Exodus
E-kniha

Monumentální román vypráví o tragických osudech židovského národa a o postupném vzniku státu Izrael. Děj je upředen z řady autentických příběhů, které se pojí s milostným... Čítať viac

Vydavateľstvo
BB/art, 2019
560 strán
8-9 hodín čítania

Monumentální román vypráví o tragických osudech židovského národa a o postupném vzniku státu Izrael. Děj je upředen z řady autentických příběhů, které se pojí s milostným příběhem americké ošetřovatelky a mladého hrdiny... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Čeština

14,17 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Exodus - Leon Uris, BB/art, 2019
E-kniha
14,17 €

Viac o e-knihe

Monumentální román vypráví o tragických osudech židovského národa a o postupném vzniku státu Izrael. Děj je upředen z řady autentických příběhů, které se pojí s milostným příběhem americké ošetřovatelky a mladého hrdiny Mossadu. Kniha zároveň zachycuje nejen život v evropských židovských ghettech, pogromy v Rusku, zrod sionismu a kibuců, vznik státu Izrael, ale také třeba principy tzv. ropné politiky či dobu britského mandátu v Palestině.
Jeden z Urisových nesčetných fanoušků kdysi poznamenal, že se prostřednictvím jeho děl seznámil s úžasnou spoustou faktů. Snad nejvíce to právě platí o Exodu, při jehož přípravě autor pročetl několik set knih, hovořil s více než 1200 očitými svědky a procestoval desítky tisíc kilometrů. Kniha se stala mezinárodním bestsellerem, byla přeložena do více než 50 jazyků a v USA je považována za největší bestseller po Jihu proti Severu od Margaret Mitchellové. Podle románu byl natočen v roce 1960film a v roce 1971 se stal předlohou pro muzikál. Uris se sám k tématům použitým v Exodu několikrát vracel.
Americký spisovatel Leon Marcus Uris se narodil 3. srpna 1924 v marylandském Baltimoru. Pocházel z rodiny polského imigranta, příjmení zděděné po otci znamená odvozeninu z hebrejského Yerushalmi – muž Jeruzaléma. Uris navštěvoval střední školy v Norfolku, Virginii a Baltimoru, ale středoškolské vzdělání nikdy nedokončil. V sedmnácti vstoupil do služeb amerického námořnictva a sloužil v letech 1942–45 na základnách Guadalcanal, Tarawa a na Novém Zélandu. Po onemocnění malárií se vrátil zpět do USA. Literární činnosti se věnoval již od školních let, v roce 1950 časopis Esquire publikoval jeho článek o fotbalu a to byl počátek spisovatelské kariéry. V češtině vyšly romány Exodus, Bůh v troskách, Milá č. 18, Lvi v průsmyku, Soud Jejího Veličenstva a Vykoupení. Uris se proslavil také jako scenárista. Napsal předlohu k hollywoodskému westernu Gunfight at the O.K. Corral (1957), v němž v hlavních rolích zazářili Burt Lancaster a Kirk Douglas. Leon Uris zemřel 21. června 2003 v New Yorku na selhání ledvin.
Čítať viac
Originálny názov
Exodus
Počet strán
560
Rok vydania
2019
Naše katalógové číslo
703119
Štýl
historický
Jazyk
čeština
Preklad
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
BB/art
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

8 hodnotení

6
2
0
0
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

2.12.2019
výborná
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Pomerne rozsiahly román, o udalostiach, o ktorých možno vieme málo...boj Židov a osídľovanie Palestíny a snaha o vytvorenie samostatného štátu, čo je Hagana, ilegálne prisťahovalectvo, národnostné rozdiely medzi Arabmi a Židmi - toto všetko je v knihe obšírne predstavené, vďaka čomu som sa bližšie dostala k problematike, o ktorej som predtým veľa nevedela.
Ku knihe som sa dostala len vďaka rovnomennému filmu z roku 1960 s Paulom Newmanom v hlavnej roli. Čo však film nemohol pokryť, bola komplexnosť diela, v ktorom nám autor predstavil postavy, ktoré spoznáme vďaka spoznaniu ich minulosti. Na mňa zapôsobilo, že autor dal každej postave hĺbku, že som chápala ich konanie a správanie sa, a prežívala to, čo prežívali oni. Kniha vo mne zanechala silný zážitok, odporúčam.
Čítať viac
Milka
Neoverený nákup
19.4.2012
veľmi zaujímavý román
Román mi darovala sestra nedávno. Dočítala som ho pred pár dňami.V eľmi pútavo napísaný. Dozvedela som sa z neho fakty z historie, o ktorých som doteraz nevedela. Odporúčam širokej skupine čitateľov.
Taktiež reagujem na Paľove hodnotenie : Faktografisti sa môžu zamerať na iný druh literatúry. nemusia sa "otravovať " s nejakým - love story - román je práve preto veľmi zaujímavý. Vďaka tomu sa dostane k širšiemu okruhu čitateľov (beletrie) .
Čítať viac
Paľo
Neoverený nákup
12.8.2009
história
kniha je výborná, číta sa jedným dychom. Obsahuje množstvo hodnotných histrorických informácií o modernej histórii Židov a štátu Izrael. Dejová linka s osudmi hlavných hrdinov vrátane akejsi love-story je bonusom navyše, ktorý poteší beletristov a možno bude trochu otravovať faktografistov. Čítať viac
Jitka Pagáčová
Neoverený nákup
15.11.2006
Hodnotný román
Román Exodus som čítala pred niekoľkými rokmi. Je to pútavý a poučný román, strhujúcim spôsobom opisujúci vznik štátu Izrael, približujúci históriu židovského národa s jeho tragickými etapami. Moderné spracovanie témy, aktuálna problematika v dnešných dňoch... Mimoriadne pôsobivé je porovnávať miesta deja s realitou pri návšteve Izraela. Čítať viac
Zdenka N.
Neoverený nákup
20.1.2016
Názor čitateľa
Výborný román,
čítala som ho pred rokmi, teraz si ho pomaly užívam. Ako povedala Jitka aktuálna téma v dnešných časoch.Záchytné tábory na Cypre a snaha sa z nich dostať ...história sa opakuje. Vhodné pre kohokoľvek , množstvo informácií historicky overených.Exodus je skvelý, jednoducho kvalitný román 2v1.( história a love story)
Čítať viac

„,,Ľudia, ktorí si myslia, že šťastie sa prikloní na ich stranu aj napriek všetkej logike a overenej matematickej pravdepodobnosti, pretože keď si tajne myslíte, že ste stredom vesmíru, máte pocit, že máte neskutočné šťastie.““

Hra so svetmi - Neal Shusterman, 2022
Hra so svetmi
Neal Shusterman