Bratislavské moderné fontány - Martin Zaiček, Katarína Knežníková, Archimera, 2021

25,00 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo
Bratislavské moderné fontány - Martin Zaiček, Katarína Knežníková, Archimera, 2021
Bratislavské moderné fontány - Martin Zaiček, Katarína Knežníková, Archimera, 2021

Bratislavské moderné fontány

Kniha Bratislavské moderné fontány mapuje mestské fontány vybudované v období medzi rokmi 1960 do roku 1990. Okrem tých ikonických ako fontána Družba alebo Vejárová fontána... Čítať viac

Vydavateľstvo
Archimera, 2021
Počet strán
200

Kniha Bratislavské moderné fontány mapuje mestské fontány vybudované v období medzi rokmi 1960 do roku 1990. Okrem tých ikonických ako fontána Družba alebo Vejárová fontána publikácia predstaví desiatky malých opustených fontán... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina, angličtina

25,00 €

Na sklade 1 ks
Posielame ihneď

Dostupné v piatich knižniciach. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Mile High – Vrchol v oblakoch - Liz Tomforde, Zelený kocúr, 2024
Bratislavské moderné fontány - Martin Zaiček, Katarína Knežníková, Archimera, 2021
25,00 €

Viac o knihe

Kniha Bratislavské moderné fontány mapuje mestské fontány vybudované v období medzi rokmi 1960 do roku 1990. Okrem tých ikonických ako fontána Družba alebo Vejárová fontána publikácia predstaví desiatky malých opustených fontán, ktoré sú zväčša neznáme alebo ich poznajú iba obyvatelia sídliskových vnútroblokov.

Kniha Bratislavské moderné fontány prináša bližší pohľad na jednu časť súboru moderných sôch vo verejnom priestore Bratislavy formou nápaditej umeleckej reflexie. Teoretik architektúry Martin Zaiček, grafička Katarína Knežníková a fotografka Andrea Kalinová v tvorivom tandeme interpretujú a zaznamenávajú súčasný stav a kvalitu bratislavských fontán. Prostredníctvom autorského rukopisu odkrývajú poetiku a inú stránku známych i menej známych diel. Ich pohľad je dostatočne silný a výpovedný, aby obstál aj bez sprievodu slova.

Publikácia Bratislavské moderné fontány sa zameriava na obdobie vymedzené rokmi 1963 až 1989, kedy bol v platnosti inštitút tzv. Hlavy V. ako súčasť vykonávacej vyhlášky k stavebnému zákonu, určujúcej investíciu do umenia v rámci rozpočtov stavieb. Kniha zaznamenáva diela takých významných autorov - sochárov 20. storočia akými boli Jozef Jankovič, Juraj Hovorka, Juraj Gavula, Peter Roller, Alexander Trizuljak, Jozef Vachálek, Alexander Bilkovič alebo Tibor Bártfay. Fontány v rámcoch významných bratislavských objektov a verejných priestranstiev však vznikali spravidla v autorskej spolupráci sochára a architekta, z ktorých nemožno opomenúť Ferdinanda Milučkého, Jozefa Slíža, Virgila Droppu a Irenu Kedrovú
Čítať viac
Počet strán
200
Väzba
pevná väzba
Rozmer
136×210 mm
Hmotnosť
320 g
ISBN
9788097391508
Rok vydania
2021
Naše katalógové číslo
1130055
Jazyk
slovenčina, angličtina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Archimera
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

2,0 / 5

2 hodnotenia

0
0
0
2
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

4

Najradšej mám rád literatúru faktu, ale rád si prečítam aj fantasy. Čítanie ma baví, no v poslednej dobe je pre mňa zložité nájsť si na to čas.

Michal Pifko
Overený nákup
29.12.2023
Katastrofa
Ako fanúšik fontán som nemohol odolať pokušeniu a kúpil som si túto knihu. V prvom rade, pozitíva:
-Mapa fontán
-Obrázky niektorých zaniknutých fontán (o niektorých som ani netušil

A teraz problémy:
-Polovica knihy je len jej anglický preklad. Toto nikde nie je v popise knihy spomenuté. (Jazyk knihy síce je uvedený ako SJ a AJ, ale nikde nie je vysvetlené, čo tam je vlastne po anglicky.)
-Viac, ako polovica textovej časti (možno aj 75%) sa nevenuje fontánam. Nie, nerobím si srandu! Miesto toho obsahuje rozhovory o umení a celé znenie socialistických nariadení na umiestňovanie umeleckých diel do novej zástavby (vrátane matematických rovníc). Naozaj vzrušujúce čítanie! Toto sa samozrejme tiež z popisu knihy nedozviete.
A teraz to najhoršie - rozloženie knihy:
-Dvojstranové fotografie fontán majú často najdôležitejšiu časť fontány (napr. plastiku) umiestnenú na zlome medzi stranami, takže sú úplne nanič.
-Textová časť nedodržuje po vizuálnej stránke snáď žiadne zaužívané pravidlá prehľadnosti. Rozhovory majú odsadenie textu pomaly na pol strany, čiže veľké časti strán sú prázdne. (Celkovo mám pocit, že autori nevedeli, čo má vlastne v knihe byť, tak do nej napchali čo najviac balastu. O fontánach je tu toho žalostne málo. Opäť raz pripomínam, že pol knihy je v AJ a zo zvyšku je možno štvrtina relevantná. Reálne je teda sedem osmín textovej časti vata. A to ani nerátam tie prázdne miesta.)
O, a mimochodom, čerešnička na torte. Ak je v slovenskej časti textu fotografia fontány, tak v anglickej časti textu je tiež. A nie hocaká! Tá istá! Ale zmenšená na miniatúru! Ale obtekanie textu je robené, ako keby tam bola tá fotka celá, čím vznikajú obrovské prázdne miesta.
Nerobím si srandu. Keby som odovzdal na strednej škole projekt s takýmto formátovaním, dostanem 4-. Táto kniha je fakt jedna veľká katastrofa. Pritom by mohla byť dobrá, keby ju totálne neodflákli.
Čítať viac
Jakub Kelement
Overený nákup
4.2.2022
Knižka je vizuálne veľmi pekná, potešil najmň prebal, ktorý vlastne tvorí mapu všetkých fontán v Bratislave. Čítať viac

„Na veľa ciest v živote sa dá zohnať mapa, ale najvzácnejšie sú tie, ktoré nečakáme. “