkosťou, rešpektom a strachom, ktoré v ňom Federì vzbudzoval. Barokové rekviem za otca, ktorý odmieta úplne zomrieť, nasiaknuté neapolským temperamentom.
Čítať viac
Originálny názov
Via Gemito
Počet strán
400
Väzba
pevná väzba
Rozmer
135×207 mm
Hmotnosť
562 g
ISBN
9788082071514
Rok vydania
2022
Edícia
Apostrof
Naše katalógové číslo
1081897
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Taliansko
Vydavateľstvo
Inaque
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,0 / 5

5 hodnotení

3
1
0
0
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Elena Koritšánska
Overený zákazník
30.4.2023
Filmový jazyk
Via gemito je ulica v Neapole. V preklade: Cesta utrpenia, plaču. Veru, aj moja cesta čítania bola občas tŕnistá. Nečítalo sa to ľahko a musela som si cielene nechávať pauzy medzi čítaním.

Nie preto, že by to bolo napísané zle, práve naopak: opis života s človekom - egocentrickým manipulátorom trpiacim narcizmom vyciciavajúcim energiu zo svojich najbližších autor podal až príliš realisticky a dôverne. Neprekvapilo ma, keď som sa dočítala, že išlo o autobiograficky ladený román. Scény zo života s jeho otcom v byte na "ulici utrpenia" boli zaznamenané v presných detailoch, navždy uchovaných v pamäti chlapca, z ktorého sa neskôr stal spisovateľ. Odporúčam pri výučbe psychológie aj psychiatrie - poctivo rozobratý profil psychopatickej osobnosti. A vôbec nešlo o opisy fyzického násilia či bitiek, nič také (ale to už asi tí z vás, ktorí čo-to o manipulátoroch viete, tušíte).

V každom prípade odporúčam. Starnone je výborný spisovateľ s filmovým jazykom. Až sa mi niekedy zdá, že príbeh som nečítala, ale pozerala.
Čítať viac
13
Neopúšťaj ma - Kazuo Ishiguro, 2018
Práve čítam
Neopúšťaj ma

Experimentálna fyzička cez deň, večer vášnivá čitateľka a niekde medzi tým si dám rada dobrú kávu. Ó a ešte píšem o knihách na Instagrame: jaina_pise_o_knihach

Jana Hrdá
Overený nákup
12.4.2022
Domenicove opisy.
Ach tá rodina. Akú len úlohu hrá v našich životoch, ako sa na nás podpisuje neviditeľnými písmenami, kreslí nám vzorce správania a posiela nás do sveta s celkom jasnou výbavou. Domenico Starnone je majster opisov emócií a vzťahov a nie je tomu inak ani v tejto knihe. Via Gemito má na rozdiel od Zviazaných a Dôverností väčší rozsah, čo autorovi dáva príležitosť zabiehať do mnohých na oko nie príliš podstatných detailov. Avšak presne takéto detaily nevedomky vytvárajú naše osobnosti a menia naše názory na svet, na rodičov, na partnerov… Verím, že niekomu takáto "zabiehavosť" môže vadiť.

Via Gemito je neapolská ulica, kde sa v jednom malom vlhkom byte sformoval človek, rozprávač celého príbehu. Vo svojich spomienkach sa Mimi (skratka od Domenica) venuje hlavne jeho komplikovanému vzťahu s otcom, Federim, ktorý svoje nálady a maniere prenášal na rodinu možno o trochu viac ako bolo zdravé. Federi s dušou umelca sa musel pretĺkať životom s manželkou, deťmi a povinnosťami normálnej práce. Je mrhanie vlastným talentom dostatočné ospravedlnenie a zámienka na zlosť - na seba, na deti, na manželku? Kto je obeť a kto vinník? Existuje v tomto prípade viac ako jedna pravda?

Čítanie tejto knihy som si náramne užila. Opisy neapolských alebo rímskych ulíc sú pre mňa vždy sprevádzané spomienkovým optimizmom. Hviezdičkovo však u mňa Via Gemito, aj keď sa mi veľmi veľmi páčila, obstála na 4 a pol * z 5 *.
Zviazaní ostávajú u mňa stále na prvom mieste. Avšak pevne verím, že prívrženci Starnoneho kníh si prídu na svoje aj pri tejto.
Čítať viac

Vydavateľstvo Inaque

Čítať viac

„Dobre vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné.“

Malý princ - Antoine De Saint-Exupéry, Antoine De Saint-Exupéry (ilustrátor), 2019
Malý princ
Antoine De Saint-Exupéry, Antoine De Saint-Exupéry (ilustrátor)